۲۳۱۶۰۳
۲۱۱۱
۲۱۱۱

سیستیت ماه عسل، سندروم ماه عسل چیست؟

سیستیت ماه عسل، یک وضعیت پزشکی کاملا واقعی است، اما بر خلاف اسمش، زنان را فقط در ماه عسل تحت تاثیر قرار نمی‌دهد. زمانی که مقاربت واژینال منجر به عفونت دستگاه ادراری شود، این بیماری به وجود می‌آید.

سیستیت ماه عسل، سندروم ماه عسل چیست؟

سیستیت ماه عسل، یک وضعیت پزشکی کاملا واقعی است، اما زنان را فقط در ماه عسل تحت تاثیر قرار نمی‌دهد. زمانی که مقاربت واژینال منجر به عفونت دستگاه ادراری شود، این بیماری به وجود می‌آید.
معمولا زمانی ایجاد می‌شود که فشار آلت تناسلی مرد، دیواره پشتی مثانه را تحریک می‌کند و ارگانیسم‌هایی را به داخل مثانه فشار می‌دهد. بنابراین اگر بلافاصله بعد از رابطه جنسی ادرار نکنید، این ارگانیسم‌ها می‌تواند باعث عفونت شود.

در این مقاله می‌خوانید:

 • علائم سیستیت ماه عسل
 • سیستیت ماه عسل در زنان شایع‌تر است، یا مردان؟
 • علت سیستیت ماه عسل
 • آیا سندرم ماه عسل در دوران بارداری مضر است؟
 • درمان سیستیت ماه عسل
 • چگونه از ابتلا به سیستیت جلوگیری کنیم؟
 • خلاصه


علائم سیستیت ماه عسل
اگر تا به حال به عفونت ادراری مبتلا شده باشید، می‌دانید که نیمی از زنان مبتلا این علائم را تجربه می‌کنند:

 • سوزش یا احساس درد در هنگام ادرار
 • تکرر ادرار
 • درد بالای استخوان شرمگاهی
 • ادرار کدر یا خونی

سیستیت ماه عسل، یک شکل رایج از عفونت ادراری است که می‌تواند پس از اولین رابطه جنسی زن یا پس از یک دوره پرهیز از رابطه جنسی ایجاد شود. به همین دلیل آن را به نام «سیستیت ماه عسل» می‌شناسند.

بیشتر بخوانید: مترونیدازول برای عفونت زنان، درمان خوبی است؟

سیستیت ماه عسل، سندروم ماه عسل چیست؟
سیستیت ماه عسل در زنان شایع‌تر است، یا مردان؟
این عارضه معمولا در خانم‌هایی که بچه‌دار نشده‌اند شایع‌تر است و تقریبا چهار درصد از کل عفونت‌های ادراری و 60درصد موارد عود را تشکیل می‌دهد.

سیستیت ماه عسل، معمولا در خانم‌هایی که بچه‌دار نشده‌اند شایع‌تر است و تقریبا چهار درصد از کل عفونت‌های ادراری و 60درصد موارد عود را تشکیل می‌دهد.

همچنین شواهدی وجود دارد که سیستیت ماه عسل در رابطه‌هایی که در آن از کاندوم استفاده می‌شود، رایج‌تر است. اما لازم است اقدامات جنسی ایمن را در نظر بگیرید.
این بیماری بین زنان ۲۰ساله شیوع دارد، اما در زنان مسن که ممکن است دوباره ازدواج کنند و رابطه جنسی داشته باشند، هم رواج دارد. سیستیت علاوه بر اینکه بسیار ناراحت‌کننده است، اگر درمان نشود، می‌تواند به عفونت مثانه یا کلیه منجر شود .
شاید بپرسید که آیا مردان به این مشکل مبتلا نمی‌شوند؟ آن‌ها هم مبتلا می‌شوند، اما زنان به دلیل آناتومی خود بیشتر از مردان مستعد ابتلا به بیماری‌های عفونی هستند. مجرای ادرار زن کوتاه است، بنابراین باکتری‌ها راحت‌تر می‌توانند به مثانه وارد شوند.

بیشتر بخوانید: عفونت کاندیدا واژن، چه کسانی مبتلا می‌شوند؟

سیستیت ماه عسل، سندروم ماه عسل چیست؟
علت سیستیت ماه عسل
زمانی که باکتری‌ها، به‌ویژه باکتری‌هایی که در اطراف مقعد وجود دارند، به واژن وارد می‌شوند، عفونت به وجود می‌آید.

آیا سندرم ماه عسل در دوران بارداری مضر است؟
طبق مطالعات صورت گرفته، زنان باردار در معرض خطر عفونت ادراری قرار دارند که این اتفاق به‌ویژه بعد از ماه ششم بارداری رخ می‌دهد. با این حال، ابتلا به سیستیت در دوران بارداری واقعا به جنین آسیب نمی‌رساند، اما اگر در چنین شرایطی گیر کرده‌اید، توصیه می‌شود که مراحل درمان را در اسرع وقت شروع کنید. تاخیر در درمان می‌تواند باعث گسترش عفونت شود و بر کلیه‌ها تاثیر منفی بگذارد که منجر به بروز مشکلاتی مانند تولد نوزادان نارس یا کم‌وزن می‌شود.

