۲۲۶۴۵۹
۱۲۰۴
۱۲۰۴

چگونگی وزن نوزاد،آیا وزن مناسبی دارد؟

بسیاری از مادران نگران وزن گیری نوزاد خود هستند و همیشه درگیر محاسبه ی وزن گیری نوزادشان هستند.

بسیاری از مادران نگران وزن گیری نوزاد خود هستند و همیشه درگیر محاسبه ی وزن گیری نوزادشان هستند.در دوران نوزادی وزن گیری مناسب یکی از آیتم های مهم برای نشان دادن سلامتی نوزاد است و زمانی که نوزاد وزن گیری مناسبی ندارد و یا افزایش وزن دارد باید فکری صورت گیرد و حتما با ماما و متخصص اطفال برای کنترل وزن مشورت صورت گیرد.
کودک در 3تا4 ماهگی با تغذیه ی شیر مادر متوسط دو برابر وزن تولد را اضافه می کند. تا یک سالگی ، نوزاد با تغذیه ی شیر مادر حدود 2 - 3 برابر وزن هنگام تولد، وزن دارد.

چند نکته که هنگام ارزیابی افزایش وزن باید به خاطر بسپارید
کاهش ۵-۷٪ کاهش وزن در طی ۳-۴ روز اول پس از تولد طبیعی است. کاهش وزن ۱۰٪ گاهی اوقات عادی تلقی می شود ، اما این میزان کاهش وزن علامتی است که باید شیر مادر را ارزیابی کرد. این ایده خوبی است که یک بررسی معمول وزن در ۵ روز انجام شود ، به طوری که هر گونه مشکل در حال توسعه زودتر گرفتار و برطرف شود.
کودک باید وزن تولد را 10 روز تا 2 هفته دوباره به دست آورد. اگر کودک شما در روزهای اولیه وزن کمی از دست داد ، یا اگر کودک شما مریض یا نارس است ، بازیابی وزن خود ممکن است طولانی تر طول بکشد. اگر کودک دو هفته وزن خود را دوباره به دست نیاورد ، این نشانه ای است که باید شیر مادر را ارزیابی کرد.
همیشه افزایش وزن از پایین ترین نقطه و نه از وزن تولد نوزاد را نشان دهید.
برای بدست آوردن تصویری دقیق از افزایش وزن ، کودک باید هر بار در همان مقیاس با همان اندازه لباس (ترجیحا برهنه) وزن شود. مقیاس های مختلف می توانند خوانش های بسیار متفاوتی بدهند ؛ لباس یا پوشک می توانند از نظر وزن متفاوت باشند و شماره ها را اشتباهی نشان دهند. مقیاس باید قبل از وزن صفر شود و کودک باید در سینی مقیاس قرار گیرد. انجام یک اندازه گیری دوم (این باید به اندازه اول نزدیک باشد) و سپس به طور متوسط از دو اندازه گیری استفاده نکنید . اگر کودک شما بسیار فعال یا مضطرب است ، انتظار نداشته باشید اندازه گیری دقیقی انجام دهید.برای اینکه از نگرانی بی نیاز خودداری کنید ، بهتر است وزن کودک را بیش از یک بار در هفته انجام دهید.

