۲۴۰۰۴۲
۳۳
۳۳

آیا رابطه جنسی باعث کاهش سردرد می‌شود؟

گزارش های شخصی و شواهد نشان می‌دهد که برای برخی، رابطه جنسی ممکن است به عنوان یک درمان طبیعی برای سردرد عمل کند. در این مقاله ابعاد مختلق این موضوع را به صورت جامع بررسی خواهیم کرد.

آیا رابطه جنسی باعث کاهش سردرد می‌شود؟

سردرد یک بیماری رایج است که می‌تواند زندگی روزمره را مختل کند، اما یک سوال جالب وجود دارد که در سال‌های اخیر یکی از موضوعات تحقیقات علمی بوده است: آیا رابطه جنسی باعث کاهش سردرد می‌شود؟ برای سال‌ها، این ایده که فعالیت جنسی می‌تواند سردرد را کاهش دهد، در جامعه رواج یافته است. به نظر می رسد این تصور با کلیشه این موضوع که افراد دارای سردرد از ایجاد روابط صمیمی در این دوره اجتناب می‌کنند، مغایر است. با این حال، گزارش های شخصی و شواهد نشان می‌دهد که برای برخی، رابطه جنسی ممکن است به عنوان یک درمان طبیعی برای سردرد عمل کند. در این مقاله ابعاد مختلق این موضوع را به صورت جامع بررسی خواهیم کرد.

در این مقاله می‌خوانید:


بیشتر بخوانید: سردرد بعد از رابطه زناشویی، چگونه رخ می‌دهد؟


آیا رابطه جنسی در کاهش سردرد موثر است؟

مطالعات اخیر شروع به روشن کردن این موضوع کرده است که رابطه جنسی در کاهش سردرد موثر است. تحقیقات نشان می‌دهد که فعالیت جنسی و به طور خاص رسیدن به ارگاسم، ممکن است اثر تسکین دهنده درد برای برخی از مبتلایان به سردرد داشته باشد. ترشح اندورفین در طول ارگاسم (مسکن های طبیعی بدن) می‌تواند یکی از دلایل این پدیده باشد. علاوه بر این، آرامش و حواس پرتی ناشی از فعالیت جنسی نیز ممکن است به تسکین سردرد کمک کند.

آیا رابطه جنسی باعث کاهش سردرد می‌شود؟

مطالعه ای که در مجله Psychology Today منتشر شد، رابطه بین میل جنسی و تسکین درد مرتبط با سردرد را بررسی کرد. این نشان داد که برخی از افرادی که سردرد را تجربه می‌کنند، تمایل به برخوردهای جنسی را گزارش کرده‌اند و برای برخی، رابطه جنسی تسکین درد لازم را فراهم کرده است.

مطالعه دیگری اثرات فعالیت جنسی را بر انواع مختلف سردردها از جمله میگرن و سردردهای خوشه ای بررسی کرد. نتایج نشان داد، در حالی که فعالیت جنسی می‌تواند منجر به تسکین نسبی یا کامل سردرد در برخی از افراد مبتلا به میگرن شود، ممکن است سردردهای خوشه ای را برای اکثر افراد مبتلا به این نوع سردرد بدتر کند.


پیشنهاد ویژه نی نی بان:  فواید یائسگی، پیش به سوی زندگی بهتر


رابطه جنسی چه نوع سردردی را تسکین می‌دهد؟

یکی از انواع سردرد که ممکن است با فعالیت جنسی کاهش یابد، میگرن است. میگرن با درد شدید و ضربان دار مشخص می‌شود که اغلب با علائم دیگری مانند حالت تهوع و حساسیت به نور و صدا همراه است. تحقیقات نشان می‌دهد که در طول حمله میگرن، برخی از افراد ممکن است از طریق فعالیت جنسی تسکین نسبی یا کامل را تجربه کنند. این می‌تواند به دلیل ترشح اندورفین در طول ارگاسم باشد که می‌تواند احساس تسکین درد را فراهم کند.

آیا رابطه جنسی باعث کاهش سردرد می‌شود؟

با این حال، اثربخشی رابطه جنسی در تسکین سردرد ممکن است به نوع سردرد بستگی داشته باشد. در حالی که گاهی اوقات میگرن را می توان با فعالیت جنسی کاهش داد، سردردهای تنشی که بیشتر رایج هستند و به صورت درد مبهم و دردناک در سر ظاهر می شوند، به نظر نمی رسد که به یک شکل پاسخ دهند. سردردهای خوشه ای نوع دیگر از سردرهای شدید هستند و در الگوهای چرخه‌ای یا خوشه‌ای رخ می دهند. برخلاف میگرن، فعالیت جنسی ممکن است در واقع سردردهای خوشه ای را برای اکثر مبتلایان بدتر کند. این نشان می‌دهد که رابطه بین فعالیت جنسی و تسکین سردرد پیچیده است و به طور قابل توجهی در بین افراد و انواع سردرد متفاوت است.

آیا رابطه جنسی باعث کاهش سردرد می‌شود؟

توجه به این نکته مهم است، در حالی که برخی مطالعات ارتباط بین فعالیت جنسی و تسکین سردرد را پیدا کرده اند، شواهد قطعی نیستند. مطالعات اغلب بر داده های گزارش شده تکیه می کنند، که می‌تواند ذهنی بوده یا به طور گسترده ای متفاوت باشد. علاوه بر این، حجم نمونه‌های گزارش شده معمولا کوچک است و تحقیقات بیشتر با جمعیت های بزرگتر و روش های دقیق تر برای درک میزانی که فعالیت جنسی ممکن است انواع سردردها را بهبود بخشد، ضروری است. با این وجود، برای کسانی که تسکین می یابند، رابطه جنسی ممکن است راهی طبیعی و لذت بخش برای مدیریت درد سردرد باشد، مشروط بر اینکه برای همه طرف های درگیر بی خطر و رضایت بخش باشد.


