۱۶۴۲۸۱
۷۳۰۵
۷۳۰۵

علت بی انگیزگی در نوجوانان چیست؟ چطور با آن مقابله کنیم؟

نوجوانان اغلب با چالش‌هایی مانند فشار همسالان، قلدری و استرس مربوط به مدرسه دست و پنجه نرم می‌کنند که تمام این مسائل می‌توانند بر انگیزه و روحیه آنان تأثیر بگذارند. روی این مقاله کلیک کنید تا با علت بی انگیزگی در نوجوانان آشنا شوید.

علت بی انگیزگی در نوجوانان چیست؟ چطور با آن مقابله کنیم؟

علت بی انگیزگی در نوجوانان می‌تواند به عوامل مختلفی از جمله مشکلات مدرسه، دوستان یا بلوغ مرتبط باشد. اولین راه برای مقابله نیز این است که شما بی انگیزگی خود را ریشه یابی کنید. در ادامه، شما را با تمام علل بی انگیزگی در نوجوانان و نحوه درمان آن‌ها آشنا می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: انواع بی انگیزگی و ۱۰ روش درمان

در این مقاله می‌خوانید:

 • علت بی انگیزگی در نوجوانان چیست؟
 • بی حوصلگی در نوجوانان نشانه چیست؟
 • رفتار با جوان بی انگیزه

علت بی انگیزگی در نوجوانان چیست؟

باید برقراری ارتباط موثر با فرزند خود را یاد بگیرید.

وقتی احساس می‌کنید فرزندتان مشکل انگیزه دارد، اولین قدم این است که بفهمید چه چیزی باعث این اتفاق شده است. برای این کار، باید برقراری ارتباط موثر با فرزند خود را یاد بگیرید. نوجوانی، دوران حساس و استرس زایی است که می‌تواند تاثیر زیادی روی فرزند شما داشته باشد. بهترین کار از جانب شما این است که صبر و حوصله به خرج دهید و به جای خشونت یا رفتارهای کنترل‌گرایانه به فرزند خود احترام بگذارید و برایش یک پناهگاه امن باشید.

بیشتر بخوانید: آیا بی انگیزگی باعث تنبلی کودکان می شود؟

بی حوصلگی در نوجوانان نشانه چیست؟

همان‌طور که در مقدمه گفتیم، علل بی انگیزگی در نوجوانان می‌تواند متنوع باشد. بعضی از این علل عبارتند از:

 • فرزند شما ممکن است احساس دلسردی یا سرخوردگی کند: دوران بلوغ فراز و نشیب‌های زیادی دارد که باعث می‌شود نوجوانان غالباً چه در مدرسه و چه در زندگی شخصی خود احساس خستگی کنند. وقتی صحبت از مدرسه می‌شود، حجم دروس به تنهایی می‌تواند دلهره آور باشد و این برای نوجوانان سخت است که بین درس و مدرسه با سایر فعالیت‌های فوق برنامه و زندگی اجتماعی خود تعادل ایجاد کنند.
 • فرزند شما مراقب سلامت جسمانی خود نیست: به طور کلی، نوجوانانی که نوشیدنی‌های شیرین و میان وعده‌های ناسالم مصرف می‌کنند، سطح انرژی پایینی خواهند داشت. بی تحرکی نیز می‌تواند منجر به اضطراب، افسردگی، ظرفیت ذهنی پایین، از دست دادن تمرکز و حتی کاهش حافظه شود. کم خوابی نیز تمام مسائل فوق را تشدید می‌کند.

علت بی انگیزگی در نوجوانان چیست؟ چطور با آن مقابله کنیم؟

بیشتر بخوانید: سندروم بی انگیزگی چیست؟ چرا به همه چیز بی میل هستیم؟

 • فرزند شما احساس می‌کند که تحت مدیریت است: گاهی اوقات ممکن است شما به عنوان والدین با فرزند خود مانند یک کارمند رفتار کنید. این می‌تواند یک علت بی انگیزگی در نوجوانا ن باشد. چرا که هیچ نوجوانی دوست ندارد در تمام جنبه‌های زندگی خود تحت کنترل و مدیریت باشد و شما نیز باید به این خواسته احترام بگذارید.
 • فرزند شما هدف کاری که از او می‌خواهید را متوجه نمی‌شود: گاهی اوقات ممکن است فکر کنید که با یک نوجوان بی انگیزه سر و کار دارید، اما شاید فرزند شما اصلاً نمی‌داند چرا باید مثلاً باید زودتر بخوابد یا تکالیف درسی خود را به درستی انجام دهد.

