۲۰۴۹۱۳
۵۵۰۸
۵۵۰۸

آغوشی برای نوزاد، هر آنچه باید بدانیم

آغوشی برای نوزاد از جمله وسایلی است که در سال‌های اخیر اکثر آنهایی که نوزادی در راه دارند ترجیح می‌دهند در بدو تولد فرزندشان آن را داشته باشند.

آغوشی برای نوزاد، هر آنچه باید بدانیم

آغوشی برای نوزاد از جمله وسایلی است که در سال‌های اخیر اکثر آنهایی که نوزادی در راه دارند ترجیح می‌دهند در بدو تولد فرزندشان آن را داشته باشند.
برخی از والدین از «آغوشی» استفاده‌های زیادی می‌کنند و برای برخی دیگر تنها جنبه زیبایی دارد. این‌که آغوشی چقدر برایتان مفید است، به سبک زندگی‌ شما بستگی دارد، اما قطعاً اگر به استفاده از آغوشی عادت کنید روند زندگی برایتان ساده‌تر می‌شود.
زمانی که در حال انجام کاری باشید و باید از دست‌هایتان استفاده کنید، می‌توانید نوزاد خود را در آغوشی قرار دهید و آزادانه به کارهایتان برسید بدون این‌که دست‌هایتان درگیر باشد. از سوی دیگر استفاده از آغوشی برای خود نوزاد هم مفید است، چون که به مادر یا پدر نزدیک است و احساس امنیت می‌کند.

کالسکه یا آغوشی؟
تحقیقات نشان می دهد چون که استخوان ها و ستون فقرات نوزاد به طور کامل شکل نگرفته است و نرم می باشد باید از وسیله ای استفاده کنیم که سلامت کودکمان را تضمین کند و به ستون فقرات و گردنش آسیبی وارد نکند.
در نتیجه حالتی که کودک در اکثر زمان ها در آن قرار دارد در شکل بدنش اثر می گذارد. قرار دادن نوزاد در کالسکه برای طولانی مدت باعث آسیب رسیدن به ستون فقرات نوزاد می شود و برخلاف تصور بیشتر مردم، استفاده از کالسکه چندان هم ایده آل نیست و برای همیشه نباید از آن استفاده شود.

کودک را نباید برای مدت زیادی در کالسکه خواباند

 • ستون فقرات نوزاد در بدو تولد به شکل حرف C انگلیسی است. نوزاد توانایی کافی برای نگه‌داشتن سر و کنترل گردن را ندارد. اما به‌تدریج ستون فقرات او به شکل طبیعی نزدیک‌تر شده و استخوان‌ها و ماهیچه‌های او قوی‌تر می‌شوند.
 • خواباندن کودک رو به بالا برای طولانی‌مدت موجب صاف شدن ستون فقرات می‌شود، یعنی موجب می‌شود حالت ستون فقرات برخلاف شکل طبیعی‌اش بشود.
 • خواباندن کودک رو به بالا برای ستون فقرات او و حالت گردن نوزاد مضر است.
 • امروزه والدین هنگام انجام امور روزمره خود از قبیل خرید کردن ، تفریح و پیاده روی خود ترجیح می‌دهند کودک خود را با کالسکه حمل کنند.
 • گاه پیش می‌آید که کودک ساعاتی طولانی را بدون خارج شدن از کالسکه یا کریر، رو به بالا می‌خوابد و درحالی‌که احساس ناخوشایندی دارد، توان اعتراض ندارد.


