۲۲۵۹۹۴
۹۴۱
۹۴۱

چرا کودکان از تاریکی میترسند؟

هنگامی که فرآیند فکر کودکان پیچیده تر شود، ممکن است نگرانی آنها از کلیه وسایل ایجاد شود. به خصوص هنگام شب، خیال بافی بسیار آسان است.

شاید شما هم این را تجربه کرده باشید که کودکتان هیچ گاه به فکر روشن کردن چراغ ها در هنگام خواب نمی باشد ،اما ناگهان ، او از شما می خواهد که چراغ ها را در اتاق خوابش روشن نگه دارید - یا او در نیمه شب بیدار می شود و از ترس دوباره خوابیدن خودش می ترسد. چیزهایی که در شب پررنگ می شوند ، یک بخش عادی از زندگی روزمره برای بزرگسالان است ، اما برای کودکان نوپا ، می توانند کاملاً وحشتناک باشند.راه کارهایی وجود دارد که می توانید با انجام آن ها ترس کودک خود را از شب و تاریکی رفع کنید اما توجه داشته باشید صبوری شرط اول برای موفق شدن در این راه کارهاست.

چرا کودک من ناگهان از تاریکی می ترسد؟
هنگامی که فرآیند فکر کودک پیچیده تر شود، ممکن است نگرانی آنها از کلیه وسایل ایجاد شود. به خصوص هنگام شب، خیال بافی بسیار آسان است.
علاوه بر یک زندگی فانتزی غنی ، کودکان نوپا از دنیای بزرگتر و خطرات آن آگاهی بیشتری دارند. آنها خاطرات طولانی تری نسبت به نوزادان دارند ، بنابراین یک تجربه منفی (مانند افتادن از جایی ) ممکن است ترس طولانی تری ایجاد کند.
مثلاً کودک شما ممکن است فرض کند که یکی از شخصیت های بد کارتونی که میبیند در اتاقش ظاهر شود و یا فکر می کند در اتاقش پنهان شده است.یا اگر یک خواهر و برادرش از تاریکی می ترسد ، کودک ممکن است فکر کند که دلیل کافی برای ترس وجود دارد. تغییرات مانند (انتقال به خانه جدید ، به دنیا آمدن خواهر و برادر جدید) همچنین می تواند برای کودک احساس ناامنی و ترس کند.

چه زمانی ترس از تاریکی به طور معمول شروع و پایان می یابد؟
ترس کودکان از تاریکی از حدود ۲ سالگی شروع می شود، اگرچه ممکن است در کودکان بزرگتر نیز ظاهر شود. ترس از تاریکی معمولاً چند هفته تا چند ماه ادامه دارد.

