۲۲۶۰۶۳
۷۸۳
۷۸۳

روانشناسی رفتار کودک، رفتار جنسیتی عادی

صحبت والدین با فرزندان می تواند در مورد تفاوت های درست و نادرست چاره ساز باشد.

صحبت والدین با فرزندان می تواند در مورد تفاوت های درست و نادرست چاره ساز باشد و برای آگاهی کودک مناسب ، اما صحبت کردن والدین با فرزندانشان در مورد مسائل جنسی اغلب دشوار است.
در سنین بسیار کم ، کودکان با لمس کردن خودشان ، کشیدن و مالش قسمتهای بدن از جمله دستگاه تناسلی ، شروع به اکتشاف بدن می کنند. با بزرگتر شدن کودکان ، برای یادگیری در مورد این قسمت های بدن و عملکرد آنها نیاز به راهنمایی می باشد.

چه رفتار جنسی ای در کودکان غیر عادی است؟
در اینجا لیستی از رفتارهای جنسی کودکان وجود دارد که پزشکان متخصص اطفال می گویند طبیعی است ، رفتارهای جنسی رایج در افراد ۲ تا ۶ ساله است.
وقتی این رفتارها اتفاق می افتد ، سعی کنید کودک خود را به سمت رفتارهای مناسب تر هدایت کنید . این موضوع را تقویت کنید که کودکان باید به یکدیگر احترام بگذارند ، و لمس کردن قسمت های خصوصی هر کس دیگری خوب نیست.و اعضای بدن هرکس جزو خصوصی ترین قسمت های بدن هستند.
رفتارهای زیر غیر عادی تلقی می شوند
لمس کردن / خودارضایی دستگاه تناسلی در بخش عمومی یا خصوصی
دستگاه تناسلی همسالان یا خواهر و برادر جدید خود را لمس می کنند.
نشان دادن دستگاه تناسلی به همسالان
ایستاده یا نشستن خیلی نزدیک به کسی
تلاش برای دیدن همسالان یا بزرگسالان برهنه

علائم رفتارهای جنسی خطرناک
والدین همچنین باید بدانند چه موقع رفتارهای جنسی کودک بی ضرر هستند. مشکلات رفتاری جنسی ممکن است خطری برای ایمنی و رفاه کودک شما و سایر کودکان باشد و می تواند نشانه سوء استفاده جسمی یا جنسی یا قرار گرفتن در معرض فعالیت های جنسی باشد.
مشکلات رفتاری جنسی در کودکان خردسال علائم زیر را دارد
به طور مکرر اتفاق می افتد و امکان هدایت مجدد وجود ندارد.
باعث ایجاد احساسات یا درد جسمی یا آسیب به خود یا دیگران می شود.
با پرخاشگری جسمی همراه است.
اجبار یا زور را درگیر می کند.
اعمال جنسی در بزرگسالان را شبیه سازی می کند.

نکاتی درباره ایمنی بدن که والدین باید آموزش دهند
والدین باید در مورد ایمنی بدن بین ۳ تا ۵ سالگی به فرزندان خود آموزش دهند.
از زبان مناسب استفاده کنید
کودکان را برای تمام قسمت های بدن از جمله نام هایی مانند دستگاه تناسلی ، آلت تناسلی ، واژن ، سینه ها ، باسن و قسمت های خصوصی به کودکان بیاموزید. ایجاد نام برای قطعات بدن ممکن است این ایده را ایجاد کند که نام بدی در مورد آن وجود دارد. درک کنید که چرا فرزند شما در قسمت بدن نام خاصی دارد اما نام مناسب را نیز آموزش دهید. همچنین به کودک خود بیاموزید که چه قسمت هایی خصوصی است .
اندام های خصوصی را یاد بدهید
در حالی که تواضع مفهومی نیست که اکثر کودکان خردسال می توانند کاملاً درکش کنند ، شما هنوز هم می توانید از این سن استفاده کنید تا پایه و اساس مباحث بعدی را ایجاد کرده و از رفتار خوب الگو بگیرید. اگر به عنوان مثال فرزندانی در سنین مختلف دارید ، مهم است که به فرزندان کوچکتر خود نیز آموزش دهید که حریم خصوصی نسبت به خواهران و برادران بزرگتر داشته باشند. معمولاً خواهر و برادرهای بزرگتر به کوچکترها کمک می کنند تا لباس بپوشند پس حتما این حریم خصوصی را به آن ها یاد بدهید .
محبت اجباری نکنید
فرزندان خود را مجبور نکنید که در آغوش و بغل افرادی باشند که تمایلی ندارند .حتی بوسه ی اجباری هم نباید به آن ها بدهید و باید برای بوسیدنشان در صورتی که تمایل دارد این کار را انجام دهید. این حق آنهاست که حتی به مادربزرگ خود نیز بگویند که نمی خواهند بوسه بدهند یا هنگام سلام و خداحافظی بغلش کنند.
لمس نامناسب خصوصاً توسط یک فرد معتمد
می تواند برای کودک بسیار گیج کننده باشد. دائماً این ایده را تقویت کنید که بدن آنها مال خودشان است و می توانند از آن محافظت کنند. این بسیار مهم است که به کودکتان آموزش دهید در صورت لمس بدنشان توسط هر فردی حتی اعضای خانواده باید به شما اطلاع دهد.به این ترتیب کودک شما می داند که محافظت از آنها نیز وظیفه شماست.
لمس های خوب و بد را توضیح دهید
در مورد لمس های مختلف با کودکتان حرف بزنید.به او لمس های خوب را یاد بدهید مانند آغوش گرفتن ، عوض کردن پوشک ، گرفتن دست .و لمس های بد را هم به او آموزش بدهید .لمس های بد لمس هایی هستند که کودک در آن ها احساس امنیت نمی کند .مانند کتک زدن ، لگد زدن ، لمس قسمت های خصوصی و یا لمس نامناسب بدن .به آن ها یاد بدهید هنگام برخورد با این لمس ها حتما عکس العمل نشان دهند و به شما اطلاع دهند.
یک قانون محکم به فرزندان خود بدهید
به آنها بیاموزید اشکالی ندارد که کسی بتواند قسمت خصوصی خود را ببیند. پیروی از یک قانون برای کودک راحت تر است و اگر این راهنمایی را در ذهن داشته باشند ، فوراً "لمس بد" را تشخیص می دهند. به فرزندان خود اطمینان دهید که به آنها گوش خواهید کرد ، به آنها ایمان داشته باشید و می خواهید از آنها محافظت کنید.
کنترل برنامه های تلویزیونی
کانال هاب تلویزیون و کارتون ها و بازی هایی را که میبینند و انجام می دهند کنترل کنید.ارائه گزینه های مناسب بخش مهمی از جلوگیری از قرار گرفتن در معرض محتوای جنسی در رسانه ها است. آگاه باشید که کودکان ممکن است رفتارهای جنسی بزرگسالان را به صورت حضوری یا در تلویزیون مشاهده کنند و ممکن است به شما نگویند که این اتفاق افتاده است.
این اطلاعات را به طور مرتب با فرزندان خود مرور کنید
همیشه در مورد این مسایل با کودکتان صحبت کنید و ه او در مورد امنیت شخصی بگویید.به او توضیح دهید در همه ی مکان های عمومی مانند استخر ، کلاس های ورزشی و رقص و مدرسه باید مواظب خودش باشد و در صورت داشتن هر گونه ناراحتی نسبت به این مسایل به مادرش اطلاع دهد.

