۲۲۶۰۷۴
۱ نظر
۹۸۷۴
۱ نظر
۹۸۷۴

اکو قلب جنین در چه صورت انجام میشود؟

برخی از مادران در دوران بارداری به دلیل مشکلاتی که پزشک تشخیص می‌دهد مجبور به انجام آزمایش اکوی قلب جنین هستند.

برخی از مادران در دوران بارداری به دلیل مشکلاتی که پزشک تشخیص می دهد مجبور به انجام آزمایش اکوی قلب جنین هستند. نگران نباشید انجام آن لزوما به معنای وجود مشکلات نیست .اما انجام آن می تواند در صورت وجود مشکل ، منجر به درمان به موقع شود.
زمانی که در دوران بارداری مشکل قلبی جنین تشخیص داده می شود این کودکان در سال های اول زندگی نیاز به درمان و یا عمل جراحی دارند .بسیاری از این کودکان به راحتی زندگی می کنند و هیچ مشکل خاصی ندارند.

اکو قلب جنین در چه صورت انجام میشود؟

اکو قلب جنین چیست؟

برای درک اکو قلب جنین ، انجام کارهایی که برای تشخیص آن لازم است، ضروری است. در ایالات متحده ، بیماری مادرزادی قلبی (CHD) شایعترین نوع نقص هنگام تولد است که تقریباً در حدود ۱ درصد از زایمان در هر سال تأثیر می گذارد.
شایع ترین نوع CHD نقص سپتوم بطنی (VSD) است. نزدیک به 25 درصد از نوزادان مبتلا به CHD نقص بحرانی دارند و این نوزادان به طور معمول در سال اول زندگی خود نیاز به عمل جراحی یا نوعی مداخله دیگر دارند
اکو قلب جنین یک آزمایش سونوگرافی است که در دوران بارداری برای ارزیابی قلب جنین انجام می شود.
یک کاوشگر کوچک به نام مبدل در شکم مادر قرار می گیرد که امواج صوتی را با فرکانس بسیار زیاد ساطع می کند تا شنیده شود. امواج صوتی اولتراسونیک از طریق پوست مادر و نوزاد ، به سایر بافت های بدن و در نهایت به قلب کودک منتقل می شوند ، جایی که امواج صوتی ساختارهای قلب را رها می کنند و به مبدل باز می گردند. مبدل امواج منعکس شده را تشخیص داده و آنها را برای تفسیر به دستگاه می فرستد و در نتیجه تصویری از قلب ایجاد می شود. این آزمایش دردناک نیست و هیچ آسیبی به کودک وارد نمی کند. به طور متوسط بسته به پیچیدگی قلب جنین ، انجام 45-90 دقیقه طول می کشد.
بر خلاف سونوگرافی (اسکن آناتومی) که به طور مرتب در مطب متخصص زنان انجام می شود تا هر ساختار جنین را بررسی کند ، اکو قلب جنین ارزیابی متمرکز قلب جنین است. به پزشک متخصص قلب اجازه می دهد تا ساختار قلب و عملکرد آن را با جزئیات ارزیابی کند. این آزمایش توسط یک تکنسین سونوگرافی انجام می شود ، همچنین به عنوان "سونوگرافی" شناخته می شود و توسط یک متخصص قلب و عروق کودکان که دارای تخصص در تصویربرداری قلبی جنین است ، انجام می شود.
اکوکاردیوگرافی جنین می تواند ناهنجاری های قلب را قبل از تولد تشخیص دهد و این امکان را فراهم می کند که برنامه ریزی قبل از زایمان و مدیریت پزشکی پس از تولد نوزاد انجام شود. این امر برای کودکانی که نقص های شدید قلبی دارند برای اطمینان از یک برنامه هماهنگی زایمان برای مادر و نوزاد بسیار مهم است. برخی از نوزادان مبتلا به نقص شدید قلبی ، به زودی پس از تولد به داروهای خاص ، جراحی یا اقدامات خاصی احتیاج دارند

