۲۲۶۵۹۱
۱۶۶۷
۱۶۶۷

برای جوان سازی واژن چه کنیم؟

اصطلاح جوان سازی واژن چندین جراحی دستگاه تناسلی زن را شامل می شود.

درباره روش های جوان سازی و زیبا سازی واژن (واژینوپلاستی و لابیاپلاستی) چه می دانید؟ لابیاپلاستی و واژینوپلاستی روش های جوان سازی و زیباسازی واژن است. متداولترین نوع لابیاپلاستی روش اصلاح (trim ) است که در آن بافت اضافی برداشته می شود و مستقیماً دوخته می شود.

جوان سازی واژن
اصطلاح جوان سازی واژن چندین جراحی دستگاه تناسلی زن را شامل می شود از جمله: واژینوپلاستی و لابیاپلاستی.

لابیاپلاستی چیست؟
اصطلاح لابیاپلاستی به روش اطلاق می شود که در طی آن لب های بیرونی و درونی واژن کوچک می شود. این عمل رایج ترین روش جوان سازی واژن است و می تواند علائمی را که زنان بخاطر پیچ خوردن لب های کوچک واژن تجربه می کنند را رفع کند.

دلایل انجام لابیاپلاستی
زنان به دلایل مختلف از جمله: درد ناشی از پیچ خوردن لب ها در هنگام دوچرخه سواری یا در حین نزدیکی یا خارش و سوزش در این موقعیت ها، جراحی را انتخاب می کنند.

لابیاپلاستی چه کاری انجام می دهد؟
هدف از انجام لابیاپلاستی کاهش اندازه لب های واژن است به طوری که آویزان نباشند. لابیاپلاستی همچنین ممکن است برای ایجاد تقارن نیز انجام بشود یا به طور کلی طول هر دو لب کاهش داده می شود تا به هم پیچ نخورند یا از لباس شنا خارج نشوند.

هزینه لابیاپلاستی خارج از کشور چقدر است؟
بر اساس آمار سال ۲۰۱۸ انجمن جراحان پلاستیک آمریکا، متوسط هزینه لابیاپلاستی ۲۲۹۴ دلار است.

بیهوشی برای لابیاپلاستی
لابیاپلاستی را می توان با بی حسی موضعی با آرام بخش های خوراکی یا تحت بیهوشی عمومی انجام داد.

روش های لابیاپلاستی
متداولترین نوع لابیاپلاستی روش اصلاح (trim) است که در آن بافت اضافی برداشته می شود و مستقیماً دوخته می شود. روش متداول بعدی از هم جدا کردن قسمتی از لبه ها است (روش wedge) که پس از برداشته شدن یک تکه از بافت به شکل v دوخته می شود. همچنین می توان چین های اضافی کلیتورال را به طور همزمان کاهش داد. معمولاً در پایان کار بخیه های قابل جذب زده می شود.

خطرات لابیاپلاستی چیست؟
خطرات مرتبط با لابیاپلاستی شامل خونریزی، هماتوم و عفونت بعد از جراحی است. شایع ترین عارضه برداشتن بیش از حد بافت است. در حالی که بسیاری از خانم ها به دنبال کاهش مشکلات مرتبط با ظاهر واژن خود هستند، این عمل ممکن است منجر به خشکی شدید، زخم شدن در نزدیکی دهانه واژن و درد هنگام آمیزش شود. احتمال بیشتری دارد که مشکلاتی در رسیدن به سلامت، پس از عمل به روش wedge بوجود آید، بخصوص اگر بیمار در معرض موادی باشد که باعث کوچک شدن رگ های خونی می شود.