برای ترس کودکتان از تاریکی چه کاری می توانید انجام دهید؟
چند استراتژی به شما کمک می کند تا تخیل کودکتان را به درستی کنترل کنید و به او کمک کنید تا در شب آرامش یابد و احساس تنهایی نکند.
ترس او را تصدیق کنید
در حالی که ممکن است ترس از تاریکی برای شما غیر منطقی به نظر برسد ، برای کودک نوپای شما بسیار واقعی است. بنابراین نادیده گرفتن آن باعث نمی شود که از بین برود. در حقیقت ، نادیده گرفتن ترس می تواند آن را بزرگتر کند. در عوض ، بگذارید کودک شما در مورد ترسش صحبت کند ("به من بگو چه چیزی شما را می ترساند") بدون انکار احساسات او (نگویید: "دختران بزرگ از تاریکی نمی ترسند"). به او اطمینان بدهید (هر زمانی که به من احتیاج داشته باشی من کنارتم ).
در رختخواب بمانید و چراغ ها را خاموش نگه دارید
هنگامی که وسط شب کودکتان برای فرار از ترس به شما پناه می آورد اتاق را روشن نکنید و او را به رختخواب خودتان نیاورید.برای کمک به او در یادگیری غلبه بر ترس هایش، او را در رختخواب خودش نگه دارید و او را در تاریکی آرامش دهید. اگر کودکتان نمی تواند بدون شما به خواب برود ، بهتر است شما در اتاق او بخوابید تا اینکه او را به تختخوابش ببرید. فقط سعی کنید بیش از حد و بیش از یک شب پشت سر هم در اتاقش نخوابید و کودک به خوابیدن شما در کنارش عادت نکند.زیرا این ممکن است کودک شما را ترغیب کند که به خواب شما وابسته شود.
در تاریکی بازی کنید
با داشتن یک شکار گنج برای درخشش در تاریکی اشیاء و یا شکار کرم شب تاب در حیاط خلوت سعی کنید با تاریکی ارتباطات مفرحی برقرار کنید.
آموزش آرامش را امتحان کنید
قبل از خواب ، چشم های خود را در تاریکی به هم ببندید و مانند یک بازی در ساحل ، صحنه ای آرامش بخش را تصور کنید.
یک موضوع امنیتی ارائه دهید
تا زمانی که فرزند شما بیش از ۱ سال داشته باشد (برای این که خطر ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد یا SIDS را نداشته باشد) ، به عنوان مثال یکی از عروسک های مورد علاقه اش را که به آن حس بهتری دارد را در کنار کودک قرار دهید تا به کودکتان کمک کند در کل احساس امنیت و آرامش بیشتری کند.
در اتاقش چراغ خواب بگذارید
یک چراغ خواب می تواند به کودک کمک کند کمتر بترسد.روشنایی بیشتر از ۴ و ۷ وات را انتخاب نکنید ، و حتماً از یک لامپ طبیعی با رنگ زرد یا کهربا استفاده کنید و از لامپ های سفید یا آبی رنگ خودداری کنید. یا در نظر بگیرید که درب آن را کمی باز نگه دارید و چراغ سالن را روشن کنید - ممکن است او از لرزش نور و سر و صداهای خانگی راحت شود.
او را بررسی کنید
به کودک کوچک خود بگویید که شما در کنارش هستید.سپس هر ۵ تا ۱۰ دقیقه به او سر بزنید تا زمانی که به خواب برود، اگر او مایل است از اتاق خود خارج شوید.
با تخیل او کار کنید
اگر او متقاعد شده است که یک شخصیت وحشتناک در کمد او وجود دارد ، جستجو کنید. همچنین می توانید یک اسباب بازی مورد علاقه را برای محافظتش قرار دهید یا به کودک خود یک کلمه خاص یاد دهید تا بتواند از شر موجودات وحشتناک خلاص شود.
تشویق شجاعت
کودکتان را به خاطر شجاعتش تشویق کنید .برای او پاداش در نظر بگیرید.مثلا به او بگویید اگر باشد اگر در تمام شب چراغ خاموش بماند و در تختخواب خود بماند به هدیه به او می دهید.
آرام باشید
تا آنجا که ممکن است آرام باشید وقتی با فرزندتان در مورد ترس او از تاریکی صحبت می کنید.گوش دهید و اطمینان حاصل کنید که اغراق و تشدید نمی کنید تا بدتر شود.
به کودک حس امنیت دهید
به کودک این احساس را بدهید که امنیت دارد ، تا بتواند ترس خود را برطرف کند. به فرزندتان توضیح دهید که ترس چیست و به او کمک کنید که طبیعی باشد.
ناامید نشوید
به فرزند خود اطمینان دهید که ترس او از تاریکی طبیعی است. اما ناامید نشوید زیرا می دانید که از چیزی که می ترسد واقعاً وجود ندارد. نگویید این احمقانه است یا داری شوخی می کنی و یا ما را دست به سر می کنی.
فرزند خود را توانمند کنید.
به فرزندتان این قدرت را بدهید که با ترس از تاریکی مقابله کند. از او بپرسید که آیا می خواهید پدر او را بررسی کند و بگذارید تصمیم بگیرد که چه زمانی به او سر بزنید.
به ترسش اعتبار ندهید
به فرزند خود نگویید ،" بگذارید اطمینان حاصل کنم که هیچ هیولا در زیر تختخواب وجود ندارد. " "یا ،" اگر پسر خوبی باشید ، هیولا گم می شوند. "شما به او این فکر را می دهید که ترس او اعتبار دارد ، و تا زمانی که او صادقانه آن را نفهمد ، نمی تواند از پس آن برآید." بنابراین وقتی کمد را برای او بررسی می کنید ، باید لباس و کفش خود را به او نشان دهید ، تا مطمئن شوید که هیچ هیولا وجود ندارد.
فضای آرام را فراهم کنید
اجازه ندهید کودک قبل از خواب کارتون و فیلم ببیند و یا کتاب های نامناسب بخواند .در عوض فضایی آرام برای خوابش فراهم آورید.
مشکلات بزرگ خانوادگی را نادیده نگیرید
به طور کلی استرس ، مانند طلاق ، مرگ حیوان خانگی یا به دنیا آمدن نوزاد ، می تواند برای کودک استرس زا و نگران کننده باشد.در نتیجه ، آن اضطراب می تواند شب ها به عنوان ترس از تاریکی ظاهر شود. اگر مشکلات خانوادگی وجود دارد ، با پزشک متخصص اطفال خود صحبت کنید و ببینید که آیا صحبت شما با یک مشاور ممکن است برای کودک شما مفید باشد یا خیر.