چه کسی باید اکو قلب جنین را انجام دهد؟

اکو قلب جنین برای هر زن باردار ضروری نیست. آزمایشات سونوگرافی قبل از تولد که به طور معمول توسط متخصص زنان انجام می شود می تواند اطلاعاتی در مورد اینکه آیا قلب جنین به درستی شکل گرفته است ، ارائه دهد. اکثر جنین ها نیازی به اکو قلب جنین ندارند.
موارد زیر رایج ترین نشانه های اکو قلب جنین است:

 • سونوگرافی روتین پیش از تولد ، نقص ساختاری احتمالی قلب را کشف کرده است.
 • یک سونوگرافی روتین پیش از تولد ، آریتمی احتمالی را در کودک کشف کرده است.
 • سابقه خانوادگی یک خواهر و برادر یا والدین متولد شده با CHD
 • ناهنجاری کروموزومی یا ژنتیکی در کودک کشف می شود (مانند ، تریزومی 13 ، 18 یا 21 ، که به عنوان سندرم داون نیز شناخته می شود ، محدود نمی شود)
 • مایع اضافی که در اطراف اندامهای جنین (قلب ، پوست ، کبد و ریه ها) یافت می شود.
 • اگر ناهنجاری های اندام های مختلفی از جمله کلیه ، استخوان یا مغز تشخیص داده شود.
 • انواع خاصی از بارداری های دوقلوی
 • ناهنجاری های ریه ، مانند فتق دیافراگم مادرزادی ، ناهنجاری ریوی یا تومور ریه
 • اگر مادر داروهای خاصی از جمله داروهای ضد تشنج ، ضد افسردگی ، آنتی بیوتیک ، ضد التهاب (یعنی ایبوپروفن ، ایندومتاسین) یا داروهای ضد آکنه مصرف کرده باشد ، ممکن است باعث ایجاد CHD شود.
 • اگر مادر در دوران بارداری از الکل یا مواد مخدر استفاده کرده
 • اگر مادر مبتلا به دیابت ، لوپوس ، سندرم شوگرن ، فنیل کتونوری یا بیماری بافت همبند باشد
 • اگر مادر در دوران بارداری سرخجه داشته

اکو قلب جنین در چه صورت انجام میشود؟

چه موقع اکو قلب جنین انجام می شود؟

اکو قلب جنین به طور معمول در سه ماهه دوم بارداری انجام می شود ، که معمولاً بین هفته های 24 تا 18 هفته حاملگی است.
در شرایط نادر ، متخصص قلب و عروق کودکان می توانند تصاویر قلب جنین را در اوایل بارداری ۱۱-۱۳ هفته بدست آورند. با این حال ، در صورت انجام اسکن اولیه در اوایل این مرحله ، از مادر خواسته می شود که تصاویر قطعی تر را بعداً در حاملگی بازگرداند تا یافته های قبلی را تأیید کند.
اگر متخصص زنان و زایمان ناهنجاری ساختاری قلب را تشخیص دهند ، مادر برای تشخیص و مشاوره دقیق تر به پزشک و متخصص قلب مراجعه می کند. پس از اکو قلب جنین ، متخصص قلب و عروق کودکان ، یافته ها را به تفصیل بررسی می کند و تعیین می کند که آیا پیگیری بیشتر در دوران بارداری یا زایمان ضروری است.
بسته به شدت نقص قلب ، مادر ممکن است در دوران بارداری یک یا حتی چند بار به متخصص قلب جنین مراجعه کند. اگر اکو قلب جنین طبیعی باشد ، مادر معمولاً از متخصص قلب و عروق خارج می شود یا در برخی موارد ، نوزاد بعد از تولد تحت اکو قلب قرار می گیرد.
هنگامی که نقص قلب تشخیص داده شود ، متخصص قلب و عروق کودکان به محض اتمام مطالعه ، تشخیص و پیامدهای آن را با جزئیات توضیح می دهد. در بسیاری موارد ، متخصص قلب بعد از انجام سونوگرافی ، مطالعه اولیه را می گیرد.
توجه به این نکته حائز اهمیت است که حتی در مورد اکو قلب طبیعی جنین ، آزمایش محدودیتهای ذاتی دارد ، زیرا گردش خون در جنین از زمان تولد متفاوت است.
برخی محدودیت ها عبارتند از:

