۲۲۵۲۴۷
۱۰۱۷
۱۰۱۷

علت آبریزش چشم نوزاد

در حین سرماخوردگی، گلبول های سفید خون با عفونت مبارزه کرده و موادی تولید می کنند که باعث التهاب و مخاط بینی می شود.

ریزش اشک چشم به دلیل وجود بیش از حد اشک در چشم ها است. برخی از مهمترین دلایل ریزش اشک چشم نوزادان و کودکان: سرماخوردگی، عفونت چشم و... می باشد. استفاده از دستگاه رطوبت ساز از راهکارهای خانگی است.
کودکان زیاد گریه کنند، اما ممکن است در چشمشان اشک وجود نداشته باشد. و در برخی از کودکان، ممکن است چشمان پر از اشک باشد، حتی زمانی که آنها گریه نمی کنند. آیا تا به حال تعجب کرده اید که چرا این مشکل رخ می دهد؟ اشک چشم در نوزادان دلیلی برای نگرانی نیست و می توانند به دلایل مختلفی ایجاد شوند و اکثر آنها بی ضرر هستند و تعداد کمی از آنها می توانند در اثر یک بیماری پیش زمینه ای باشند.

چه عواملی باعث ریزش اشک چشم در کودکان می شود؟
ریزش اشک چشم (با نام پزشکی: اشک ریزش) به دلیل وجود بیش از حد اشک در چشم ها است. موارد زیر، مهم ترین دلایل احتمالی برای ریزش اشک چشم در کودکان است.
سرماخوردگی های شایع
نوزادان و کودکان در سال بیشتر از بزرگسالان به سرماخوردگی دچار می شوند. سرما خوردگی یکی از دلایل اصلی اشک چشم است. در حین سرما خوردگی، گلبول های سفید خون با عفونت مبارزه کرده و موادی تولید می کنند که باعث التهاب و مخاط بینی می شود. آنها همچنین رگ های خونی موجود در این ناحیه را گشاد کرده که باعث احتقان و آب ریزش بینی می شود. همین روند در مجاری اشک نیز رخ می دهد، و اشک را از چشم وارد بینی می کند. این حالت باعث می شود که مجرا بسته شده و باعث تجمع اشک در چشم شود.
عفونت چشم، از علل ریزش اشک چشم در کودکان
یکی از اولین علائم عفونت چشم، وجود اشک بیش از حد در چشم است. چندین عفونت چشم می توانند باعث اشک چشم در کودک شوند که یکی از شایع ترین آنها، عفونت ملتحمه است، که همچنین به آن چشم صورتی نیز گفته می شود. کودک مبتلا به ملتحمه نیز علائم دیگری مانند قرمزی و سوزش مداوم چشم ها را خواهد داشت. عفونت دیگری که می تواند باعث بروز اشک چشم در کودکان شود، گل مژه است که در اثر عفونت غده چربی یا عرق بر روی پلک ایجاد می شود. یک گل مژه باعث برآمدگی قرمز رنگ دردناک بر روی پلک می شود.
آلرژی ها
اگر کودکتان آلرژی دارد، پس ممکن است یکی از علائم آن اشک چشم باشد. نوزادان می توانند به هر چیزی از گرده گل موجود در هوا تا خز حیوانات خانگی خود حساسیت داشته باشند. اشک چشمان ناشی از آلرژی احتمالا به دلیل وجود کهیر و تورم صورت، راحت تر از سایر موارد تشخیص داده می شود و برخی از آلرژی های شایعی که می توانند باعث ایجاد اشک چشم در نوزادان شوند، ملتحمه و تب یونجه است. در صورت بروز هر کدام از این موارد، مداخله پزشکی توصیه می شود.
انسداد مجاری اشک
اشک ها توسط غدد اشکی در قسمت بالای چشم تولید می شوند. هنگامی که اشک از سطح چشم حرکت کرد، وارد دو سوراخ ریز در گوشه داخلی چشم می شوند. هر سوراخ به مجرایی منتهی می شود. هر دو مجرا وارد یک لوله بزرگ تر می شوند، که مجاری اشک است و همچنین با نام «مجرای نازولاکریمال» شناخته می شود. بنابراین مجرای اشک مسئول تخلیه اشک اضافی از چشم به داخل حفره بینی است. انسداد در مجرای اشک می تواند از تخلیه اشک به داخل حفره بینی جلوگیری کند. اشک بیش از حد می تواند باعث ریزش اشک از چشم ها شود. طبق آکادمی چشم پزشکی آمریکا، مجرای اشک حدود ۲۰ درصد از نوزادان در بدو تولد مسدود است. اما این شرایط در ۴ تا ۶ ماه اول زندگی برطرف می شود. دلایل وجود مجرای اشک مسدود شده در نوزادان می تواند از عفونت چشم، ناهنجاری های کرانیوفاسیال (سر و جمجمه) و حتی آسیب دیدگی در صورت باشد. عفونت مجرای اشک که به آن «داکریوسیستیت» گفته می شود، یک اختلال ثانویه است که می تواند در اثر انسداد مجاری اشک رخ دهد. داکریوسیستیت همچنین باعث جاری شدن اشک چشم می شود.
عفونت دستگاه تنفسی فوقانی و بینی
اشک چشم همراه با آبریزش بینی از جمله علائم عفونت های تنفسی فوقانی مانند سرما خوردگی است. سایر عفونت هایی که بر روی دستگاه تنفسی فوقانی به خصوص حفره بینی تاثیر می گذارند، ممکن است منجر به ریزش اشک چشم در کودکان شوند.
ناهنجاری های بینی، جراحات و جسم خارجی
اختلالی مانند پولیپ بینی و تومورهای اطراف مجرای اشک می تواند آنها را مسدود کرده و منجر به اشک چشم شود. جراحات در صورت، به خصوص در استخوان های اطراف چشم و بینی، می تواند به بافت آسیب برساند. ممکن است در اثر آن، چشمان پر از اشک شود. وجود جسم خارجی نیز می تواند باعث بروز اشک در چشم شود.
به دلیل ساده ای مانند وجود مژه در چشم نیز چشمان می توانند پر از اشک شوند. بنابراین، چگونه می توان متوجه شد که چه زمانی برای اشک در چشم های کودک باید به پزشک مراجعه کرد؟