آغوشی برای نوزاد، هر آنچه باید بدانیم

آغوشی وسیله ای امن برای نوزادان و کودکان نوپا
آغوشی بهترین وسیله ای است که هم سلامت کودک و هم راحتی والدین را فراهم می کند. استفاده از آغوشی به خصوص در ماه های نخست تولد قطعا به والدین توصیه می شود. بدن نوزاد وقتی در آغوشی می باشد به حالت عمودی قرار می گیرد که امر موجب می شود که ستون فقرات نوزاد به شکل صحیح شکل بگیرد.
آغوشی‌هایی که درقدیم از آن ها استفاده می شد استاندارد نبودند و به‌طور کامل از شکل گیری غلط گردن و ستون فقرات کودک جلوگیری نمی‌کردند بنابراین سلامت کودک به خطر می افتاد، اما طی سال های گذشته آغوشی‌های استاندارد با رعایت تمام نکات ایمنی که سلامت کودک و نوزادتان را حفظ می کند ، عرضه شدند و حتی برای کودکان ۱ ماهه تا ۲ ماهه که هنوز گردنشان شکل نگرفته است هم توصیه می شود.

سایر مزایای آغوشی برای نوزاد
و مزایای دیگری مثل:
۱- نوزادانی که ساعاتی از روز خود را در آغوشی سپری می کنند نسبت به بقیه کمتر گریه می کنند.
۲- کودکانی که در آغوشی هستند به دلیل نزدیکی به پدر و مادر احساس امنیت بیشتری میکنند و این امر باعث آرامش آنها می شود.
۳- اگر کودکتان را با استفاده از آغوشی حمل کنید،به وسیله این کار می توانید کارهای روزمره خود را مثل قبل از به دنیا آمدن فرزندتان انجام دهید.
حتی با کودک خود می توانید به خرید و مهمانی بروید بدون اینکه وقتی برای خواباندن بچه صرف کنید به کارهای خود بپردازید.
۴- هنگامی که کودک در بغل مادر خود باشد مادر به محض دیدن گریه او سعی در نوازش کردن او و آرام کردن او دارد پس در نتیجه آغوشی در کمتر گریه کردن کودکتان نقش مهمی دارد.

آسان بودن باز و بسته کردن قفل‌های آغوشی نوزاد بسیار مهم است. شما باید بتوانید با یک دست قفل‌ها را باز و بسته کنید. باید بندهای آغوشی پهن باشند که کمترین فشار را روی شانه و گردن خود احساس کنید. حفره‌هایی که برای جای پای نوزاد در نظر گرفته شده است باید به اندازه کافی گشاد باشند که پای کودکتان را اذیت نکنند.

باورهای غلط درباره آغوشی برای نوزاد
۱- برخی بر این باورند که آغوشی فقط برای مادران است در صورتی که همان قدر که نوزاد نیاز به برقراری ارتباط با مادر را دارد این نیاز را در بر قراری ارتباط با پدر خود هم دارد.
۲- برخی بر این باورند که که استفاده از آغوشی باعث کمردرد می شود در صورتی که اگر آغوشی به طور صحیح به خود ببندند ، وزن کودک به شکل مساوی تقسیم می شود و دردی را در ناحیه گردن و کمر خود حس نمی کنند.
۳- برخی بر این باورند که استفاده از آغوشی باعث می شود کودک راه رفتن را دیرتر از زمان معمول یاد بگیرد یا اصلا یاد نگیرد، اما استفاده از آغوشی بدین معنا نیست که کودک همیشه در آغوشی باشد.
فقط زمانی کودک را باید در آغوشی قرار دهید که شما در حال انجام کار های روزمره خود مثل پیاده روی ، انجام کارهای خانه و خرید باشد.
در بقیه ساعات روز کودک می تواند وقت خود را آزادانه در جای دیگری بگذراند.
۴- برخی دیگر می گویند استفاده از آغوشی برای کودک خطرناک می باشد در حالی که با استفاده از یک آغوشی مناسب می توانید کودک را در موقعیتی راحت و با آسودگی حمل کنید و دائما چشمتان به کودکتان باشد.
۵- بعضی از والدین می گویند در آغوش گرفتن نوزاد باعث وابستگی بیش از حد او به والدین می شود و او وقتی بزرگ شود اعتماد به نفس کمی دارد، ولی این باور غلط است و تحقیقات ثابت کرده است که در آغوش گرفتن نوزاد باعث قوی تر شدن روابط عاطفی در نوزاد می شود.
۶- برخی دیگر براین باورند که استفاده از آغوشی فقط برای نوزادان شیر خواره می باشد ولی این باور هم غلط است و باتوجه به فواید آغوشی می توان ازآن برای کودکان بزرگتر هم استفاده کرد البته اگر قادر به تحمل کردن وزن او باشید!

