۵۴۳۷۱
۲ نظر
۱۷۷۸۲۳
۲ نظر
۱۷۷۸۲۳

علل بی قراری نوزاد

شایع‎ترین علت بیقراری دوران نوزادی و شیرخوارگی بخصوص در چهار ماه اول دوران شیرخوارگی کولیک شیرخوارگی یا وجود نفخ یا اتساع شکم شیرخوار است.

گریه نوزاد در حقیقت نحوه برقراری ارتباط او با والدینش است . نوزاد در زمان گرسنگی، درد، ترس، نیاز به خوابیدن و چیزهای بیشتر و مشابه آن سعی می کند با گریه کردن توجه والدینش را به خود جلب کند.
بنابراین والدین چطور باید بدانند کودک آنها سعی دارد چه چیزی را به آنها بفهماند. پس تفسیر کردن گریه های نوزاد بویژه برای اولین دفعه کار منطقی به نظر می رسد.
در اینجا شایع ترین و معمول ترین دلایل گریه کردن نوزاد را جمع آوری کرده ایم. اگر کودک شما نیز از آن دسته کوچولوهای بی قراری است که شما به راحتی قادر به آرام کردن او نیستید، مراحل زیر را امتحان کنید.
گرسنگی، نیاز به گشت و گذار، نیاز به امنیت، نیاز به در آغوش گرفتن، برخی از علت های گریه نوزاد است.
شاید نیاز فرزند شما نیاز به خوابیدن دارد، شاید هم مشکلات شکمی دارد یا نمی تواند آروغ بزند. هر چه هست موقع گریه و بی تابی نوزاد در وهله اول، آرامش و خونسردی خود را حفظ کنید.
علل بی قراری نوزاد
گرسنگی
گرسنگی اولین دلیلی است که در زمان گریه کردن نوزاد به فکر شما می رسد. قبل از آنکه نوزاد به مرحله گریه کردن برسد، سعی کنید تا نشانه های گرسنگی را در او تشخیص دهید. بعضی از نشانه ها در نوزادان تازه متولد شده عبارت است: نق نق کردن، مزه مزه کردن لب، مکیدن دست خودش یا حتی دیگران زمانیکه به سمت دهان یا چانه او نزدیک شود.

کثیف بودن پوشک
بعضی از بچه ها زمانیکه نیاز است تا پوشکشان عوض شود به شما اطلاع می دهند. بعضی دیگر از آنها می توانند برای مدت زمان کوتاهی پوشک کثیف را تحمل کنند. در هر صورت بهتر است پوشک او را چک کنید.

نیاز به خوابیدن
والدین تصور می کنند نوزادان بینهایت خوشبختند. زیرا زمانیکه خسته هستند می توانند بلافاصله و در هر مکانی بخوابند. در حقیقت خوابیدن برای آنها از آنچه که شما تصور می کنید سخت تر است. کودکان ممکن است نق زده و گریه کنند بویژه در زمانیکه بیش از اندازه خسته هستند.

نیاز به نوازش و به آغوش کشیدن
کودکان به ناز و نوازش زیادی احتیاج دارند. آنها دوست دارند که چهره والدین خود را ببینند و صدای او را بشنوند همچنین از شنیدن صدای قلب آنها و حس کردن بوی آنها لذت می برند. گریه کردن می تواند یکی از راههای تقاضا کردن آنها برای به آغوش کشیدن باشد. شاید تعجب کنید از اینکه بدانید این کار باعث لوث شدن نوزاد می شود اما در طول چند ماه اول زندگی بغل نکردن او امکان پذیر نیست. برای آرامش و تسکین کودک سعی کنید او را در داخل آغوشی چسبیده به سینه خود حمل کنید.

