۱۴۵۶۲۲
۲۵۹۵
۲۵۹۵
پ

فواید ورزش برای کودکان، تشویق های کارساز

در این مطلب اول به ضررهای بی تحرکی بچه ها اشاره می کنیم سپس توصیه هایی برای فعال تر کردن این امیدهای آینده ارائه می دهیم.

دیگر خبری از آن خانه ها و مدرسه های بزرگ با حیاط های درندشت نیست. خبری از بدو بدو، گل کوچیک، گرگم و گله می برم، آلیسا آلیسا و بازی های پرتحرک کودکی های ما هم نیست. بچه های امروز، بچه های ایکس باکس و پلی استیشن هستند. طبیعتا نهایت فعالیتی که دارند فشار دادن صفحه کلید رایانه یا بازی با دسته کنسولشان است. برای همین هر روز به تعداد بچه های تپلی که همه جا می بینید اضافه می شود اما باید چاقی بچه ها را جدی گرفت چون می تواند زمینه ساز مشکلات جدی تری مانند بیماری های قلبی، دیابت و … باشد. در این مطلب اول به ضررهای بی تحرکی بچه ها اشاره می کنیم سپس توصیه هایی برای فعال تر کردن این امیدهای آینده ارائه می دهیم.

تلویزیون و بی تحرکی
بعضی از پدر و مادرها برای اینکه فرزندشان را آرام کنند و به کارهای خودشان برسند تلویزیون را روشن می کنند و از فرزندشان می خواهند یک جا بنشیند و تلویزیون ببیند، اما محققان استرالیایی چندان با این رفتار شما موافق نیستند چون معتقدند نشاندن کودکان پای تلویزیون خطر ابتلا به دیابت، فشارخون بالا و بیماری های قلبی را بالا می برد.
این محققان معتقدند رگ های پشت چشم بچه هایی که فعالیت بدنی کمی دارند و زیاد پای تلویزیون میخکوب می شوند، باریک تر است.محققان آمریکایی نیز معتقدند روشن بودن دائمی تلویزیون در اتاق باعث کاهش تمرکز بچه ها در فعالیت های روزمره شده، همچنین میزان ارتباط بین فرزند و والدین را کاهش می دهد. از این گذشته بچه هایی که مدام تلویزیون تماشا می کنند بیشتر حواس پرتند. اگر نمی خواهید یک بچه چاق و ضعیف داشته باشید، ساعت هایی را که پای تلویزیون سپری می کند محدود کرده و او را تشویق کنید که ورزش کند و تحرک بدنی داشته باشد.

تشویق آری، اجبار نه
قبل از هر چیزی بگوییم منظورمان از تشویق بچه ها به تحرک این نیست که آنها را وادار به انجام ورزش های سخت و روزانه بکنید. نباید فعال بودن و تحرک بدنی را با ورزش های سنگین روزانه اشتباه گرفت. ورزش بچه ها باید سبک و همراه با لذت و تفریح باشد نه اینکه آنها را مجبور کنید هر هفته سه تا چهار جلسه در باشگاه ورزش های سنگین انجام دهند.
البته اگر فرزندتان علاقه به ورزش های حرفه ای و قهرمانی دارد مشکلی پیش نمی آید اما بچه های دیگر، به خصوص بچه های چاق تر را نباید ناگهان وادار به ورزش های سنگین کرد. توجه داشته باشید که بچه ها در حال رشد هستند و بعضی ورزش ها به سلامت شان آسیب می زند. همین که آنها را تشویق کنید بی تحرکی را کنار بگذارند و ورزش های سبک مانند ایروبیک انجام دهند کافی است. یادتان باشد که بچه ها خیلی زود از ورزشی که دوست ندارند دلزده می شوند.در واقع خستگی، عدم موفقیت، احساس فشار و اجبار، بی علاقگی، پیدا نکردن همبازی خوب و … می تواند بچه ها را از ادامه راه دلسرد کند. اگر فرزندتان علاقه ای به ورزش ندارد یا شرایط مناسب برای باشگاه رفتن ندارید از هر فرصت دیگری برای فعال کردن آنها استفاده کنید.

