۲۲۶۵۳۷
۷۵۶
۷۵۶

اهمیت سلامت کودکان، درمان ساس زدگی

ساس های تخت‌ خواب، انگل ‌های خون خواری هستند که به طور علمی Cimex lectularius نامیده می ‌شوند.

والدین در این دنیا بیشتر از هر چیزی، بچه هایشان را دوست دارند. هیچ چیز نمی تواند جایگزین عشق آن ها به فرزندانشان شود. بنابراین دیدن درد بچه ها برای والدین درست مثل یک کابوس است. اما گاهی اوقات حشرات موجود در تخت خواب (ساس ها) باعث اذیت شدن فرزندان شما می شوند و ممکن است لبخند زیبای موجود بر چهره آن ها را خراب کنند. خبر خوب این است که می توان مشکل را برطرف کرد. فقط باید صبور باشید و بدانید که چگونه باید در مورد این مشکل پیش بروید.

حشرات تخت خواب (ساس های تخت خواب) چه هستند؟
ساس های تخت‌ خواب، انگل ‌های خون خواری هستند که به طور علمی Cimex lectularius نامیده می ‌شوند. این یکی از گونه های معمول ساس ها است که در درجه اول در محل های گرم مانند تشک ها یافت می شود، بنابراین اطلاق نام حشرات تخت خواب به آن ها، نام صحیحی است.به طور کلی، گزش ساس تخت خواب نیازی به دارو ندارد، زیرا این گزش ها بدون درد هستند، اما احساس ناراحتی و خارش ناشی از این انگل ها می تواند باعث بی خوابی های شبانه در فرزند شما شود. گزش ساس به راحتی قابل تشخیص است زیرا برخلاف گزش پشه، خطوط و یا خوشه هایی از لکه های قرمز بر روی پوست ایجاد می کند.

علل آلودگی به ساس تخت خواب چیست؟
ساس های تخت خواب حشرات ریزی هستند که از خون تغذیه می کنند و به ویژه بیشتر در شب خود را نشان می دهند. آن ها به طور کلی در قسمت های گرم خانه مانند گوشه های آلوده یا تشک ها پنهان می شوند. ساس های تخت خواب هیچ ارتباطی با میزان تمیز بودن و کثیف بودن محیط اطراف شما ندارند. در عوض، آن ها ممکن است در مکان هایی ظاهر شوند که تعداد زیادی از مردم از آن ها بازدید کرده اند، مانند ایستگاه های قطار، فرودگاه ها، هتل ها و غیره. اتاق های هتل به محل پرورش و تولید مثل این حشرات تبدیل می شوند و بنابراین منابع آلودگی و ساس ها را می توان به راحتی از اتاق هتل با چمدان به خانه آورد! سپس فرش ها، مبلمان، پارچه ها و غیره به منابع ثانویه آلودگی تبدیل می شوند.

ساس گزیدگی در شیرخواران و کودکان چه علائمی دارد؟
بعضی اوقات ممکن است نیش ساس یا همان ساس گزیدگی را با نیش پشه اشتباه بگیرید. علائم زیر را بخوانید تا مطمئن شوید که این نیش یک ساس تخت خواب است که فرزند شما را آزار داده است. این ها نشانه های گزش ساس هستند:
برجستگی های کوچک خوشه ای و قرمز روی پوست که از مهمترین نشانه های ساس گزیدگی است.
برجستگی های قرمز کوچک پشت سر هم در یک ردیف و یا یک خط از آن ها
وجود یک سوراخ در وسط برجستگی (این جایی است که ممکن است ساس فرزند شما را نیش زده باشد)
خارش و سوزش مکرر
لکه های قرمز روی سطوح لخت پوست مانند روی بازوها، پاها و یا صورت

آیا ساس گزیدگی تخت خواب می تواند برای بچه ها خطرات سلامتی به دنبال داشته باشد؟
گزش حشرات یا همان ساس های تخت ‌خواب به کمک پزشکی نیاز ندارد. اما، گزش ساس باعث خارش می شود و هنگامی که فرزند شما با دستان کوچک خود محل گزش را خراش می دهد، ممکن است منجر به عفونت های دیگر شود. البته که، این وضعیت ممکن است در هر بچه با دیگری متفاوت باشد. گزش ساس های تخت خواب در همه موارد منجر به عفونت و رنج بردن از آن نمی شود. احتمال دارد برخی از بچه ها صرفا لکه های مایل به قرمز بدون درد داشته باشند که ممکن است بدون مداخله و با گذشت زمان از بین بروند. تنها اثر جانبی گزش ساس های تخت خواب، خارش همراه با سوزش است که ممکن است به نوبه خود منجر به بی ‌خوابی شبانه فرزند شما شود.