مشکلات شکمی ( گاز، کولیک، و ....)
مشکلات شکمی با گاز و کولیک در ارتباط بوده و منجر به گریه زیاد در نوزاد می شود. در حقیقت وضعیت مبهمی که کولیک نامیده می شود، به عنوان گریه های تسلی ناپذیر نوزاد شناخته شده است که حداقل ۳ ساعت در روز و حداقل ۳ روز در هفته و ۳ هفته از ماه به طول می انجامد.
چنانچه نق و گریه های نوزاد شما بلافاصله بعد از شیر خوردن شروع می شود، به احتمال زیاد دردی را در شکم خود احساس می کند. بسیاری از والدین از داروها و قطره های گیاهی ضدنفخ برای نوزاد خود استفاده می کنند. بهتر است قبل از استفاده از این داروها با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید.
حتی اگر نوزاد شما بعد از خوردن دچار کولیک نشده و هرگز نق نزند، گاهگاهی کشمکش درد گاز می تواند قبل از آنکه نوزاد آن را دفع کند ، اسباب ناراحتی او را فراهم کند. اگر به وجود گاز در نوزاد مشکوک هستید، بهتر است راههای ساده ای را که برای برطرف کردن گاز پیشنهاد شده است امتحان کنید:
-نوزاد را به پشت بخوابانید و پاهای او را نگه داشته و آنها را به شکل حرکت دوچرخه زدن به آرامی حرکت دهید.
-شکم نوزاد را روی دست خود قرار دهید و با دست دیگر به آرامی پشت او را دست بکشید
-شکم نوزاد را به جهت عقربه های ساعت به شکل دورانی ماساژ دهید
علل بی قراری نوزاد

نیاز به آروغ زدن
آروغ زدن اجباری نیست. اما اگر کودک شما بعد از غذا خوردن گریه می کند، آروغ زدن احتمال دارد تا تمام آن چیزی باشد که او نیاز دارد.
نوزادان به هنگام شیر خوردن، هوا را نیز می بلعند. اگر هوای داخل شده خارج نشود، ممکن است سبب ناراحتی در کودک شود. این موضوع برای تمام کودکان صادق نیست. بعضی از کودکان اصلا نیازی به آروغ زدن ندارند.
برای کمک به آروغ زدن کودک، یک دست خود را زیر شکم او گذاشته و با دست دیگر به آرامی پشت او را دست بکشید.

بسیار سرد یا بیش از اندازه گرم
زمانیکه کودک احساس سرما داشته باشد مثل زمانیکه به هنگام تعویض پوشک لباس های او را از تنش خارج می کنید تا با دستمال مرطوب او را تمیز کنید. در این حالت او به عنوان اعتراض گریه می کند. نوزادان دوست دارند همیشه گرم نگه داشته شوند. اما نه خیلی گرم. به طور کلی، آنها تنها به یک لایه پوشش اضافه تر از آنچه خود شما بر تن دارید به لباس نیاز دارند. به این شکل راحت تر بوده و احساس خوبی دارند. کودکان کمتر از گرما تا سرما شکایت می کنند. و ممکن است بخاطر گرما گریه نکنند.

چیزهای کوچک
کودکان می توانند بخاطر چیز کوچکی که حتی تشخیص آن دشوار است گریه کنند. مثلا آنها از پیچیده شدن یک تار مو دور انگشت پا یا دستشان احساس ناراحتی می کنند. زمانیکه کودک شما بدون هیچ دلیلی گریه می کند انگشتان دست یا پای او و حتی داخل پوشکش را بررسی کنید.
بعضی دیگر از کودکان بیش از اندازه حساس هستند. آنها ممکن است از تماس بدن با برچسب لباسشان احساس ناراحتی داشته باشند.

دندان درآوردن
دندان درآوردن می تواند همراه با درد باشد. هر دندان به هنگام درآمدن فشاری به لثه های ظریف کودک وارد می کند. این نوع درد در کودکان متفاوت است. اما تمام کودکان در این شرایط نق می زنند و ممکن است گریه کنند.
اگر به نظر می رسد کودک شما درد دارد اما از علت آن مطمئن نیستید، سعی کنید تا لثه های او را با انگشت خود لمس کنید. ممکن است از کشف کردن یک تکه سخت دندان در لثه او حیرت زده شوید. به طور معمول اولین دندان بین 4 تا ۷ ماهگی سر می زند. اما در بعضی از کودکان ممکن است زودتر اتفاق بیافتد.

علل بی قراری نوزاد

نیاز به احساس امنیت و آرامش
کودکان از محرکهایی که در اطراف آنها رخ می دهد آگاهی دارند. گاهی اوقات به سختی می توانند تحریکهای اطراف را درک کرده و با آنها خو بگیرند. نور، سروصدا و دست به دست کردن او می تواند موجب ناراحتی نوزاد شود. گریه کردن ممکن است راهی باشد که او به اطرافیانش بفهماند نیاز به آرامش و امنیت دارد. بهتر است بدانید بسیاری از نوزادان تازه متولد شده از قنداق کردن لذت می برند.
این کار به آنها احساس امنیت و آرامش می دهد. اگر کودک شما به اندازه ای بزرگ شده است که نتوان او را قنداق کرد، یا این کار را دوست ندارد، به یک نقطه بی سروصدا بروید و اجازه دهید تا خودش را کمی تخلیه کرده و بتواند وضعیت خودش را مدیریت کند.

