۲۲۶۹۴۰
۱۳۵۶
۱۳۵۶

تختخواب نوزاد، اصولی که برای خرید هست

شاید حدود یک دهه پیش، والدین در مورد تختخواب نوزاد، گزینه‌های بسیار کمی داشتند، اما اکنون گزینه‌های جذاب بسیاری وجود دارد که می‌تواند انتخاب را برای شما سخت کند. ما به شما کمک می‌کنیم تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

تختخواب نوزاد، اصولی که برای خرید هست

خرید وسایل نوزاد معمولا قبل از به دنیا آمدن او انجام می‌شود، بنابراین هنوز فرصت دارید که با ویژگی‌های یک تخت خوب آشنا شوید.
اتاق خواب و تختخواب نوزاد، یا تختخواب کودک باید از امنیت بالایی برخوردار باشد. یکی از مهم‌ترین نکاتی که برای انتخاب تخت باید در نظر بگیرید این است که زمانی که نوزاد بزرگ‌تر می‌شود و شروع به چهار دست و پا رفتن یا ایستادن می‌کند، باید محدودیت‌هایی برایش ایجاد شود تا از به خطر افتادن او جلوگیری کند.

نکات خرید تختخواب نوزاد
شاید حدود یک دهه پیش، والدین در مورد تختخواب نوزاد، گزینه‌های بسیار کمی داشتند، اما اکنون گزینه‌های جذاب بسیاری وجود دارد که می‌تواند انتخاب را برای شما سخت کند. ما به شما کمک می‌کنیم تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

تحقیقات را زود شروع کنید
همیشه سعی کنید درباره وسیله‌ای که می‌خرید تحقیق کنید. این مورد درباره خرید تخت نوزاد هم صدق می‌کند. هر چه زودتر تحقیق و بررسی خود را شروع کنید، بهتر می‌توانید به گزینه‌های پیش رو فکر کنید.
حتی لازم است زمان تحویل تختخواب توسط فروشگاه را هم در نظر بگیرید. به هر حال لازم است همیشه جایگزین هم داشته باشید.

در ابتدا خوابیدن کودک در گهواره را در نظر بگیرید
شاید شما هم بخواهید در چهار تا شش ماه اول تولد نوزاد، او را در گهواره بخوابانید. بسیاری از والدین این گزینه را انتخاب می‌کنند تا کودک در محیطی شبیه رحم قرار بگیرد. خرید گهواره، امکان خوابیدن در یک فضای مشترک، امن و راحت را برای نوزاد فراهم می‌کند.
داشتن یک گهواره از آنجا که بعضی از آنها دارای چرخ هستند، بسیار مفید است. در این صورت می‌توانید نوزاد را به نقاط مختلف خانه ببرید تا بیشتر کنار شما باشد.

اندازه اتاق
بهتر است برای خرید تختخواب، اندازه اتاق نوزاد یا اتاق مشترک خودتان و نوزاد را در نظر بگیرید. در مواردی که فضا محدود است، می‎توانید به خرید تختی کوچک‌تر یا موارد جایگزین فکر کنید.
پیشنهاد ما این است که هنگام خرید تختخواب نوزاد یا سایر مبلمان اتاق او، ابعاد اتاق را اندازه بگیرد تا وقت خود را برای ارزیابی مواردی که هرگز مناسب فضای شما نیستند، هدر ندهید. در فروشگاه هم یک لیست کوتاه تهیه کنید، سپس به خانه بروید و قبل از سفارش هر چیزی، فضای اتاق را دوباره اندازه بگیرید.

امکان تبدیل تخت نوزاد به تخت کودک نوپا
شاید بخواهید وقتی نوزاد بزرگ‌تر شد، باز هم از تخت نوزاد استفاده کند. در این صورت باید دقت کنید که آیا تختی که انتخاب کرده‌اید قسمت‌های اضافی برای تبدیل به تخت کودک نوپا یا بزرگ‌تر را دارد یا نه. با این امکان، در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌کنید.

هماهنگی مبلمان
این هم می‌تواند یک گزینه دیگر باشد. شاید بخواهید تخت نوزاد با سایر وسایل او هماهنگ باشد.

هزینه تشک
لازم است چک کنید که تختی که می‌خرید همراه تشک است یا بدون آن. معمولا لازم می‌شود که برای خرید تشک هم هزینه‌ای را در نظر بگیرید.

به دنبال تختی با قابلیت تنظیم تشک باشید
تختخواب باید حداقل دو قابلیت تنظیم داشته باشد تا بتوانید به راحتی نوزاد را از آن خارج کنید. شما که نمی‌خواهید از اعماق تخت، یک نوزاد کوچک صید کنید!

کاور نرده‌های تخت
شاید به این موضوع فکر نکرده‌اید، اما وقتی نوزاد بزرگ می‌شود و دندان درمی‌آورد امکان اینکه نرده‌های تخت را گاز بگیرد وجود دارد. برای اینکه به تخت صدمه نخورد، می‌توانید برای نرده‌ها کاور بخرید.