آغوشی برای نوزاد، هر آنچه باید بدانیم

نکات ایمنی در استفاده از آغوشی
۱- در صورتی که نوزاد مشکل تنفسی داشته باشد و یا سرماخورده باشد قبل ازاستفاده از آغوشی باید با پزشک در میان گذاشته شود.
۲- اگر نوزادی زودتر از زمان معمول به دنیا آمده باشد استفاده از آغوشی میتواند مضر باشد.
۳- در صورتی که وزن نوزاد در هنگام تولد کمتر از حد معمول باشد نباید از آغوشی استفاده شود.
۴- در صورتی که سن کودکتان کمتر از ۴ ماه باشد استفاده از آغوشی ضرر دارد.
۵- وقتی کودکتان در آغوشی می باشد حتما باید صورتش قابل دیدن باشد حتی موقع شیر دادن مادر به کودک هم باید صورت کودک توسط مادر قابل رویت باشد.
۶- زمانی که کودک شما در آغوشی می باشد مرتب چک کنید که چیزی دور او پیچیده نشده باشد و صورتش به لباس و بدن شما نچسبیده باشد طوری که نتواند تنفس کند یا تنفس برایش سخت شود.

حالت‌های مختلف آغوشی
۲ حالت را بررسی می کنیم:
۱- کودک در آغوشی رو به بیرون باشد.
۲- کودک در آغوشی رو به والدین خود باشد.
اگر سن کودک شما زیر ۳ ماه باشد نباید حالت رو به بیرون را انتخاب کنید چون سینه و شانه هایش را با خطری جدی مواجه می کند و ستون فقرات او به شکل صحیح شکل نمی گیرد، علاوه بر این مشکلات اگر کودک شما در این حالت باشد خطرات گوناگون بیرونی نیز می تواند نوزاد شما را تهدید کند پس به شما توصیه می شود تا سن ۳ ماهگی کودک را در آغوشی رو به خود قرار دهید.


آغوشی برای نوزاد، هر آنچه باید بدانیم

آغوشی های موجود در بازار
۱- یک حالته ۲- دو حالته ۳- سه حالته ۴- چهار حالته

 • آغوشی های یک حالته
  برای نوزادان زیر سه ماه مناسب می باشد که کودک با استفاده از محافظ رو به والدین خود در آغوشی قرار می گیرد.

 • آغوشی های دو حالته
  برای سن ۳ ماهگی و بیشتر مناسب می باشد که کودک در آن رو به بیرون در آغوشی قرار می گیرد .

 • آغوشی های ۳ حالته
  کودک در کنار بدن حمل کننده (در سمت چپ یا راست بدن او) قرار میگیرد و از سه ماهگی به بعد استفاده می شود.

 • آغوشی های چهار حالته
  این آغوشی ها که برای کودکان ۶ ماه به بالا مناسب است و در آن کودک در پشت حمل کننده قرار می گیرد.

آغوشی برای نوزاد، هر آنچه باید بدانیم
حالت های دیگر آغوشی
می توان حالات دیگری هم برای آغوشی در نظر گرفت:

۱- آغوشی کلاسیک
در این مدل آغوشی هم کودک می تواند رو به شما باشد و هم میتواند رو به بیرون باشد.

۲- آغوشی حلقه ای

 • این آغوشی از یک شال بلند پارچه ای که در یک انتها به دو حلقه متصل شده است تشکیل شده که انتهای آزاد آن توسط رد کردن پارچه از بین دو حلقه محکم میشوند و قابل تنظیم است.
 • از این مدل آغوشی معمولا در وضعیتهای متنوعی می توان استفاده کرد و حتی کودک را روی پهلو و یا پشت بست
  از معایب آن می توان به این موضوع اشاره کرد که ممکن است دنباله شال روی زمین کشیده شود.