نیاز به گشت و گذار و تفریح
بعضی از کودکان مشتاق هستند تا از منزل خارج شوند. در حقیقت آنها از دیدن اطراف و گشت و گذار لذت می برند. اغلب تنها راه برای ساکت کردن آنها انجام فعالیت است. این کار می تواند برای شما خسته کننده باشد. سعی کنید کودک خود را داخل آغوشی به پشت یا جلوی خود بسته و کودک را برای گردش بیرون از منزل ببرید. پارک، باغ وحش یا هر مکانی که برای سرگرم کردن او مناسب باشد.

احساس خوبی نداشتن
اگر کودک با وجود رفع تمام نیازهای اساسی اش و حصول اطمینان از اینکه در شرایط خوب و آرامی به سر می برد همچنان به گریه کردن ادامه داد، بهتر است درجه حرارت بدن او را بررسی کنید. اگر احساس کردید صدای گریه کودک نسبت به همیشه تغییر کرده است، با پزشک متخصص مشورت کنید.

مهم‌ترین مطالب در این‌باره:
فرزندتان آموزش دهید که خودش، خودش را آرام کند، به این ترتیب زندگی شما به عنوان والد کمی آسان‌تر خواهد شد.
زمانی‌که فرزندتان گریه می‌کند، به‌عنوان یک مادر اولین غریزه شما برداشتن او و بوسیدنش است.
اما زمانی فرا می‌رسد که فرزندتان باید خود را آرام کند. بنابراین مجبور نیستید که به شکلی مداوم برای خشنودیَش به او سر بزنید. در مطلب زیر نکات مهمی را می‌خوانید که بوسیله آن‌ها می‌توانید به فرزندتان آرام کردن خود را بیاموزید.

علل بی قراری نوزاد
هنگام بی قراری نوزاد آرامش خود را حفظ کنید
بیشتر مواقع، گریه فرزند، مادر را بیش از کودک ناراحت می‌کند. برای اینکه در چنین مواقعی آرامش خود را از دست ندهید، به پیشنهادات زیر عمل کنید.
زیاده‌روی نکنید. فرزندتان نباید برای طولانی مدت گریه کند و انتظار بکشد. اگر او گریه های نسبتا شَدیدی دارد، احتمالاً به چیزی نیاز دارد. نیاز او را برطرف کنید، بنابراین او آرام می‌شود.
اگر خسته شده‌اید، از همسر یا دوست‌تان درخواست کنید تا برای چند ساعت از فرزندتان مراقبت کند، تا بتوانید برای گردش از منزل خارج شوید. برای بهبود صبر مادرانه، استراحت و دوری از تنش می‌تواند اعجاب‌آور باشد.
عشق، عشق، عشق. به یاد داشته باشید، اینکه بتوانید به فرزندتان آرام کردن خود را بیاموزید به معنی این نیست که هرگز فرزندتان را در آغوش نگیرید. زیرا گذراندن زمان‌های طولانی با فرزندتان برای برقراری ارتباط با او بسیار اهمیت دارد.
با خودتان رو راست باشید. اگر هر زمانی‌که او گریه می‌کند، واقعاً دوست دارید که او را در آغوش بکشید، این کار را انجام دهید. زیرا روش‌های متفاوتی برای اشخاص مختلف وجود دارد، احتمالاً شما نیز به زودی روشی را که برای شما مناسب است، خواهید یافت.
تمرین مداوم. اگر در تصمیم خود مصمم هستید، باید آن را پیگیری کنید. پشت گوش انداختن اجرای آن فقط مشکل را سخت‌تر می‌کند.

موقعیتی را برای او فراهم آورید که مشکل خود را حل کند
اگر فرزندتان بندرت آه و ناله می‌کند، پیش از این‌که بالای سر او حاضر شوید، اجازه دهید تا خودش مسئله را حل کند.
ممکن است او کمی به اطراف بچرخد، چیزی را برای تماشا پیدا کند و به خوبی با مسئله کنار بیاید. اگر بلافاصله پس از هر ناله ‌ای، او را در آغوش بگیرید ، نوزادتان هرگز این فرصت را نخواهد داشت که مشکل خود را حل کند.

