۵۳۵۹۰
۸۳۰۴
۸۳۰۴

لاغر شدن زنان، رژیم اتکینز

اولین مطلب از بسته بهترین رژیم های لاغری برای زنان شما را با رژیم اتکینز و ویژگی های آن آشنا می کند.

نی نی بان:

اولین مطلب از بسته بهترین رژیم های لاغری برای زنان شما را با رژیم اتکینز و ویژگی های آن آشنا می کند.


لاغر شدن زنان، رژیم اتکینز

رژیم کاهش وزن اتکینز توسط دکتر رابرت اتکینز، متخصص قلب آمریکایی پایه گذاری شده است. او درباره نوعی رژیم غذایی کاهش وزن در یکی از معتبرترین مجلات پزشکی آمریکا مطالبی را خوانده بود و همین قضیه جرقه ای شد تا نوعی ر‍ژیم غذایی خاص ابداع کند که بتواند به کمک آن وزن کم کند. وقتی خودش توانست از این ر‍ژیم غذایی ابداعی نتیجه بگیرد، کم کم آن را به بیمارانش نیز توصیه کرد و این جوری بود که رژیم بسیار مشهور اتکینز شکل گرفت.
اگر چه دکتر اتکینز در سال ۲۰۰۳ و در حالیکه داشت به مطبش می رفت روی یخ سر خورد و دچار خونریزی مغزی شده و دو هفته بعد در بخش مراقبت های ویژه درگذشت، اما رژیمش همچنان در سراسر جهان طرفدار دارد و به خیلی ها کمک کرده تا به کمک آن لاغر شوند.

پایه و اساس رژیم کاهش وزن اتکینز
پایه و اساس اصلی رژیم غذایی اتکینز این است که دریافت مواد غذایی حاوی کربوهیدرات را در طول روز به شدت محدود کنید. این یعنی برنج، سیب زمینی، نان، بیسکوئیت، انواع کیک و شیرینی، قند و شکر، میوه و حتی بعضی از سبزیجات از برنامه غذایی شما حذف یا به شدت محدود می شوند.

رژیم غذایی اتکینز یک برنامه ۴ مرحله ای است که در کنارش باید از مکمل مولتی ویتامین و مینرال هم استفاده کنید و البته حجم مشخصی از فعالیت بدنی را نیز در طول روز انجام دهید.

دکتر اتکینز معتقد بود یک سری عادات غذایی مشخص وجود دارند که می توانند باعث افزایش وزن و چاقی ما شوند که مهمترینشان دریافت کربوهیدارت های تصفیه شده از جمله قند و شکر، شربت فروکتوز و آرد سفید است.
وقتی رژیم اتکینز گرفته اید بدنتان به جای سوزاندن قند به عنوان ذخیره انرژی از چربی ها استفاده می کند که به این فرایند کتوزیس گفته می شود. وقتی قند خون پایین می آید سطح انسولین خون هم افت می کند و در نتیجه تولید کتوز آغاز می شود. در این فرایند بدن شروع به سوزاندن چربی های دخیره شدن برای تامین انر‍ژی می کند و شما می توانید وزن کم کنید. تا زمانی که قند خون پایین باشد سطح انسولین بدن هم پایین است اما وقتی شروع به غذا خوردن می کنیم قند خون نیز به سرعت بالا می رود و بدن از حالت کتوز خارج می شود. انواع کربوهیدرات تصفیه شده به شدت باعث افزایش قند خون و ترشح بیش از حد انسولین می شوند. اگر چه کربوهیدرات هایی هم هستند که تاثیر کمتری روی سطح ترشح انسولین دارند و خیلی قند خون را بالا نمی برند.
بر اساس نظریه دکتر اتکینز در طول این رژیم متابولیسم یا همان سوخت و ساز بدن افزایش پیدا می کند و شما می توانید کالری بیشتری را در طول روز بسوزانید.

به گفته دکتر اتکینز هر فرد بالغی فقط باید ۲۰ درصد از نیاز روزانه خود به انرژی را از طریق کربوهیدرات ها یعنی نان و غلات و سبزیجات نشاسته ای، میوه و... تامین کند. البته یادتان باشد که حساب فیبرهای غذایی را از کربوهیدارت جدا کنید.

