۱۴۵۰۸۵
۵ نظر
۳۰۶۸۳۷
۵ نظر
۳۰۶۸۳۷
پ

زمان انجام سونوگرافی آنومالی، هفته چندم بارداری؟

سونوگرافی آنومالی در اواسط بارداری انجام می‌شود و برای مشاهده دقیق‌تر جنین و رحم صورت می‌گیرد. پزشک متخصص در حین سونوگرافی رشد نرمال جنین و محل قرارگیری جفت را بررسی می‌کند.

زمان انجام سونوگرافی آنومالی، هفته چندم بارداری؟

زمان انجام سونوگرافی آنومالی یا سونوگرافی تشخیص ناهنجاری های جنین در هفته‌های ۱۸ تا ۲۴ بارداری است و روش انجام آن چندان تفاوتی با سونوگرافی معمولی دوبعدی که پیش از این انجام داده بودید ندارد. این روش، سونوگرافی هفته بیستم بارداری نیز نامیده می‌شود. به خواندن ادامه دهید تا با همه چیز درباره نحوه و زمان انجام اسکن آنومالی آشنا شوید.

سونوگرافی آنومالی چیست؟

سونوگرافی آنومالی یک تصویربرداری دقیق است که طی آن، تمام قسمت‌های آناتومی نوزاد بررسی می‌شود. این تصویربرداری برای بررسی رشد و حذف ناهنجاری‌های ساختاری جنین صورت می‌گیرد و زمان انجام آن معمولاً بین هفته‌های 18 تا 24 بارداری است. باید اضافه کنیم که به طور کلی، اسکن‌های تشخیص دهنده ناهنجاری مهم هستند، زیرا بهترین فرصت را برای بررسی تمام آناتومی کودک شما همراه با جزئیات بسیار زیاد فراهم می‌کنند. این نوع اسکن آنومالی نیز توسط یک متخصص ارشد سونوگرافی یا مشاور پزشکی جنین انجام می‌شود.

این تصویربرداری که به اسکن هفته بیستم نیز معروف است، می‌تواند به طور دقیق رشد جنین شما را بررسی کند. پزشکی که اسکن را انجام می‌دهد، علاوه بر بررسی نحوه و میزان رشد کودک، موقعیت جفت را نیز تحت نظر می‌گیرد.

آیا نیاز است سونوگرافی آنومالی انجام دهم؟

در ابتدای بارداری پزشک اطلاعاتی را در خصوص سونوگرافی‌های بارداری و دلیل انجام آن‌ها به شما می‌دهد. بنابراین زمان کافی دارید تا در خصوص زمان انجام سونوگرافی آنومالی نیز تصمیم بگیرید. در واقع، این اسکن اجباری نیست، اما فواید زیاد آن باعث می‌شود که ضروری به نظر برسد.

زمان انجام سونوگرافی آنومالی، هفته چندم بارداری؟

سونوگرافی آنومالی برای چیست؟

همین‌طور که گفتیم، در طول سونوگرافی آنومالی، تمام قسمت‌های بدن جنین بررسی می‌شود. با این حال، اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم، می‌توانید انتظار موارد زیر را داشته باشید:

 • تعیین موقعیت جفت
 • ارزیابی مقدار مایع آمنیوتیک
 • اندازه گیری میزان رشد جنین با توجه ویژه به مغز، صورت، ستون فقرات، قلب، معده، روده، کلیه‌ها و اندام‌ها

در واقع، هدف اصلی اسکن آنومالی، ارزیابی کامل بارداری و تعیین وجود هر گونه بیماری نادر از جمله مشکلات مربوط به مغز، ستون فقرات و قلب است. هم‌چنین، می‌توانید در این اسکن درخواست دهید که از جنسیت کودک خود مطلع شوید.

