۱۵۳۶۸۴
۱۹ نظر
۱۰۸۸۰۲
۱۹ نظر
۱۰۸۸۰۲

خونریزی در اوایل بارداری، نگران نباشید!

خونریزی های خفیف در اوایل بارداری یک امر طبیعی است اما این مسئله می تواند برای یک خانم باردار نگران کننده باشد.

خونریزی های خفیف در اوایل بارداری یک امر طبیعی است اما این مسئله می تواند برای یک خانم باردار نگران کننده باشد. جالب است بدانید بعضی از خانم ها ممکن است در ماه اول متوجه بارداری شان نباشند. انجمن بارداری آمریکا به زنان توصیه می کند با پوشیدن پد نوار بهداشتی مقدار خونی که از آنها ترشح می شوند را بررسی کنند. همچنین در صورت تجربه خون ریزی یا هر علائم دیگری مثل انقباض و درد، پزشکتان را در جریان بگذارید. یک دستورالعمل کلی این است که اگر مقدار خونی که از یک زن ترشح می شود نوار بهداشتی او را آغشته کند، این خانم دچار مشکل جدی شده است و سریعا باید به پزشک مراجعه کند.
جدا شدن جفت، زایمان زودرس و سقط جنین می تواند برخی از دلایل خونریزی در بارداری باشد.
درمان به دلایل خونریزی و لکه بینی وابسته است و برای هر بیمار بسته به شرایط فردی او مانند ماه بارداری و میزان خونریزی متفاوت است.
خونریزی در اوایل بارداری، نگران نباشید!
فرق بین لکه بینی و خونریزی در بارداری چیست؟
اگر متوجه ترشح قهوه‌ای یا صورتی شبیه آن‌چه که در انتهای دوره‌ی قاعدگی مشاهده می‌کنید، شدید، لکه‌بینی است. اگر یک ترشح قرمز روشن دارید، خونریزی است. میزان خون شما نشانه‌ی هشداردهنده‌ی دیگری است. لکه‌بینی در دوران حاملگی یک پد بهداشتی را خیس نمی‌کند، اما خونریزی یک پد را خیس می‌کند.
چه عواملی باعث لکه بینی و خونریزی در بارداری می‌شود؟
خونریزی واژینال ممکن است در هر زمانی در دوران بارداری رخ دهد. این اتفاق به ندرت نشانه‌ای از وجود یک اختلال جدی است، زیرا ممکن است با بسیاری از عوارض حاملگی همراه باشد. اما گاهی اوقات نیز می‌تواند نشانه‌ای از یک اختلال جدی باشد. بنابراین مهم است که علل احتمالی بروز این رخداد را بدانید و حتما معاینه شوید
برخی از علل دیگر خونریزی در اواخر بارداری عبارتند از
- بروز آسیب در واژن یا گردن رحم
- سرطان
- پولیپ
- رگ‌های واریسی (رگ‌های غیر طبیعی پر از پیچ و تاب و چرخش)
خونریزی در اوایل بارداری، نگران نباشید!
سقط جنین
طبق گفته ی انجمن بارداری آمریکا، سقط جنین به طور معمول در ظرف ۱۲ هفته ی اول بارداری رخ می دهد. علاوه بر خون ریزی، یک زن ممکن است انقباضاتی که تا حدی از انقباضات قاعدگی قوی تر است را نیز تجربه کند. همچنین ممکن است درد شدید و وحشتناکی را در ناحیه ی شکم احساس کند. مرکز پزشکی دانشگاه مریلند مدعی است اکثر زنان با سقط جنین دچار خون ریزی می شوند.
بارداری خارج رحمی
