۲۳۶۰۴۹
۴۹۶۸
۴۹۶۸

سیکل قاعدگی چیست؟ /بهترین روش محاسبه فاصله بین دو پریود

اگر ندانید که چرخه سیکل قاعدگی‌تان از کی شروع می‌شود و چطور ادامه دارد؛ برای اطلاع از آن باید چه کارهایی را انجام داد؛ چطور می‌توان با محاسبه طول این سیکل، باروری و سلامت زنانه بهتری داشت؟ ممکن است دچار مشکل شوید؛ در ادامه با ما همراه باشید تا درباهر تمام این موارد بیشتر توضیح دهیم.

سیکل قاعدگی چیست؟ /بهترین روش محاسبه فاصله بین دو پریود

می‌دانید که سیکل قاعدگی چیست؟ و بهترین روش محاسبه آن را بلدید؟ اگر ندانید که چرخه سیکل قاعدگی‌تان از کی شروع می‌شود و چطور ادامه دارد؛ برای اطلاع از آن باید چه کارهایی را انجام داد؛ چطور می‌توان با محاسبه طول این سیکل، باروری و سلامت زنانه بهتری داشت؟ ممکن است دچار مشکل شوید؛ در ادامه با ما همراه باشید تا درباهر تمام این موارد بیشتر توضیح دهیم. در دنیای اینترنت انواع ماشین حساب‌های آنلاین برای محاسبه چرخه تخمک گذاری، می‌توان هم روز دقیق تخمک گذاری را به دست آورد؛ هم طول چرخه قاعدگی را؛ روش محاسبه این دوره، برای سلامت زنان و رابطه زناشویی، بسیار اهمیت دارد

لزوم محاسبه طول سیکل قاعدگی

ماشین حساب‌های آنلاین بررسی و محاسبه سیکل قاعدگی، به خانم‌ها کمک می‌کنند که طول دوره زنانه خود را به درستی بدانند؛ در نتیجه:

 • طول دوره یک پریود تا پریود بعد را به درستی تشخیص دهند.
 • مدت خونریزی ماهانه خود را تخمین بزنند.
 • روز تخمک گذاری خود را بدانند.
 • بهترین زمان باروری خود را تشخیص دهند.
 • بدانند که بدن‌شان در چه زمانی، تحریک‌پذیرتر است.

برای اینکه ماشین حساب تخمک گذاری ما دقیق ترین و مفیدتر باشد، باید تاریخ قاعدگی های اخیر خود را پیگیری کنید.

طول سیکل شما تعداد روزهای بین اولین روز خونریزی یک قاعدگی و اولین روز خونریزی روز بعدی است. چرخه قاعدگی یک زن می تواند از 23 تا 35 روز متغیر باشد و متوسط طول چرخه آن حدود 28 روز است. اگر سیکل‌های قاعدگی نامنظم دارید، محاسبه تاریخ تخمک‌گذاری می‌تواند دشوارتر باشد، اما پیشنهاد می‌کنیم برای اطمینان از اینکه تاریخ تخمک‌گذاری خود را از دست نمی‌دهید، به کوتاه‌ترین تاریخ قاعدگی خود بروید. آزمایش های ادرار تخمک گذاری می تواند به شما ایده ای از پنجره باروری شما بدهد، یا ممکن است توصیه های بیشتری از پزشک عمومی یا متخصص باروری مفید باشد.

سیکل قاعدگی چیست؟ /بهترین روش محاسبه فاصله بین دو پریود

محاسبه طول سیکل قاعدگی به چه درد می‌خورد؟

به سادگی طول چرخه معمول خود را از کادر بازشو انتخاب کنید و سپس تاریخ شروع آخرین قاعدگی را در تقویم انتخاب کنید. با این اطلاعات، ماشین حساب تخمک گذاری ما پنجره باروری بعدی شما (و بعدی بعد از آن) را تخمین می زند.

بر اساس نتایج محاسبه‌گر تخمک‌گذاری ما، می‌توانید برای یادآوری‌های ایمیل مفید نیز ثبت‌نام کنید، بنابراین همیشه هر ماه «پنجره بارور» خود را می‌شناسید.