چه چیزی در سونوگرافی آنومالی دیده می شود؟

بیشتر بیمارستان‌ها به شما اجازه می‌دهند تا تصاویر را در سونوگرافی مشاهده کنید که حدود بیست دقیقه طول می‌کشد. اگر تا به حال سونوگرافی انجام نداده‌اید، پزشک متخصص به شما تعداد جنین و زمان زایمان را از زمان انجام اسکن آنومالی می‌گوید.
پزشک متخصص ضربان قلب جنین و قسمت‌های مختلف بدن او از جمله صورت و دست‌ها را بررسی می‌کند. مشاهده اندام جنین برای شما دشوار است اما پزشک متخصص سطح مقطع آن‌ها را تحت بررسی قرار می‌دهد.
استخوان‌های جنین در سونوگرافی سفید و اندام‌های نرم نیز به رنگ خاکستری دیده می‌شوند. آب دور جنین نیز به رنگ سیاه دیده می‌شود.

می توانم عکس سونوگرافی جنین را داشته باشم؟

بیشتر بیمارستان ها تصویری از جنین را در اختیار شما قرار می‌دهند. این تصاویر نسبت به گرما حساس هستند. پیش از انجام سونوگرافی به پزشک متخصص بگویید که چه تعداد عکس می‌خواهید تا تصاویر مورد نظر شما را در اختیار شما قرار دهد.

زمان انجام سونوگرافی آنومالی، هفته چندم بارداری؟

پزشک متخصص در سونوگرافی چه چیزی می بیند؟

پزشک متخصص در این نوع سونوگرافی تمام اندام های جنین را مشاهده و بررسی می‌کند که عبارتند از:
 • ساختار و شکل سر جنین: در این مرحله مشکلات مغزی بسیار کم است اما امکان دارد وجود داشته باشد. البته صورت جنین برای بررسی شکاف لب، شکاف کام در داخل دهان جنین به سختی دیده می‌شود.
 • ستون فقرات جنین: با توجه به زمان انجام سونوگرافی آنومالی جنین، بررسی مقطعی ستون فقرات و طول آن برای اطمینان از هم راستایی استخوان‌ها و پوشش پوست بر روی ستون فقرات.
 • دیواره شکم جنین: برای اطمینان از پوشیده شدن تمام اندام‌های داخلی با استفاده از دیواره شکم. هم‌چنین بررسی جفت، بند ناف و آب دور جنین.
 • قلب جنین: دو دریچه بالا و دو دریچه پایین باید یک اندازه باشند. علاوه بر این، دریچه‌ها باید در هر ضربان قلب باز و بسته شوند. پزشک متخصص هم‌چنین رگ‌های اصلی و شریان‌های منتقل کننده خون و ضربان قلب جنین را بررسی می‌کند.
 • شکم جنین: گاهی جنین مقداری از آب دور خود را قورت می‌دهد که به صورت حباب‌های سیاه رنگ در شکم جنین دیده می‌شود.
 • کلیه‌های جنین: پزشک متخصص دو کلیه جنین و هم‌چنین، حرکت ادرار به داخل مثانه را نیز بررسی می‌کند. اگر مثانه جنین خالی باشد باید در طول سونوگرافی پر شود و این مسئله به راحتی قابل مشاهده است.
 • دست ها، پاها و بازوهای جنین: پزشک متخصص انگشتان جنین را نیز مشاهده می‌کند.
با توجه به زمان انجام اسکن آنومالی جنین، جفت ممکن است در مقابل دیواره جلویی یا در مقابل دیواره پشتی رحم یا معمولا نزدیک بالای رحم قرار داشته باشد. اگر جفت پایین باشد، دهانه رحم را می‌پوشاند. اگر جفت در قسمت پایین خود رحم باشد، باید در سه ماهه سوم بارداری دوباره سونوگرافی انجام دهید تا محل آن بررسی شود. در آن زمان جفت از جلوی دهانه رحم حرکت کرده است.
گاهی سه رگ خونی داخل بند ناف را می‌شمارند، اما این کار خیلی رایج نیست. پزشک متخصص به بررسی آب دور جنین می‌پردازد تا مطمئن شود که برای حرکت جنین مقدار کافی آب وجود داشته باشد.
در طول سونوگرافی، پزشک متخصص به بررسی چند قسمت از بدن جنین نیز می‌پردازد تا رشد او را مشاهده کند. پزشک متخصص قسمت‌های زیر را اندازه گیری می‌کند:
 • دور سر
 • دور شکم
 • استخوان ران
اندازه گیری‌ها باید متناسب با زمان زایمان باشد. اگر اولین باری است که سونوگرافی انجام می‌دهید، در این سونوگرافی پزشک زمان زایمان را تعیین می‌کند.