بهتر است بدانید بارداری خارج رحمی نسبت به سقط جنین کمتر اتفاق می افتد. این نوع حاملگی به حالتی گفته می شود که تخمک لقاح یافته در جایی به غیر از دیواره داخلی رحم مستقر می شود و شروع به رشد می کند. در اکثر موارد، تخمک به بافت های لوله ی فالوپ متصل می شود. این نوع بارداری ناپدار است و با سقط خود بخودی یا با روش پزشکی که به مادر آسیب نمی رسد خاتمه می یابد. علائم بارداری خارج رحمی علاوه بر خون ریزی شامل انقباضاتی در قسمت پایینی شکم، درد شدید و سطح پایینی از هورمون اچ سی جی می باشد. اچ سی جی به هورمون گنادوتروپین جفتی انسان می گویند که حدود یازده روز بعد از لقاح در بدن زن افزایش می یابد. این هورمون در تست های بارداری خون و ادرار اندازه گیری می شود. زمانی که بارداری خارج رحمی رخ می دهد، سطح اچ سی جی به جای افزایش کاهش می یابد.
خونریزی در اوایل بارداری، نگران نباشید!
بارداری مولار
جالب است بدانید بارداری مولار به شدت نادر است. این نوع بارداری زمانی رخ می دهد که به جای یک رویان واقعی انسان، یک خال سیاه گوشتی رشد کند. این خال سیاه گوشتی توده ی بافت های غیرعادی در رحم است؛ جایی که به طور عادی رویان باید باشد. علاوه بر خون ریزی از واژن، یک زن ممکن است سطح بالایی از اچ سی جی را در زمان آزمایش داشته باشد. در طول آزمایش دوره ی بارداری ممکن است ضربان قلب جنین شنیده نشود زیرا این توده در حقیقت یک رویان نیست. همچنین ممکن است خوشه های انگور مانندی در سراسر رحم وجود داشته باشند که از طریق سونوگرافی قابل رؤیت است.
خونریزی در اوایل بارداری، نگران نباشید!
خونریزی لانه گزینی
خونریزی لانه گزینی یکی از علائم رایج لانه گزینی است که در زمان اتصال جنین به دیواره رحم اتفاق می افتد. طبق گفته ی مرکز پزشکی دانشگاه میرلند، خونریزی لانه گزینی در ۲۰ تا ۳۰ درصد از بارداری ها رخ می دهد. این نوع خون ریزی معمولا بین ۶ تا ۱۲ روز بعد از تاریخ لقاح اتفاق می افتد. این خون ریزی به این دلیل رخ می دهد که تخمک بارور شده به دیواره ی رحم متصل می شود. بعضی از زنان ممکن است انقباضات خفیفی را با خون ریزی تجربه کنند. این خون ریزی ممکن است برای چند ساعت در حد متوسط باشد یا ممکن است برای چندین روز به صورت لکه باشد.
دلایل دیگر
عفونت بافت های لگن یا دستگاه ادراری می تواند باعث لکه بینی واژینال شود. همچنین رابطه ی جنسی در طول بارداری مخصوصا در طول اولین ماه بارداری ممکن است باعث خون ریزی های خفیف شود. این نوع خون ریزی نیز کاملا طبیعی است چرا که دهانه ی رحمتان نسبت به قبل حساس تر شده است. در صورتی که خون ریزی بعد از رابطه ی جنسی تان شدید و ادامه دار بود، سریعا با پزشکتان تماس بگیرید. در صورت مشاهده ی هر گونه ناهنجاری دهانه ی رحم از شما خواسته می شوند که استفاده از تامپون (تامپون ابزاری بهداشتی است که به جای نوار بهداشتی از آن استفاده می‌شود) و دوش واژینال (به یکی از راه‌ها برای شستن واژن و ضدعفونی کردن واژن، دوش واژینال گفته می‌شود) را قطع کنید و همچنین برای مدتی از برقراری رابطه ی جنسی خودداری کنید.

