۲۲۶۴۳۲
۲۰۷۱
۲۰۷۱

علاقه نوزاد به مادر، چه نشانه ای دارد؟

در عرض حدود یک ماه پس از تولد، نوزادان به حالت‌ های چهره مادران خود پاسخ می ‌دهند.

باید واقع‌ بین باشیم. کودکان در این سن کم نمی‌توانند آن بازخوردی که شما پس از زایمان طاقت فرسا و شب‌های بی خوابی بی صبرانه منتظر آن هستید را به شما بدهند. اما همان ‌طور که شما و نوزادتان با یکدیگر آشنا می‌شوید، بارقه‌هایی از شکل گیری پیوند را می‌بینید و این می‌تواند معنی‌دارتر از اعلامیه بزرگ عشق باشد. به گفته دبی لیبیل، دکترای روانشناسی، استاد روانشناسی در دانشگاه لهیگ: "ایجاد پیوند یک روند است". زمانی که شما از نوزادتان مراقبت می‌کنید، هر روز بیشتر از پیش به شما علاقمند می‌شود و به روش خود از شما تشکر می‌کند.

نشانه های علاقه نوزاد به مادر او می‌ داند که شما چه کسی هستید
خانم آلیسون گوپنیک، پزشک، نویسنده کتاب "کودک فلسفی" و استاد روانشناسی دانشگاه کالیفرنیا می‌گوید: "در عرض چند هفته نوزادان می‌توانند فرد مراقبت کننده خود را تشخیص دهند و او را به دیگران ترجیح می‌دهند". تا حدودی نوزاد کوچک شما فقط حس شامه خود را دنبال می‌کند: در یک مطالعه، محققان یک نوزاد را در بین دو دستمال آغشته با شیر، یکی متعلق به مادر و دیگری متعلق به فرد دیگری قرار دادند. رایحه شیر مادر کافی بود تا نوزاد به سمت آن دستمال برگردد. در تشخیص نوع گریه‌های مختلف نوزاد تخصص پیدا کنید.‌ گریه بی وقفه و ناامیدانه معمولاً به معنای گرسنگی است، گریه ناگهانی ممکن است به معنی درد باشد و گریه سوزناک نشانه ناراحتی است. شما از طریق آزمون و خطا آن را خواهید فهمید، در نهایت تفاوت‌های ظریفی را درک خواهید کرد که افراد دیگر را مبهوت می‌کند. هرچه زبان او را بهتر بشناسید بهتر می‌توانید نیازهای او را برآورده کنید. زمانی که نوزاد ناراحت می‌شود و والدین پاسخ می‌دهند، او می‌فهمد که می‌تواند برای راحتی و آسایش خود روی آنها حساب کند و این برای او مهم است. اما اگر همیشه نمی‌توانید مشکل را حدس بزنید نگران نباشید، لازم نیست همیشه کامل باشید. در واقع تحقیقات نشان می‌دهند که والدین تنها ۴۰ درصد از اوقات با نوزادان خود هماهنگ هستند. آنچه اهمیت دارد این است که شما یاد بگیرید که زمانی که کودک‌تان به شما نیاز دارد، آن را تشخیص داده و پاسخ بدهید. به این ترتیب کودک شما یاد می‌گیرد که "می‌توانم به مادر خود اعتماد کنم. حتی اگر کمی گریه کنم او خیلی زود به من نزدیک می‌شود و من تنها نیستم."

نشانه های علاقه نوزاد به مادر او کاملاً با شما معاشقه خواهد کرد
دکتر گوپنیک می‌گوید: "در عرض حدود یک ماه پس از تولد، نوزادان به حالت‌ های چهره مادران خود پاسخ می ‌دهند و بدون فکر کردن، مادران شروع به انجام آن می‌کنند". ما در حال صحبت کردن در مورد لبخندها، نگاه‌های معنا دار، نگاه به اطراف و دوباره به سوی شما هستیم. به نظر می‌رسد این بازی‌های مضحک به همان اندازه برای تحکیم دلبستگی شما اهمیت دارند که پاسخ به نیازهای جسمی او. در حدود چهار ماهگی او قادر نخواهد بود چشم از شما بردارد و چه کسی می‌تواند او را سرزنش کند؟ تا آن زمان او به زندگی در دنیای خارج از رحم عادت کرده است، می‌تواند مکش و بلع داشته باشد و از نظر فیزیولوژیکی نظم بیشتری دارد، بنابراین شما می‌توانید توجه‌تان را بیشتر از تامین نیازهای فیزیکی او به خود او جلب کنید.
به عشق او پاسخ دهید و از استفاده از عبارات اغراق‌ آمیز نترسید. به گفته دکتر گیلرسون: "تعامل رو در رو بخشی از یادگیری نوزاد در مورد دادن و گرفتن مثبت است." فرزند شما شروع به درک این نکته می‌کند که تنها با یک نگاه او می‌تواند به شما نشان دهد که چقدر از بودن در کنار شما خوشحال است و این احساسی است که ارزش اشتراک گذاری دارد، زیرا شما با لبخند به او پاسخ خواهید داد.

