۱۸۸۶۹۲
۱۴۱۲
۱۴۱۲

آموزش زبان اشاره به کودکان، این روش‌های ساده

به نظر کارشناسان، هر علامتی را که تصمیم می‌گیرید در ابتدا بیاموزید، باید همراه با صدای بلند باشد.

کودکتان هنوز صحبت نمی‌کند؟ نگران نباشید. از این روش‌های ساده استفاده کنید تا به کودک خود برخی مهارت‌های ساده زبان اشاره را بیاموزید و نهایتاً متوجه شوید که گو گو گا گا دقیقاً به چه معناست.
هنگامی که پسر نوآمی مارتینز، کالب، کوچک بود، مادرش هر روز صبح او را در صندلی بلند کودک می‌گذاشت، به او یک بطری می‌داد و وقتی سگشان در آشپزخانه راه می‌رفت، این مادر اهل نیوئینگتون از ایالت کانکتیکات، با گفتن «سلام، چلسی» به او سلام می‌کرد. و سپس دستش را تکان می‌داد (علامتی جهانی برای سلام دادن) و له له می‌زد (علامتی در مورد سگ).
کالب ناشنوا نبود، اما مارتینز امیدوار بود با استفاده از زبان اشاره، قبل از اینکه پسرش یاد بگیرد صحبت کند، بتواند با او ارتباط برقرار کند. یک روز چلسی در زمان صبحانه در آشپزخانه پیدایش نشد. کالب که آن موقع هفت ماهه بود، بطری را از دهانش جدا کرد و شروع به له له زدن کرد. مارتینز به یاد آورد که «زمانی که من چلسی را صدا می‌زدم و او به اتاق می‌آمد، کالب با شادی و هیجان فریاد می‌زد. کالب می‌خواست سگمان نزدیکش باشد و راهی پیدا کرده بود تا این مطلب را به من نشان دهد.»

نگاه کنید و زبان اشاره را بیاموزید
کودکان کلمات را خیلی قبل از آنکه بتوانند ادا کنند، می‌فهمند. بنا به گفته جرالد دبلیو. مک رابرتز، پزشک، دانشمند آزمایشگاه‌های هاسکینز، موسسه تحقیقات گفتار و زبان، «کودکان در حدود ۶ تا ۸ ماهگی، شروع به برقراری ارتباط بین صدای کلمات با معنی آن‌ها می‌کنند.» تقریباً در همین زمان، فرزند شما می‌آموزد که چطور با استفاده از حرکاتش، به شما چیزی بگوید. او ممکن است وقتی بخواهد بغل شود، بازوانش را باز کند یا به شیء مورد علاقه‌اش اشاره کند. این حرکات نشان می‌دهد که او مشتاق است به هر طریق ممکن، ارتباط برقرار کند.
در حالیکه برای معرفی کردن نشانه‌ها، هرگز خیلی زود نیست، فرزند شما از زمانی که به دست‌هایش (یا به دست‌های شما) توجه می‌کند، با آن‌ها بازی می‌کند، دست‌هایش را به سمت دهانش می‌برد یا برای برداشتن اسباب بازی‌ها از آن‌ها استفاده می‌کند، احتمالاً برای شروع استفاده از نشانه‌ها یا حرکات اشاره ای آماده است. کنجکاو هستید که بدانید زبان اشاره ای ارزش تلاش کردن دارند یا نه؟ به این فواید توجه کنید: استفاده از زبان اشاره با فرزندتان به شما فرصت درکی مختصر از افکارش را می‌دهد که ارتباط شما را با او مستحکم تر می‌سازد.
این نظر مایکل ماسیاس، پزشک و استاد بخش بیماری‌های رشدی و رفتاری کودکان برای آکادمی آمریکایی بیماری کودکان است. اشاره کردن همچنین ممکن است افسردگی (و کج خلقی) که به علت عدم توانایی کودک در بیان نیازهایش به وجود می‌آید را کاهش دهد. و حتی ممکن است فرزند شما را باهوش تر سازد. مطالعات نشان داده‌اند که کودکانی که آموزش دیده بودند از حرکات اشاره ای استفاده کنند، در ۱۲ ماهگی دایره لغاتی بزرگ‌تر از کودکانی داشتند که چنین آموزشی ندیده بودند.