بهبودی پس از لابیاپلاستی
بیشتر بیماران یک هفته مرخصی می گیرند و در طی آن می توانند با بکار بردن یخ یا یک بسته سرد تورم و درد این ناحیه را کاهش دهند. این کار را می تواند در فاصله های زمانی ۲۰ دقیقه ای انجام داد. بیمار می تواند برای کاهش درد دراز بکشد. همچنین می تواند بعد از چهار تا شش هفته از تامپون استفاده کند یا نزدیکی داشته باشد. به طور کلی لابیاپلاستی Trim دوره بهبود سریع تری دارد. در حالی که بیشتر تورم ناشی از تغییر شکل بعد از ۶ هفته از بین می رود، تورم باقی مانده می تواند در طی شش ماه ناپدید بشود.

نتایج لابیاپلاستی چیست؟
لابیاپلاستی به طور معمول منجر به لب های کوتاه تری می شود که دیگر از سطح لب های اصلی یا بیرونی آویزان نمی شوند. اکثر افرادی که علائم پیچ خوردگی لب های کوچک را تجربه کرده اند، معمولاً پس از عمل از مشکلات آن راحت می شود. طبق مطالعات متعدد، عمل جراحی لابیاپلاستی با میزان رضایت بالای ۹۰ درصدی بیماران همراه است.

چه افرادی نباید لابیاپلاستی انجام دهند؟
لابیاپلاستی نباید روی دختران کمتر از ۱۸ سال انجام شود، زیرا ممکن است لب های واژن آنها در ادامه رشد تا بزرگسالی تغییر شکل بدهد.

تفاوت لابیاپلاستی با ناقص سازی چیست؟
لابیاپلاستی با رضایت کامل بیمار و به عنوان جراحی زیبایی یا درمانی برای یک مشکل پزشکی انجام می شود. ناقص سازی دستگاه تناسلی زنان (GGM) به پروسه ای گفته می شود که به دلایل غیر پزشکی عمداً تغییر یا آسیب روی دستگاه تناسلی زن انجام می شود. تقریباً همیشه این عمل بر روی کودکان و بدون رضایت آنها انجام می شود و این کار از لحاظ اخلاقی اشتباه است. این عمل زنان در بسیاری کشورها غیر قانونی است.

واژینوپلاستی چیست؟
واژینوپلاستی روشی است که هدف آن "سفت کردن" واژن پس از زایمان یا بخاطر شل شدن ناشی از پیری است.
برخی جراحان ادعا می کنند که این عمل حتی می تواند باعث بهبود حساسیت این ناحیه شود، ادعایی که دانشکده زنان و زایمان آمریکا (ACOG) آن را شدیداً به چالش کشید. درست است که بافت های واژن می توانند کش بیایند، اما سفت شدن ناشی از جراحی نمی تواند به خودی خود افزایش واکنش جنسی را تضمین کند، زیرا میل جنسی، برانگیختگی و ارگاسم پاسخ های پیچیده ای هستند که علاوه بر مسائل فیزیکی به شرایط عاطفی، روحی بین دو فرد نیز مرتبط است. علاوه بر اینکه "حساسیت" جنسی به طور خودکار نمی تواند موجب لذت بشود، در نبود شرایط روحی مناسب، رابطه جنسی حتی می تواند باعث درد هم بشود.
عمل جراحی لابیاپلاستی می تواند به تنهایی یا با واژینوپلاستی انجام شود. جراحی را می توان روی لب های بزرگتر (یا لب های بیرونی واژن) یا لب های کوچکتر (لب های داخلی واژن) انجام داد. لابیاپلاستی اندازه یا شکل لبه ها را تغییر می دهد و به طور کلی آنها را کوچکتر کرده و عدم تقارن آن را اصلاح می کند.