چه زمانی برای اشک چشم کودک باید به پزشک مراجعه کرد؟
اگر هر کدام از علائم زیر همراه با اشک چشم کودک باشند، به پزشک مراجعه کنید:
قرمزی و التهاب بافت چشم
ترشح چرک یا ترشحات زرد رنگ از چشم
چشم ها به طرز شدیدی چسبنده هستند
تورم پلک ها
تورم بینی، گلو و بخشی از صورت
تحریک و بهانه گیری کودک در هنگام غذا خوردن و خوابیدن
علائم سیستمیک همراه مانند تب، عدم تغذیه مناسب، کاهش فعالیت
پزشک علت اصلی را از طریق معاینه چشم و برخی از آزمایشات در صورت لزوم تشخیص می دهد.

درمان اشک چشم در کودکان
درمان آن بستگی به علت اختلال دارد. در ادامه، داروهای معمول برای درمان اشک چشم در کودکان توصیح داده شده است:
قطره چشم آنتی بیوتیکی برای باکتری که باعث ملتحمه شده است، تجویز می شوند.
قطره های چشم تا اشک ها را کنترل کرده و از تشکیل میزان زیاد اشک در چشمان جلوگیری کند.
داروهای خوراکی که می توانند شامل آنتی بیوتیک برای درمان عفونت دستگاه تنفسی باشند.
آنتی هیستامین ها به تنظیم پاسخ سیستم ایمنی بدن، به کنترل آلرژی کمک می کنند، بنابراین علائمی مانند اشک چشم بهبود پیدا می کند.
ماساژ برای بهبود مجرای اشک مسدود شده که می تواند در صورتی که دلیل اشک ها وجود انسداد مجاری اشک باشد، آن را برطرف نماید. به والدین نشان داده می شود که چگونه ماساژ را به درستی انجام دهند.
درمان پولیپ و تومورهای بینی ممکن است موارد خاص باشد و به طور قابل توجهی در بین افراد مختلف متفاوت است. در صورت سرما خوردگی ویروسی، باید منتظر بمانید تا سیستم ایمنی بدن کودک عامل بیماری زا را از بدن دفع کند. مدت زمان بهبودی بسته به علت آن متفاوت است.