علائم تخمک گذاری در سیکل قاعدگی

 • افزایش دمای پایه بدن، معمولاً 1/2 تا 1 درجه، که توسط دماسنج اندازه‌گیری می‌شود .
 • سطوح بالاتر هورمون لوتئینیزه کننده (LH) که در کیت تخمک‌ذاری خانگی اندازه‌گیری می‌شود.
 • مخاط دهانه رحم یا ترشحات واژن ممکن است مانند سفیده تخم مرغ خام شفاف‌تر، رقیق‌تر و کشدارتر به نظر برسند.
 • حساسیت سینه
 • نفخ
 • لکه بینی رقیق
 • درد خفیف یا گرفتگی پهلوها

سیکل قاعدگی چیست؟ /بهترین روش محاسبه فاصله بین دو پریود


اطلاع از زمان تخمک گذاری بر اساس روش محاسبه طول سیکل قاعدگی

تخمک گذاری معمولا ۱۴ روز قبل از شروع قاعدگی بعدی شما اتفاق می افتد، اما می تواند از ماه به ماه متفاوت باشد - حتی در خانم هایی که دوره های منظم دارند. برای درک بهتر زمان تخمک گذاری، دمای پایه بدن و مخاط دهانه رحم خود را ترسیم کنید. برای بررسی تغییرات هورمونی قبل از تخمک گذاری از کیت پیش بینی تخمک گذاری بدون نسخه یا OPK، دستبند ردیابی تخمک گذاری یا آزمایشات آزمایشگاهی استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی: بهترین زمان برای باردار شدن در دوره سیکل چه زمانی است؟


تعدد رابطه جنسی

احتمال بارداری شما زمانی بهتر است که 1 تا 2 روز قبل از تخمک گذاری رابطه جنسی داشته باشید. اما طول چرخه ها متفاوت است و برخی از زنان نامنظم هستند یا چرخه خود را اشتباه محاسبه کرده اند. اسپرم می تواند تا 5 روز در بدن زن زنده بماند. برای جلوگیری از شرط بندی، رابطه جنسی را به طور مکرر از 3 روز قبل از تخمک گذاری شروع کرده و پس از اینکه فکر می کنید تخمک گذاری کرده اید، 2 تا 3 روز ادامه دهید.

دراز کشیدن بعد از رابطه جنسی

از قدیم اعتقاد بر این بود که باید حداقل 15 دقیقه بعد از رابطه جنسی در رختخواب بمانید تا اسپرم به تخمک برسد. با این حال، مطالعات اخیر هیچ مدرکی برای تأیید این ادعا پیدا نکردند.

سیکل قاعدگی چیست؟ /بهترین روش محاسبه فاصله بین دو پریود
داشتن و حفظ وزن سالم

مطالعات نشان می دهد که وزن بسیار کم -- یا بیش از حد -- ممکن است تخمک گذاری را مختل کند و بر تولید هورمون های کلیدی تأثیر بگذارد. شاخص توده بدنی سالم بین ۱۸.۵ تا ۲۴.۹ است. تناسب اندام با ورزش متوسط خوب است، اما اکنون زمان تمرین برای ماراتن نیست: ورزش شدید می تواند چرخه قاعدگی شما را مختل کند و باردار شدن را برای شما دشوارتر کند.

مطلب پیشنهادی: مدت زمان تخمک گذاری چقدر طول می کشد؟

تنش زدایی زندگی روزمره

تحقیقات نشان می دهد که استرس ممکن است باردار شدن را سخت تر کند. یوگا، مدیتیشن و پیاده روی طولانی می تواند به کاهش استرس و بهبود سلامت کلی شما کمک کند.

رسیدن به شرایطی جسمی و بیماری‌ها

اگر یک بیماری پزشکی مانند دیابت، آسم یا صرع دارید، مطمئن شوید که تحت کنترل است. در مورد داروهای تجویزی یا بدون نسخه ای که ممکن است مصرف کنید با پزشک خود صحبت کنید، زیرا ممکن است بر شانس باردار شدن شما تأثیر بگذارد.

سیکل قاعدگی چیست؟ /بهترین روش محاسبه فاصله بین دو پریود

سلامتی جسمی زن و مرد

در حالی که تصور ناباروری به عنوان وظیفه زن رایج است، بیش از 33 درصد از مسائل باروری فقط مربوط به مرد است و 33 درصد دیگر هر دو طرف را به عنوان یک زوج درگیر می کند. مانند زنان، مردان نیز می توانند سلامت باروری خود را با ترک سیگار، محدود کردن الکل، تغذیه سالم و کاهش استرس بهبود بخشند.

تلاش برای داشتن پسر یا دختر؟

چندین نظریه ادعا می‌کنند که می‌توانید با داشتن رابطه جنسی در یک زمان خاص از ماه یا در یک موقعیت خاص، جنسیت کودک خود را تحت تأثیر قرار دهید. با این حال، هیچ راه مطمئن و طبیعی برای انتخاب جنسیت کودک شما وجود ندارد. شانس شما 50-50 است مگر اینکه از روش مرتب سازی اسپرم و به دنبال آن لقاح مصنوعی استفاده کنید.