بیشتر بخوانید: آیا افراد تنبل بیشتر در معرض افسردگی قرار دارند؟

 • فرزند شما نمی‌داند چگونه باید کارهایش را اولویت بندی کند: نوجوانانی که یاد نگرفته‌اند چگونه اولویت ‌بندی کنند، اغلب احساس گم شدگی دارند و نمی‌توانند سررشته کارهای خود را پیدا کنند. در عوض حواس‌شان پرت می‌شود و از بیرون، ممکن است بی انگیزه به نظر برسند.
 • فرزند شما ناتوانی یادگیری دارد: ناتوانی‌های یادگیری می‌تواند توانایی نوجوان را در درک یا حفظ اطلاعات مختل کند. اختلال بیش فعالی و کمبود توجه (ADHD) نیز می‌تواند یک دلیل بی انگیزگی در نوجوانان باشد که با برنامه ریزی و مدیریت زمان ضعیف، تکانشگری، عدم تمرکز و بی نظمی همراه است.

علت بی انگیزگی در نوجوانان چیست؟ چطور با آن مقابله کنیم؟

بیشتر بخوانید: تنبلی چه دلیلی دارد؟ ۱۰ راهکار ساده برای درمان تنبلی

رفتار با جوان بی انگیزه

برای مقابله با نوجوان بی انگیزه خود، طبق مراحل زیر پیش بروید:

 • به وضعیت روانی کودک خود توجه کنید: به دنبال نشانه‌هایی از مسائل روانی مانند افسردگی یا اضطراب باشید و اگر مشکوک هستید که فرزندتان مشکلات روانی دارد، در اسرع وقت از یک متخصص کمک بگیرید.
 • به رفتار فرزندتان توجه کنید: به عنوان مثال، دریابید که آیا اعتیاد به مواد مخدر در بی انگیزگی فرزند شما نقشی دارد یا خیر. هم‌چنین، دریابید که آیا برای فرزند شما مسائلی مانند سوء استفاده یا خشونت پیش آمده است که از آن بی‌خبرید.
 • توانایی فرزند خود را در تمرکز کردن بررسی کنید: همان‌طور که گفتیم، ADHD (اختلال کمبود توجه و بیش فعالی) اغلب باعث بی انگیزگی و تنبلی می‌شود. در واقع عدم تمرکز، یکی از علل بی انگیزگی نوجوانان است که باید مورد بررسی و درمان قرار بگیرد.

علت بی انگیزگی در نوجوانان چیست؟ چطور با آن مقابله کنیم؟

بیشتر بخوانید: چطور بی انگیزگی در افراد افسرده را درمان کنیم؟

 • استرس را در زندگی فرزندتان کاهش دهید: استرس می‌تواند شایع‌ترین مشکل برای نوجوانان بی انگیزه باشد. برخی از عوامل استرس زای رایجی که بهتر است آن‌ها را برای فرزند خود کاهش دهید، عبارتند از: استرس مزمن ناشی از داد و فریاد خود شما به عنوان والدین، استرس عملکرد سطح برتر در مدرسه و استرس اجتماعی.
 • با فرزند خود یک رابطه خوب بسازید: دوستی تنها نوع رابطه‌ای نیست که می‌تواند فرزند شما را تحت فشار قرار دهد و بر رفتار فرزند شما تأثیر بگذارد. رابطه والدین و فرزند نیز بسیار مهم است. پس به فرزندتان نشان دهید که به او بیشتر از نمرات خوب و بدش در مدرسه اهمیت می‌دهید تا از عشق شما انگیزه بگیرد.

بیشتر بخوانید: بی انگیزگی در زندگی جنسی و روش های مقابله

 • دریابید که چه چیزی باعث انگیزه فرزند شما می‌شود: انگیزه پیچیده است زیرا مغز انسان پیچیده است! پس سعی کنید فرزند خود را بشناسید و علائق او را پیدا کنید. شناخت علت بی انگیزگی نوجوانان و پیدا کردن ریشه این حالت نیز می‌تواند کمک کننده باشد.
 • اجازه فعالیت‌های تولید کننده دوپامین را به فرزند خود بدهید: بازی‌های ویدیویی، در واقع تلاش ناخودآگاه فرزند شما است که می‌خواهد سطح دوپامین مغز خود را بالا ببرد. بنابراین با نق زدن در مورد آن، این اثر خوب را خنثی نکنید. در ضمن، اگر فرزند شما بتواند کنسول بازی را زمین بگذارد و برای شام به خانواده بپیوندد، نشان می‌دهد که به بازی کردن معتاد نیست و نیازی نیست که در این مورد نگران باشید.

علت بی انگیزگی در نوجوانان چیست؟ چطور با آن مقابله کنیم؟

بیشتر بخوانید: علل بی انگیزگی در کودکان چیست؟ راهکارهای مقابله

کلام آخر

علت بی انگیزگی در نوجوانان می‌تواند متنوع باشد و طیف وسیعی از استرس‌های خانه و مدرسه گرفته تا مشکلات روانی و اختلالات یادگیری را شامل شود. مهم این است که شما با فرزند خود یک ارتباط سازنده داشته باشید تا بتوانید علل این بی انگیزگی را پیدا کنید و در صورت نیاز نیز از یک متخصص روان کمک بگیرید.

برای اطلاعات بیشتر و آشنایی با متخصصین روان شناسی، به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.