آغوشی برای نوزاد، هر آنچه باید بدانیم

شال آغوشی وون رپ تار و پودی
این مدل آغوشی ها با پارچه های تار و پودی که خاصیت کشسانی ندارند و در رنگ ها و مدل های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند و امروزه تبدیل به محبوب ترین نوع آغوشی شناخته می شوند.

ویژگی های آغوشی تار و پودی
وون رپ یک شال پارچه ای می باشد که به روش های مختلفی می توانید به دور خود بپیچید و گره بزنید و کودک خود را در آن قرار دهید.
پارچه ای در آن مورد استفاده قرار گرفته است که در عین لطافت و نرمی تحمل وزن کودک را داشته باشد.
از این آغوشی می توان از بدو تولد تا دوران کودکی هم استفاده کرد و تحمل وزن تا ۲۵ کیلوگرم را هم دارند.

چرا از آغوشی تار و پودی استفاده کنیم؟

 • روش های بستن این نوع آغوشی بسیار متنوع می باشد.
 • شما می توانید نوزادتان را به جلو، پهلو و پشت خود ببندید.
 • این نوع آغوشی فری سایز می باشد و این ویژگی آن را نسبت به بقیه آغوشی ها متمایز می سازد و پدر و مادر می توانند از آن استفاده کنند.
 • این نوع آغوشی برای کودکان و نوزادان از لحاظ ارگونومی بسیار مناسب است و اگر کودک را به طور صحیح در آغوشی قرار دهید می توانید از سلامت ستون فقرات و لگن او اطمینان حاصل نمایید.

آغوشی برای نوزاد، هر آنچه باید بدانیم
چه نوع آغوشی را برای نوزاد بخریم؟
در خرید آغوشی به نکات زیر توجه کنید:
۱- آغوشی حتما باید راحت و انعطاف پذیر باشد.
۲- آغوشی باید طوری طراحی شده باشد که گذاشتن و بیرون آوردن کودک از آغوشی برای والدین به راحتی انجام شود.
۳- آسان بودن باز و بسته کردن قفل های آغوشی بسیار مهم است شما باید بتوانید با یک دست قفل ها را باز و بسته کنید.
۴- باید بندهای آغوشی پهن باشند که کمترین فشار را روی شانه و گردن خود احساس کنید.
۵- حفره هایی که برای جای پای نوزاد در نظرگرفته شده است باید به اندازه کافی گشاد باشند که پای کودکتان را اذیت نکنند.
۶- اگر قصد دارید که از آغوشی در ماه های نخست تولد فرزندتان استفاده کنید حتما چک کنید که تکه اضافی برای نگه داشتن گردن نوزاد را داشته باشد.
۷- دقت کنید آغوشی که میخرید سازگار با دمای فصلی باشد که در آن هستید به عنوان مثال برای فصل تابستان نباید از رنگ های تیره استفاده شود ، بهتر است از رنگ های روشن استفاده شود.
۸- قبل از خرید آغوشی از استحکام نشیمن گاه ، قفل و کمربند آن اطمینان حاصل فرمایید.
۹- به خاطر اینکه کودکان لباس های خود را زود کثیف می کنند یک آغوشی را انتخاب کنید که به راحتی قابل شستشو باشد.

قیمت آغوشی نوزاد
مثل همه لوازم دیگر، قیمت آغوشی هم ثابت و دقیق نیست، بلکه به جنس آن، نوع آن، ایرانی و خارجی بودن آن دارد. حداقل قیمت برای آغوشی از آغوشی ایرانی با قیمت حدود ۸۰هزار تومان آغاز می‌شود و بسته به نوع مارکی که انتخاب کرده‌اید و کارایی آن به حدود دو میلیون و پانصد هزار تومان هم می‌رسد. حتی آغوشی‌هایی برای نوزاد وجود دارد که قیمت آن‌ها حدود پنج میلیون و پانصد هزار تومان است.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.