۲۳۰۰۷۷
۳۸۱۷۸
۳۸۱۷۸

علت ترشحات زیاد واژن دختر چیست؟

مایعاتی که توسط واژن ترشح می‌شوند، کاملاً طبیعی هستند و به تمیز نگه داشتن و دور کردن عفونت‌ها از واژن، کمک می‌کنند. با این حال، ممکن است رنگ، بافت و مقدار این ترشحات، بسته به سن و روز چرخه‌ی قاعدگی شما متفاوت باشد. حتی برخی از این تغییرات ممکن است علائم یک بیماری زمینه‌ای را به شما نشان دهند. روی این مقاله کلیک کنید تا علت ترشحات زیاد واژن دختر را بیابید.

به طور کلی، تغییرات قابل توجهی که در قوام، رنگ یا بوی ترشحات واژن مشاهده می‌شوند، هشدار دهنده هستند و باید بررسی شوند. توصیه می‌کنیم که به خواندن ادامه دهید تا با علت ترشحات زیاد واژن دختر آشنا شوید.

علت ترشحات زیاد واژن دختر چیست؟

بیشتر بخوانید: انواع ترشحات واژن، چگونه است؟

در این مقاله می‌خوانید:

 • علت ترشحات زیاد واژن دختر
 • درمان ترشحات زیاد واژن

علت ترشحات زیاد واژن دختر

با افزایش تعداد باکتری‌های مضر، احتمال عفونت واژن بیشتر می‌شود.

در حالت عادی، ترشحات واژن یک عملکرد سالم بدن هستند که از تغییرات طبیعی در سطح استروژن ناشی می‌شوند. با این حال، میزان این ترشحات می‌تواند در مواقعی مانند تخمک گذاری، برانگیختگی جنسی، بارداری و مصرف قرص‌های ضد بارداری افزایش یابد.

بیشتر بخوانید: خارش بیرون واژن، معرفی بهترین پمادها

رنگ، بو و بافت ترشحات واژن می‌تواند توسط تغییراتی که در تعادل باکتریایی واژن رخ می‌دهد، تحت تاثیر قرار بگیرد. به این دلیل که وقتی تعداد باکتری‌های مضر افزایش می‌یابد، احتمال عفونت واژن بیشتر می‌شود. در این‌جا برخی از عفونت‌های احتمالی وجود دارد که باید از آن‌ها آگاه بود:

علت ترشحات زیاد واژن دختر چیست؟

بیشتر بخوانید: عفونت واژن چیست؟

واژینوز باکتریایی

این عفونت می‌تواند شما را در معرض خطر بیشتر ابتلا به عفونت‌های مقاربتی قرار دهد.

واژینوز باکتریایی یک عفونت باکتریایی شایع است که می‌تواند علت ترشحات زیاد واژن دختران باشد. این ترشحات، بوی قوی و بدی دارند که گاهی اوقات شبیه بوی ماهی است. ترشحات هم‌چنین ممکن است خاکستری، نازک و آبکی به نظر برسند. البته در برخی موارد، عفونت هیچ علاتمی ایجاد نمی‌کند.
اگرچه واژینوز باکتریایی از طریق تماس جنسی منتقل نمی‌شود، اما اگر از نظر جنسی فعال باشید یا اخیراً شریک جنسی جدیدی پیدا کرده باشید، خطر ابتلا به آن بیشتر است. به علاوه، این عفونت می‌تواند شما را در معرض خطر بیشتر ابتلا به عفونت‌های مقاربتی قرار دهد.

علت ترشحات زیاد واژن دختر چیست؟

بیشتر بخوانید: علت برفک واژن، درمان خانگی

تریکومونیا

کسانی که علائم دارند، اغلب متوجه‌ی ترشحات زرد، سبز یا کف آلود با بوی نامطبوع می‌شوند.

تریکومونیا نوع دیگری از عفونت ناشی از انگل است که می‌تواند علت ترشحات زیاد واژن در دختران باشد. این عفونت معمولاً از طریق تماس جنسی منتقل می‌شود، اما می‌تواند با استفاده از حوله یا لباس‌های حمام مشترک نیز انتقال یابد.
بیش از نیمی از افراد مبتلا هیچ علامتی ندارند، اما کسانی که علائم دارند، اغلب متوجه‌ی ترشحات زرد، سبز یا کف آلود با بوی نامطبوع می‌شوند. درد، التهاب و خارش در اطراف واژن و هم‌چنین هنگام ادرار کردن یا رابطه‌ی جنسی نیز از علائم شایع این عفونت هستند.

