۲۲۵۹۹۸
۳۰۲۲
۳۰۲۲

عوارض قرص ضد بارداری اورژانسی چیست؟

پیشگیری از بارداری اضطراری می تواند از بارداری بعد از رابطه جنسی محافظت نشده جلوگیری کند.

پیشگیری از بارداری اضطراری می تواند از بارداری بعد از رابطه جنسی محافظت نشده جلوگیری کند یا اگر از راه های پیشگیری از بارداری که استفاده کرده اید انجام اثر نکرده یا کارا نبوده - به عنوان مثال ، کاندوم پاره شده است یا قرص خود را فراموش کرده اید.
قرص های جلوگیری از بارداری اضطراری می توانند در صورت داشتن رابطه جنسی محافظت نشده کمک کند. یا به دلیل عدم استفاده از راه های کنترل تولد ،یا زمانی که یک قرص ضد بارداری را از دست دادید ، مورد تجاوز جنسی قرار گرفتید و یا روش کنترل تولد شما اثر نکرده است استفاده می شوند.

۲ نوع پیشگیری از بارداری اضطراری وجود دارد
قرص ضد بارداری اضطراری
دستگاه داخل رحمی (IUD یا کویل)
شما باید قرص ضد بارداری اضطراری را طی ۳ روز (لوونول) یا ۵ روز (ellaOne) رابطه جنسی محافظت نشده مصرف کنید. هرچه زودتر آن را مصرف کنید ، مؤثرتر خواهد بود.
IUD تا 5 روز پس از رابطه جنسی محافظت نشده یا حداکثر 5 روز پس از اولین زمان تخمک گذاری قابل استفاده است تا بتواند موثر باشد.
IUD نسبت به قرص های ضد بارداری در جلوگیری از بارداری مؤثر است - کمتر از ۱٪ از زنانی که از IUD استفاده می کنند باردار می شوند.
مصرف قرصهای پیشگیری از بارداری اضطراری Levonelle یا EllaOne می تواند سردرد یا درد شکمی برای شما ایجاد کند.
قرص ضد بارداری اضطراری می تواند دوره پریودی بعدی شما را زودتر ، دیرتر یا دردناک تر از حد معمول انجام دهد.
اگر در مدت 2 ساعت از مصرف لوزوئل یا 3 ساعت از مصرف ellaOne بیمار هستید (استفراغ) دارید ، به کلینیک پزشک عمومی ، داروساز یا دستگاه تناسلی (GUM) خود مراجعه کنید ، زیرا لازم است دوز دیگری مصرف کنید یا IUD مناسب گذارید.
اگر از IUD بعنوان پیشگیری از بارداری اضطراری استفاده کنید ، می تواند به عنوان روش پیشگیری از بارداری منظم در شما قرار بگیرد.
اگر از IUD به عنوان یک روش معمول پیشگیری از بارداری استفاده کنید ، می تواند دوره های شما طولانی تر ، سنگین تر یا دردناک تر شود.
ممکن است هنگام استفاده از IUD ناراحتی احساس کنید ، اما مسکن ها می توانند به شما کمک کنند.
هیچ عارضه جانبی جدی در استفاده از پیشگیری از بارداری اضطراری مشاهده نمی شود.

قرص اضطراری چگونه کار می کند

لونوئل
لوونول حاوی لوونورژسترل ، یک نسخه مصنوعی (ساخته شده توسط انسان) پروژسترون هورمون طبیعی است که توسط تخمدان ها تولید می شود.
این هورمون باعث می شود آزادی تخمک (تخمک گذاری) متوقف شده یا به تأخیر افتد.
برای جلوگیری از بارداری ، لونئول باید طی 72 ساعت (3 روز) رابطه جنسی انجام شود. این روش با روش معمول پیشگیری از بارداری تداخل ندارد.
اللا یک
ellaOne حاوی استات ulipristal است ، که باعث می شود پروژسترون به طور عادی کار کند. این کار همچنین با متوقف کردن یا به تأخیر انداختن آزاد شدن تخمک انجام می شود.