جراحی ترمیمی در مقابل جراحی زیبایی
برای تصمیم گیری روی اینکه باید واژینوپلاستی انجام دهید یا لابیاپلاستی، مهم است که تفاوت بین جراحی ترمیمی و جراحی زیبایی را بدانید. جراحی ترمیمی عملکرد قسمتی از بدن را بهبود می بخشد، در حالی که جراحی زیبایی آناتومی طبیعی بدن را به شکل زیباتری تغییر می دهد. می توانید آن را مانند جراحی بینی در نظر بگیرید که عمل آن برای بهبود تنفس شما انجام می شود و نه فقط به خاطر ظاهر آن. این یک تفاوت مهم است، زیرا کالج زنان و زایمان آمریکا، جراحی ها و نتایج آن را برای رفع مشکلات عملکردی مانند بی اختیاری ادرار ارزیابی می کند. اما ACOG به دلیل خطرات و نبود اطلاعات علمی کافی در مورد ایمنی و اثر بخشی، در مورد عمل جراحی زیبایی واژن محتاط است.
برای مثال بعضی از روش های واژینوپلاستی در ابتدا به عنوان جراحی ترمیمی برای ترمیم نقص های مادر زادی وقتی واژن دارای فرم نامناسب یا خیلی کوتاه است است انجام می شد، به طوری که وقتی یک دختر بزرگ می شود در روند طبیعی ادرار، قاعدگی یا نزدیکی مشکلی نداشته باشد. اخیراً، واژینوپلاستی در گروه جراحی ها زیبایی به عنوان یک روش "جوان سازی واژن" و "بهبود شکل واژن" گسترش یافته است. جراحان پلاستیک و متخصصان بیماری های زنان بازار خود را در جراحی های واژن دارند و درباره مزایای این جراحی ها، روی زیبایی، بالا بردن اعتماد به نفس و عزت نفس در زنان ادعاهایی کرده اند.
در حقیقت، ACGO می گوید، به طور طبیعی دستگاه تناسلی زنان دارای طیف گسترده ای از ظاهر نرمال است که از نظر آناتومیکی درست است. هیچ ظاهر مشخصی به عنوان فرم درست تر برای واژن و لب های آن وجود ندارد. به تازگی، تکنیک لیزر توسط برخی از جرحان برای جوان سازی واژن و دیگر جراحی های واژن، جایگزین چاقوهای جراحی شده است.
پزشکانی که عضو انجمن جراحی پلاستیک آمریکا (ASPS) هستند، روش های مختلف "جوان سازی واژن" را ارائه می دهند، اما خود ASPS جراحی های خاص را تایید نمی کند و اخطار می کند که "جوان سازی واژن" ممکن است نیاز به یک مطالعه علمی بیشتر برای تعیین درجه تاثیر و موفقیت داشته باشد. هیچ یک از جراحی های واژینوپلاستی آرایشی، روش های معمول توسط ACOG مورد قبول واقع نشده است. در اینجا چند نمونه از روش های "جوان سازی واژن" و "روش های زیبا سازی واژن" آورده شده است:
روش های جوان سازی واژن و روش های زیبا سازی واژن

روش های جوان سازی واژن و زیبا سازی واژن

جراحی باکرگی مجدد (ترمیم پرده بکارت)
هایمن یا پرده بکارت، بافت نازکی در دهانه واژن است که بعد از اولین نزدیکی از بین می رود و به اصطلاح پاره می شود. عمل جراحی هیمنوپلاستی می تواند پرده بکارت را تا شکل اصلی آن ترمیم کند، قبل از اینکه زن از نظر جنسی فعالیت داشته باشد. به دلیل اعتقادات شدید مذهبی پیرامون اهمیت بکارت در برخی از فرهنگ ها، این عمل به عنوان یکی از جنجالی ترین جراحی های زیبایی واژن در نظر گرفته می شود.
جراحی نهان سازی کلیتوریس
بعضی از جراحان روشی به نام " Clitoral unhooding" را ارائه می دهند که در آن بافتی که طور طبیعی روی کلیتوریس را پوشانده است حذف می کنند.
تقویت نقطه G
برخی کارشناسان عقیده دارند، دیواره جلوی مهبل (واژن) مهبل موضعی G، یک محل تحریک به خصوص حساس است که می تواند در برانگیختگی و ارگاسم زنان نقش داشته باشد. به همین منظور برای تقویت G-spot به دیواره جلوی واژن کلاژن تزرق می کنند تا باعث افزایش لذت شوند.