از خردسالی شروع کنید
توصیه می شود از همان وقتی که فرزندتان چند ماهه است شروع کنید. بدن کوچکش را به آرامی ماساژ دهید. حرکت های کششی ملایمی انجام دهید. با او بازی کنید. کمکش کنید تا زودتر راه بیفتد. در این صورت بچه با این حرکت ها و نرمش ها بزرگ می شود و از همان ابتدا به داشتن فعالیت بدنی عادت می کند. فعالیت های بدنی را جزیی از برنامه روزانه خانواده کنید. بهترین کار این است که بعد از شام به جای کانال عوض کردن، یک بازی دسته جمعی خانوادگی ترتیب دهید. از آن بهتر اینکه دست بچه ها را بگیرید و به نزدیک ترین پارک محله تان بروید. قدم بزنید، دوچرخه سواری کنید، بدمینتون، والیبال یا فوتبال بازی کنید. در این صورت به بی تحرکی خود و فرزندانتان پایان می دهید، سلامت را به خانواده می آورید و از همه مهم تر رابطه شما با فرزندانتان روزبه روز دوستانه تر و بهتر می شود.

والدین فعال، بچه های فعال
خودتان در روز چقدر فعال هستید؟ می دوید؟ تنیس یا بدمینتون بازی می کنید؟ باشگاه می روید؟ اصلا اهل ورزش هستید؟ بچه ها باید ببینند که خود شما اهل ورزش هستید و فقط نصیحت نمی کنید. در واقع، یکی از بهترین روش ها برای تشویق بچه ها به ورزش این است که خودتان اهل ورزش باشید. باید الگوی خوبی باشید و به بچه ها نشان دهید که ورزش جزو ثابت برنامه روزانه تان است. در غیر این صورت احتمال اینکه حرف تان خریدار داشته باشد کم است. البته هیچ وقت دیر نیست. بهتر است اول یک برنامه ورزشی مناسب برای خودتان دست و پا کنید و تا چاقی سراغ بچه هایتان نیامده آنها را هم به ورزش تشویق کنید.

پیاده روی و دوچرخه سواری
لطفا تا حد امکان به جای اینکه بچه ها را سوار اتومبیل کنید و با کمربند ایمنی به چهار میخشان بکشید، دست شان را بگیرید و پیاده به مدرسه بروید. یکی از بهترین زمان هاب رای پیاده روی یا دوچرخه سواری زمان رفت و آمد به مدرسه است. اگر امکانش را دارید بچه ها را سرویس نشین! نکنید و خودتان با پای پیاده آنها را به مدرسه برسانید. البته لازم است کمی زودتر از منزل خارج شوید که وسط راه مجبور نشوید برای رسیدن عجله کنید. از هر فرصت دیگری هم برای پیاده روی و دوچرخه سواری در پارک و محل های مناسب استفاده کنید. توصیه می شود برای سلامت خودتان و بچه هایتان و همچنین کمک به تمیزی هوای شهر تا می توانید کمترا ز خودروی شخصی استفاده کنید.

نظر خودش را جویا شوید
از فرزندتان بپرسید غیر از تماشای تلویزیون یا بازی های رایانه ای به چه فعالیت های دیگری علاقه مند است. از او بخواهید فهرستی از ورزش ها و فعالیت های مورد علاقه شان را بنویسد. احتمالا با ایده هایی مثل فوتبال، دوچرخه سواری، نقاشی، گردش، استخر و … روبه رو می شوید. حتما علاقه فرزندتان را در نظر بگیرید. اجازه دهید ورزش های مختلفی را امتحان کند تا ورزش مناسب و مورد علاقه خود را پیدا کند. درباره این ورزش ها یا فعالیت ها توضیح بدهید و او را راهنمایی کنید. در هر حال از هر ایده ای که باعث فعال تر شدن فرزندتان می شود استقبال کنید.