مهم‌ترین مطالب در این‌باره:
خونریزی و لکه ‌بینی در سه ماهه دوم و سوم

احتمال سقط جنین (که پس از ۲۰ هفته اول به مرده زایی شناخته می‌شود) به طور قابل توجهی پس از سه ماهه اول کاهش می‌یابد و بسیاری از عوارض اولیه دیگر (مانند حاملگی‌های خارج از رحم و پوچ) عامل خونریزی نیستند، اما خونریزی غیرطبیعی در اواخر بارداری ممکن است جدی‌تر باشد، زیرا می‌تواند به مشکلی برای مادر یا کودک مربوط شود. اگر بیمار در سه ماهه دوم یا سوم خود خونریزی داشته باشد، باید در اسرع وقت با پزشک تماس بگیرید.
دلایل ممکن برای خونریزی در اواخر بارداری عبارتند از:
جفت پایین
این وضعیت زمانی اتفاق می‌افتد که جفت در پایین رحم قرار گرفته باشد و بخشی یا تمام کانال زایمان را پوشش دهد. پایین بودن جفت در اواخر سه ماهه سوم بسیار نادر است و تنها در یک مورد از هر ۲۰۰ حاملگی اتفاق می‌افتد. جفت پایین در حال خونریزی، که می‌تواند بدون درد باشد، یک مورد اضطراری است که نیاز به اقدامات فوری لازم دارد.
جدا شدن جفت
در حدود ۱٪ از حاملگی‌ها، جفت از دیواره رحم قبل یا در طول زایمان جدا می‌شود و خون بین جفت و رحم جریان می‌یابد. قطع جفت می‌تواند برای مادر و نوزاد بسیار خطرناک باشد. علائم و نشانه‌های دیگری جدا شدن جفت عبارتند از درد شکم ، بیرون آمدن لخته از واژن، رحم منقبض و کمر درد.
پارگی رحم
در موارد نادر، زخم زایمان سزارین قبلی می‌تواند در حین بارداری باز شود. پارگی رحم می‌تواند مرگبار باشد، و نیاز به زایمان سزارین اورژانسی دارد.
پایین آمدن عروق خونی جنین
در این وضعیت بسیار نادر، عروق خونی نوزاد در حال رشد در بند ناف یا جفت از کانال زایمان عبور می‌کند.عبور عروق می‌تواند برای نوزاد بسیار خطرناک باشد، زیرا رگ‌های خونی می‌توانند باز شوند، به طوری که جنین به شدت خونریزی می‌کند و اکسیژن از دست می‌دهد. سایر علائم پایین آمدن عروق جنین شامل موارد ضربان غیر طبیعی قلب جنین و خونریزی بیش از حد می‌باشد.
زایمان زودرس
خونریزی واژینال در اواخر بارداری ممکن است تنها نشانه این باشد که بدن برای زایمان آماده است. چند روز یا چند هفته قبل از زایمان، توپی مخاطی که ورودی رحم را می‌پوشاند از واژن عبور می‌کند و معمولا مقدار کمی خون در آن وجود دارد (این حالت به "نمایش خون" شناخته می‌شود). اگر خونریزی و علائم زایمان قبل از هفته ۳۷ بارداری شروع شود، با پزشک تماس بگیرید، زیرا ممکن است بیمار در معرض زایمان زودرس باشد. سایر علائم زایمان زودرس شامل انقباضات، ترشحات واژن، فشار شکمی و درد در پایین کمر می‌باشد.
علل دیگر خونریزی در اواخر بارداری عبارتند از:
- فیبروم‌ها، که رشد ضایعات در پوشش رحم هستند. گاهی اوقات جفت جایی که فیبروم وجود دارد قرار می‌گیرد.
- آسیب به رحم یا واژن
- پولیپ‌ها
- سرطان

تشخیص
از آنجا که خونریزی واژینال در هر یک از سه ماهه‌های بارداری ممکن است نشانه‌ای از وجود مشکل باشد، با پزشک تماس بگیرید. از یک پد استفاده کنید تا بتوانید میزان خونریزی خود را اندازه گیری کنید و نوع خون (به عنوان مثال صورتی، قهوه‌ای یا قرمز، صاف و یا لخته مانند) را ثبت نمایید. بافتی که از طریق مهبل خارج می‌شود را برای بررسی نزد پزشک ببرید.
بیمار باید انتظار انجام سونوگرافی برای تعیین علت اصلی خونریزی را داشته باشد. سونوگرافی واژن و شکم اغلب در کنار هم به عنوان بخشی از ارزیابی کامل انجام می‌شود. پزشک ممکن است چند آزمون معمول انجام دهد. آزمایش خون یا ادرار می‌تواند سطح هورمون حاملگی شما را بررسی کند. یک آزمایش برای بررسی گروه خون نیز ممکن است انجام گردد.


