۲۲۶۶۱۲
۲ نظر
۱۰۲۴۳
۲ نظر
۱۰۲۴۳

درمان سریع تبخال تناسلی، وقتی در بارداری درگیرش می‌شوید

حتی اگر تبخال تناسلی برای اکثر افراد عارضه جدی نداشته باشد، ویروس HSV-۲ برای نوزادان خطراتی را ایجاد می‌کند، بنابراین درمان سریع تبخال تناسلی، اهمیت زیادی دارد. تجویز داروهای ضد ویروسی برای تبخال دستگاه تناسلی می‌تواند دفعات و مدت شیوع آن را کاهش دهد.

درمان سریع تبخال تناسلی، وقتی در بارداری درگیرش می‌شوید

هدف اصلی مدیریت تبخال دستگاه تناسلی در دوران بارداری جلوگیری از عفونت در کودک است. زنان مبتلا به ضایعات تبخال، هنگام زایمان بیشترین خطر انتقال عفونت را به کودک خود دارند. اگر مشکل تبخال تناسلی در دوران بارداری را دارید پزشک به احتمال زیاد در مورد خطرات و مزایای استفاده از درمان سرکوب کننده در پایان بارداری با شما صحبت خواهد کرد. درمان سرکوبگر می تواند به کاهش خطر ابتلا به ضایعات مکرر و سایر علائم کمک کند و می تواند خطر انتقال تبخال دستگاه تناسلی به نوزاد در هنگام زایمان را کاهش دهد. در ادامه این مطلب با روش‌های درمان سریع تبخال تناسلی آشنا می‌شوید.

درمان سریع تبخال تناسلی در دوران بارداری
پزشک شما ممکن است درمان سرکوب کننده را در دوران بارداری توصیه کند تا به شما در کاهش تعداد شیوع تبخال کمک کند. درمان طولانی مدت سرکوبگر می تواند این شیوع را به میزان قابل توجهی کاهش دهد و احتمالاً در دوران بارداری بی خطر است.
Acyclovir ،Zovirax، و valacyclovir ،Valtrex داروهایی هستند که بیشتر برای سرکوب و درمان شیوع تبخال در دوران بارداری مورد استفاده قرار می گیرند. این داروها به کاهش میزان فعال بودن ویروس کمک می کنند. آنها همچنین به تسریع در بهبود ضایعات کمک می کنند. همچنین ممکن است احتمال ضایعات فعال در زمان زایمان کاهش یابد. به نوبه خود، این داروها احتمال نیاز به سزارین را برای جلوگیری از انتقال ویروس کاهش می دهد.
هیچ مدرکی وجود آسیکلوویر یا والاسیکلوویر را به عوارض جانبی جدی در نوزادان متولد شده از مادرانی که این داروها را در دوران بارداری مصرف کرده اند، نشان نداده است.
درمان با این داروها معمولاً از حدود هفته 36 بارداری شروع می شود. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، دوزهای زیر را در دوران بارداری توصیه می کنند:

 • acyclovir: دوز ۴۰۰ میلی گرم سه بار در روز
 • valacyclovir: دوز ۵۰۰ میلی گرم دو بار در روز
 • Famciclovir Famvir برای درمان تبخال دستگاه تناسلی، به صورت مکرر تأیید شده است. Famciclovir به همان اندازه acyclovir یا valacyclovir مؤثر است، اما گران تر است. با این حال هیچ گونه اطلاعاتی در مورد استفاده از فامسیکلوویر در دوران بارداری وجود ندارد، بنابراین این دارو در موارد کمتری استفاده می شود.

درمان سریع تبخال تناسلی، وقتی در بارداری درگیرش می‌شوید

زگیل تناسلی در زنان، پیشگیری از انتقال در هنگام رابطه جنسی
درمان سرکوب کننده تبخال دستگاه تناسلی همچنین می تواند به کاهش خطر انتقال عفونت به شریک جنسی کمک کند. سایر مراحل می تواند به شما اطمینان دهد که شما یک شریک جنسی را آلوده نمی کنید. به عنوان مثال، عفونت تبخال دستگاه تناسلی علاوه بر تماس تناسلی به دستگاه تناسلی، می تواند از طریق تماس دهان به دستگاه تناسلی منتقل شود، بنابراین شما باید از کاندوم یا سد دندانپزشکی استفاده کنید.

این کار را باید حتی در صورت عدم وجود علائم انجام دهید. وقتی متوجه علائم شدید، باید از تماس جنسی به طور کلی خودداری کنید. این شامل دوره قبل از شیوع است که ممکن است شما در لمس در ناحیه تناسلی خود حساس تر باشید. این حساسیت هشداری است مبنی بر وقوع شیوع ضایعات تبخال.

