7782
کد: 60049
07 فروردين 1398 - 20:22
کلومفین باعث تخمک گذاری می شود. این دردها هم می تواند نشانه تخمک گذاری باشد.
سوال مخاطب نی‌نی‌بان: می خواستم بپرسم که من یک دوره قرص کلومیفن از شب 5 پریود به مدت 5 شب، هر شب یک عدد استفاده کردم و به توصیه پزشکم بعد از تمام شدن قرص یک شب در میان نزدیکی باید داشته باشم ولی هنگام نزدیکی درد شدیدی درتخمدان سمت راستم داشتم (درتخمدان سمت راستم یک کیست فولیکولی به سایز 3 سانت دارم که با دارو هم از بین نرفت) سوالم این است که آیا قرص کلومیفن باعث بزرگی کیست یا پاره شدن کیست میشود، وآیا من اگر این ماه باردار نشدم باز هم میتوانم از قرص کلومیفن استفاده کنم یا نه؟ 2 روز بعد از قطع قرص درد در ناحیه تخمدان ها داشتم. ممنون از شما.

پاسخ دکتر شیرین نیرومنش، متخصص زنان و زایمان: 
کلومفین باعث تخمک گذاری می شود. این دردها هم می تواند نشانه تخمک گذاری باشد. چون با استفاده از این داروهای تحریک تخمک گذاری دردهای هنگام تخمک گذایر افزایش می یابند. احتمالا با این شرایط شما باردار می شوید. ولی اگر در این دوره اتفاق نیفتاد با توجه به این که پزشک داروها را تجویز کرده اند می توانید یک دوره دیگر هم دارو مصرف کنید. اما اگر دردها شدید و قابل ملاحظه شدند حتما یک سونوگرافی انجام بدهید. چون گاهی این دارو در هنگام قاعدگی یک سری کیست در تخمدان ایجاد می کند که خطرناک نیستند و احتمالا به مرور زمانها هم از بین می روند ولی بررسی بشوند بهتر است.


مشاوره ویدیویی
ارسال نظر
*پر کردن قسمت هایی که ستاره دارد ضروری است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: