۴۵۵۳۹
۶۱۵۶۰
۶۱۵۶۰

درمان ناباروری چقدر هزینه دارد؟

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، برای تمام محققان عرصه ناباروری معلوم شده که نازایی تنها یک مشکل زنانه نیست، بلکه فاکتور‌های مردانه نیز در این امر دخالت دارند. در این مقاله به مشکلات ناباروری و هزینه درمان ناباروی می‌پردازیم.

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، برای تمام محققان عرصه ناباروری معلوم شده که نازایی تنها یک مشکل زنانه نیست، بلکه فاکتورهای مردانه نیز در این امر دخالت دارند. در این مقاله به مشکلات ناباروری و هزینه درمان ناباروی می‌پردازیم.
با وجود آنکه در گذشته عنوان می‌شده که بخش عمده ای از علل ناباروری را باید در زنان جست وجو کرد، پزشکان امروز اذعان دارند که نقش زوجین در این امر یکسان است و زن و مرد هر دو حدود ۳۵ تا ۴۰ درصد از علل ناباروری را شامل می‌شوند.

درمان ناباروری چقدر هزینه دارد؟

چه زمان زوج را نابارور می‌دانیم؟

یکی از متخصصان درمان ناباروری می‌گوید: «زن و شوهری که به مدت یک سال به صورت مداوم و بی وقفه بدون بهره مندی از هیچ نوع ابزار و وسیله پیشگیری برای بچه دار شدن تلاش می‌کنند اما با وجود تلاش های آنها بارداری انجام نمیشود، باید هوشیار باشند و برای بررسی موقعیت خود نزد متخصص ناباروری بروند.
این در حالی است که زوج در طول یک سال بعد از سیکل قاعدگی خونریزی زن و همزمان با مکانیسم آماده شدن تخمک برای بچه دار شدن اقدام کنند.
در مواردی که اسپرم وجود دارد اما توانایی رساندن خود به تخمک را ندارد یعنی تحرک لازم را ندارد یا در جای خود تحرک نشان می‌دهد و نمیتواند از مسیر لوله های رحمی به تخمک برسد، می‌توان با راهکارهایی برای غلبه بر این اختلال اقدام کرد و درمان را انجام داد.
به این ترتیب در هر سیکل قاعدگی که ۱۲ دفعه در سال اتفاق می‌افتد، ۱۰ تا ۲۰ تخمک بالغ می‌شود و در نهایت یک تا ۲ عدد از آنها آزاد می‌شود. در این حالت یک روز بعد از رابطه زناشویی اسپرم به سمت لوله های رحمی که تخمک در آنها مستقر است حرکت می‌کند و بارداری شکل می‌گیرد.»
وی اضافه می‌کند: «در شرایطی که این روند ۱۲ بار بعد از سیکل قاعدگی زن و تخمک گذاری او انجام شود و بارداری اتفاق نیفتد در این حالت باید احتمال نازایی این زوج مورد بررسی قرار گیرد که چه دلیلی برای آن وجود دارد. اینگونه نیست که به همین سادگی به زوج بگوییم نابارور است.»
درمان ناباروری چقدر هزینه دارد؟