تبخال تناسلی در زنان، مشورت با پزشک
شما گزینه هایی برای سرکوب تبخال دستگاه تناسلی در دوران بارداری دارید کهچندین مزیت دارد، از جمله:

 • در طی زایمان خطر انتقال ویروس به کودک شما کاهش می یابد
 • کاهش احتمالی نیاز به سزارین
 • کاهش خطر انتقال ویروس به همسر
 • با پزشک خود در مورد تجویز یکی از داروهای سرکوبگر، صحبت کنید.

  تشخیص اچ پی وی در بارداری
  معمولاً HPV را در دوران بارداری آزمایش نمی کنند، مگر اینکه دلیل داشته باشند.
  تشخیص HPV معمولاً در صورت یافتن زگیل یا در طی آزمایش معمول پاپ، معمولاً انجام می شود. در طی آزمایش پاپ، پزشک شما از سواب استفاده می کند تا تعداد کمی از سلول ها از دهانه رحم شما خارج شود. آنها این نمونه را به آزمایشگاه می فرستند و آن را برای سلول های سرطانی آزمایش می کنند. وجود سلولهای سرطانی ممکن است نشانگر HPV باشد.
  اگر بالای ۳۰ سال دارید، آزمایش HPV DNA را به همراه تست پاپ به شما ارائه می دهد. این آزمایش می تواند تشخیص دهد که آیا شما نوعی از HPV دارید که می تواند باعث سرطان دهانه رحم شود.
  زگیل همچنین نیازی به درمان ندارد مگر اینکه بزرگ یا آزاردهنده باشد. در صورت بروز این موارد، پزشک می تواند با خیال راحت آنها را از طریق موارد زیر حذف کند:
 • انجماد آنها با نیتروژن مایع (کرایوتراپی)
 • لیزر درمانی
 • استفاده از سوزن گرم شده
 • انجام عمل جراحی یا برداشتن کوچک

زگیل تناسلی در زنان، در زایمان من تأثیر می‌گذارد؟
داشتن زگیل تناسلی نباید در زایمان شما تأثیر بگذارد.
بعضی اوقات زگیل های بزرگ ممکن است هنگام زایمان باعث خونریزی شوند. به ندرت زگیل های تناسلی می توانند در طول بارداری به اندازه کافی بزرگ شوند تا کانال تولد را مسدود کنند یا زایمان را مشکل تر کنند. اگر این اتفاق بیفتد، احتمالاً پزشک شما توصیه می کند که سزارین کنید.

اچ پی وی در زنان، پس از زایمان چگونه درمان می شود؟
اگر یک آزمایش پاپ نشان دهد که شما سلولهای سرطانی در دهانه رحم دارید، ممکن است پزشک منتظر بماند تا بعد از زایمان شما را معالجه کند. پس از تولد کودک، احتمالاً پاپ تست دیگری خواهید داشت.
HPV اغلب بدون درمان پاک می شود. اگر هنوز سلولهای غیر طبیعی بعد از زایمان دارید، پزشک ممکن است با از بین بردن بافت غیر طبیعی با یکی از این روشها شما را درمان کند:
جراحی کرایوس، که انجماد سلولهای غیر طبیعی انجام می شود.
بیوپسی مخروطی یا مخروط کردن، که شامل استفاده از چاقو برای برداشتن یک تکه مخروطی به شکل بافت است.
حلقه برداشتن الکتروشیمیایی حلقه (LEEP)، که شامل از بین بردن بافت های غیر طبیعی شما با یک حلقه گرم شده برقی است.

اچ پی وی در زنان، در زایمان قابل انتقال است؟
داشتن HPV در دوران بارداری نباید بر سلامت کودک شما تأثیر بگذارد. ممکن است HPV را در دوران بارداری یا زایمان به نوزاد متولد نشده خود منتقل کنید، اما بعید است.
مطالعات در مورد میزان انتقال HPV از مادر به نوزاد متفاوت است.
در یک مطالعه در سال ۲۰۱۶، محققان دریافتند که حدود ۱۱ درصد از نوزادان متولد شده از مادران مثبت HPV نیز دارای این ویروس هستند.
در موارد نادر، زگیل های تناسلی ممکن است به کودک منتقل شود. ممکن است زگیل روی حنجره یا تارهای صوتی نوزاد ایجاد شود. وقتی زگیل در این مناطق ایجاد می شود، به آن پاپیلوماتوز تنفسی مکرر گفته می شود. درمان شامل عمل جراحی برای از بین بردن رشد است.