زمان انجام سونوگرافی آنومالی، هفته چندم بارداری؟

چه مشکلاتی در سونوگرافی آنومالی دیده می شود؟

پزشک متخصص با توجه به بهترین زمان انجام سونوگرافی آنومالی، لیستی از مشکلات را بررسی می‌کند. ممکن است این مشکلات جدی یا غیرقابل درمان باشند. اگر بیماری قابل درمان باشد، پزشک از آن مطلع می‌شود و در هنگام زایمان مراقبت‌های لازم را فراهم می‌کند.
برخی مشکلات راحت‌تر در سونوگرافی دیده می‌شوند و برخی دیگر به راحتی دیده نمی‌شوند. بیشتر مشکلات و بیماری‌ها در لیست نادر هستند. در این جا لیست بیماری‌ها و احتمال مشاهده آن‌ها توسط پزشک متخصص ذکر شده است:
 • نبودن قسمت بالایی سر؛ نود و هشت درصد
 • شکاف لب؛ هفتاد و پنج درصد
 • نقص دیواره شکم، بیرون زدگی روده و کبد؛ هشتاد درصد
 • نقص دیواره شکم، بیرون زدگی روده بزرگ؛ نود و هشت درصد
 • اندام از دست رفته یا کوتاه؛ نود درصد
 • نقص نخاع؛ نود درصد
 • مشکلات اصلی کلیه؛ هشتاد و چهار درصد
 • سوراخ در ماهیچه های جداکننده قفسه سینه و شکم؛ شست درصد
 • مایع اضافی در مغز؛ شست درصد
 • سندرم ادوارد یا سندرم پاتو؛ نود و پنج درصد
 • مشکلات قلبی اصلی؛ پنجاه درصد
 • برخی مشکلات مانند نقص قلب یا روده تا اواخر بارداری قابل مشاهده نخواهند بود.

زمان انجام سونوگرافی آنومالی

زمان انجام سونوگرافی آنومالی از هفته ۱۸ تا ۲۴ بارداری را شامل می‌شود. با این حال، معمولاً اسکن آنومالی در هفته هجدهم بارداری، گاهی در هفته بیستم و گاهی هم در هفته بیست و یکم یا بیست و دوم بارداری انجام می‌گیرد. در واقع، این پزشک شما است که تعیین می‌کند کدام هفته بارداری برای اسکن ناهنجاری جنین شما بهترین است!

بهترین زمان سونوگرافی آنومالی

از قسمت قبل نتیجه می‌گیریم که این اسکن را می‌توان حتی در هفته هجدهم بارداری نیز انجام داد. با این حال، به گفته بعضی از منابع، بهترین زمان برای انجام آن، حدود هفته 20 تا 21 بارداری است. البته باز هم تاکید می‌کنیم که پزشک یا متخصص مربوطه، تنها کسی است که می‌تواند متناسب با وضعیت خاص هر کس، بهترین زمان برای انجام این آزمایش را تعیین کند.

زمان انجام سونوگرافی آنومالی، هفته چندم بارداری؟

آمادگی های قبل از سونوگرافی آنومالی

برای انجام اسکن آنومالی خود باید با مثانه پر به دکتر مراجعه کنید. پس پیشنهاد می‌شود که تقریباً یک ساعت قبل از قرار ملاقات خود یک پیمانه آب بنوشید. هم‌چنین، لطفاً در صورت داشتن پیرسینگ یا حلقه ناف، آن را هنگام تصویربرداری جدا کنید، چرا که ممکن است به تجهیزات این نوع سونوگرافی آسیب برساند. پس علاوه بر زمان انجام سونوگرافی آنومالی، باید به آمادگی‌های قبل از آن نیز توجه کنید.