چگونه می توانید از آن جلوگیری کنید؟
بهترین کاری که والدین می تواند برای کودک با ترس از تاریکی انجام دهد ارتباط برقرار کردن ، احترام گذاشتن و نشان دادن درک شماست.
اگر از ابتدا با آنها ارتباط برقرار کرده اید ، می توانند درک کنند که با آنها درباره ترس آنها از تاریکی صحبت می کنید .به آن ها و ترسشان احترام بگذارید. به آنها نگویید که ترسشان احمقانه است ، زیرا نه تنها کمکی نمی کند بلکه ترسشان ادامه می یابد و احساس گناه و شرم می کنند.
برای جلوگیری از ترس از تاریکی ، نمایش های تلویزیونی ، فیلم ها و کتاب های ترسناک را ممنوع کنید. و از تهدیدهایی که می تواند تصور کودک نو پا را به خطر بیاندازد اجتناب کنید .به کودک نوپایتان این اطمینان را بدهید که در تاریکی در امان است.
هرکاری می کنید بکنید اما از راه منطق وارد نشوید این کار می تواند برای او ترس بیشتری را ایجاد کند ، زیرا فکر می کند خطری را که معتقد است ترسناک است را شما درک نمی کنید در نتیجه شما نمی توانید از او محافظت کنید. بعلاوه ، راه قطعی برای آسیب رساندن به عزت نفس کودک است. در عوض ، به کودک نوپای خود اطمینان دهید که او در تاریکی نیز در امان است.

ترس کودک از تاریکی چه زمانی آغاز می شود؟
بعضی از مردم انتظار دارند که بچه ها هرگز نباید بترسند .ترس یک قسمت عادی از زندگی برای همه ما از جمله کودکان خردسال است. برای بچه ها ، ترس تقریباً هر روز اتفاق می افتد ، بنابراین ترس فرصت زیادی دارد که بتواند سر زشت خود را ببندد .
ترس از تاریکی زمانی که کودکان به اندازه کافی بزرگ می شوند تا بتوانند احساس تخیل داشته باشند ، شکل می گیرد.
معمولاً ترس از تاریکی برای بچه هایی در حدود ۲ یا ۳ سالگی رخ می دهد.
حواس پرتی کمتری در ذهن کودک در شب وجود دارد. بنابراین ، در عوض ، تخیل او در شب می تواند فعال شود و ممکن است یک کودک که در طول روز حال خوبی دارد ، در شب آسیب پذیرتر شود.

چه چیزی باعث ترس بچه ها از تاریکی می شود؟

تلویزیون
تلویزیون یکی از بدترین متخلفین است." والدین نمی دانند که چقدر تلویزیون می تواند بر فرزندانشان تأثیر بگذارد. "
مناظر و اصوات در تلویزیون برای مغز آنها بیش از حد تحریک کننده است ، کودک را در معرض چیزهایی قرار می دهد که ممکن است برای بزرگسالان ترسناک نباشد اما برای کودک وحشتناک است.
بیشتر والدین آنچه را که بچه هایشان در تلویزیون تماشا می کنند محدود نمی کنند.به عنوان مثال ، یک کودک خردسال ، در اتاقی که با یک خواهر و برادر بزرگتر تلویزیون تماشا می کند ، ممکن است نظاره گر چیزی کاملاً نامناسب از نظر سنی باشد.
این برنامه چه یک خبر خشن و چه حتی یک برنامه محبوب کارتونی خشن باشد.تلویزیون می تواند در هنگام ترس، تخیلات کودک را برای ترسیدن بیشتر تحریک کند.
کتاب های نامناسب
این تصاویر می توانند باعث ترساندن و تخیل نامناسب کودک شوند ،کتاب های نامناسب با تصاویر و یا داستان ترسناک می توانند انواع ایده ها برای خیال پردازی کودک را فراهم آورند. از نقاشی های هیولا گرفته تا افسانه ها و جادوگران ، بچه ها می توانند تصاویر را تفسیر نادرست کنند.
بهتر است ، قصه گفتن برای کودکان قبل از خواب شبانه یک کار روتین و یکی از فعالیت های روزانه باشد که می تواند به تقویت رامش در هنگام خواب کمک کند.
در پایان یک روز شلوغ ، یک داستان خوب قبل از خواب می تواند راهی برای فراموش کردن سختی های روز باشد ، و به خانواده کمک کند تا هرگونه استرس و سر و صدایی که در طول روز داشته اند را فراموش کنند.
رفتار نادرست پدر و مادر
شاید تعجب کنید برخی حرف های پدر و مادر می تواند برای کودک ترس زیادی را ایجاد کند.حرف هایی مانند " اگر کار بدی انجام دهی آقا گرگه تو را می خورد و یا هر شخصیت دیگری که والدین برای آرام کردن و تربیت کردن کودک از آن به عنوان تهدید استفاده می کنند.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.