با بچه ها آشپزی کنید
بعضی خانم ها آشپزخانه را قلمرو فرمانروایی خود می دانند و هیچ احد الناسی را به آن راه نمی دهند. این رفتارا شتباه است. کارهای آشپزخانه برای فعال تر بودن بچه ها بسیار مفیدند. از بچه ها بخواهید در تهیه غذاها کمک تان کنند. اگر به اندازه کافی بزرگ شده اند، می توانند در خرد کردن سبزیجات یا شستن ظروف کمک کنند. از آنها بخواهید کف آشپزخانه را تی بکشند. ظرف های شسته شده را جابه جا کنند، میز غذا را بچینند و مواردی از این دست. خلاصه از هر فرصتی که پیش می آید تا بچه ها از پای تلویزیون و رایانه بلند شوند استفاده کنید.

با هم اتومبیل تان را بشویید
وقتی فرزندی در منزل دارید کارواش را فراموش کنید. دستمال و سطل را دستش بدهید و با هما تومبیل تان را بشویید. البته این کار را تبدیل به وظیفه نکنید و به اجبار انجام ندهید.کاری کنید که فرزندتان از این کار لذت ببرد. البته حواستان باشد بچه ها به جای اینکه اتومبیل را بشویند، دوست دارند شما و خودشان را خیس کنند و بیشتر به جنبه تفرحی ماجرا نگاه می کنند. کمی صبور باشید و دل به دلشان بدهید. از آگهی های بازرگانی نهایت استفاده را ببرید باید قبول کنیم که نمی شود تلویزیون را برای همیشه خاموش کرد.
بنابراین توصیه می شودا ز زمان آگهی های تلویزیونی هم برای فعال بودن استفاده کنید. به محض اینکه این آگهی ها شروع می شود فرزندتان را از جایش بلند کنید. با او کشتی بگیرید، از او بخواهید کاری برایتان انجام دهد، برای مثال آوردن آب و فعالیت های ساده ای مشابه اینها.

مدرسه‌اش را فراموش نکنید
بچه ها بیشتر ساعت های زندگی شان را در مدرسه می گذرانند، به همین دلیل باید برنامه های ویژه ای برای تحرک بدنی شان در نظر گرفته شود. به مدرسه فرزندتان سری بزنید و از کیفیت و کمیت فعالیت های بدنی آنها باخبر شوید. حواستان باشد در هر مدرسه ای باید امکانات لازم برای ورزش بچه ها وجود داشته باشد. باید افراد متخصصی برای کلاس های ورزش باشند تا بچه ها را تمرین دهند و استعدادهای آنها را کشف کنند. همان طور که از معلم ریاضی یا علوم فرزندتان اوضاع درسش را جویا می شوید، جلسه کوتاهی با معلم ورزشش نیز داشته باشید.

باغبان های کوچک را دریابید
اگر باغچه کوچکی در منزل دارید از فرصت استفاده کنید. باغبانی یکی از آن مشاغل دوستدار سلامت است که باعث لاغری و خوش اندامی می شود. بیلچه ها را بردارید و همراه با فرزند دلبندتان باغبانی را تجربه کنید. اجازه دهید فرزندتان به جان باغچه بیفتد و خاک آن را زیر و رو کند. از او بخواهید علف های هرز را بکند و دانه بکارد. این کار عضلات بچه ها را به کار می گیرد و باعث تقویت آنها می شود. از این گذشته متخصصان معتقدند بچه ها میل بیشتری به خوردن سبزیجاتی که خودشان کاشته اند دارند. در واقع این کار علاوه بر افزایش تحرک بدنی، باعث اصلاح رژیم غذایی شان نیز می شود.
پ

محتوای حمایت شده

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.