نشانه های علاقه نوزاد به مادر او لبخند می ‌زند حتی برای یک ثانیه
آیا شما هم کسانی را می شناسید که می‌گویند لبخندهای اولیه کودک شما فقط یک رفلکس غیرارادی هستند؟ به آنها گوش ندهید. تحقیقات اخیر نشان می‌دهند که ممکن است معنی لبخند کودک بسیار بیشتر باشد. لبخندهای نوزاد ممکن است واکنش به لبخند خود شما باشد. او به طور غریزی در حال ایجاد پیوند با شما است. اولین لبخندهای اجتماعی واقعی، بین ۶ تا ۸ هفتگی، روزهای مادران را روشن و سرشار از شادی می‌کنند. کودک شما ممکن است با دیدن صورت شما، یا پدر یا یک خواهر بزرگ‌تر لبخند بزند. او شروع به مرتبط کردن چهره شما با احساس خوب می‌کند. پیوند عمیق‌تر می‌شود!

او به چه چیزی علاقه ‌مند می ‌شود
وزادان غالباً در حدود یک سالگی یک چیز مورد علاقه، مانند حیوان پر شده یا پتو را انتخاب می‌کنند. دکتر گوپنیک توضیح می‌دهد که این اشیاء نماد شما و محبت شما هستند. این نشان ‌دهنده عشق شماست، اما به نوعی که کودک شما می‌تواند آن را کنترل کند. به کودک خود اجازه دهید در صورت امکان در مواردی که ممکن است احساس ناامنی کند، اسباب بازی خود را نگه دارد. نگران نباشید زیرا برای خلاص شدن از آن زمان مشخصی وجود دارد، مانند بطری شیر.

او به شما خیره می ‌شود
درست از لحظه تولد می‌تواند چهره، صدا و بوی مادر خود را تشخیص دهد. مرحله بعدی پیوند دادن آن صداها و بوهای مورد اعتماد وی با چیزی است که می‌تواند ببیند. به همین دلیل است که او شروع به بررسی صورت شما می‌کند، گویی که می‌خواهد آن را حفظ کند به همان شکلی که هست. به نوعی او در حال اطمینان از این است که می‌داند راحتی و عشق چگونه است. بنابراین دفعه بعد که چشم کودک خود را خیره به روی خود دیدید به او فرصت دهید تا شما را خوب ببیند.

نشانه های علاقه نوزاد به مادر او شما رو می ‌بوسد
تقریباً در حدود یک سالگی کودک شما ممکن است بوسه‌ها را شروع کند. بجز بوسه‌های خیس که می‌تواند هر جای صورت شما را مرطوب کند و قلب شما را آب کند! کودکان وقتی نوبت به محبت جسمی می‌رسد، یادگیرنده‌های مشتاق هستند و کسی نیست که ترجیح دهد با او تمرین کند به جز مادر و پدر.

او دستان خود را بالا می ‌آورد تا شما او را بردارید
روش کودکان برای بیان اینکه چه کسی را بیشتر می‌خواهند این است که وقتی شخص دیگری او را در آغوش گرفته است بدن خود را به سمت مادر می‌چرخانند تا او را بگیرد. بسیاری از نوزادان از همان ابتدا دوست دارند در آغوش گرفته شوند، اما حدود شش ماه طول می‌کشد تا توانایی‌های جسمی و شناختی را پیدا کنند تا درخواست کنند در آغوش گرفته شوند. این بیان زبان بدن است که چقدر به پدر و مادر خود اعتماد کرده و آنها را دوست دارند و این می‌تواند کافی باشد، خصوصاً در آن روزهای بی پایان.

