۲۰۱۸۵۶
۹۰۳۰
۹۰۳۰

نورپردازی اتاق نوزاد، بچه‌ها و چراغ خواب

یکی از نکات کلیدی که باید هنگام چیدمان اتاق به آن توجه کنید، نورپردازی اتاق نوزاد و اتاق کودک است. می‌توانید چراغ‌هایی با سایه‌روشن پیدا کنید، یا چراغی را در نظر بگیرید که نور آن به شکل دایره منعکس شود.

نورپردازی اتاق نوزاد، بچه‌ها و چراغ خواب

یکی از نکات کلیدی که باید هنگام چیدمان اتاق به آن توجه کنید، نورپردازی اتاق نوزاد است. اگر اخیرا نوزادی به دنیا آورده‌اید یا می‌خواهید اتاق خواب بچه‌های خود را زیبا سازید، روشن کردن چراغ‌های سقفی ممکن است روش خوبی برای انجام این کار باشد.
نورپردازی اتاق کودک باعث روشنایی اتاق و ایجاد یک فضای سرگرم‌کننده می‌شود. این بدان معناست که یافتن نورپردازی مناسب اتاق کودک و نوجوان، گام مهمی برای ایجاد آرامش در اتاق است.

شش ویژگی اتاق کودک پسر را هم بخوانید.

انواع نورپرزدازی اتاق کودک
نوع روشنایی که برای اتاق بچه‌های خود انتخاب می‌کنید، تاثیر زیادی در نحوه انتقال نور در بقیه اتاق دارد، بنابراین باید از نور انواع چراغ‌هایی که می‌خواهید استفاده کنید، آگاه باشید.
چراغ‌های سقفی بچه‌گانه‌ای وجود دارد که می‌تواند به صورت آویز تا لوستر باشد. می‌توانید برای نورپردازی اتاق کودک از چراغ‌های رومیزی و چراغ‌های شب استفاده کنید که نوع نورپردازی اتاق را تغییر دهند.

نورپردازی و ایجاد یک فضای خاص
چراغ‌های سقفی، دارای شکل‌ها و اندازه‌های مختلف هستند. می‌توانید چراغ‌هایی با سایه‌روشن پیدا کنید، یا چراغی را در نظر بگیرید که نور آن به شکل دایره منعکس شود. هر شکل روشنایی، برای یک هدف و ایجاد فضایی خاص در اتاق ساخته شده است. بنابراین برای انتخاب چراغ‌های اتاق، اول مطمئن شوید که به دنبال چه نوعی از نورپردازی هستید.


نورپردازی اتاق نوزاد، بچه‌ها و چراغ خواب
نورپردازی اتاق و تم آن
آخرین تصمیمی که باید بگیرید این است که می‌خواهید بچه‌هایتان از چه نوری استفاده کنند. اگر می‌خواهید جلوه گرمی برای فصل‌های پاییز یا تابستان ایجاد کنید، نورهای قرمز، نارنجی و قهوه‌ای را انتخاب کنید. اگر هم دوست دارید، جلوه‌ای خنک‌تر برای اتاق در نظر بگیرید، نورهای آبی و بنفش برای این کار مناسب هستند.

نورپردازی اتاق نوزاد، نادیده گرفته می‌شود
اغب افراد، در چیدمان اتاق نوزاد و کودک، همه وسایل را با دقت انتخاب می‌کنند. با این حال نورپردازی اتاق نوزاد و کودک به طور کلی نادیده گرفته می‌شود. روشنایی در اتاق کودکان و نوزادان اهمیت زیادی دارد.
چشم نوزادان و کودکان خردسال بسیار حساس است. به همین دلیل، از منابع نور نرم استفاده کنید که به چشم آسیب نمی‌رساند.

بینایی کودکان را می‌توانید با چشم پزشکان کلینیک نی نی بان بسنجید.

نور نرم تا حدی نور همگن‌تری را ایجاد و از ایجاد لکه‌های خیلی تاریک و خیلی روشن جلوگیری می‌کند.
تابش نور شدید ممکن است کودک را ناراحت و حتی سلامتی او را تهدید کند. به جای استفاده از چراغ‌هایی با نور زیاد در اتاق کودکان می‌توانید از لوستر، چراغ کف و چراغ دیواری استفاده کنید که منبع نور را پنهان و به پخش روان‌تر نور کمک می‌کند.


نورپردازی اتاق نوزاد، بچه‌ها و چراغ خواب
تنظیم نورپردازی اتاق نوزاد و کودک
مهم است که بتوانید نور اتاق کودک و در صورت لزوم روشنایی نور را کاهش یا افزایش دهید. اگر نور اتاق را در سطح روشنایی کامل قرار بدهید، ممکن است وقتی می‌خواهید در نیمه‌های شب به کودک سر بزنید، خواب او را آشفته کنید. اما در صورتی که بتوانید نور چراغ را تنظیم کنید، می‌توانید کودک خود را بدون ایجاد مزاحمت چک کنید.
علاوه بر این با چراغی که نور آن در حالت کم تنظیم شده، می‌توانید به راحتی پوشک نوزاد را تعویض کنید، یا حتی به او شیر بدهید بدون اینکه او را بدخواب کنید.
استفاده از لامپ‌هایی با نور گرم سفید (مایل به زرد) در اتاق کودک توصیه می‌شود.