عوارض جانبی استفاده از قرص اضطراری

جلوگیری یا رفع عوارض جانبی قرص جلوگیری اضطراری
اگر نگران عوارض جانبی هستید یا سابقه عوارض جانبی EC را دارید ، با داروساز خود صحبت کنید. آنها ممکن است بتوانند شما را به سمت گزینه های بدون نسخه (OTC) راهنمایی کنند تا بتوانند سردرد و حالت تهوع را کاهش دهند. برخی از داروهای تهوع OTC ممکن است خستگی را افزایش دهد. ممکن است بعد از استفاده از EC بتوانید از استراحت و خستگی آن جلوگیری کنید.
اگر بعد از مصرف EC دچار سرگیجه یا تهوع شدید شدید ، دراز بکشید. این به جلوگیری از استفراغ کمک می کند. اگر در طی یک ساعت از مصرف دارو استفراغ کردید ، با پزشک تماس بگیرید تا بدانید که آیا نیاز است دوز دیگری مصرف کنید.

قرص های ضدبارداری اضطراری چه تاثیری بر پریودی دارد؟
مصرف قرص های اورژانسی ضدبارداری در مواقعی چرخه ی پریودی و نظم پریودی را بر هم میزند و ممکن است باعث لکه بینی شود.و می تواند دوره ی شما را به عقب بی اندازد و یا جلوتر بی اندازد.و حتی ممکن است میزان خونریزی شما را تغییر دهد.
در مواقع عادی باید سرموعد مقرر پریودی صورت می گیرد اما در مواقعی که بیش از یک هفته تعویق افتاد حتما به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است قرص تاثیری نکرده باشد و حاملگی رخ داده باشد.
احساس بیماری یا بیمار بودن. اگر در مدت ۲ ساعت از مصرف لوونئول یا ۳ ساعت از مصرف ellaOne بیمار هستید ، باید بیمار را معالجه کنید ، زیرا باید یک دوز دیگر مصرف کنید یا یک IUD مناسب بگذارید.
اگر علائم شما بعد از چند روز از بین نرفت یا اگر:
فکر می کنید ممکن است باردار باشید.
دوره بعدی شما بیش از 7 روز با تأخیر بگذرد.
دوره شما کوتاه تر یا سبک تر از حد معمول است.
درد ناگهانی در پایین شکم شما وجود دارد. در موارد نادر ، ممکن است یک تخم بارور شده در خارج از رحم ایجاد شده باشد (حاملگی خارج رحمی)

آیا می توانم قرص پیشگیری از بارداری اضطراری را از قبل دریافت کنم؟
شما می توانید قبل از داشتن رابطه جنسی محافظت نشده ، قرص ضد بارداری اضطراری دریافت کنید:
نگران عدم موفقیت روش پیشگیری از بارداری هستید.
شما به تعطیلات می روید.
شما نمی توانید به راحتی از روش پیشگیری از بارداری استفاده کنید.
برای مشاوره بیشتر در مورد پیشگیری از بارداری اضطراری به پزشک عمومی یا پرستار مراجعه کنید. همچنین می توانید در مورد گزینه های خود در مورد روشهای معمول پیشگیری از بارداری با آنها صحبت کنید.
داری باید ellaOne طی 120 ساعت (5 روز) رابطه جنسی انجام شود.

اگر لونوئل یا الاون را مداوم مصرف کنید احتیاط کنید
اگر هر زمان که بخواهید پس از مصرف قرص اورژانس ، رابطه جنسی محافظت نشده برقرار کنید و Levelleelle و ellaOne از شما در برابر بارداری محافظت نمی کنند .این قرص های قرص های جلوگیری اضطراری از بارداری هستند و نمی توان به صورت روتین از آن ها استفاده کرد.و این قرص ها به عنوان قرص های معمول جلوگیری از بارداری کابرد ندارد. اما در صورت نیاز می توانید یک بار در چرخه قاعدگی از بارداری اضطراری استفاده کنید.