مرحله اول: در این مرحله که القاء نام دارد فقط باید 20 گرم کربوهیدرات در طول روز مصرف کنید که البته بهتر است این میزان از طریق سبزیجات تامین شده باشد که حاوی مقادری بسیار اندک نشاسته هستند. این مرحله ممکن است دو هفته تا چند ماه طول بکشد.
استفاده از منابع غذایی پروتئینی یعنی ماهی، سفیده تخم مرغ، پنیر، گوشت، تخم مرغ کامل، غذاهای دریایی و... در این مرحله لازم است و تقریبا در هر وعده باید 120 تا 320 گرم از این مواد غذایی بخورید.
سیب زمینی، ماکارونی، پاستا، برنج، نان، بیسکوئیت، سبزیجات نشاسته ای و هر ماده غذایی دیگری که حاوی نشاسته باشد در این مرحله ممنوع است.
مصرف شیر و لبنیات به غیر از خامه و پنیر خامه ای ممنوع است.
در این مرحله اجازه ندارید حبوبات، مغز دانه ها و انواع دانه های روغنی مانند کنجد را مصرف کنید.
دریافت کافئین نیز در این مرحله باید قطع یا به یک فنجان چای کمرنگ در طول روز محدود شود.
مرحله دوم: در این مرحله بدن در حال از دست دادن وزن است و شما می توانید مواد غذایی که چگالی ویتامین و مواد معدنی شان بالاست را به همراه منابع غذایی پرفیبر وارد برنامه غذایی خودتان بکنید. در اولین هفته این مرحله اجازه دارید 25 گرم کربوهیدرات بخورید در هفته دوم مقدار کربوهیدارت مصرفی را تا 30 گرم بالا می برید و بعد از آن تا زمانی که روند کاهش وزنتان متوقف شود باید روزی 30 گرم کربوهیدرات مصرف کنید. در این مرحله مجددا 5 گرم از کربوهیدرات مصرفی را کم می کنید تا دوباره روند کاهش وزنتان شروع شود، البته به آرامی.
دانه های روغنی، مغزدانه ها،‌ حبوبات، توت ها و غلات کامل جزو منابع غذایی توصیه شده این مرحله هستند که باید در کنار پروتئین زیاد مورد استفاده قرار بگیرند.
آنقدر باید در این مرحله بمانید که تقریبا همه اضافه وزنتان را از دست داده و تنها 5 کیلوگرم با وزن هدفتان فاصله داشته باشید. حالا سراغ مرحله سوم بروید.
مرحله سوم: این مرحله فازی پیش نگهداری وزنی است که در این مدت کم کرده اید. هر هفته 10 گرم به کربوهیدرات به برنامه غذایی روزانه تان اضافه کنید تا روند کاهش وزنتان منظم و تدریجی شود.
مرحله چهارم: نگهداشتن وزن به مدت طولانی هدف این مرحله است. شما در این فاز از رژیم اتکینز باید روزی 100 گرم کربوهیدرات بخورید اما اگر دیدید که وزنتان در حال افزایش است باید در میزان مصرف کربوهیدارت خود در طول روز و نوع این کربوهیدرات تجدید نظر کنید.
4 شعار اصلی رژیم اتکینز
1.شما می توانید وزن کم کنید.
2.شما می توانید وزنی که کم کرده اید را حفظ کنید.
3.شما می توانید وضعیت سلامتی خود را بهبود ببخشید.
4.شما زمینه ای دائمی برای پیشگیری از ابتلای خود به بیماری های مزمن را فراهم کردید.
اتکینز تا چه اندازه در کاهش وزن موثر است؟
اگر رژیم را رعایت کنید می توانید وزن کم کنید و این وزن را نگه دارید. مشکل اینجاست که استفاده از این رژیم در بلند مدت کمی سخت بوده و برای همه افراد قابل اجرا نیست. با این حال استفاده از این رژیم برای کاهش وزن سریع و نگهداشتن آن در یک دوره زمانی کوتاه موثر است.
نظر موافقان رژیم اتکینز
لازم نیست دائم مراقب حجم وعده غذایی تان باشید: در رژیم هایی که میزان کربوهیدارت دریافتی پایین است شما به راحتی می توانید بدون ترس و نگرانی از افزایش بیش از حد کالری دریافتی اندازه وعده خود را بیشتر کنید و کاملا هم سیر شوید. در ضمن برای بعضی ها ادامه دادن رژیم اتکینز خیلی ساده است چون فقط باید از یکسری از مواد غذایی خاص استفاده کنند و لازم نیست تنوع خاصی ایجاد کرده یا در آماده کردن مواد غذایی خلاقیت به خرج دهند.
اتکینز به کنترل بار گلایمسی روزانه کمک می کند: این یعنی وقتی شما رژیم اتکینز را می گیرید هم قند کمتری مصرف کرده و هم بعد از خوردن مواد غذایی مجاز قند خونتان بیش از حد بالا نمی رود و انسولین زیادی در خونتان ترشح نمی شود. این مسائله می تواند در دراز مدت از ابتلا به دیابت پیشگیری کند.
نظر مخالفان رژیم غذایی اتکینز
اتکینز تنوع غذایی را کاهش می دهد: با محدود کردن مواد غذایی مصرفی ممکن است فرد دچار کمبود برخی مواد مغذی از جمله ویتامین ها و مواد معدنی شود. البته ممکن است همراه رژیم مولتی ویتامین مینرال بخورید. اما حتی این مکمل ها هم نمی تواند نیاز بدن به یکسری از رنگ دانه ها و فیتوکمیکال ها را برطرف کند. در ضمن فیبر این رژیم غذایی نسبتا پایین است و می تواند شما را دچار یبوست کند.

رژیم اتکینز باعث کمبود کلسیم می شود: حذف کردن شیر و لبنیات به مدت طولانی باعث می شود دچار کمبود کلسیم شوید و یادتان باشدکه بدن برای متابولیسم چربی ها به کلسیم احتیاج دارد. درست است که می توانید در طول رژیم پنیر بخورید، اما پنیر منبع غنی کلسیم نیست.

رژیم اتکینز بدن را کم آب می کند: کربوهیدرات ها داخل خودشان آب ذخیره می کنند بنابراین وقتی کربوهیدرات کمتری مصرف می کنید بدنتان بخشی از آب خود را از دست می دهد و سلولها ممکن است ادراری کلسیم را هم زیاد کند. دچار خشکی و کم آبی شوند. این وضعیت اسید اوریک خون را افزایش داده و دفع ادراری کلسیم را بالا می برد بنابراین فشار بیشتری روی کبد و کلیه های تان وارد می شود.

اگر می خواهید درباره بهترین رژیم های کاهش وزن زنان بیشتر بدانید، ادامه مطالب این بسته را در این صفحه بخوانید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.