خود ارضایی کودک رفتار جنسی خطرناکی است؟
خودارضایی خود تحریک دستگاه تناسلی برای لذت و آسایش است. کودکان ممکن است خود را با دست یا جسم دیگری مالش دهند. استمناء بیشتر از معاینه طبیعی دستگاه های تناسلی است که معمولاً در افراد ۲ ساله هنگام حمام مشاهده می شود. در هنگام استمناء ، کودک معمولاً دچار خستگی و گرگرفتگی می شود. کودک ممکن است هر روز یا فقط یک بار در هفته خودارضایی کند. خودارضایی بیشتر در زمان خواب آلودگی کودک ، بی حوصلگی ، تماشای تلویزیون یا زمانی که تحت فشار است اتفاق می افتد.خود ارضایی در صورتی که دیر به دید انجام شود وکودک این کار را جلوی جمع انجام دهد نمی تواند خطرناک باشد اما بهتر است که والدین آن را کنترل کنند و درباره بد بودن این کار با حرف بزنند.

خود ارضایی کودک تا چه مدت در کودک طول می کشد؟
هنگامی که کودک شما استمناء را کشف کرد ، به ندرت از انجام کامل آن دست می کشد. ممکن است فرزند شما این کار را انجام ندهد در صورتی که در آرامش روحی باشد. در سن ۵ یا ۶ سالگی ، بیشتر کودکان یاد می گیرند که فقط به صورت خصوصی استمنا کنند. و تا سنین بلوغ ادامه می یابد.

آیا خودارضایی کودک بعداً در زندگی مشکلاتی ایجاد خواهد کرد؟
استمناء هیچ آسیبی به بدن وارد نمی کند. این کار در کودکان غیر طبیعی یا بیش از حد نیست ، مگر اینکه به عمد در مکان های عمومی پس از سن ۵ یا ۶ سالگی انجام شود. این بدان معنا نیست که کودک شما انحراف جنسی دارد. فقط اگر بزرگسالان نسبت به خودارضایی کودک بیش از حد واکنش نشان دهند و آن را کثیف یا بد بدانند ، باعث آسیب عاطفی مانند گناه خواهد شد.

انتظار سوالات عجیب را داشته باشید
سؤالاتی که کودک شما می پرسد و پاسخ های مناسب برای دادن آن به سن و توانایی درک فرزند شما بستگی دارد. نکات زیر ممکن است کار هر دو شما را آسانتر کند:
بخندید ، حتی اگر سؤال خیلی عجیب و خصوصی باشد. با عصبانیت واکنش نشان ندهید. کودک شما نباید از کنجکاوی خود شرمنده شود.
مختصر توضیح دهید به توضیحات طولانی نپردازید. به زبان ساده جواب دهید. به عنوان مثال ،کودک پیش دبستانی شما نیازی به دانستن جزئیات مقاربت و رابطه جنسی به هیچ عنوان ندارد.
ببینید کودک شما می خواهد یا باید اطلاعات بیشتری کسب کند. پاسخ های خود را با این سوال دنبال کنید که "آیا تونستم به سوالت جواب بدهم؟
به واکنشها و رفتارهای فرزندتان توجه کنید.
با متخصص کودکان فرزند خود صحبت کنید
اگر در حال حاضر با هر یک از این موضوعات سر و کار دارید یا سؤال دیگری دارید ، با پزشک متخصص کودک خود صحبت کنید. او می تواند با شما همکاری کند تا رفتارهای جنسی متناسب با سن و عادت را از رفتارهایی که از نظر رشد نامناسب هستند یا علائم سوء استفاده احتمالی از یکدیگر دارند ، با شما همکاری کند. درخواست کمک فقط به این معناست که شما می خواهید آنچه برای فرزندتان بهتر است ، انجام دهید

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.