خطرات واژینوپلاستی و لابیاپلاستی
میزان رضایت و عوارض جانبی طولانی مدت واژینوپلاستی و لابیاپلاستی در زنان مورد پیگیری قرار گرفته نشده است. به علاوه، از آنجایی که این جراحی ها در مجله های پزشکی ارزیابی نشده اند، ACOG آنها را "غیر قابل تایید" می داند. خطرات جراحی زیبایی واژن (لابیاپلاستی) شامل این موارد است:
عفونت
تغییرات دائمی در احساس
درد مداوم
زخم
بهترین توصیه برای زنانی که به دنبال جراحی واژن هستند این است که با پزشک درباره احساسات و نگرانی هایشان در مورد دستگاه تناسلی خود، و همچنین انتظاراتی که از نتیجه جراحی دارند و گزینه های غیر جراحی احتمالی به شکل صریح صحبت کنند. به عنوان مثال، تمرینات هدفمند کگل می تواند عضلات ضعیف و شل واژن را بهبود بدهد و برانگیختگی جنسی را تقویت کند. مشاوره گرفتن می تواند مسائل مربوط به عزت نفس و اعتماد به نفس را حل کند.

خطرات واژینوپلاستی و لابیاپلاستی و بهترین راه های جایگزین آن
برخی از سوالاتی که باید از جراح خود بپرسید عبارت است از:
خطرات و عوارض کوتاه مدت و بلند مدت جراحی واژن چیست؟
فواید آن چیست؟
آیا بعد از عمل کاهش حساسیت در واژن و کلیتوریس را تجربه خواهم کرد؟
آیا عمل جراحی تاثیری بر توانایی در رسیدن به ارگاسم می گذارد؟
آیا بعد از عمل جراحی محدودیت هایی در استفاده از محصولات بهداشتی زنان مثل تامپون وجود دارد؟
آیا جراحی واژن بر بارداری و زایمان در آینده تاثیر خواهد گذاشت؟
آیا انتظارات من از جراحی واقع گرایانه است؟
گزینه های غیر جراحی چیست؟
آیا واژینوپلاستی یا لابیاپلاستی تحت پوشش بیمه قرار می گیرند؟
اکثر بیمه ها واژینوپلاستی و لابیاپلاستی یا سایر جراحی های پلاستیک را از نظر پزشکی ضروری نمی دانند. بعضی اوقات لابیاپلاستی از نظر پزشکی ضروری است مثلا در هیپرتروفی لبیا (رشد زیاد آن) ناشی از تستوسترون بیش از حد، شرایط مادرزادی یا تحریک مزمن.
موقعیت های بسیار کمی وجود دارد که نیاز به انجام لابیاپلاستی باشد. دکتر کوینلان می گوید، لابیاپلاستی به خاطر دلایل پزشکی مربوط به تاثیر اندازه لب های واژن در زندگی است و نه ظاهر لب ها. بسته به طول آنها، لب ها می تواند در صورت وارد شدن درون مهبل در طول رابطه جنسی ایجاد درد کند. همچنین ممکن است در طی فعالیت های روزانه، هنگام پوشیدن لباس زیر یا لباس شنا باعث تحریک و ناراحتی شوند. اگر شکل لب های واژن شما، زندگیتان را مختل نکرده است، توصیه به عدم انجام جراحی می شود. تنها استثناء وجود نوعی ناهنجاری به نام ملانوما روی لب های واژن است.
از سوی دیگر روش های لابیاپلاستی زیبایی، سعی در تغییر شکل لب های کوچک به حالتی دارد که بین لب های اصلی یا بزرگتر قرار بگیرند. دیوار بزرگی از انواع مختلف واژن های ساخته شده از گچ در نمایشگاهی هنری در انگلستان نشان می دهد که تغییرات طبیعی در شکل و اندازه واژن بسیار زیاد است. افرادی که تنها برای تغییر ظاهر واژن قصد عمل جراحی دارند ممکن است با در نظر گرفتن این موضوع از انجام آن منصرف شوند.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.