 • عدم امکان رد حفره های کوچک (مانند نقایص سپر دهلیزی یا بطن)
 • ناهنجاری وریدی ریوی (همچنین به عنوان بازگشت وریدی ریوی غیرعادی جزئی شناخته شده است)
 • ناهنجاری های دریچه جزئی (از جمله دریچه آئورت دوتایی شکم) و همرفت شدن آئورت .

برای هر بارداری که شامل یک بیماری قلبی پیچیده باشد ، توصیه می شود در یک بیمارستان بزرگ با دسترسی به متخصصان و خدمات مراقبت های ویژه برای پشتیبانی از کودک در هنگام زایمان ، از جمله بخش مراقبت های ویژه نوزادان (NICU) و بخش مراقبت های ویژه قلبی عروقی (CVICU) زایمان صورت گیرد.

آیا باید برای مراحل آماده شوم؟

برای آمادگی در این آزمون لازم نیست کاری انجام دهید. بر خلاف سونوگرافی های قبل از تولد ، نیازی به مثانه پر برای آزمایش ندارید.
انجام تست می تواند در هر جایی از ۳۰ دقیقه تا دو ساعت انجام شود.

در آزمایش چه اتفاقی می افتد؟

این آزمایش شبیه به سونوگرافی معمول بارداری است. اگر از طریق شکم شما انجام شود ، به آن اکوکاردیوگرافی شکمی گفته می شود. اگر از طریق واژن شما انجام شود ، به آن اکوکاردیوگرافی خارج عروقی گفته می شود.

 • اکوکاردیوگرافی شکمی

  اکوکاردیوگرافی شکمی شبیه سونوگرافی است.
  یک تکنسین سونوگرافی ابتدا از شما می خواهد که دراز بکشید و شکم خود را در معرض دید خود قرار دهید. آنها سپس ژله روان کننده مخصوصی را روی پوست شما وارد می کنند. ژله مانع از اصطکاک می شود تا تکنسین بتواند مبدل سونوگرافی را که وسیله ای است که امواج صوتی را ارسال و دریافت می کند ، بر روی پوست شما منتقل کند. ژله همچنین به انتقال امواج صوتی کمک می کند.
  مبدل امواج صوتی با فرکانس بالا را از طریق بدن شما می فرستد. امواج از وقتی که به یک جسم متراکم مانند قلب جنین شما میرسد ، صدا می کند. این صداها سپس به یک رایانه بازگردانده می شوند. امواج صوتی برای شنیدن گوش انسان بسیار زیاد است.
  تکنسین مبدل را به دور معده شما حرکت می دهد تا از قسمت های مختلف قلب کودک شما عکس بگیرد.
  بعد از انجام اکو قلب جنین ، ژله از شکم شما پاک می شود. سپس می توانید به فعالیتهای عادی خود برگردید.

اکو قلب جنین در چه صورت انجام میشود؟

 • اکوکاردیوگرافی ترانس واژینال

  برای اکوکاردیوگرافی از طریق واژن ، از شما خواسته شده است که از کمر به پایین دراز بکشید. یک تکنسین ، یک کاوشگر کوچک را در واژن شما وارد می کند. این کاوشگر از امواج صوتی استفاده می کند تا تصویری از قلب کودک شما بگیرد.
  اکوکاردیوگرافی ترانس واژینال معمولاً در مراحل اولیه بارداری استفاده می شود. ممکن است تصویری واضح تر از قلب جنین ارائه دهد.

آیا خطراتی برای اکو قلب جنین وجود دارد؟

خطرات شناخته شده ای در ارتباط با اکو قلب وجود ندارد ، زیرا از فناوری سونوگرافی استفاده می کند و تابشی ندارد.