چه کسی می تواند از قرص اضطراری استفاده کند؟
بیشتر خانمها می توانند از قرص ضد بارداری اضطراری استفاده کنند. این شامل خانمهایی است که نمی توانند از قرص های پیشگیری از بارداری هورمونی مانند قرص ترکیبی استفاده کنند.
اما ممکن است در صورت حساسیت به هر چیزی که در آن وجود دارد ، نتوانید از قرصهای پیشگیری از بارداری اضطراری استفاده کنید ، آسم شدید داشته باشید یا هر دارویی که ممکن است با آن تداخل داشته باشد ، مانند:
داروی گیاهی Wort St John's
برخی از داروهای مورد استفاده در درمان صرع ، HIV یا سل
دارویی معده مانند امپرازول استفاده کنید.
برخی از آنتی بیوتیک های رایج تر (ریفامپین و ریفابوتین)
اگر قبلاً یکی از این داروها را مصرف کرده اید ، ellaOne قابل استفاده نیست ، زیرا ممکن است کار نکند. لونوئل هنوز هم ممکن است استفاده شود ، اما ممکن است مجبور شوید دوز را افزایش دهید.
به پزشک معالج ، پرستار یا داروساز بگویید چه دارویی را مصرف می کنید و در صورت اطمینان از مصرف قرص ضد بارداری اضطراری می توانند به شما توصیه کنند.

مصرف قرص جلوگیری اضطراری در دوران شیردهی
لوونئول هنگام تغذیه با شیر مادر ایمن است. اگرچه مقادیر کمی از هورمون های موجود در قرص ممکن است به شیر مادر منتقل شود ، اما بعید است که برای کودک شما مضر باشد.
ایمنی ellaOne در دوران شیردهی هنوز مشخص نیست. سازنده توصیه می کند که پس از مصرف این قرص به مدت یک هفته شیر ندهید.
اگر قبلاً از روش پیشگیری از بارداری استفاده می کنید
در صورت نیاز به مصرف قرص اضطراری:
فراموش کرده ام برخی از قرص های ضد بارداری را منظم مصرف کنید
وصله پیشگیری از بارداری یا حلقه واژینال خود را به درستی استفاده نکرده اید
اگر لونوئل را گرفته اید ، باید:
قرص ضد بارداری بعدی خود را بگیرید ، یک لکه جدید بمالید و یا ظرف 12 ساعت از مصرف قرص اضطراری یک حلقه جدید وارد کنید.
قرص ضد بارداری خود را به طور عادی ادامه دهید.

چه زمانی باید از قرص جلوگیری اضطراری در کنار روش های دیگر استفاده کرد؟
زمانی که کاندوم پاره شده
زمانی که قرص جلوگیری خود را فراموش کرده اید
زمانی که با مصرف قرص جلوگیری استفراغ کرده اید و قرص از بدن شما خارج شده.

از کجا می توانم قرص پیشگیری از بارداری اضطراری دریافت کنم؟
دریافت آن به صورت رایگان
پیشگیری از بارداری اضطراری ، حتی اگر کمتر از 16 سال داشته باشید .

قرص ‌های اورژانسی فقط یک بار کار می ‌کنند
قرص های جلوگیری اضطراری را هیچ گاه نباید به عنوان قرص جلوگیری از بارداری مداوم استفاده کرد.اگر مداوم از قرص های جلوگیری اضطراری استفاده کنید تاثیر آن مداوم نمی باشد و پس از استفاده از آن توانایی بارداری خواهید داشت.معمولا با استفاده ی بیش از حد از قرص های جلوگیری اضطراری بارداری پریودی ها بسیار نامنظم و غیرقابل پیش بینی می شود.