راهنمای شما برای افزایش وزن کودک
کمک به کودک در طول سال اول زندگی خود به طور مداوم روی پوندها بسته بندی می کند. در اینجا باید بدانید که در مورد افزایش وزن کودک ، چگونه مطمئن شوید که وی در مورد توصیه های پزشک برای غذا و وزن در دامنه ماه مناسب و چگونگی حفظ سلامتی و رضایت وی در روند کار قرار دارد.
نوزاد (1 تا 4 هفته)
در حال حاضر ، کودک شما از همیشه ظریف تر است ، اگر کودک بعد از تولد چند اونس از دست بدهد خیلی نگران نباشید - برای اکثر نوزادان چنین حالتی پیش می آید و طبیعی است. یک نوزاد سالم طی ۱۰-۱۲ روز وزن تولد خود را بازیابی می کند.
کودک باید بخورد: شیر مادر یا فرمول. اگر به نظر می رسد کودک دارای واکنش های حساسیتی است ، ممکن است نوع غذاهایی که می خورید روی شیر شما اثر گذاشته باشد و فرمول شیر شما را بر هم زده باشد. با پزشک خود مشورت کنید.
یک ماهگی
از این زمان تا زمانی که کودک 6 ماهه باشد ، احتمالاً ماهانه یک اینچ رشد می کند و 5-7 اونس در هفته به دست می آورد. اگر تغذیه خوب پیش برود ، کودک شما به طور مداوم وزن خود را افزایش می دهد.
کودک در ماه اول باید شیر بخورد:. زمان تغذیه غیرقابل پیش بینی خواهد بود و تعیین میزان مصرف شیر مادر در هر تغذیه غیرممکن است. نوزادان در این سن باید هشت تا ۱۲ بار در روز یا تقریباً هر دو تا سه ساعت تغذیه شوند.
2 ماهگی
کودک باید هر هفته به طور مرتب وزن خود را افزایش دهد. اگر نگران هستید ، با یک مشاور شیردهی یا پزشک متخصص اطفال خود ملاقات کنید تا دریابید که چگونه به شما کمک کند و اطمینان حاصل کند کودک به اندازه کافی غذا می خورد. ممکن است در بعضی موارد نوزادان به طور صحیح شیر نخورد و شما شیردهی را درست انجام ندهید یا ممکن است شما به اندازه کافی به نوزادتان شیر ندهید.
کودک باید شیر مادر بخورد: تا حداقل 4 ماه و ترجیحاً 6 ماه برای معرفی غذای جامد کودک تلاش نکنید. انجام این کار خیلی زود می تواند برای فرزند شما مشکلات گوارشی ایجاد کند.
۳ ماهگی
در این مرحله ، کودک شما از افزایش مداوم در حدود 6 اونس در هفته به کمی کمتر از 4 اونس شروع به حرکت می کند. این بدان معنی است که او در این ماه تقریبا 2 پوند و هر ماه پس از آن تا هفت ماهگی به دست می آورد.
کودک باید شیر مادر بخورد: تعداد دفعات تغذیه در روز بین پنج تا هشت بار در روز کاهش می یابد ، و احتمالاً نوزادان شیرده بیشتر از کسانی که با فرمول تغذیه می شوند بیشتر از آنها تغذیه می کنند. احتمالاً کودک شما نیز در شب برای تغذیه از خواب بیدار می شود ، اما نه به همان اندازه.
4 ماهگی
در پایان این ماه ، برخی از نوزادان ممکن است علائمی را نشان دهند که تقریباً آماده مواد جامد هستند. برخی از شاخص ها عبارتند از:
نوزاد می تواند سر خود را ثابت نگه دارد ،
نوزاد می تواند در حالی که پشتیبانی می شود بنشیند ،
نوزاد به آنچه می خورید علاقه نشان می دهد.
تغییر عادات غذایی کودک از مایع به جامدات بسیار ظریف است ، بنابراین اگر آماده نیست کودک را مجبور به خوردن نکنید.
کودک باید شیر مادر بخورد: آکادمی اطفال آمریکا به مدت 6 ماه اول تغذیه انحصاری با شیر مادر را توصیه می کند ، بنابراین سعی کنید فعلاً مواد جامد را کنار بگذارید ، مگر اینکه کودک شما علائم عدم رضایت از رژیم مایع خود را نشان دهد. اگر اینگونه است ، با پزشک متخصص اطفال خود مشورت کنید.
۵ ماهگی
نوزاد باید تا این ماه دو برابر وزن تولد خود را داشته باشد. از پزشک خود بپرسید که صدک قد و وزن وی در معاینه وی برای اطمینان از اینکه مسیر را دارد ، چیست. اگر کودک در معرض خطر کمبود وزن است ، بدانید که چه کاری می توانید انجام دهید تا به او در افزایش وزن بیشتر و ایده آل کمک کند.
کودک باید شیر مادر یا شیرخشک و مواد جامد برای برخی از نوزادان بخورد . اگر پزشک متخصص اطفال شما موافقت کرد که زمان آن فرا رسیده است ، به دنبال آن بروید که غذاهای جامد را شروع کنید. هیچ قانون سختگیرانه ای درباره شروع غذاها وجود ندارد ، مادامی که این یک پوره یا شیر مادر باشد که به اندازه ای تقریباً مایع با شیر مادر رقیق شده است (غلات سبوس دار را بیش از برنج سفید انتخاب کنید). اگر هنوز به وضوح کودک علاقه ای ندارید ، یک هفته صبر کنید و دوباره امتحان کنید.
6 ماهگی
از ۶ ماهگی شروع می شود ، یک نوزاد تقریباً نیم اینچ در ماه رشد می کند و ۳-۵ اونس در هفته وزن به دست می آورد.
کودک باید شیر مادر یا شیر خشک به علاوه جامدات بخورد. اگر هنوز مصرف جامدات را برای کودکتان شروع نکرده اید ، اکنون زمان آن رسیده است. بهتر است تقریباً سه روز بین هر غذای جدیدی که کودک امتحان می کند صبر کنید. اگر یک واکنش آلرژیک رخ دهد ، تشخیص مقصر آسان تر خواهد بود. اسهال یا بثورات نشانگر حساسیت غذایی است.
۷ ماهگی
وزن نوزاد به طور پیوسته 2 پوند در ماه افزایش می یابد. اگر کمتر افزایش داشت یا اگر در ماه بیش از 6 پوند افزایش یافت ، با پزشک خود مشورت کنید.
کودک باید شیر مادر و گوشت ، سبزیجات و میوه ها را امتحان کنید. اگر غذای کودک خود را تهیه می کنید ، از آزمایش چاشنی نترسید.
8 ماهگی
کودک باید سه برابر وزن بیشتری کسب کند تا در سن ۱ سالگی وزن خود را سه برابر کند.
کودک باید شیر مادر یا شیرخشک ، پوره لوبیا و برخی از غذاهایی مانند تخم مرغ های خرد شده و مکعب های کوچک (تقریباً نیم اینچی) ماکارانی، سبزیجات ، کباب ، پنیر و میوه رسیده را امتحان کند و مصرف آن ها را شروع کند.
۹ ماهگی
برای حفظ افزایش وزن ، بین صبحانه و ناهار و دوباره بین ناهار و شام ، کودک خود را میان وعده سبک میل بدهید.
کودک باید شیر مادر یا شیرخشک ، پوره لوبیا و بسیاری از غذاهای انگشتی را تا زمانی که خطر خفگی نباشد بخورد.
10 ماهگی
احتمالاً کودک در تمام کف آشپزخانه شما خزنده خواهد بود و ممکن است سعی کند با کمک میزها ، صندلیها یا پای شما در جای خود ایستاده و حرکت کند. خزیدن و فعالیت کالری زیادی می سوزاند ، بنابراین افزایش وزن در حال حاضر ممکن است کمی کند شود.
کودک باید غذاهایی را که می تواند به دست بگیرد را بخورد. همچنین سعی کنید سبزیجات سبز را معرفی کنید ، میوه‌های سفت و سخت مانند سیب ، تکه های کوچک و رشته فرنگی خرد شده را خرد کرده ، کودک شما در این مرحله هنوز شیر مادر یا شیرخشک مصرف می کند.
۱۱_۱۲ ماهگی
در این دو ماه کوک به مرور کامل تر از قبل می شود و حدود 3 برابر وزن تولدش را دارد .در این ماه ها کودک اولین قدم های خود را بر می دارد و کودک نوپا محسوب می شود.