قبل از سونوگرافی آنومالی چی بخوریم؟

ممکن است یکی از سوالات رایج شما این باشد که آیا می‌توانم قبل از سونوگرافی چیزی بخورم یا بنوشم؟ پاسخ به طور کلی مثبت است، اگرچه ممکن است چند استثنا وجود داشته باشد. به عنوان مثال، پزشکان ممکن است توصیه کنند که قبل از سونوگرافی ترانس واژینال، غذا نخورید یا ننوشید؛ اما برای سونوگرافی آنومالی که از روی شکم انجام می‌شود، چنین محدودیتی وجود ندارد.
همان‌طور که گفتیم، نوشیدن آب زیاد قبل از سونوگرافی آنومالی ایده خوبی است؛ زیرا این‌کار مثانه شما را پر ‌می‌کند و رحم شما را به سمت بالا و خارج از لگن فشار می‌دهد که در نهایت، باعث می‌شود متخصص تصویربرداری، جنین شما را واضح‌تر ببیند.

پس حدود یک ساعت قبل از قرار ملاقات خود تقریباً یک لیتر آب بنوشید و تا بعد از انجام تصویربرداری دستشویی نروید. از نظر غذایی نیز، خوردن یک وعده غذایی سبک قبل از سونوگرافی قابل قبول است.

چرا قبل از سونوگرافی آنومالی باید خرما خورد؟

علاوه بر  دانستن بهترین زمان انجام اسکن آنومالی، تغذیه قبل از آن نیز مهم است. البته هیچ بایدی در مورد خوردن خرما وجود ندارد. با این حال، بعضی از پزشکان ممکن است پیشنهاد کنند که قبل از اسکن آنومالی خود، یک چیز سبک شیرین بخورید. در این مورد، از آن جایی که قندهای مصنوعی به طور کلی برای بدن خوب نیستند. مواد مغذی با شیرینی طبیعی مانند خرما توصیه می‌شوند. مخصوصاً این‌که به طور کلی خرما برای زنان باردار خوب است و خواص زیادی دارد؛ اما باز هم تاکید می‌کنیم که خوردن خرما اجباری نیست. در واقع، بیشتر تمرکز پزشکان روی این است که یک غذای سبک و راحت بخورید.

زمان انجام سونوگرافی آنومالی، هفته چندم بارداری؟

نحوه انجام سونوگرافی آنومالی

این تصویربرداری در اتاقی با نور کم انجام می‌شود و در اولین مرحله، تکنسین سونوگرافی از شما می‌خواهد که روی تخت، کامل دراز بکشید. سپس، از شما می‌خواهد که شلوار یا دامن‌تان را تا روی باسن‌تان پایین بیاورید و برای محافظت از لباس‌هایتان، از دستمال کاغذی استفاده کنید. در مرحله بعد، متخصص سونوگرافی روی شکم‌تان، یک ژل شفاف و شاید سرد اعمال می‌کند و به این ترتیب، فرآیند تصویربرداری از رحم شما شروع می‌شود. به طور کلی، این آزمایش باید در بهترین زمان انجام سونوگرافی آنومالی صورت بگیرد.
متخصص سونوگرافی، این کار را با یک پروب یا وسیله مخصوص انجام می‌دهد که ممکن است برای به دست آوردن دید بهینه از نوزاد، در بعضی از قسمت‌ها آن وسیله را روی شکم شما کمی فشار دهد. فرآیند انجام سونوگرافی، بی صدا است و نیاز به تمرکز متخصص روی تصاویری که در صفحه نمایش مشاهده می‌کند دارد. این تصویربرداری معمولاً نیم ساعت کامل طول می‌کشد، زیرا مقدار زیادی آناتومی برای بررسی وجود دارد.