درمان های خانگی برای اشک چشم کودک
چشم ها ظریف هستند و باید با احتیاط زیاد به آنها رسیدگی کرد. قبل از اینکه یک روش درمانی را برای معالجه یک بیماری مرتبط با چشم مانند ریزش اشک از چشم در منزل امتحان کنید، با پزشک مشورت نمایید. در این قسمت، چند روش درمانی خانگی وجود دارد که می توانید برای کاهش ناراحتی نوزاد امتحان کنید.
از قرار گرفتن در معرض نور زیاد یا نور شدید آفتاب که ممکن است چشم ها را تحریک کند، خودداری کنید.
وقتی کودک دچار سرما خوردگی شده است، برای او مایعات زیادی فراهم کنید.
با استفاده از دستگاه رطوبت ساز، اتاق را به خوبی مرطوب کنید. این کار می تواند به کاهش سوزش چشم کمک کند.
کودک را در محیط بدون گرد و غبار نگه دارید تا از تحریک بیشتر چشم ها جلوگیری شود.
در نهایت، از دستمال مرطوب و ترجیحاً ضد عفونی کننده کودک برای پاک کردن هر گونه اشک یا مخاط از صورت استفاده کنید. از دستمال مربوط برای تمیز کردن مستقیم چشم و پلک ها استفاده نکنید.

درمان های خانگی برای ریزش اشک چشم کودک
همچنین می توانید با انجام اقدامات پیشگیرانه، خطر ابتلا به ریزش اشک از چشم ها را در کودک به حداقل برسانید.
چگونه از ریزش اشک چشم کودک پیشگیری کنیم؟
با کاهش علت های ابتلا به این اختلال، می توانید از بروز ریزش اشک چشم کودک جلوگیری کنید:
بهداشت مناسب را رعایت کنید
دست ها و اسباب بازی های کودک را تمیز نگه دارید. هر کسی که به سرماخوردگی یا ملتحمه دچار شود، باید از کودک دور بماند. اگر مجبور هستند که در کنار کودک باشند، حتما دستان خود را قبل از بغل کردن کودک یا دست زدن به وسایل کودک شست و شو دهند. این مراحل به کاهش احتمال ابتلای نوزاد به پاتوژن که می تواند باعث بروز ملتحمه، سرما خوردگی و یا هر چیز دیگری که می تواند باعث اشک چشم کودک شود را کاهش می دهد.
در مورد انسداد مجاری اشک هوشیار باشید
نوزادان می توانند با مجاری اشک مسدود شده متولد شوند. اگر برای روزها یا هفته کودکتان را با وجود اشک در چشمان می بینید، پس ایده خوبی است که برای انسداد مجاری اشک او را نزد پزشک ببرید. در اکثر موارد، مجاری اشک مسدود شده در مدت ۶ ماه برطرف می شود. اما اگر چشمان کودکتان بدون دلیل مشخصی بیش از شش ماه با ریزش اشک همراه بود، خوب است که به پزشک مراجعه کنید.
آلرژی را کنترل کنید
اگر می دانید که کودکتان آلرژی دارد، از مصرف مواد غذایی و شرایطی که باعث بروز واکنش آلرژی زا می شود، اجتناب کنید. می توانید داروهای آنتی هیستامین و همچنین آمپول های تزریقی اپی نفرین را در دسترس خود نگه دارید. ایمن نگه داشتن کودک در برابر آسیب ها نیز راهی برای جلوگیری از اشک چشم ها است.
اشک چشم در کودکان دلیلی برای نگرانی نیست. اگر دلیل آن انسداد مجاری اشک است، احتمالا در دوره نوزادی برطرف خواهد شد. با این حال، باید به علائم دیگری مانند قرمزی و التهاب که می تواند به سایر اختلالات مربوط باشد، توجه کنید. احتیاط و رعایت اقدامات احتیاطی می تواند به جلوگیری از ریزش اشک چشم در کودکان کمک کند.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.