عوامل ناباروری در مردان

دلایل مختلفی احتمال ناباروری را در مردان به وجود می‌آورد که بروز هر یک از این احتمال ها می‌تواند بارداری را در زوج دچار اختلال کند. یکی از متخصصان درمان ناباروری می‌گوید: «در این شرایط متخصصان پس از ۱۲ بار تکرار تلاش برای بچه دار شدن، در صورت به دست نیامدن نتیجه و مشخص شدن این موضوع که دلیل ناباروری در مرد نهفته است برای بررسی های بیشتر، کسب نتیجه و شناسایی و درمان علت ناباروری اقدام می‌کنند.
۱۰درصد از مردانی که نابارور هستند به دلیل آنکه در گروه افراد آزواسپرمی‌ قرار می‌گیرند ناباروری را تجربه می‌کنند. این گروه در بافت بیضه خود هیچ اسپرمی‌ ندارند.
در این شرایط گاهی ممکن است اسپرم سالم وجود نداشته باشد یا اسپرم شکل و فرم مناسبی برای باروری نداشته باشد. علاوه بر این گاهی ممکن است اسپرم به اندازه کافی فعال و محرک نباشد.»
دکتر اضافه کرد: «احتمال های دیگری نیز وجود دارد که ناباروری در مردان را سبب می‌شود و آن این است که اسپرم در مسیر رسیدن به رحم و پیش از لقاح از بین برود یا امکان رسیدن اسپرم به تخمک به دلایلی وجود نداشته باشد یا عوامل مناسب برای لقاح وجود نداشته باشد که در این۲ مورد اخیر باید فاکتورهای مناسب برای بارداری اسپرم و تخمک را مورد بررسی قرار داد. همه اینها موجب می‌شود تا با وجود تلاش های زوج بارداری اتفاق نیفتد.»
۱۰ درصد از مردانی که نابارور هستند به دلیل آنکه در گروه افراد آزواسپرمی‌ قرار می‌گیرند ناباروری را تجربه می‌کنند. این گروه در بافت بیضه خود هیچ اسپرمی‌ ندارند.
یکی از متخصصان درمان ناباروری می‌گوید: « آزواسپرمی‌ ، دو عامل دارد؛ گاهی ممکن است مجاری ای که اسپرم را از بیضه تخلیه می‌کند مسدود شده باشد که یکی از مهم ترین علت های این انسداد می‌تواند ابتلا به عفونت های جنسی و حتی عفونت های ادراری باشد که فرد در سال های دور یا نزدیک تجربه کرده است.»
درمان ناباروری چقدر هزینه دارد؟

در این شرایط باید فورا برای درمان ناباروری اقدام کرد

در بعضی موقعیت ها مردان باید خیلی سریع برای درمان ناباروری اقدام کنند و نیازی نیست برای ۱۲ ماه روند درمانی را ادامه دهند.
افرادی که در خانواده آنها سابقه ناباروری وجود دارد به ویژه در میان بستگان درجه یک آنها، بهتر است برای درمان زودتر به متخصص مراجعه کنند.

دکتر در این باره می‌گوید: «وقتی بیضه مرد به علت بیماری دچار عفونت شده باشد یا بر اثر حادثه یا تصادف، ضربه در گذشته یا در حال حاضر ضربه خورده باشد باید برای بررسی بیشتر سریع تر به متخصص ناباروری مراجعه کند.
علاوه بر این در شرایطی که رویش موها در بدن مرد طبیعی نباشد یا مرد دچار کوتاهی یا بلندقامتی مفرط باشد، در این شرایط نیز بهتر است هر چه سریع تر برای درمان ناباروری اقدام کند و در نهایت افرادی که در خانواده آنها سابقه ناباروری وجود دارد به ویژه در میان بستگان درجه یک آنها، بهتر است برای درمان زودتر به متخصص مراجعه کنند و نیازی نیست برای مشخص شدن اختلال در روند ناباروری شان ۱۲ ماه صبوری به خرج دهند.»

هزینه های درمان ناباروری چقدر است؟

در حال حاضر هزینه هر دوره درمان ناباروری اعم از سونوگرافی و آزمایش های مختلف، دارو، خدمات پاراکلینیکی و اتاق عمل بسته به میزان مشکلات ناباروری زوجین و پروسه های مورد نیاز متفاوت است. در مرکز ناباروری مام تمامی هزینه ها طبق تعرفه وزارت بهداشت است.
درمان ناباروری چقدر هزینه دارد؟