در ضمن، برای دریافت تصاویر با کیفیت خوب ممکن است لازم باشد که بلند شوید، باسن خود را حرکت دهید یا مثانه خود را خالی کنید. در برخی موارد نیز ممکن است از شما خواسته شود که پیاده روی کنید و برای تلاش دوم برگردید.

زمان انجام سونوگرافی آنومالی، هفته چندم بارداری؟

اشتباه در سونوگرافی آنومالی

به راستی، اسکن آنومالی چقدر دقیق است؟ حقیقت این است که با کمک این تصویربرداری می‌توان برخی از شرایط را تا حد بسیار دقیقی تشخیص داد. مخصوصاً اگر زمان انجام اسکن آنومالی درست باشد. به عنوان مثال، اسپینا بیفیدا در بیش از ۹۰ درصد از نوزادان به کمک این اسکن قابل تشخیص است. حداقل ۵۰ درصد از نوزادان مبتلا به نقص قلبی را نیز می‌توان با همین روش، قبل از تولد تشخیص داد. با این حال، برخی از شرایط نیز وجود دارند که با این سونوگرافی قابل تشخیص نیستند؛ مانند اوتیسم یا برخی از سندرم‌های ژنتیکی.

سونوگرافی آنومالی می‌تواند در تعیین جنسیت جنین دچار اشتباه شود. در واقع، این امکان وجود دارد که جنسیت جنین حتی در هفته بیستم بارداری نیز به اشتباه تشخیص داده شود. با این حال، ذکر این نکته ضروری است که این اتفاق نسبتاً نادر است و احتمال وقوع کمی دارد.

علاوه بر این، برخی از مطالعات نشان داده‌اند که سونوگرافی آنومالی در اواسط بارداری ممکن است نتایج مثبت کاذب نیز به شما بدهد. در واقع، ممکن است هیچ مشکلی وجود نداشته و کودک شما کاملاً سالم باشد، اما این تصویربرداری به اشتباه، وجود یک ناهنجاری یا مشکل بالقوه را تشخیص دهد. پس حتی اگر زمان انجام سونوگرافی آنومالی نیز رعایت شود، امکان یک سری اشتباهات وجود دارد.

زمان انجام سونوگرافی آنومالی، هفته چندم بارداری؟

اگر نشانه هایی از بیماری ها در سونوگرافی آنومالی وجود داشته باشد باید چه کاری انجام دهم؟

بیشتر بیماری‌ها که به سونوگرافی مجدد نیاز دارند جدی نیستند. حدود پانزده درصد سونوگرافی‌ها دوباره انجام می‌شود. دلیل اصلی سونوگرافی دوباره این است که پزشک متخصص نتوانسته است تمام چیزهای مورد نیاز را مشاهده کند.  شاید جنین در موقعیتی مناسب دراز نکشیده باشد یا وزن شما زیاد باشد. در این حالت باید سونوگرافی دوباره در هفته بیست و سوم بارداری انجام شود.
اگر جنین مشکل قلبی داشته باشد، پزشک سونوگرافی پژواکی انجام می‌دهد. این سونوگرافی اطلاعات جزئی‌تری را در خصوص قلب جنین در اختیار پزشک می‌گذارد. اگر در سونوگرافی شما مشکلی جدی وجود داشته باشد باید تمام گزینه‌های پیش رو را بررسی کنید. مشکلات جدی بسیار نادر است، ولی خانواده‌ها معمولا به فکر و مطالعه برای تصمیم گیری نیاز دارند. سایر مشکلات با انجام جراحی پس از زایمان یا در رحم قابل حل هستند.