خونریزی در اوایل بارداری، نگران نباشید!
درمان
درمان به دلایل خونریزی و لکه بینی وابسته است و برای هر بیمار بسته به شرایط فردی او مانند ماه بارداری و میزان خونریزی متفاوت است. تنها پزشک می‌تواند پس از تشخیص تصمیم بگیرد که کدام درمان برای بیمار مناسب است.
سقط ناقص یا اجتناب ناپذیر
برای اطمینان از این که تمام بقایای بارداری از رحم خارج شده است، بایستی کورتاژ تشخیصی (D & C) یا کورتاژ مکشی انجام شود. داروی میزوپروستول جایگزینی برای درمان جراحی است.
سقط کامل
در صورتی که خروج تمامی بقایای بارداری توسط معاینه و سونوگرافی تایید شود، هیچ درمانی ممکن است لازم نباشد.
سقط از دست رفته
ممکن است کورتاژ تشخیصی انجام شود یا بیمار به خانه منتقل گردد و خروج خود به خود بقایا بررسی گردد. میوزوپروستول ممکن است به عنوان یک روش جایگزین استفاده شود.
سقط عفونی
آنتی بیوتیک‌های داخل وریدی معمولا ضروری هستند. تخلیه سریع رحم برای از بین بردن ضایعات عفونی باید انجام شود.
حاملگی پوچ
کورتاژ تشخیصی ضروری است. پیگیری برای آزمایش سطوح بتا-hCG در فواصل منظم و بررسی کوریوکارسینوما مهم است.
حاملگی خارج از رحم
یک حاملگی خارج رحمی اتمام یافته، خطرناک‌ترین خونریزی واژینال در سه ماهه اول بارداری است و به طور بالقوه برای مادر مادر مرگبار است. لاپاروسکوپی فوری یا لاپاراتومی در این موارد ضروری است.
سقط جنین
اگر بیمار خونریزی شدیدی داشته باشد، برای بررسی کم خونی مورد آزمایش قرار می‌گیرد و در صورت نیاز درمان می‌شود. در موارد بسیار نادر، برداشتن رحم (هیسترکتومی) برای زنانی که خونریزی شدید و غیر قابل کنترل دارند یا دچار عفونت شدیدی هستند که با آنتی بیوتیک درمان نمی‌شود، لازم می‌باشد.

پیشگیری
برای مدیریت درمان خونریزی و لکه بینی در دوران بارداری و افزایش احتمال حاملگی سالم، پزشک ممکن است بیمار را تشویق به انجام موارد زیر کند:
- استراحت مطلق و یا خوابیدن بیشتر
- زمان کمتری روی پاهای خود بایستید.
- فعالیت بدنی خود را محدود کنید.
- در صورت امکان پاهای خود را بالا ببرید.
- از بلند کردن اجسام سنگین اجتناب کنید.
- در حالی که بیمار همچنان خونریزی می‌کند، از تامپون استفاده نکنید و یا مقاربت نداشته باشید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • ژوان
   درباره خونریزی در اوایل بارداری، نگران نباشید!

   سلام
   وقتتون بخیر
   من و همسرم 8 روز بعد از اولین روز پریودم رابطه داشتیم
   شک دارم که منی داخل رفته یا نه
   بلافاصله بعدش هم دو تا قرص اورژاسی 75ml خوردم
   الان بعد 6 روز یکم کمرم درد میکنه و لکه بینی دارم
   ممکنه حامله باشم؟؟

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام
    و ممنون از توجهتون

    برای
    طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنید

    https://moshavere.niniban.com/

  • م
   درباره خونریزی در اوایل بارداری، نگران نباشید!

   سلام
   تاریخ پریودم بین یکم تا پنجم هر ماه هست
   تقریبا یکم خونبابه دیدم دیگه تا شب ندیدم تا روز بعدش ک مجدد خونابه دیدم دیگه ندیدم تا امروز که ششم هستش بعد از رابطه با همسرم خون دیدم به اندازه ی دو تا دستمال کاغذی
   رفتم سرویس دوش واژینال انجام دادم بعدش ک اومدم بیرون دیگه خونی ندیدم فقط یک لک روی لباسم بود
   منی همسرم داخل نریخته اما پیشاب و اینکه اطراف واژن ریخته باشه رو نمیدونم؟
   و سوال دیگه اگه روی شکم منی بریزه از طریق ناف احتمال بارداری وجود داره؟

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    همراه عزیز نی‌نی‌بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید
    https://bit.ly/31AMOqp

  • ناشناس
   درباره خونریزی در اوایل بارداری، نگران نباشید!