سرگرمی هایی غیر از وجود انسان برای او فراهم کنید
سعی کنید به او اسباب بازی‌ بدهید، موسیقی کودکانه‌ای بنوازید (یا از ضبط صوت استفاده کنید) یا برای اینکه آسایش بیشتری داشته باشد به او کمک کنید.
نوزادان اغلب اوقات بدخلقی می‌کنند، زیرا حوصله آن‌ها خیلی زود سَر می‌رود، از طرفی میزان کمی از محرک‌ها نیز می‌تواند نیازهای او را برطرف کند.
کلید حل مشکل این است که به او یاد دهید که چیزهای دیگری به ‌جز شما نیز وجود دارد که می‌توانند سرگرم کننده باشند و احساس او را بهتر کند.

بدون اینکه او را در آغوش بکشید او را شاد کرده و سپس بروید
کنار فرزندتان بنشینید و با او بازی کنید (بدون این‌که او را در آغوش بکشید)، زمانی‌که او دوباره شاد و مشغول شُد با خوشحالی او را ترک کنید. البته یواشکی او را ترک نکنید، زیرا به اعتماد او نسبت به شما نیاز خواهید داشت.
اگر هنگامیکه از او دور می‌شوید، شروع به بدخلقی کرد، سریعاً برنگردید و به مسیر خود ادامه دهید.

نیازهای او را برآورده کنید
اگر فرزندتان احساس کند که در صورت لزوم از او مراقب خواهید کرد، راحت‌تر خواهد بود و با اعتماد به نفس با خودش بازی خواهد کرد. زمانی‌که گرسنه است یا به پوشک تمیز نیاز دارد، سریعاً از او مراقبت کنید و حتی زمانی‌که به فرزندتان آرام کردن خود را آموزش می دهید، او را نادیده نگیرید.
با او از سمت دیگر اتاق صحبت کنید یا در میدان دید او قرار بگیرید تا او ببیند که شما هنوز آنجا هستید. نادیده گرفتن فریاد‌های او می‌تواند به حمله عصبی منجر شود و به احتمال زیاد در این شرایط او قادر به تسکین خود نخواهد بود.

اجازه ندهید که او بیش از حد ناراحت شود
اگر فرزندتان یا شما بسیار عصبی هستید، احتمالا به نفع هر دوی شما خواهد بود که در همان موقع فرزندتان را در آغوش کشیده و کمی بعد او را با آرام کردن خود آشنا کنید.
برای انجام هر کاری زمان و مکانی وجود دارد و اگر فرزندتان بیش از حد تحریک شده یا غیرمعمول بدخلق است، اجرای هر کاری برای شما و فرزندتان مشکل خواهد شد.

علل بی قراری نوزاد
از پستانک استفاده کنید
این ابزار اعجاب انگیز برای کمک به برخی از کودکان (و والدینشان) تولید شده است. نوزادان با نیازی طبیعی برای مکیدن به دنیا می‌آیند و گاهی این نیاز فقط بوسیله پستان و شیشه برطرف نمی‌گردد.
در حالی‌که عادت استفاده از پستانک را باید در مقطعی از سر او بیاندازید (چراکه استفاده طولانی می‌تواند باعث مشکلات دندانی شود). اکثر پزشکان اطفال موافق هستند که نوزادان به شکلی ایمن می‌توانند برای شش تا دوازده ماه اولیه زندگی‌شان از پستانک استفاده کنند.
با این حال از پزشک کودکتان درباره استفاده از پستانک مشورت بگیرید.

یک نکته بسیار مهم هنگام گریه نوزاد
گرچه روش "به گریه خود ادامه بده" در میان برخی از مادران و متخصصین طرفدارانی دارد. توجه به این نکته ضروری است که "نوزادان نمی‌توانند به شما کلک بزنند"، زیرا هنوز این کار را یاد نگرفته اند.
اگر فرزندتان در حال گریه است، علت آن نیاز به شماست و مطمئن باشید که او خود را برای شما لوس نمی‌کند. شما نیز می‌توانید فرزندتان را از اوایل زندگیش با روش آرام کردن خود آشنا کنید، اما به یاد بسپارید که او گاهی فقط به آغوش مادرش نیاز دارد.
نوزادانی که بیشتر به آغوش کشیده می‌شوند، کمتر گریه می‌کنند و از نظر رشدی پیشرفت بیشتری دارند. بنابراین اگر او بدون هیچ دلیلی به گریه پرداخت، غفلت نکرده و او را در آغوش بکشید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • بدون نام
   درباره علل بی قراری نوزاد

   بسیار عالی ممنونم

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام، ممنون از توجه و لطف شما

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.