نتایج چه معنایی می دهد؟

در حین ملاقات پیگیری ، پزشک نتایج را برای شما توضیح می دهد و به هر سؤالی پاسخ می دهد. معمولاً نتایج طبیعی بدان معنی است که پزشک شما ناهنجاری قلبی پیدا نکرده است.
اگر پزشک شما مشکلی مانند نقص قلب ، ناهنجاری ریتم یا مشکل دیگر را پیدا کرد ، ممکن است به آزمایش های بیشتری مانند اسکن MRI جنین یا سایر سونوگرافی های سطح بالا احتیاج داشته باشید.
پزشک همچنین شما را به منابع یا متخصصانی که می توانند وضعیت فرزند متولد نشده شما را معالجه کنند ، ارجاع می دهد.
همچنین ممکن است شما به اکوکاردیوگرافی بیشتر از یک بار نیاز داشته باشید. یا ممکن است نیاز به آزمایش اضافی دارید.
یادآوری این نکته حائز اهمیت است که پزشک شما نمی تواند از نتایج اکوکاردیوگرافی برای تشخیص هر بیماری استفاده کند. برخی از مشکلات ، مانند سوراخ در قلب ، حتی با تجهیزات پیشرفته نیز مشاهده آن دشوار است.
پزشک شما با استفاده از نتایج آزمایش در مورد آنچه آنها می توانند و نمی توانند تشخیص دهند ، توضیح می دهد.

چرا اکو قلب جنین مهم است؟

نتایج غیرطبیعی ناشی از اکوکاردیوگرافی جنین می تواند بی نتیجه باشد یا نیاز به انجام آزمایش های بیشتر برای یافتن اشتباه دارد. بعضی اوقات مشکلات رد می شود و آزمایش دیگری لازم نیست. بعد از تشخیص پزشک بیماری ، می توانید بارداری خود را بهتر مدیریت کرده و برای زایمان آماده کنید.
نتایج حاصل از این آزمایش به شما و پزشکتان کمک می کند تا درمان هایی را که ممکن است کودک شما بعد از زایمان مانند جراحی نیاز دارد را ، انجام دهد. همچنین می توانید برای کمک به شما در تصمیم گیری های خوب در دوران باقیمانده از بارداری ، از مشاوره استفاده کنید.

اکو قلب جنین در چه صورت انجام میشود؟

درک اکوکاردیوگرافی جنین

اکوکاردیوگرافی جنین (اکو) آزمایشی است که نشان می دهد قلب کودک قبل از تولد سالم است. تصاویر با استفاده از امواج صوتی خفیف شکل می گیرند. به این روش سونوگرافی گفته می شود.
این آزمایش مشکلات مربوط به ساختار قلب ، عملکرد و ریتم کودک را بررسی می کند. یافتن این مشکلات قلبی قبل از تولد بدان معنی است که می توان آنها را زود مدیریت کرد. این همچنین ممکن است در برنامه ریزی برای انجام کارها پس از تولد کمک کند. بسیاری از مشکلات قلبی را می توان با اکو جنین یافت. اما برخی از آنها تا زمان تولد نوزاد دیده نمی شوند.
آزمایش بدون درد است. هیچ چیز به بدن شما وارد نمی شود.

فوق تخصص قلب جنین و کودکان، دکتر سیدحسن شریفی

اکو قلب جنین در چه صورت انجام میشود؟

Drsharifi۵۲

اکو قلب جنین در چه صورت انجام میشود؟

۲۶۴۰۷۵۹۱

۰۹۳۹۴۸۱۱۱۳۸

اکو قلب جنین در چه صورت انجام میشود؟

آدرس: خیابان شریعتی، دستگردی(ظفر)، خیابان آقازاده فرد(اطلسی)، خیابان پانزدهم، پلاک۲۴، ساختمان موژان، واحد ۳

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • فافا
   درباره اکو قلب جنین در چه صورت انجام میشود؟

   سلام .کسی میدونه هزینه اکوی قلب جنین تقریبا چقده ؟

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.