تختخواب نوزاد، اصولی که برای خرید هست
تختخواب‌های چرخ‌دار
به این فکر کنید که آیا می‌خواهید تختخواب چرخ‌دار داشته باشید یا خیر. درست است که داشتن چرخ کمک می‌کند تا جای آن را به راحتی تعویض کنید، اما تخت‌هایی که چرخ دارند، از امنیت کمتری برخوردارند. حتی زمانی که چرخ‌ها قفل شده‌اند، ممکن است نوزاد که بزرگ‌تر شده، بتواند آن را تکان بدهد.

ایمنی مبلمان اتاق نوزاد
اگر برای نوزادتان، اتاق مخصوص به خودش در نظر گرفته‌اید باید دقت کنید که تمام مبلمان این اتاق، ایمن و متناسب با سن او باشد. این نکته درباره تخت نوزاد هم کاملا صدق می‌کند. باید به فاصله تخته‌ها یا میله‌های تخت دقت کنید. ببینید آیا ممکن است سر نوزاد بین آنها گیر کند یا نه.
اگر برای کودک تخت نخریده‌اید و از یک تخت قدیمی مثلا تخت خواهر یا برادر بزرگ‌ترش یا حتی تخت قدیمی کودکی‌های خودتان استفاده می‌کنید، استانداردهای آن را در نظر داشته باشید.
دقت کنید که مثلا رنگ تخت، پوسته پوسته نشده باشد چون ممکن است نوزاد زمانی که بزرگ‌تر شد آنها را گاز بزند و بخورد.
شاید کمی سخت باشد، اما دقت کنید که اگر تخت کودک، تور یا پارچه دارد، جنس آنها ضد آتش باشد. این نکته را می‌توانید برای لباس نوزاد ، پرده یا ملحفه کودک هم در نظر بگیرید.

چگونه یک تختخواب نوزاد امن انتخاب کنیم؟

فاصله نرده‌ها از هم
همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، به فاصله دیواره‌ها از هم دقت کنید تا خطر گیر کردن کودک در آن وجود نداشته باشد.

تشک
تشکی که در تخت استفاده می‌شود، باید بسیار محکم باشد و نباید زیر وزن کودک شما خم شود. نباید فاصله‌ای بین آن و دیواره‌های تختخواب وجود داشته باشد.
اگر تشک کودک، مرتفع است باید دقت کنید که با بزرگ‌تر شدن کودک این ارتفاع کاهش یابد تا دسترسی به بالای تخت برای کودک غیر ممکن شود.

لبه‌ها و پایه‌های ایمن
دقت کنید که تخت، دیواره‌ها و پایه‌هایی محکم و بدون بریدگی تزئینی داشته باشد.

ضربه‌گیر تخت
شاید جزو پدرها و مادرهایی هستید که از تخت‌هایی با ضربه‌گیر استفاده می‌کنید، در این صورت متوجه باشید که این ضربه‌گیرها می‌توانند خطر خفگی برای نوزاد را هم به همراه داشته باشند.
این ضربه‌گیرها با افزایش سن نوزاد، می‌توانند باعث شوند نوزاد به بالای دیواره‌های تخت دسترسی داشته باشد و باعث سقوط او شود. این نکات را در نظر بگیرید، بعد تختی با ضربه‌گیر بخرید.

دور نگه داشتن اسباب‌بازی و پتوی اضافه
اسباب‌بازی‌های بزرگ و حیواناتی را که شکمشان از الیاف پر شده، از تختخواب دور نگه دارید، زیرا نوزاد شما ممکن است از آنها برای بالا و پایین رفتن استفاده کند. بالش‌ها، پتوها و روتختی‌های حجیم و سنگین را از تخت کودک خارج کنید.

دور نگه داشتن تختخواب نوزاد از پنجره‌ها
تختخواب را دور از پنجره‌ها قرار دهید، نور مستقیم خورشید باعث ناراحتی کودک می‌شود. علاوه بر این خطر سقوط را به همراه دارد.


تختخواب نوزاد، اصولی که برای خرید هست
دور نگه داشتن تخت نوزاد از رادیوتورها یا وسایل گرمایی
قرار دادن تختخواب نوزاد در جایی نزدیک رادیاتورها یا وسایل گرمایی می‌تواند باعث راحتی ناراحت کودک شود. مطمئن شوید که هیچ رشته‌ای از پرده‌های تخت، نزدیک او نیست که به دور گردنش بپیچد.
به این موضوع دقت کنید که با افزایش سن کودک، احتمال سقوط او از تخت وجود دارد.

می‌توانید یکی از پزشکان کلینیک نی نی بان را به عنوان پزشک متخصص کودک خود انتخاب کنید.

منبع: babyology

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.