درمان سریع تبخال تناسلی، وقتی در بارداری درگیرش می‌شوید


آیا ممکن است از تبخال بمیرید؟
هنگام مراجعه بیماران برای بررسی تبخال، بیشتر افراد در مورد انواع تبخال دهانی و تناسلی ناشی از دو نوع ویروس تبخال سیمپلکس HSV-۱ و HSV-۲ نگران هستند.
به طور کلی HSV-1 باعث تبخال دهان می شود و HSV-2 باعث تبخال دستگاه تناسلی می شود. اما هر دو نوع می توانند باعث ایجاد زخم در ناحیه صورت یا ناحیه تناسلی شوند.
هر دو ویروس مسری هستند. تبخال تناسلی یک عفونت مقاربتی (STI) است. تبخال دهان از طریق بوسیدن می تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود.
علائم تبخال می تواند شامل درد و خارش باشد. ممکن است تاول ها از بین بروند یا پوسته پوسته شوند. برخی عفونت ها بی ضرر هستند و عوارضی ایجاد نمی کنند.
هنوز هم ممکن است در مورد خطرات احتمالی عفونت تبخال سوالاتی داشته باشید. حتی ممکن است از خود بپرسید که آیا ممکن است از تبخال یا عوارض ناشی از آن بمیرید. در ادامه این سوال را بررسی خواهیم کرد.

عوارض تبخال دهان
هیچ درمانی در حال حاضر برای تبخال دهان (زخمهای سرد) وجود ندارد. پس از انتقال ویروس در سیستم شما باقی می ماند.
تاول ها می توانند در طول زندگی ناپدید شوند و دوباره ظاهر شوند. وقتی علائم قابل مشاهده ای ندارید، این بدان معنی است که ویروس غیرفعال است، اما هنوز هم می توانید آن را به دیگران انتقال دهید. بسیاری از افراد علائم قابل مشاهده ای ایجاد نمی کنند.
در بیشتر موارد، تبخال دهان یک عفونت خفیف است. زخم ها معمولاً به تنهایی بدون درمان از بین می روند.
در موارد نادر ممکن است عوارض ایجاد شود. این احتمال بیشتر در افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند، ممکن است به دلیل افزایش سن یا بیماری مزمن رخ دهد.
در صورت دردناک بودن نوشیدن به دلیل تاول های دهان، می تواند بدن دچار کمبود آب شود. در صورت عدم درمان، کمبود آب بدن می تواند منجر به مشکلات جدی شود. مطمئناً این اتفاق نمی افتد. فقط مطمئن شوید که به اندازه کافی آب می نوشید، حتی اگر ناراحت کننده باشد.
یکی دیگر از عوارض فوق العاده نادر تبخال دهان، آنسفالیت است. این حالت هنگامی رخ می دهد که عفونت ویروسی به مغز منتقل و باعث التهاب شود. انسفالیت معمولاً تهدیدکننده زندگی نیست. فقط ممکن است باعث علائم خفیف آنفولانزا شود.
در صورت تماس ویروس با پوست شکسته، عوارض جزئی تبخال دهان شامل عفونت پوستی است. اگر بریدگی یا اگزما داشته باشید، این اتفاق می افتد. در مواردی که زخم های سرما نواحی گسترده پوست را تحت پوشش خود قرار می دهند، گاهی اوقات می تواند یک اورژانس پزشکی باشد.
اگر کودکی مبتلا به تبخال باشد و انگشت شست خود را بمکد، تاول می تواند در اطراف انگشت تشکیل شود.
اگر ویروس به چشم ها گسترش یابد، تورم و التهاب در نزدیکی پلک ایجاد می شود. عفونت که به قرنیه سرایت کند می تواند منجر به کوری شود.
مهم است که در حین شیوع تبخال، دست های خود را بشویید و در صورت بروز علائم عفونت پوستی یا چشم به پزشک مراجعه کنید.

عوارض تبخال دستگاه تناسلی
هیچ درمانی فعلی برای تبخال دستگاه تناسلی وجود ندارد. این عفونت ها همچنین می توانند خفیف و بی ضرر باشند.
عوارض جزئی تبخال دستگاه تناسلی شامل التهاب در اطراف مثانه و روده است که می تواند به تورم و درد منجر شود. اگر تورم از تخلیه مثانه جلوگیری کند، ممکن است به سوند نیاز داشته باشید.
مننژیت یکی دیگر از عوارض ممکن است هر چند بعید به نظر می رسد. مننژیت هنگامی رخ می دهد که عفونت ویروسی گسترش یابد و باعث التهاب غشاهای اطراف مغز و نخاع شود.
مننژیت ویروسی به طور معمول یک عفونت خفیف است که ممکن است به تنهایی پاک شود.
همانند تبخال دهان، آنسفالیت نیز عارضه احتمالی تبخال دستگاه تناسلی است، اما نادرتر است.
به خاطر داشته باشید که ابتلا به تبخال دستگاه تناسلی خطر ابتلا به سایر STI ها را افزایش می دهد. تاول ها می توانند باعث ایجاد شکاف در پوست شوند و ورود برخی میکروب های خاص به بدن را آسان تر می کنند.