مطالب پیشنهادی: علت سردرد هنگام نزدیکی، حتما بخوانید


چه نوع رابطه جنسی باعث کاهش سردرد می‌شود؟

سردرد می‌تواند یک وضعیت ناتوان کننده باشد و بر کیفیت زندگی و عملکرد روزانه تأثیر بگذارد. جالب اینجاست که تحقیقات رو به رشدی وجود دارد که نشان می‌دهد فعالیت جنسی ممکن است پتانسیل کاهش علائم سردرد را برای برخی افراد داشته باشد. کلید درک اینکه چگونه رابطه جنسی ممکن است سردرد را کاهش دهد در پاسخ های فیزیولوژیکی و روانی در طول فعالیت جنسی، به ویژه ارگاسم نهفته است. ارگاسم باعث ترشح اندورفین می‌شود که مسکن های طبیعی هستند که توسط بدن تولید می شوند. اندورفین ها می توانند به کاهش درک درد کمک کنند و علائم سردرد را تسکین دهند. علاوه بر این، آرامش و تسکین استرس که اغلب با ارگاسم همراه است، ممکن است به کاهش درد سردرد کمک کند.

آیا رابطه جنسی باعث کاهش سردرد می‌شود؟

در پاسخ به اینکه چه نوع رابطه جنسی باعث کاهش سردرد می‌شود؟ باید اشاره کرد، فراوانی فعالیت جنسی و سطح صمیمیت ممکن است در اثربخشی آن به عنوان یک درمان سردرد نقش داشته باشد. در حالی که هیچ پاسخ یکسانی برای همه وجود ندارد، فعالیت جنسی منظم که نزدیکی عاطفی را تقویت می‌کند و استرس را کاهش می‌دهد به طور بالقوه می‌تواند تأثیر ثابت تری بر تسکین سردرد داشته باشد. با این حال، توجه به این نکته مهم است که تجربیات فردی بسیار متفاوت است و آنچه برای یک فرد مؤثر است ممکن است برای دیگری مؤثر نباشد.

آیا رابطه جنسی باعث کاهش سردرد می‌شود؟


بیشتر بخوانید: کمبود کدام ویتامین سردرد می آورد؟


آیا ممکن است فعالیت جنسی باعث ایجاد سردرد یا تشدید آن شود؟

فعالیت جنسی اغلب با لذت و صمیمیت همراه است، اما برای برخی افراد به طور متناقضی می‌تواند منجر به ناراحتی به شکل سردرد شود. این سردردها که به عنوان «سردردهای جنسی» شناخته می شوند، می توانند قبل، در حین یا بعد از فعالیت جنسی ایجاد شوند و از خفیف تا شدید متغیر هستند.

سردرد جنسی یک وضعیت پزشکی شناخته شده است و می‌تواند به دو نوع طبقه بندی شود:

 • سردردهای قبل از ارگاسم: درد مبهم در سر و گردن که با افزایش هیجان جنسی تشدید می‌شود.
 • سردردهای ارگاسمیک: سردرد ناگهانی، شدید و ضربانی که درست قبل یا در لحظه ارگاسم رخ می‌دهد.

این سردردها می توانند از چند دقیقه تا چند ساعت و در برخی موارد حتی تا دو یا سه روز طول بکشد. آنها ممکن است به صورت خوشه ای در طی چند ماه رخ دهند و سپس برای مدت طولانی ظاهر نشوند. علت دقیق سردردهای جنسی به طور کامل شناخته نشده است، اما اعتقاد بر این است که این سردردها مربوط به فعالیت بدنی و تغییرات فشار خون و ضربان قلب است که همراه با برانگیختگی جنسی و ارگاسم در بدن فرد ایجاد می‌شود. در برخی موارد، ممکن است با یک مشکل زمینه‌ای سلامتی مانند آنوریسم مغزی یا تشریح شریانی مرتبط باشد. عوامل خطر برای سردردهای جنسی شامل سابقه میگرن و سردردهای ناشی از فعالیت است. این نوع سردردها در مردان شایع‌تر هستند، اگرچه می‌توانند روی هر جنسیتی تأثیر بگذارند.

آیا رابطه جنسی باعث کاهش سردرد می‌شود؟


پیشنهاد ویژه نی نی بان:  قهوه با مغز چه میکند؟ فِرِش و شاداب


کلام آخر

در حالی که رابطه بین فعالیت جنسی و تسکین سردرد به طور کامل شناخته نشده است، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد برای برخی افراد، رابطه جنسی واقعاً می‌تواند علائم سردرد را کاهش دهد. ترشح اندورفین در طول ارگاسم و آرامشی که همراه با فعالیت جنسی است، عوامل بالقوه ای هستند که در این بهبودی نقش دارند. با این حال، مهم است که بدانیم این یک تجربه عمومی نیست و پاسخ ها می‌تواند در بین افراد بسیار متفاوت باشد. کسانی که میگرن دارند ممکن است نسبت به سایر انواع سردرد تسکین بیشتری پیدا کنند. مانند همیشه، مشاوره با یک متخصص برای سردردهای مداوم یا شدید توصیه می‌شود. در نهایت، پتانسیل رابطه جنسی به عنوان روشی برای کاهش سردرد، بعد جالبی به تعامل پیچیده بین درد و لذت در بدن انسان می‌افزاید که در سال‌های اخیر مورد توجه بیشتری قرار گرفته است.

 

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.