او از شما دور می ‌شود و سپس به طرف شما برمی ‌گردد
به محض چهار دست و پا رفتن نوزاد، این مورد را مشاهده خواهید کرد. شما پایگاه گرم، دنج و امن کودک خود هستید، اما او همچنین فکر می‌کند که من می‌توانم راه بروم و بفهمم در جهان چه خبر است! بنابراین او این کار را می‌کند تا زمانی که دچار ناامنی شود. سپس به خود می‌گوید اجازه دهید من برگردم و اطمینان حاصل کنم که مادر هنوز آنجاست. آزادی در اکتشافات و سپس برگشتن به یک مکان امن همان چیزی است که او می‌خواهد. پس اجازه دهید این کار را انجام دهد. البته برای بسیاری از مادران این کار دشوارتر از آن است که به نظر می‌رسد. اما به جای نگرانی، انرژی خود را صرف ایمن سازی خانه کنید.

او مشغول خم شدن وول خوردن و دست زدن برای شما است
روشی که کودک شما بعد از چند ساعت یا چند دقیقه دیدن شما رفتار می‌کند کدام است؟ این حرکت نه تنها زیباست بلکه نشانه پیوستگی عمیقی است که بین شما ایجاد شده است. از سوی دیگر ناراحتی کودک هنگام ترک کردن شما بخشی از پیشرفت او است و او خواهد آموخت که شما همیشه بر می‌گردید. او اکنون ماندگاری اشیاء را می‌فهمد (یعنی حتی زمانی که شما در دیدرس او نیستید، هنوز وجود دارید)، بنابراین برای او سخت است که بداند هدف مورد نظر او آنجاست و نمی‌تواند آن را بگیرد. نوزادان در این سن احساسات خود را به طرز اغراق آمیزی نشان می‌دهند، بنابراین چه دلتنگی از دوری شما باشد یا هیجان از بازگشت شما، یک چیز کاملاً مشخص است: او عاشق شماست.

او همان کاری را می‌کند که شما انجام می ‌دهید
هر کسی که می‌گوید تقلید صادقانه‌ترین تملق است باید یکی دو کودک نوپا را دیده باشد. چه او کیف خود را حمل کند یا یک عروسک را بغل کند، قطعاً نشان می‌دهد که شما چقدر در نظر او خوب هستید. مانند همه افراد، از جمله بزرگسالان، کودکان نوپا از رفتار و حرکات افرادی که بیشتر دوستشان دارند تقلید می‌کنند.

نشانه های علاقه نوزاد به مادر دویدن نزد شما هنگام آسیب دیدن
هنگامی که کودکی دچار خراش یا ناراحتی می‌شود، هیچ چیزی مانند تکان خوردن روی دامان مادرش احساس خوبی به او نمی‌دهد. این واقعیت که کودک نوپای شما برای راحتی به سمت شما می‌دود و سپس گریه او متوقف می‌شود به این معنی است که شما را دوست دارد و به شما نیازمند است. البته ممکن است متوجه شوید که نیاز نیست کودک شما آنقدر سخت صدمه ببیند تا با گریه به سوی شما بیاید. اگر مادر در آن حوالی باشد، حتی یک آسیب جزئی نیز می‌تواند درام بزرگی ایجاد کند. بله یک درخواست برای توجه وجود دارد، اما واقعاً باعث می‌شود کودک شما احساس بهتری داشته باشد اگر به او ثابت شود که همان قدر که شما را دوست دارد شما هم او را دوست دارید.

او رفتار بد را برای شما حفظ می ‌کند
هنگامی که کودک در کنار یک پرستار باشد همیشه رفتار بهتری از خود نشان می‌دهد، اما به محض دیدن مادر رفتار وی تغییر می‌کند. این به آن دلیل است که کودکان نوپا در کنار افرادی که به آنها علاقه و اعتماد دارند محدودیت‌ها را کنار می‌گذارند. اگرچه این راه گرم و صمیمانه‌ای برای ابراز محبت به مادر نیست، اما این دقیقاً همان کاری است که او انجام می‌دهد.