علل واکنش به گزش ساس تخت خواب چیست؟
نیش ساس های تخت خواب به ندرت باعث ایجاد واکنش های آلرژیک شدید می شود. با این حال مواردی وجود داشته است که باعث حملات آسم، شوک های آنافیلاکسی و عفونت های شدید پوستی شده است. فرزند شما ممکن است به دلایل زیر از واکنش نسبت به نیش ساس های تخت خواب رنج ببرد:
ماده ضد انعقادی که در حین نیش زدن به بدن تزریق می شود، ماهیت واکنش به نیش ساس تخت خواب را تعیین می کند.
تعداد دفعات گزیده شدن شما نیز یک فاکتور در نحوه واکنش پوست به گزش است.
واکنش ها همچنین بسته به حساسیت هر فرد متفاوت هستند.

نشانه ساس گزیدگی چیست؟ گزیدگی ساس چه شکلیه؟
تشخیص گزش ساس تخت خواب مسئله چندان دشواری نیست. برای تشخیص افتراقی گزش ساس از سایر حشرات، به مواردی که در زیر ذکر می شود توجه کنید:
شکل ظاهری برجستگی های ناهموار و قرمز ناشی از گزش ساس های تخت خواب که به صورت خوشه ای یا به صورت یک خط در کنار هم قرار می گیرند.
وجود راش های پوستی در منطقه آسیب دیده.
وجود فرو رفتگی ها و پوسته های اسکلتی مخصوص ساس های تخت خواب، یعنی وجود مواد قهوه ای روشن یا قرمز و همچنین پوسته های خالی زرد کمرنگ در تخت خواب.

گزیدگی ساس و درمان آن
بسته به سن و شدت گزیدگی، درمان نیش ساس های تخت خواب در شیرخواران و کودکان متفاوت است.

درمان گزیدگی ساس تختخواب برای نوزادان
زمانی که به دنبال درمان اثرات ناشی از گزش ساس تخت خواب در نوزادان هستید، می‌توانید موارد زیر را امتحان کنید:
استفاده از کرم های ضد عفونی کننده.
تمیز کردن ناحیه ی گزیده شده به وسیله آب و صابون .
قرار دادن کیسه یخ بر روی منطقه آسیب دیده در فواصل زمانی منظم.
مالیدن خمیر محلول جوش شیرین بر روی محل گزیده شده.

درمان ساس گزیدگی برای کودکان
هنگام درمان گزش ساس در کودکان، می توانید این اقدامات را انجام دهید:
استفاده از کرم های ضد عفونی کننده
استفاده از پمادهای کورتونی
استفاده از کورتیکواستروئید خوراکی تجویز شده توسط پزشک
دادن آنتی بیوتیک خوراکی به کودک در صورت عفونت

داروهای خانگی برای درمان گزش ساس تخت خواب در بچه ها
همانطور که گفتیم، نیش های ساس تخت خوابی باعث ایجاد شرایط حاد و شدید نمی شوند. آن ها می توانند به راحتی مدیریت شوند و استفاده از برخی از درمان های خانگی می تواند کمک کند تا فرزند شما از شر جوش های خارش دار ناشی از گزش ساس ها، رهایی یابد. در اینجا برخی از مواردی که می توانید آن ها را امتحان کنید را ذکر کرده ایم:
جوش شیرین را با آب ترکیب کرده و آن را خوب مخلوط کنید تا خمیری شکل شود. سپس خمیر به دست آمده را بر روی ناحیه آسیب دیده بمالید.
می توانید از خمیر صندل مخلوط با زردچوبه نیز استفاده کنید. صندل با اثر خنک کنندگی خود باعث بهبود ناحیه گزیده شده می شود، در حالی که زردچوبه کار یک ماده ضد عفونی کننده را انجام می دهد
برای فراهم کردن اثر خنک کنندگی در منطقه آسیب دیده، از کمپرس یخ استفاده کنید.
روغن گیاه چریش را تهیه کرده و خمیر آن را برای بهبودی سریع روی منطقه آسیب دیده بمالید.