سال اول کودک
وزن گیری کودک به شما کمک می کند که از رشد و سلامت بودن آنها مطلع شوید. باید وزن کودک خود را مرتباً بررسی کنید. این کمک می کند تا مطمئن شوید که آنها غذای مورد نیاز خود را دریافت می کنند.
چه چیزی بر وزن تولد کودک شما تأثیر می گذارد
همه نوزادان بعد از به دنیا آمدن وزن خود را کاهش می دهند ، اما معمولاً طی ۲ تا ۳ هفته دوباره به وزن تولد خود بر می گردند.
این ایده خوبی است که وزن کودک شما به طور مرتب بررسی شود.
وزن تولد کودک شما بستگی به میزان نزدیکی آنها به روز تولد واقعیشان بستگی دارد. نوزادان متولد شده پس از موعد مقرر اغلب بزرگتر هستند ، و نوزادانی که زودتر متولد می شوند اغلب کوچکتر هستند.
وزن تولد کودک شما تحت تأثیر سلامت و رژیم غذایی مادر قبل و بعد از تولد است.
همچنین می تواند تحت تأثیر قرار گیرد:
سلامتی نوزاد هنگام به دنیا آمدن
دختران ، نوزادان اول و فرزندان چند زایمان اغلب کوچکتر هستند. پسران ، نوزادان تک و نوزادان متولد دوم ، سوم یا بیشتر در خانواده اغلب بزرگتر هستند.
اگر کودک شما دچار کمبود وزن یا اضافه وزن باشد ، ممکن است بیشتر مراقب مشکلات احتمالی باشد.
دستورالعمل های عمومی برای رشد
همه نوزادان متفاوت رشد می کنند. اما دستورالعمل هایی برای افزایش وزن سالم وجود دارد.
یک راهنمای مفید این است که اکثر نوزادان تازه متولد شده سالم ، چهار ماه وزن خود را چهار برابر می کنند و تا اولین روز تولد آن را سه برابر می کنند. وزن یک پسر در حدود ۱۳ ماه سه برابر می شود. وزن یک دختر بچه در حدود ۱۵ ماه سه برابر می شود. با این حال ، همه نوزادان با سرعت خود رشد می کنند.
تغییر وزن ناگهانی
ممکن است افزایش وزن کودک شما کند شود زیرا:
کودک شما بیشتر به خواب می رود و کمتر تغذیه می کند
شما یا کودکتان مریض می شوید
احساس استرس می کنی
شما باردار هستید یا داروهای ضد بارداری مصرف می کنید
اگر کودک شما شاد و سالم به نظر می رسد ، ممکن است منتظر بمانید و تماشا کنید. در صورت اضافه شدن مقدار کمی از شیر مادر در روز ممکن است "بالا بیاورد".
اگر نگران هستید ، به پزشک ، پرستار یا ماما مراجعه کنید .
سوابق رشد کودک شما
هنگام مراجعه به کلینیک ، پزشک یا بیمارستان ، وزن و اندازه گیری های دیگر کودک در پرونده سلامت کودک شما ثبت می شود.
این پرونده به پزشکان ، پرستاران و دیگران کمک می کند تا سلامت ، رشد و پیشرفت کودک شما را در برابر آنچه انتظار می رود ، بررسی کنند.
وزن و طول کودک شما بر روی نمودار رسم می شود که وزن و طول طبیعی نوزادان را در سنین مختلف را نشان می دهد. این نشان می دهد که کودک شما بین معاینات در حال رشد است.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.