هنگام ترک کردن شما دچار ترس می ‌شود
از حدود یک سالگی و اغلب تا سه سالگی ممکن است فرزند تان هنگام جدا شدن از شما دچار ناراحتی شود و هنگام بازگشت تان خوشحال شود. اضطراب جدایی نشانه‌ای است که او می‌داند شخصی که او دوستش دارد با دیگران متفاوت است و او شروع به درک ماندگاری اشیاء و افراد می‌کند. درک اینکه افراد و اشیاء زمانی که دیده نمی‌شوند ناپدید نیستند. این رفتاری است که نمی‌خواهید آن را تقویت کنید، زیرا گوش دادن به ناله‌های کودک هنگام گذاشتن او در مهد کودک بسیار آزاردهنده است. به او اطمینان خاطر بدهید و بگویید "من می‌دانم که دلت برای من تنگ خواهد شد، اما خانم مراقب از تو مراقبت خواهد کرد تا من برگردم و تو را تحویل بگیرم". مطمئن باشید که حال او خوب می‌شود و بدانید که به او می‌آموزید که می‌تواند روی شما حساب کند تا بعداً به نزد او بازگردید.
حال که نشانه های علاقه نوزاد به مادر را می دانید و میبینید که این علاقه شما دوطرفه است، احتمالا مادری کردن برایتان لذت بخش تر خواهد بود.

چه زمانی فرزندم مرا می بوسد؟
تقریباً در حدود یک سالگی کودک شما ممکن است بوسه‌ها را شروع کند. بجز بوسه‌های خیس که می‌تواند هر جای صورت شما را مرطوب کند و قلب شما را آب کند! کودکان وقتی نوبت به محبت جسمی می‌رسد، یادگیرنده‌های مشتاق هستند و کسی نیست که ترجیح دهد با او تمرین کند به جز مادر و پدر.

نوزاد از چه زمانی مادرش را می شناسد؟
درست از لحظه تولد می‌تواند چهره، صدا و بوی مادر خود را تشخیص دهد. مرحله بعدی پیوند دادن آن صداها و بوهای مورد اعتماد وی با چیزی است که می‌تواند ببیند. به همین دلیل است که او شروع به بررسی صورت شما می‌کند، گویی که می‌خواهد آن را حفظ کند به همان شکلی که هست. به نوعی او در حال اطمینان از این است که می‌داند راحتی و عشق چگونه است. بنابراین دفعه بعد که چشم کودک خود را خیره به روی خود دیدید به او فرصت دهید تا شما را خوب ببیند.

از کجا بفهمم بچم منو دوست داره؟
هنگامی که کودکی دچار خراش یا ناراحتی می‌شود، هیچ چیزی مانند تکان خوردن روی دامان مادرش احساس خوبی به او نمی‌دهد. این واقعیت که کودک نوپای شما برای راحتی به سمت شما می‌دود و سپس گریه او متوقف می‌شود به این معنی است که شما را دوست دارد و به شما نیازمند است. البته ممکن است متوجه شوید که نیاز نیست کودک شما آنقدر سخت صدمه ببیند تا با گریه به سوی شما بیاید. اگر مادر در آن حوالی باشد، حتی یک آسیب جزئی نیز می‌تواند درام بزرگی ایجاد کند. بله یک درخواست برای توجه وجود دارد، اما واقعاً باعث می‌شود کودک شما احساس بهتری داشته باشد اگر به او ثابت شود که همان قدر که شما را دوست دارد شما هم او را دوست دارید.

نشانه های علاقه نوزاد به مادر چیست؟
روش کودکان برای بیان اینکه چه کسی را بیشتر می‌خواهند این است که وقتی شخص دیگری او را در آغوش گرفته است بدن خود را به سمت مادر می‌چرخانند تا او را بگیرد. بسیاری از نوزادان از همان ابتدا دوست دارند در آغوش گرفته شوند، اما حدود شش ماه طول می‌کشد تا توانایی‌های جسمی و شناختی را پیدا کنند تا درخواست کنند در آغوش گرفته شوند. این بیان زبان بدن است که چقدر به پدر و مادر خود اعتماد کرده و آنها را دوست دارند و این می‌تواند کافی باشد، خصوصاً در آن روزهای بی پایان.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.