۲۳۴۲۵۷
۲۲۵۸۰
۲۲۵۸۰

اقدامات ضروری برای بارداری در زنان بالای ۴۰ سال!

آیا به بارداری بعد از ۳۵ یا ۴۰ سالگی فکر می‌کنید؟ پس حتما باید با اقدامات ضروری برای بارداری در سن بالا آشنا شوید تا یک بارداری سالم را پشت سر بگذارید.

اقدامات ضروری برای بارداری در زنان بالای 40 سال!

آیا به بارداری بعد از 35 یا 40 سالگی فکر می‌کنید؟ پس حتما باید با اقدامات ضروری برای بارداری در سن بالا آشنا شوید تا یک بارداری سالم را پشت سر بگذارید.

این یک واقعیت است که با رسیدن به اواسط تا اواخر ۳۰سالگی، تخمک‌ها از نظر کمیت و کیفیت کاهش می‌یابند. همچنین، با بالا رفتن سن، تخمک‌های شما به راحتی بارور نمی‌شوند.

بارداری در سن بالا

کم نیستند خانم‌هایی که بارداری را تا 30سالگی و بعد از آن به تعویق می‌اندازند و بچه‌هایی سالم به دنیا می‌آورند. مراقبت‌های ویژه به کودک شما کمک می‌کند تا بهترین شرایط را داشته باشد.

ریسک‌های بارداری در سن بالا را بشناسید

خوشتان بیاید یا نه، ساعت بیولوژیکی ، یک واقعیت مهم در زندگی است. بارداری در سن بالا شرایط خاصی را به همراه دارد که خوب است با آن‌ها آشنا شوید.

ممکن است بیشتر طول بکشد تا باردار شوید

این یک واقعیت است که با رسیدن به اواسط تا اواخر 30سالگی، تخمک‌ها از نظر کمیت و کیفیت کاهش می‌یابند . همچنین، با بالا رفتن سن، تخمک‌های شما به راحتی بارور نمی‌شوند.
اگر بیشتر از ۳۵ یا ۴۰ سال دارید و شش ماه است که برای بارداری تلاش می‌کنید، اما نتیجه نگرفته‌اید، دیگر وقت آن رسیده که به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: مراحل رشد جنین دوقلو، وزن نرمال

اقدامات ضروری برای بارداری در زنان بالای 40 سال!
حاملگی چند قلو شایع‌تر است

احتمال دوقلو شدن با افزایش سن افزایش پیدا می‌کند. چون تغییرات هورمونی می‌تواند باعث آزاد شدن بیش از یک تخمک به طور همزمان شود . فناوری‌های کمک‌باروری هم می‌توانند باعث حاملگی دوقلو یا چند قلو شوند.

خطر ابتلا به دیابت بارداری افزایش پیدا می‌کند

این نوع دیابت فقط در دوران بارداری رخ می‌دهد و در سنین بالاتر شایع‌تر است.

دیابت بارداری در صورت درمان نشدن می‌تواند باعث شود جنین از حد متوسط بزرگ‌تر شود. این موضوع خطر آسیب‌دیدگی هنگام زایمان را افزایش می‌دهد.

دیابت بارداری در صورت درمان نشدن می‌تواند باعث شود جنین از حد متوسط بزرگ‌تر شود . این موضوع خطر آسیب‌دیدگی هنگام زایمان را افزایش می‌دهد.
دیابت بارداری، خطر زایمان زودرس، فشار خون بالا در دوران بارداری و عوارض بعد از زایمان را افزایش می‌دهد.

خطر ابتلا به فشار خون بالا بیشتر است

فشار خون بالا که در دوران بارداری ایجاد می‌شود، در سنین بالاتر شایع‌تر است. پزشک شما باید به دقت فشار خونتان را همراه با رشد و تکامل کودک کنترل کند.
اگر در دوران بارداری به فشار خون بالا مبتلا شدید، باید بیشتر به پزشک مراجعه کنید. حتی شاید لازم باشد نوزاد را قبل از موعد زایمان به دنیا بیاورید تا از عوارض بیشتر جلوگیری کنید.

بیشتر بخوانید: فشار خون پایین در بارداری، خطر در کمین جنین

اقدامات ضروری برای بارداری در زنان بالای 40 سال!
خطر تولد زودرس و تولد نوزادی با وزن کم بیشتر می‌شود

با افزایش سن، خطر تولد زودرس و تولد نوزادی با وزن کم بیشتر می‌شود. نوزادان نارس اغلب با مشکلات پزشکی پیچیده‌ای روبرو هستند.

احتمال سزارین بالا می‌رود

پس از ۳۵سالگی، خطر عوارض مرتبط با بارداری که ممکن است منجر به زایمان سزارین شود، بیشتر می‌شود.

اقدامات ضروری برای بارداری در زنان بالای 40 سال!
خطر ابتلا به شرایط کروموزومی بیشتر است

نوزادانی که از مادران مسن‌تر به دنیا می‌آیند، بیشتر در معرض ابتلا به برخی بیماری‌های کروموزومی مثل سندرم داون هستند.