نورپردازی اتاق نوزاد، بچه‌ها و چراغ خواب
لامپ‌هایی را که خاموش روشن می‌شوند، انتخاب نکنید
سوسو زدن نور لامپ‌ها حتی سلامت بزرگسالان را هم تهدید می‌کند. بنابراین مهم است که یک منبع نوری انتخاب کنید که حداقل در اتاق کودک سوسو نزند. شما به راحتی می توانید با دوربین تلفن همراه سوسو زدن نور را آزمایش کنید. ارتعاشات در نور توسط خطوط سیاه که با سرعت مشخصی روی صفحه حرکت می‌کنند، قابل تشخیص است.

لامپ سقفی، بله یا نه؟
اگر کودک بزرگ‌تر باشد بسته به سلیقه کودک و خودتان می‌توانید از چراغ سقفی استفاده کنید، اما برای نوزادان این کار را نکنید. نوزاد همیشه توی تختش قرار دارد و به فضای بالای سرش چشم دوخته، نور چراغ سقفی می‌تواند باعث ناراحتی او شود. اگر هم چراغ سقفی دارید، نور آن را در حداقل ممکن تنظیم کنید.

نور طبیعی در اتاق
مسلم است که نور طبیعی روز باید در اتاق دیده شود، اما وقت‌هایی این نور شدید است و امکان دارد نوزاد یا کودک را اذیت کند، بنابراین با استفاده از پرده‌های مناسب هم از نور طبیعی روز استفاده کنید، هم اینکه هر وقت خواستید اتاق را تاریک سازید تا فرزندتان بتواند به راحتی استراحت کند.

خرید لوستر فانتزی
گفتیم که لوسترها و چراغ‌های شب، گزینه‌های خوبی هستند، اما اگر بخواهیم دقیق‌تر توضیح بدهیم خوب است بگوییم که برای اتاق فرزندتان، لوستر فانتزی بخرید. در اتاقی که دکوراسیون آن ویژه کودک تنظیم شده، لوستر فانتزی هم دکوراسیون را تکمیل می‌کند. اگر کودک بزرگ‌تر است و می‌تواند تصمیم‌گیری کند در خرید لوستر و چراغ‌های اتاقش از او نیز نظر بخواهید.

ایده‌های خلاقانه در نورپردازی اتاق نوزاد
همیشه که نباید به دنبال خرید چراغ‌هایی باشید که توی بازار موجودند. خودتان هم می‌توانید خلاقیت نشان بدهید. از ریسه‌ها استفاده کنید (مطمئن شوید که برای کودک خطری ایجاد نمی‌کند)، آن‌ها را روی دیوارها یا پرده‌ها نصب کنید. مطمئنا اگر به این موضوع بیندیشید، ایده‌های بسیار جذابی به ذهنتان می‌رسد.

نورپردازی اتاق نوزاد، بچه‌ها و چراغ خواب

چراغ‌خواب اتاق کودک
پزشکان توصیه می‌کنند که اتاق کودک در هنگام خواب، کاملا تاریک باشد تا کودک بتواند بهتر بخوابد. طبق توصیه پزشکان باید از استفاده از چراغ‌خواب در اتاق کودک کمتر از دو سال خودداری کرد. اما خب در کودکان بزرگ‌تر که ممکن است ترس از تاریکی داشته باشند، ایجاد نور ملایم می‌تواند احساس آرامش به وجود بیاورد. در این صورت به چراغ‌خواب نیاز دارید.

 • از نصب چراغ‌خواب سقفی یا دیواری کنار تخت کودک پرهیز کنید.
 • بهتر است از نورهای زرد، قرمز و سفید استفاده نکنید چون ممکن است باعث ایجاد اختلال خواب شود.
 • چراغ‌های حباب‌دار، انتخاب‌های خوبی هستند.
 • بهتر است نور چراغ در کمترین مقدار ممکن است.
 • در انتخاب چراغ‌خواب هم از چرا‌غ‌هایی که مدام روشن و خاموش می‌شوند، پرهیز کنید.
 • بهترین کار این است که چراغ‌خواب در محوطه بیرون از اتاق خواب باشد، هم نور کافی را به اتاق می‌رساند، هم بیرون از اتاق روشن می‌شود.
 • سیم چراغ‌خواب اتاق کودک را چک کنید که ایمن باشد.
 • استفاده از شمع به عنوان چراغ خواب؟ این یکی اصلا ایده خوبی نیست.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.