چگونه می توان از نیش های ساس های تخت خوابی جلوگیری کرد؟
برای جلوگیری از گزش ساس، کارهای زیر را انجام دهید:
از اسپری های ضد حشره در خانه استفاده کنید.
فرزندان خود را به خوبی پوشانده و مانع این بشوید که به مدت طولانی از خانه بیرون بروند.
پنجره ها و درها را مخصوصاً در وقت شب، بسته نگه دارید.
کرم های دفع پشه را روی قسمت های برهنه بدن بمالید.
از آب گرم برای شستن لباس بچه ها استفاده کنید تا از شر ساس ها خلاص شوید.
کالسکه هایی که هنگام مسافرت اجاره می کنید را کاملا بررسی کنید.
تشک ها و فرش ها را تا حد امکان با جاروبرقی تمیز کنید.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟
گاهی اوقات این امکان وجود دارد که محل گزش نیش های ساس های تخت خوابی در اثر خارش بیش از حد تبدیل به زخم های متورم یا پر از مایع شوند که ممکن است نیاز به مراقبت پزشکی داشته باشند. در موارد زیر مشورت با پزشک گزینه خوبی خواهد بود:
اگر اندازه برجستگی های قرمز افزایش یابد.
اگر فرزند شما دچار تب شود.
اگر به دلیل واکنش های آلرژیک فرزندتان دچار مشکلات تنفسی شود.
ساس گزیدگی روی صورت و بدن بچه ها ممکن است منجر به تحریک و سوزش زیادی شود. با رعایت اقدامات ساده که کمک می کند تا خانه شما از این آفات پاک شود، می توانید از این گزش ها جلوگیری کنید.
با این حال، اگر با وجود رفع مشکل گزیدگی ها، مشکلات فرزندتان مثل سوزش و خارش همچنان پابرجا هستند، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

ساس گزیدگی در شیرخواران و کودکان چه علائمی دارد؟
این ها نشانه های گزش ساس هستند: • برجستگی های کوچک خوشه ای و قرمز روی پوست که از مهمترین نشانه های ساس گزیدگی است. • برجستگی های قرمز کوچک پشت سر هم در یک ردیف و یا یک خط از آن ها • وجود یک سوراخ در وسط برجستگی • خارش و سوزش مکرر • لکه های قرمز روی سطوح لخت پوست مانند روی بازوها، پاها و یا صورت

آیا ساس گزیدگی تخت خواب می تواند برای بچه ها خطرات سلامتی به دنبال داشته باشد؟
گزش حشرات یا همان ساس های تخت ‌خواب به کمک پزشکی نیاز ندارد. اما، گزش ساس باعث خارش می شود و هنگامی که فرزند شما با دستان کوچک خود محل گزش را خراش می دهد، ممکن است منجر به عفونت های دیگر شود. البته که، این وضعیت ممکن است در هر بچه با دیگری متفاوت باشد. گزش ساس های تخت خواب در همه موارد منجر به عفونت و رنج بردن از آن نمی شود. احتمال دارد برخی از بچه ها صرفا لکه های مایل به قرمز بدون درد داشته باشند که ممکن است بدون مداخله و با گذشت زمان از بین بروند. تنها اثر جانبی گزش ساس های تخت خواب، خارش همراه با سوزش است که ممکن است به نوبه خود منجر به بی ‌خوابی شبانه فرزند شما شود.

درمان گزیدگی ساس تخت خواب برای شیرخواران چیست؟
زمانی که به دنبال درمان اثرات ناشی از گزش ساس تخت خواب در شیرخواران هستید، می‌توانید موارد زیر را امتحان کنید: • استفاده از کرم های ضد عفونی کننده • تمیز کردن ناحیه ی گزیده شده به وسیله آب و صابون . • قرار دادن کیسه یخ بر روی منطقه آسیب دیده در فواصل زمانی منظم. • مالیدن خمیر محلول جوش شیرین بر روی محل گزیده شده.

داروهای خانگی برای درمان گزش ساس تخت خواب در بچه ها چیست؟
جوش شیرین را با آب ترکیب کرده و آن را خوب مخلوط کنید تا خمیری شکل شود. سپس خمیر به دست آمده را بر روی ناحیه آسیب دیده بمالید. • می توانید از خمیر صندل مخلوط با زردچوبه نیز استفاده کنید. صندل با اثر خنک کنندگی خود باعث بهبود ناحیه گزیده شده می شود، در حالی که زردچوبه کار یک ماده ضد عفونی کننده را انجام می دهد. • برای فراهم کردن اثر خنک کنندگی در منطقه آسیب دیده، از کمپرس یخ استفاده کنید. • روغن گیاه چریش را تهیه کرده و خمیر آن را برای بهبودی سریع روی منطقه آسیب دیده بمالید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.