تبخال دستگاه تناسلی و عوارض زایمان
حتی اگر تبخال دستگاه تناسلی برای اکثر افراد عارضه جدی نداشته باشد، ویروس HSV-۲ می‌تواند برای نوزادان متولد شده خطرناک باشد.
تبخال نوزادی یک عارضه جدی در مورد تبخال دستگاه تناسلی است. عفونتی که در دوران بارداری یا زایمان به کودک منتقل شود، می تواند باعث باعث آسیب مغزی، کوری یا حتی مرگ نوزاد تازه متولد شده شود.
درمان به طور معمول شامل ضد ویروس ها برای سرکوب ویروس است.
اگر خطر انتقال ویروس به نوزاد وجود داشته باشد، پزشکان ممکن است سزارین را توصیه کنند.

انواع دیگر ویروس های تبخال
HSV-۲ انواع شایع تبخال هستند. با این حال، انواع دیگر ویروس همچنین می توانند عوارض بالقوه جدی داشته باشند.

 • ویروس واریسلا زوستر (HSV-۳)
  ویروسی است که باعث ایجاد آبله مرغان و زونا می شود. عفونت آبله مرغان معمولاً خفیف است. اما ویروس می تواند در افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند، پیشرفت کند و باعث ایجاد عوارض بالقوه تهدید کننده زندگی مانند ذات الریه یا سندرم شوک سمی شود.
  در صورت عدم درمان ویروس زونا ممکن است باعث التهاب مغز (آنسفالیت) شود.
 • ویروس اپستین بار (HSV-۴)
  ویروسی است که باعث ایجاد مونونوکلئوز عفونی می شود. مونو معمولاً جدی نیست.
  در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، این بیماری ممکن است منجر به آنسفالیت یا التهاب ماهیچه های قلب شود. این ویروس همچنین به لنفوم مرتبط است.
 • سیتومگالوویروس (CMV) (HSV-۵)
  این ویروس یک عفونت است که باعث ایجاد مونو نیز می شود. معمولاً در افراد سالم مشکلی ایجاد نمی کند. اگر سیستم ایمنی بدن به خطر بیفتد، خطر ابتلا به آنسفالیت و ذات الریه وجود دارد.
  این ویروس همچنین می تواند در دوران بارداری یا تولد به نوزادان منتقل شود. نوزادان مبتلا به CMV مادرزادی در معرض خطرات زیر هستند:
 • تشنج
 • ذات الریه
 • عملکرد ضعیف کبد
 • تولد زودرس

تبخال دهان و دستگاه تناسلی هر دو قابل درمان هستند.
تجویز داروهای ضد ویروسی برای تبخال دستگاه تناسلی می تواند دفعات و مدت شیوع آن را کاهش دهد.
برای خوددرمانی در خانه، یک کمپرس خنک را به ناحیه مورد نظر بمالید. برای تسکین درد و خارش از داروهای بدون درد سرد استفاده کنید.


درمان سریع تبخال تناسلی، وقتی در بارداری درگیرش می‌شوید
زگیل تناسلی در زنان، روش درمان با لیزر قطعی است؟
در هنگام شیوع زگیل تناسلی در زنان از تماس جنسی خودداری کنید تا از شیوع هر دو ویروس جلوگیری شود. داروها همچنین می توانند از انتقال جلوگیری کنند.
در صورت تشخیص بیماری تبخال تناسلی یا تبخال دهان ممکن است از بدترین حالت هراس داشته باشید. اما درمان می تواند شیوع بیماری را به حداقل برساند و خطر بروز عوارض را کاهش دهد.
در صورت شیوع تبخال فعال و ابتلا به بیماری غیرمعمول، پیشنهاد می‌کنیم برای مشاوره و درمان زگیل تناسلی با دکتر مائده یوسفی، جراح و متخصص زنان و زایمان ارتباط بگیرید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • سلام معصومه هستم 33سالمه
   درباره درمان سریع تبخال تناسلی، وقتی در بارداری درگیرش می‌شوید

   من اطراف وارژن چندتا دونه ریز زخم مانند دارم که باعث خارش میشه بعدازبین رفتن جاش سیاه میماند چیکارباید بکنم این پامادی چیزی میدانید بگید بی زحمت الان هفته 24 بارداری هستم قبل بارداری هم گاهی اینجوری میشدم

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    همراه عزیز نی نی بان، اگر سئوالی دارید با متخصصان کلینیک نی نی بان مطرح کنید
    https://clinic.niniban.com

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.