علت ترشحات زیاد واژن دختر چیست؟

بیشتر بخوانید: دون دون شدن واژن، دلیلش چیه؟

عفونت قارچی

عفونت قارچی نیز به نوعی علت ترشح زیاد واژن دختر محسوب می‌شود. این عفونت زمانی رخ می‌دهد که رشد مخمر در واژن افزایش یابد و ت رشحات غلیظ و سفید رنگی تولید می‌کند که شبیه پنیر دلمه است، اما معمولاً بو نمی‌دهد. علائم دیگر شامل سوزش، خارش و سایر تحریکات اطراف واژن است که همراه با درد ، در حین رابطه‌ی جنسی یا ادرار کردن احساس می‌شود. موارد زیر می‌توانند احتمال ابتلا به عفونت‌های قارچی را افزایش دهند:

 • فشار
 • دیابت
 • استفاده از قرص‌های ضد بارداری
 • بارداری
 • آنتی بیوتیک‌ها، به ویژه استفاده‌ی درازمدت آن‌ها (بیش از ۱۰ روز)

علت ترشحات زیاد واژن دختر چیست؟

بیشتر بخوانید: خارش و عفونت واژن در دختران، علت

سوزاک و کلامیدیا

علت ترشح زیاد واژن و بوی بد، تنها به همین مواردی که گفتیم، محدود نمی‌شود. سوزاک و کلامیدیا عفونت‌های مقاربتی هستند که می‌توانند به دلیل عفونت دهانه‌ی رحم، ترشحات غیرطبیعی ایجاد کنند. این ترشحات اغلب به رنگ زرد، سبز یا ابری هستند. سایر علائمی که ممکن است تجربه کنید، عبارتند از:

 • درد هنگام ادرار کردن
 • دل درد
 • خونریزی بعد از دخول واژینال در رابطه‌ی جنسی
 • خونریزی بین قاعدگی

با این حال، بعضی از افراد ممکن است هیچ علائمی نداشته باشند.

علت ترشحات زیاد واژن دختر چیست؟

بیشتر بخوانید: خروج لخته خون از واژن، قبل از پریود

تب خال تناسلی

این بیماری یا بدون علائم یا با علائم خفیف است.

تب خال تناسلی نیز یکی از علت‌های ترشحات زیاد واژن است. این بیماری مقاربتی می‌تواند منجر به ترشحات غلیظ واژن با بوی قوی ، به ویژه بعد از رابطه‌ی جنسی شود. زخم‌ها و تاول‌ها می‌توانند در اطراف اندام تناسلی همراه با خونریزی بین قاعدگی و احساس سوزش هنگام ادرار ظاهر شوند.
با این حال، منابع مورد اعتماد پیشنهاد می‌کنند که این بیماری یا بدون علائم یا با علائم خفیف است. اگر علائم ظاهر شوند، ممکن است در طول زندگی خود، شیوع‌های مکرری را تجربه کنید.

علت ترشحات زیاد واژن دختر چیست؟

بیشتر بخوانید: عفونت کاندیدا واژن، چه کسانی مبتلا می‌شوند؟

درمان ترشحات زیاد واژن

گزینه‌های درمانی شما از مصرف آنتی بیوتیک‌ تا جراحی متغیر است.

درمان ترشحات زیاد واژن به علت آن بستگی دارد و علت ترشحات زیاد واژن نیز باید توسط یک پزشک تشخیص داده شود. بنابراین، گزینه‌های درمانی شما از یک دوره‌ی کوتاه، مصرف آنتی بیوتیک‌ تا جراحی در موارد نادر متغیر است.
با این حال، درمان خانگی ترشحات زیاد واژن نیز امکان پذیر است. البته از آن‌جایی که ترشحات واژن امری طبیعی است، نمی‌توان از آن جلوگیری کرد، اما می‌توان اقداماتی را برای کاهش احتمال عفونت انجام داد. این اقدامات عبارتند از:

بیشتر بخوانید: برای سلامت واژن چه باید کرد؟

 • اطراف واژن خود را به آرامی با آب بشویید.
 • از محصولات معطر و دوش‌هایی که ممکن است واژن شما را تحریک کنند، خودداری کنید.
 • واژن خود را بعد از هر بار شستن، کامل خشک کنید.
 • لباس‌ زیرهای نخی و قابل تهویه بپوشید.
 • از شریک خود بخواهید که در طول فعالیت‌های جنسی حتماً از کاندوم استفاده کند.
 • اسباب بازی‌های جنسی خود را کاملاً تمیز کنید تا خطر ابتلا به بیماری‌های مقاربتی را کاهش دهید.
 • در زمان‌های پریود خود، سعی کنید تامپون‌ها و پدهایتان را به طور مرتب عوض کنید.

علت ترشحات زیاد واژن دختر چیست؟

بیشتر بخوانید: علائم عفونت واژن چگونه درمان می‌شود؟

جمع‌بندی

نظارت بر ترشحات واژن می‌تواند به شما کمک کند تا آنچه را که برای بدن‌تان معمولی است، ردیابی کنید و تغییرات را در سریع‌ترین زمان ممکن متوجه شوید.
هر چیز غیرعادی نشانه‌ی صحبت با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی است. یادتان باشد که هر چه عفونت‌ها سریع‌تر تشخیص داده و درمان شوند، احتمال عوارض درازمدت آن‌ها نیز کمتر می‌شود. با مراجعه به پزشک می‌توانید به علت ترشحات زیاد واژن دختر پی ببرید.

برای اطلاعات بیشتر و آشنایی با متخصصین زنان، به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

منبع: healthline

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.