پیشنهاد ویژه: آشنایی با پزشکان متخصص زنان و زایمان

سیستیت ماه عسل، سندروم ماه عسل چیست؟
درمان سیستیت ماه عسل
سیستیت ماه عسل معمولا به سرعت قابل درمان است. هنگامی که پزشک شما سیستیت را تایید کرد، احتمالا برایتان آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند تا عفونت سریع برطرف شود. در موارد بسیار دردناک، ممکن است مسکن هم برای دوره‌ای کوتاه برایتان تجویز شود.
معمولا به خانم‌ها توصیه می‌شود تا زمان رفع عفونت از رابطه جنسی خودداری کنند.
هنگام رابطه جنسی از روان‌کننده واژن برای جلوگیری از خشکی واژن استفاده کنید تا واژن را مرطوب نگه دارد و ادرار پس از مقاربت را به بخشی منظم از روتین خود تبدیل کنید.

راه ایده‌آل برای جلوگیری از عفونت‌های ادراری مرتبط با رابطه جنسی، این است که درست قبل و بعد از مقاربت، ادرار کنید.

یک بار دیگر هم تاکید می‌کنیم که راه ایده‌آل برای جلوگیری از عفونت‌های ادراری مرتبط با رابطه جنسی، این است که درست قبل و بعد از مقاربت، ادرار کنید. با این حال، برخی از زنان نمی‌توانند بلافاصله بعد از رابطه جنسی ادرار کنند . دلیل این اتفاق این است که احتمالا عضلاتی که ترشح ادرار را کنترل می‌کنند بعد از رابطه جنسی، شل نمی‌شوند، بنابراین ادرار در مثانه باقی می‌ماند و خطر عفونت را افزایش می‌دهد.
به‌ویژه زنان یائسه ممکن است پس از رابطه جنسی به دلیل تغییرات در واژن و مجرای ادرار که با از دست دادن استروژن رخ می‌دهد، در ادرار کردن دچار مشکل شوند.
اگر سیستیت برای مدت طولانی ادامه پیدا کرد، یا بسیار شدید شد، به متخصص زنان مراجعه کنید. با خیال راحت آنچه را که تجربه می‌کنید با پزشک خود به اشتراک بگذارید و مواردی را که پزشک مطرح می‌کند، اجرا کنید.

بیشتر بخوانید: درمان عفونت ادراری، پیشگیری کنید

سیستیت ماه عسل، سندروم ماه عسل چیست؟
چگونه از ابتلا به سیستیت جلوگیری کنیم؟
نوشیدن آب زیاد و ادرار کردن، به تخلیه مثانه و مجرای ادرار کمک می‌کند که در از بین بردن باکتری‌ها موثر است. اینطور توصیه می‌شود که بلافاصله پس از رابطه جنسی هم باید ادرار کنید. ادرار کردن بعد از رابطه جنسی به دفع باکتری‌هایی که ممکن است وارد مجرای ادرار شده باشند کمک می‌کند.

برخی از بیماران می‌گویند که نوشیدن منظم آب زغال‌اخته می‌تواند به محافظت در برابر سیستیت کمک کند، اما آب زغال‌اخته، پس از ابتلا به عفونت ادراری، باعث بهبود علائم نمی‌شود.

اگر مستعد ابتلا به عفونت ادراری هستید، سعی کنید سیستم ایمنی بدن خود را سالم نگه دارید و در صورت تحریک مثانه از نوشیدن بیش از حد قهوه، نوشابه، آب‌میوه و مصرف غذاهای تند خودداری کنید.
برخی از بیماران می‌گویند که نوشیدن منظم آب زغال‌اخته می‌تواند به محافظت در برابر سیستیت کمک کند، اما آب زغال‌اخته، پس از ابتلا به عفونت ادراری، باعث بهبود علائم نمی‌شود.
مطالعات همچنین نشان می‌دهد که مصرف یک قرص آنتی‌بیوتیک بلافاصله پس از مقاربت می‌تواند به پیشگیری از سیستیت مرتبط با رابطه جنسی کمک کند.
اگر مستعد این مشکل هستید، شاید بهتر باشد از همین راهکار استفاده کنید، صد البته باید با پزشک هم مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: عفونت ادراری در شیردهی، مصرف دارو بلامانعه؟

سیستیت ماه عسل، سندروم ماه عسل چیست؟
خلاصه
ورود باکتری‌ها به واژن، علت ایجاد سیستیت ماه عسل است، شما می‌توانید با ادرار کردن قبل و بعد از رابطه، احتمال ابتلا به این بیماری را کاهش بدهید. مصرف آب به مقدار کافی، ادرار کردن هر چند ساعت یک‌بار و پرهیز از مصرف مقدار زیادی کافئین، آب‌میوه و خوراکی‌های تند از راهکارهایی است که برای کاهش ابتلا به سیستیت می‌توانید به کار ببرید.

برای یافتن متخصص مورد نظر خود به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

منبع: allinahealth

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

 • اخبار داغ
 • جدیدترین
 • پربیننده ترین
 • گوناگون
 • مطالب مرتبط

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.