سیکل قاعدگی چیست؟ /بهترین روش محاسبه فاصله بین دو پریود


بهترین روش محاسبه سیکل قاعدگی

برای محاسبه پنجره باروری خود، باید تعیین کنید که چه روزی تخمک گذاری می کنید. برای انجام این کار، باید طول چرخه قاعدگی خود را بدانید (که بین 23 تا 35 روز متغیر است). طول چرخه قاعدگی شما تعداد روزهایی است که از اولین روز خونریزی در آخرین قاعدگی تا اولین روز خونریزی در بعدی شما می گذرد. از این رقم، 14 روز از پایان چرخه فعلی خود را کم کنید تا روز تقریبی تخمک گذاری را مشخص کنید. به یاد داشته باشید که بهترین شانس موفقیت شما از مقاربت درست قبل از تخمک گذاری - 1-2 روز قبل از تخمک گذاری است.

سیکل قاعدگی چیست؟ /بهترین روش محاسبه فاصله بین دو پریود

علائم رایج تخمک گذاری

تخمک گذاری در زنان متفاوت است، اما در اینجا چند علامت رایج تخمک گذاری وجود دارد که باید به آنها توجه کنید:

 • مخاط دهانه رحم شما مانند سفیده تخم مرغ کشیده تر و شفاف تر می شود (این تغییر باعث می شود اسپرم راحت تر به سمت تخمک شنا کند).
  دمای پایه بدن شما اندکی افزایش می یابد و در باروری ترین روزهای شما بالا می ماند.
 • ممکن است در حین تخمک گذاری به دلیل تغییرات در سطح استروژن و پروژسترون، حالت تهوع و سردرد داشته باشید.
 • دهانه رحم شما ممکن است بالاتر، نرمتر و بازتر شود.
 • لکه بینی یا ترشح قهوه ای روشن.
 • درد خفیف در لگن یا پایین شکم.
 • افزایش میل جنسی.
 • افزایش حساسیت به بو و طعم.
 • سینه‌های دردناک یا حساس.

سیکل قاعدگی چیست؟ /بهترین روش محاسبه فاصله بین دو پریود

محاسبه سیکل قاعدگی برای پیش‌گیری از بی‌نظمی و بیماری

اگر سیکل های قاعدگی نامنظم دارید، یا طول چرخه شما از ماه به ماه متفاوت است، محاسبه تاریخ تخمک گذاری ممکن است دشوار باشد. آزمایش‌های ادرار تخمک‌گذاری یا ردیابی تخمک‌گذاری ممکن است مفید باشد، و باید به دنبال مشاوره بیشتر از پزشک عمومی یا متخصص باروری باشید.

اگر اخیراً استفاده از قرص های ضد بارداری خوراکی، آی یو دی یا ایمپلنت ها را حتی برای مدت طولانی متوقف کرده اید، نگران نباشید - این حالت باعث ناباروری نمی شود. اگر پس از قطع استفاده از روش های پیشگیری از بارداری، دوره های شما نامنظم است، باید با پزشک عمومی خود مشورت کنید. یک چرخه قاعدگی معمولی بین ۲۳ تا ۳۵ روز متغیر است. اگر نگران تغییرات در چرخه قاعدگی خود هستید، با پزشک عمومی یا متخصص باروری صحبت کنید.

مطلب پیشنهادی: بهترین قرص تنظیم قاعدگی برای خانم‌ ها چیست؟

مراجعه به متخصص زنان و انتقال اطلاعات سیکل قاعدگی

توصیه می شود پس از تلاش برای بارداری طبیعی بدون موفقیت به مدت ۱۲ ماه اگر زیر ۳۵ سال هستید یا بعد از ۶ ماه اگر بالای ۳۵ سال هستید، به دنبال مشاوره حرفه ای باشید. یک متخصص باروری می‌تواند چند آزمایش ساده باروری انجام دهد تا بفهمد چه اتفاقی می‌افتد، همه گزینه‌های شما را بررسی کند و به شما کمک کند زودتر باردار شوید.

سیکل قاعدگی چیست؟ /بهترین روش محاسبه فاصله بین دو پریود

جمع‌بندی

ردیابی چرخه تخمک گذاری و قاعدگی سبب می‌شود که بتوانید برای روزهای روشن زندگی زناشویی و بچه‌دار شدن، برنامه‌ریزی کنید؛ همچنین می‌توانید برای روزهایی که نمی‌خواهید استرس باردار شدن را داشته باشید، با خیال راحت با همسر خود رابطه داشته باشید. به این ترتیب بهتر است این راهنما را مطالعه کنید و برای دوستان خود بفرستید تا بهترین روش محاسبه این چرخه را از یاد نبرید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.