بعد از مصرف قرص اورژانسی ضد بارداری چه می ‌شود؟
بعد از مصرف قرص های جلوگیری از بارداری اضطراری معمولا حس خاصی در بانوان ایجاد نمی شود و هیچگونه عوارضی ندارند اما در برخی افراد معمولا عوارض بسیار جزیی نمایان می شود.
در موارد بسیار نادری تهوع و استفراغ رخ می دهد.
سینه ها حساس می شوند.
ممکن است باعث سردرد و سرگیجه شود.
در قسمت پایین شکم احساس درد ایجاد شود.
ممکن است حس خستگی ایجاد شود.
نکته: اگر پس از سه تا پنج هفته بعد از استفاده از قرص اورژانسی جلوگیری از بارداری در ناحیه شکم درد‌های شدید پیش رونده داشتید، ممکن است این نشانه یک حاملگی خارج از رحم باشد. در این صورت بلافاصله به پزشک مراجعه کنید تا مانع عوارض جدی آن شوید.

عقب افتادن پریود تا چند روز طبیعی است؟
عقب افتادن پریودی تا ۵ روز طبیعی می باشد و زمانی برای مراجعه به پزشک اقدام کنید که به صورت سه ماه متوالی پریودی قطع و یا بیشتر از ۵ روز تاخیر دارد.زمانی پریودی یک ماه را کاملا از دست می دهید که به مدت ۶ هفته و یا بیشتر پریود نشده اید.

چه موقع با پزشک تماس بگیرید
با استفاده از EC خونریزی سبک ، غیر منتظره واژینال امکان پذیر است. با این حال ، برخی از موارد خونریزی غیر معمول می تواند جدی باشد. اگر خونریزی غیر منتظره واژن را با درد شکم و سرگیجه تجربه می کنید ، با ارائه دهنده خدمات درمانی خود تماس بگیرید. همچنین اگر خونریزی شما در عرض سه روز به پایان نرسد یا سنگین تر شود ، با ارائه دهنده خدمات درمانی خود تماس بگیرید. علائم شما ممکن است نشانه بیماری جدی تر باشد که نیاز به معالجه پزشکی دارد.

نحوه کار IUD بعنوان پیشگیری از بارداری اضطراری
دستگاه داخل رحمی (IUD) یک دستگاه پلاستیکی و مس کوچک T شکل است که توسط پزشک یا پرستار در رحم شما (رحم) قرار می گیرد.
این مس برای جلوگیری از کاشت تخمک در رحم یا بارور شدن ، مس آزاد می کند.
برای جلوگیری از بارداری ، IUD می تواند حداکثر ۵ روز پس از رابطه جنسی محافظت نشده یا حداکثر ۵ روز بعد از اولین زمان ممکن تخمک گذاری کار گذاشته شود.
همچنین می توانید IUD را به عنوان یک روش مداوم پیشگیری از بارداری انتخاب کنید.

IUD در جلوگیری از بارداری چقدر مؤثر است؟
IUD اورژانس مؤثرترین روش پیشگیری از بارداری اضطراری است - کمتر از ۱٪ از زنانی که از IUD استفاده می کنند باردار می شوند.
در جلوگیری از بارداری بعد از رابطه جنسی محافظت نشده ، موثرتر از قرص اضطراری است.

چه کسی می تواند از IUD استفاده کند؟
بیشتر زنان می توانند از IUD استفاده کنند ، از جمله کسانی که HIV مثبت دارند. یک پزشک عمومی و یا پرستار در مورد تاریخچه پزشکی شما سؤال می کنند که آیا IUD برای شما مناسب است یا خیر.
در صورت داشتن IUD ممکن است مناسب نباشد:
یک عفونت مقاربتی درمان نشده (STI) یا یک عفونت لگنی
مشکلاتی در رحم یا دهانه رحم شما وجود دارد.
خونریزی غیر قابل توضیح بین دوره ها یا بعد از رابطه جنسی دارید.
IUD اضطراری با هیچ داروی دیگری که مصرف می کنید واکنش نشان نخواهد داد.

بارداری و شیردهی
اگر خطر ابتلا به بارداری وجود داشته باشد ، IUD نباید وارد شود.
استفاده از آن در هنگام شیردهی بی خطر است و این تاثیری در تأمین شیر شما نخواهد داشت.

عوارض جانبی IUD
عوارض بعد از نصب IUD نادر است ، اما می تواند شامل موارد زیر باشد:
درد
عفونت
آسیب به رحم
IUD از رحم شما بیرون می آید

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.