حرکات اشارهای ساده برای آموزش به کودک
آغازگران گفتگو
در حالیکه برخی والدین ممکن است نگران باشند که آموزش حرکات اشاره ای به کودک، علاقه او را به صحبت کردن کم می‌کند، مطالعات دقیقاً عکس این مطلب را نشان داده‌اند: اشاره کردن در حقیقت سرعت پروسه یادگیری صحبت کردن را افزایش می‌دهد. عادله فیگوروآ، که مدرس کلاس اشاره کن، بگو و بازی کن در هارتفورد ایالت کانکتیکات می‌باشد معتقد است «اشاره کردن قرار نیست جایگزین بیان زبان کلامی شود بلکه بیشتر پلی است به سمت آن.»
پیشرفت از سخن گفتن با دستانش به سمت ارتباط برقرار کردن با دهان، به کودک حسی عالی می‌دهد. این نظر لیندا آکردولو است؛ پزشک، نویسنده همکار اشاره‌های کودکانه: چطور با کودکتان صحبت کنید قبل از آنکه بتواند سخن بگوید. زمانی که یک کودک شروع به ارتباط اشاره ای با والدینش می‌کند، آن‌ها نیز طبیعتاً تمایل پیدا می‌کنند که با او بیشتر صحبت کنند. و هرچه کودک کلمات بیشتری بشنود، سریع‌تر یاد می‌گیرد که از آن‌ها استفاده کند.
دکتر آکردولو جنبش کودک - اشاره را در طول دهه ۱۹۸۰ بعد از توجه به نوزاد دخترش، کیت که به یک گل رز در باغ اشاره می‌کرد، بینی خود را جمع کرد و آن را بو کرد. کیت هر زمان با یک گل روبرو می‌شد، همین کار را انجام می‌داد، حتی اگر در تصویر کتاب یا مقاله ای در مورد پوشاک بود. به زودی کیت برای سایر چیزهایی هم که کنجکاویش را برمی انگیخت و می‌خواست که به آن‌ها اشاره کند، حرکات اشاره ای کشف کرد.
چیزهایی شامل ماهی، میمون‌ها، تاب و توپ‌ها. مطالعات بعدی توسط دکتر آکردولو و دکتر سوزان گودوین، نشان داد که بسیاری کودکان، حرکات اشاره ای خاص خود را برای اشیاء پیدا می‌کنند، و این کشف، آن‌ها را به بسط دادن حرکات اشاره ای کودکانه و دوست داشتنی از کلمات متداولی رهنمون می‌سازد که والدین می‌توانستند به آن‌ها آموزش دهند.
به ارتباط اشاره ای مانند یک قدم در پروسهٔ ارتباط فکر کنید: کودک شما از مرحلهٔ دریافتن این مطلب که یک چیز مساوی یک کلمه یا یک نشانه است، به سوی مرحلهٔ تولید حرکات دستی که نمایانگر آن چیز باشند پیش می‌رود تا زمانی که اولین کلماتش را به وضوح بیان کند (عموماً بین ۱۰ تا ۱۴ ماهگی).
هنگامی که فرزندتان برای نشان دادن توپ، اشاراتی به کار می‌برد - دست‌هایش را با هم حرکت می‌دهد تا نوک انگشتانش به هم برسند، سپس آن‌ها را از هم جدا می‌کند- آن را تکرار کنید. سپس با گفتن «بله، این یک توپ بزرگ است. یک توپ قرمز!» به افزایش واژگانش کمک کنید. تحقیقات نشان می‌دهند که وقتی شما در مورد چیزی سخن می گوئید که برای فرزندتان جالب است، آن کلمات را آسان تر خواهد آموخت.
مشارکت فعال داشته باشید
همینکه شما شروع به صحبت کردن با فرزندتان کنید خیلی قبل از آنکه او هم بتواند با شما صحبت کند، می‌توانید هر زمان که مایل هستید از زبان اشاره استفاده کنید. مارتینز و همسرش زبان اشاره را از روزی که کالب به دنیا آمد به او معرفی کردند زیرا می‌خواستند زبان اشاره برای او تبدیل به عادتی همیشگی شود.
به نظر کارشناسان، هر علامتی را که تصمیم می‌گیرید در ابتدا بیاموزید، باید همراه با صدای بلند باشد. این مطلب اهمیت دارد که علامت را نشان دهید و کلمه یا عبارت را هر دفعه بگوئید. فیگوروآ پیشنهاد می‌دهد که با علامت‌های مخصوص وعده‌های غذایی آغاز کنید، چرا که فرزندتان چند بار در روز غذا می‌خورد و غذا برای اکثر کودکان جالب است به این علت که به تازگی شروع به آشنایی با تنوع غذاهای جامد کرده‌اند. «شیر» اولین علامت آسان برای آموزش است: شما مشت خود را باز و بسته می‌کنید انگار که از گاو شیر می‌دوشید.
وقتی بطری را به دست کودک می‌دهید، در حالیکه از این نماد استفاده می‌کنید، بگوئید «بفرمائید اینهم شیر شما». «بیشتر»، «خواب»، «مامان»، «بابا» و «بای بای» علامت‌های اولیه دیگری هستند که می‌توانید امتحان کنید.
اگر کودکتان فوراً علامت‌ها را تقلید نکرد، نا امید نشوید. شاید لازم باشد علامت‌ها را به مدت چند هفته و مکرراً تکرار کنید تا کودک آن‌ها را یاد بگیرد. به هر حال زمانی که کودک علامت‌ها را به کار برد، مراقب باشید: او دارد به شما می‌گوید که چه می‌خواهد و شما باید آمادهٔ پاسخگویی باشید.
منبع: آموزک

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.