خطر سقط جنین بیشتر است

خطر سقط جنین و مرده‌زایی هم با افزایش سن افزایش پیدا می‌کند. این اتفاق ممکن است به دلیل شرایط پزشکی قبلی، یا به دلیل شرایط کروموزومی در نوزاد باشد.
همچنین افزایش خطر سقط جنین ممکن است به دلیل کاهش کیفیت تخمک در سنین بالاتر و افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن باشد. شرایط مزمن، شامل فشار خون بالا یا دیابت است.
حتی سن مردان در زمان لقاح هم ممکن است خطراتی برای سلامتی کودکان به همراه داشته باشد.

بیشتر بخوانید: سقط خود به خودی جنین، علت اصلی

اقدامات ضروری برای بارداری در زنان بالای 40 سال!
اقدامات ضروری برای بارداری در سن بالا

این یک نکته کلی است که در دوران بارداری باید بیشتر مراقب خود باشید، اما اگر در سن بالا باردار شده‌اید، حتما به این نکات بیشتر توجه کنید تا سلامتی خودتان و نوزادتان حفظ شود.

۱- قبل از بارداری، ویزیت شوید

حتی اگر سنتان بیشتر از ۳۵سال نیست، باز هم قبل از تصمیم به باردار شدن، با پزشک متخصص زنان و زایمان مشورت کنید . شاید لازم باشد پیش از بارداری، مصرف مکمل‌ها را شروع کنید. در مورد تغییرات سبک زندگی که شانس بارداری و جنین سالم را افزایش می‌دهد، با پزشکتان مشورت کنید. مطمئن باشید که این بهترین کار است.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: آشنایی با پزشکان متخصص زنان و زایمان

اقدامات ضروری برای بارداری در زنان بالای 40 سال!
۲- مراقبت‌های دوران بارداری را جدی بگیرید

هنگامی که باردار هستید، باید هر چند وقت یکبار توسط پزشک، معاینه شوید تا مطمئن شوید که همه چیز به خوبی پیش می‌رود. آزمایش‌ها و غربالگری‌های بارداری را جدی بگیرید .

۳- رژیم غذایی سالم را فراموش نکنید

در دوران بارداری، به اسید فولیک ، کلسیم، آهن، ویتامین دی و سایر مواد مغذی ضروری، بیشتری نیاز دارید. اگر از یک رژیم غذایی سالم استفاده می‌کنید، آن را ادامه دهید. اگر نه، رژیم غذایی سالم را در پیش بگیرید. لازم است مصرف مکمل‌های دوران بارداری را چند ماه قبل از بارداری شروع کنید.

بیشتر بخوانید: اسنک های مقوی در بارداری، کدام ها است؟

اقدامات ضروری برای بارداری در زنان بالای 40 سال!
۴- مراقب وزنتان باشید

افزایش وزن مناسب در دوران بارداری، یک نکته کلیدی است که سلامت شما و نوزادتان را تضمین می‌کند. کاهش وزن اضافی بعد از زایمان هم برایتان آسان‌تر می‌شود.

۵- فعال بمانید

فعالیت بدنی منظم به کاهش ناراحتی‌های دوران بارداری، افزایش انرژی و بهبود سلامت کلی شما کمک می‌کند. فعالیت بدنی می‌تواند در افزایش استقامت و قدرت عضلانی شما موثر باشد و باعث زایمان راحت‌تر شود.
البته حتما قبل از شروع، یا ادامه برنامه ورزشی خود، با پزشک مشورت کنید.

6- از مواد خطرناک دوری کنید

مصرف الکل، تنباکو و مواد مخدر در دوران بارداری ممنوع است. قبل از مصرف هر نوع دارو، یا مکمل، با پزشک خود مشورت کنید.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: آشنایی با مراکز آزمایشگاه

اقدامات ضروری برای بارداری در زنان بالای 40 سال!
۷- درباره آزمایش‌های قبل از تولد، اطلاعات کسب کنید

از پزشکتان درباره غربالگری و آزمایش‌های قبل از تولد سئوال بپرسید. یک آزمایش غربالگری رایج، غربالگری دی ان ای جنین قبل از تولد است. این روش برای غربالگری برخی شرایط کروموزومی مثل سندرم داون انجام می‌شود. در طول غربالگری، دی ان ای مادر و جنین از خون مادر گرفته می‌شود.
تست‌های تشخیصی مثل نمونه‌برداری از پرزهای کوریونی و آمنیوسنتز می‌توانند در مورد خطر بیماری‌های کروموزومی اطلاعاتی به پزشک ارائه بدهند.

خلاصه

در بارداری در سن بالا شرایطی مثل دیابت، فشار خون بارداری و سقط جنین افزایش پیدا می‌کند. پس حتما قبل از تصمیم به بارداری با پزشک مشورت کنید، حفظ وزن سالم، مصرف مکمل‌های بارداری و انجام آزمایش‌های دوران بارداری را جدی بگیرید.

برای یافتن متخصصان مورد نظر خود به کلینیک نی نی بان مراجعه کنید.

منبع: mayoclinic

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.