تفسیر جواب سونوگرافی آنومالی

حال که با زمان انجام سونوگرافی آنومالی جنین آشنا شده‌اید، وقتش است که با تفسیر آن نیز کمی آشنا شوید. در صورت وجود بیش از یک مورد از مارکرهای خفیف ذیل، شما باید به پزشک معالج ارجاع داده شوید:
 • هایپوپلازی یا کوچک بودن استخوان بینی
 • روده اکوژنیک (وجود یا توده با اکوژنیسیته بالا در ناحیه روده)
 • افزایش ضخامت چین پشت گردن جنین
 • اتساع لگنچه کلیوی
 • سیستیک هایگروما
 • کلینو ‌داکتیلی (خم‌شدگی انگشت کوچک دست به سمت انگشت چهارم)
 • آترزی دئودنوم (فقدان قسمت ابتدایی روده کوچک)
 • هیدرونفروز (تجمع مایع در کلیه ها)
 • کوتاهی استخوان ران
 • هیپوپلازی و یا فقدان بند وسط انگشت پنجم
 • وجود فاصله غیر طبیعی بین انگشت بزرگ و انگشت دوم
 • موج غیر طبیعی در داکتوس ونوسوس
 • هر گونه اختلال ساختاری یا رشدی در جنین

زمان انجام سونوگرافی آنومالی، هفته چندم بارداری؟

آیا همسر یا یکی از دوستان خانم باردار‌ می‌‌تواند همراه او برای سونوگرافی مراجعه کند؟

بله. همراهی همسر یا دوستان برای مشاهده وضعیت جنین بدون اشکال است، اما کودکان را نمی‌توانید همراه خود ببرید.

مامان و باباها به یاد داشته باشید که:

 • بسیاری از نوزادان عادی نیز دارای نشانه‌های غیرطبیعی هستند. با این حال، کشف مارکرها در یک اسکن می‌تواند باعث ایجاد اضطراب در والدین شود.
 • با توجه به زمان انجام سونوگرافی آنومالی، حدود ۱۵ درصد از اسکن‌ها باید به دلایلی تکرار شوند، اما این به این معنی نیست که کودک شما مشکلی دارد.
 • سعی کنید در چنین مواردی نترسید و در عوض، با دکتر خود صحبت کنید.
 • اگر مشکلی است، بهتر است با یک متخصص مشورت کنید. پزشک شما را به متخصص راهنمایی می‌کند که می‌تواند به بهترین وجه به وضعیت شما کمک کند.
 • اگر چه مشکلات جدی نادر هستند، برخی از خانواده‌ها با این تصمیم گیری سخت مواجه می‌شوند که بارداری را ادامه بدهند یا نه.
 • مشکلات دیگر ممکن است به این معنا باشد که نوزاد پس از زایمان یا در رحم، نیاز به عمل جراحی یا درمان دارد.

آیا سونوگرافی آنومالی می تواند به من یا کودک من آسیب برساند؟

در اثر این اسکن هیچ خطری جنین و مادر را تهدید نمی‌کند، اما مهم است که در خصوص انجام دادن یا ندادن این اسکن مطالعه کنید. به عنوان مثال، ممکن است تست‌های بیشتری توصیه شود که خطر سقط جنین داشته باشند و شما باید تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید این آزمایشات را انجام دهید یا نه.

کلام آخر

زمان انجام سونوگرافی آنومالی از هفته ۱۸ تا ۲۴ بارداری را شامل می‌شود. این سونوگرافی اجباری نیست، اما می‌تواند اطلاعات زیاد و بسیار مفیدی را درباره رشد جنین شما فراهم کند. در واقع، به کمک این سونوگرافی می‌توانید از وجود بعضی از ناهنجاری‌ها در جنین خود آگاه شوید و درباره جنسیت او نیز از پزشک خبر بگیرید.

به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

پ

محتوای حمایت شده

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • نارویی
   درباره زمان انجام سونوگرافی آنومالی، هفته چندم بارداری؟

   خوبه

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام، ممنون از توجه و لطف شما

  • بدون نام
   درباره زمان انجام سونوگرافی آنومالی، هفته چندم بارداری؟

   آیابینایی جنین هم درانومالی مشخص میشه یانه

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    همراه عزیز نی نی بان، اگر سئوالی دارید با متخصصان کلینیک نی نی بان مطرح کنید
    https://clinic.niniban.com

  • فاطمه
   درباره زمان انجام سونوگرافی آنومالی، هفته چندم بارداری؟

   اگ۱۷هفته و ۵روزباشیم سونونشون نمیده

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.