شایع ترین علت ناباروری در مردان

۸۰ تا ۹۰ درصد مردان به دلیل الیگواسپرمی‌ ناباروری را تجربه می‌کنند. یکی از متخصصان درمان ناباروری می‌گوید: «این گروه از مردان اسپرم تولید می‌کنند اما اسپرم آنها مشکلاتی دارد. مثلا گروهی از این مردان تعداد اسپرم کمی‌ دارند و تعداد اسپرم آنها زیر ۲۰ میلیون در میلی لیتر است.
این مسئله دلایل مختلفی دارد و گاهی موقتی و قابل درمان است. باید توجه داشت در این شرایط اسپرم توانایی رسیدن به تخمک را ندارد و نمیتواند فرد را بارور کند که خوشبختانه برای درمان این مورد راه حلی وجود دارد و می‌توان با خارج کردن تخمک از بدن زن و تزریق کردن اسپرم مرد به داخل تخمک زن برای باروری اقدام کرد.»
وی اضافه کرد: «در مواردی که اسپرم وجود دارد اما توانایی رساندن خود به تخمک را ندارد یعنی تحرک لازم را ندارد یا در جای خود تحرک نشان می‌دهد و نمیتواند از مسیر لوله های رحمی به تخمک برسد، می‌توان با راهکارهایی برای غلبه بر این اختلال اقدام کرد و درمان را انجام داد.»
درمان ناباروری چقدر هزینه دارد؟

کدام مرکز درمان ناباروری را انتخاب کنید؟

زوج ها برای درمان ناباروری باید به مراکز سرشناس و معتبر در زمینه درمان ناباروری مراجعه کنند. یکی از متخصصان درمان ناباروری می‌گوید: «زوج ها بهتر است مراکزی را برای درمان انتخاب کنند که در آنجا متخصص ناباروری مردان، متخصص ناباروری زنان و جنین شناس وجود داشته باشد چرا که درمان ناباروری نیاز به کار گروهی دارد و باید همزمان علت ناباروری در مرد و زن مورد بررسی قرار بگیرد و مشکلات و احتمالاتی که باعث ناباروری در مردان و زنان می‌شود به طور کامل بررسی شود.»
یکی از متخصصان درمان ناباروری اضافه می‌کند : «مراکزی که در وهله اول تشخیص درستی از ناباروری و دلایل ناباروری مراجعان خود داشته باشند و با کار گروهی عوامل مختلف ناباروری در زن و مرد را بررسی کنند بهترین انتخاب برای درمان زوج های نابارور هستند.»
تراتواسپرمی‌ و ناباروری مردان
یکی دیگر از عواملی که باعث ناباروری در مردان می‌شود و در بسیاری از مردان نابارور دیده می‌شود تراتواسپرمی‌ است که به شکل ظاهری و وضعیت اسپرم ها مربوط می‌شود. چنانجه در مطلب « مشکلات اسپرم مردان، تراتواسپرمی چیست؟ » گفته‌ایم تراتواسپرمی یک نوع اختلال در تحرک اسپرم ها می باشد که قادر به عبور از مجرای اپیدیدیم نیست و تحرک بسیاری کمی دارد که در نهایت این اختلال باعث ناباروری مردان می شود. در این مقاله از دکتر سلام علل تراتواسپرمی، علائم و راه درمان آن را گردآوری کرده ایم. توصیه می کنیم که حتما این مقاله را مطالعه کنید و از دست ندهید. با ما همراه شوید.
مشکل تراتواسپرمی می تواند دلایل زیادی داشته باشد که پزشک متخصص پس از بررسی های لازم و تشخیص علت و نشانه ها، روش درمانی را ارائه خواهد کرد.
یکی از متخصصان درمان ناباروری می‌گوید: «در شرایطی که بیش از ۴ درصد اسپرم های مرد شکل طبیعی و نرمال نداشته باشد، در این شرایط قادر به ایجاد جنین طبیعی نیستند. بروز این اختلال دلایل مختلفی دارد که یکی از مهم ترین آنها آسیب به بافت بیضه و عوامل بیرونی و محیط است که به طور مستقیم بر اسپرم و ظاهر آن نیز تاثیر می‌گذارد.»
منبع: سیب سبز

محتوای حمایت شده

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.