   سلام من‌۶هفته‌هس‌‌‌‌‌عادت‌ماهیانه‌شوستم‌‌ولی‌استفراغ‌دارم‌خواب‌‌دارم‌‌دوروزه‌پیش‌یکم‌خونریزی‌شودبعدازاون‌ب‌بعد‌تنها خون‌خیلی‌سیاه‌‌‌‌‌‌کم‌‌کم‌دار‌ایاباری‌هست‌یا‌سقط‌جنین‌دارم‌ولی‌هنوز‌استفراغ خواب‌بیخالی‌دارم‌

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    همراه عزیز نی‌نی‌بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید
    https://bit.ly/31AMOqp

  • z
   درباره خونریزی در اوایل بارداری، نگران نباشید!

   سلام من این ماه اعلام بارداری را داشتم ولی بعد 8 روز پروید شدم یه تست قبلش زدم یک خط اومد با یه خط کم کمرنگ روز بعد زدم منفی بود این یعنی الان باردارم

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    همراه عزیز نی‌نی‌بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید
    https://bit.ly/31AMOqp

  • زهرا
   درباره خونریزی در اوایل بارداری، نگران نباشید!

   سلام وقت بخیر
   من یک دوران قاعده گی 25 روزه منظم دارم و مدت 3 ماه می‌شود که کوشش جهت حامله شدن کرده ام اما در این ماه آخر من 40 روز عادت نشدم و فکر کدم حامله استم از هیچ تست هم استفاده نکردم اما ناگهان برایم پس از تاخیر 10 روزه خون ریزی شدید پیدا شد که علتش برایم واضح نیست و نمی فهمم که قاعده گی است یا به خاطر حامله گی میشه کمک م کنید

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    همراه عزیز نی نی بان، اگر سئوالی دارید با متخصصان کلینیک نی نی بان مطرح کنید
    https://clinic.niniban.com

  • عهدیه
   درباره خونریزی در اوایل بارداری، نگران نباشید!

   سلام من هفته ششم با بیبی چک وآزمایش خون جواب مثبت گرفتم اما بدلیل خونریزی هم سونو واژینال وهم سونو رحمی انجام دادم که گفتند داخل رحم خالی هستش با این سونوها لکه بینی تبدیل به خونریزی شده به نظر شما تکلیف بارداری من چگونه است

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    همراه عزیز نی نی بان، اگر سئوالی دارید با متخصصان کلینیک نی نی بان مطرح کنید
    https://clinic.niniban.com

  • معصومه
   درباره خونریزی در اوایل بارداری، نگران نباشید!

   سلام

  • فاطمه
   درباره خونریزی در اوایل بارداری، نگران نباشید!

   سلام هفت ماه پیش سزارین شدم دوقلو زود رس از دست دادم بعد چهار ماه دوباره حامله شدم تحت نظر متخصصم گفتن دهانه رحمم کوتاهه باید سرکلاژ بشم سرکلاژ شدم الان هفته ی 14 بارداریم رفتم بهداشت محل واکسن کرونا زدن شبش خونریزی افتادم رفتم دکتر گفتن سونو برو رفتم گفتن جفت پایینه آیا ب نظر شما اینم زایمان زود رس میشه

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    همراه عزیز نی نی بان، اگر سئوالی دارید با متخصصان کلینیک نی نی بان مطرح کنید
    https://clinic.niniban.com

  • بدون نام
   درباره خونریزی در اوایل بارداری، نگران نباشید!

   من هغته۷بارداری هستم پریودم ازمایش دادم مثبته تست دادم. مثبته سونورفتم میگه هیچی توشکمت بارحمت نیست الان بلاتکلیفم یه راهنمایی کنید

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    همراه عزیز نی نی بان، اگر سئوالی دارید با متخصصان کلینیک نی نی بان مطرح کنید
    https://clinic.niniban.com

  • بدون نام
   درباره خونریزی در اوایل بارداری، نگران نباشید!

   سلام من هفته پنجم بارداری هستم از اولش خیلی درد داشتم الان چهار روزه خونریزی شدید دارم رفتم سنو گفت کیسه بارداریت هنوز هست این یعنی چی ممکنه جنین تشکیل بشه بمونه

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    همراه عزیز نی نی بان، اگر سئوالی دارید با متخصصان کلینیک نی نی بان مطرح کنید
    https://clinic.niniban.com

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.