۲۲۶۶۶۴
۴۶۰۶
۴۶۰۶

مصرف کافئین در بارداری، میزان مصرف مجاز چقدر است؟

برای مصرف کافئین در بارداری باید از پزشک معالج خود اجازه بگیرید. کافئین ماده شیمایی قوی و موثری است که می‌تواند عملکرد سیستم‌های بدن مادر و جنین را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین با ما در نی‌نی‌بان باشید تا میزان مصرف مجاز کافئین در حاملگی را بدانیم.

مصرف کافئین در بارداری، میزان مصرف مجاز چقدر است؟

یکی از مهم‌ترین نوشیدنی‌هایی که هر خانمی دوست دارد بخورد؛ نوشیدنی‌های گازدار و نوشیدنی‌های گرم است. این نوشیدنی‌ها اکثرا حاوی کافئین هستند. نوشابه کوکا، قهوه و چای برای بارداری همیشه مورد بحث بوده‌اند؛ چون سرشار از کافئین هستند. این نوشیدنی‌ها که با اثر کافئین بر فشار خون و ضربان قلب، سیستم بدن را تحریک می‌کنند. می‌توانند سلامت مادر و جنین را به خطر بیاندازند. با این اوصاف اگر عادت دارید که نوشیدنی‌های کافئین‌دار بنوشید؛ در ادامه با ما باشید تا بررسی کنیم که میزان مجاز کافئین در بارداری چقدر است.

در این مطلب می‌خوانید:

 • اثرات کافئین در دوران بارداری
 • مکانیزم اثر کافئین در بدن
 • ارتباط بین مصرف کافئین و سقط خود به خودی جنین
 • اثر کافئین در بارداری بر سیستم عصبی مادر و جنین

مصرف کافئین در بارداری، میزان مصرف مجاز چقدر است؟

اثرات مصرف کافئین در بارداری

کافئین در حالت عادی سطح انرژی بدن را بالا می‌یرد اما در دوران بارداری می‌تواند شما را در وضعیت بدی قرار دهد و سلامت شما و جنین را به خطر بیاندازد. بنابراین اگر عادت دارید که نوشیدنی‌های حاوی کافئین را مصرف کنید؛ بهتر است برای ترک مصرف مواد کافئین‌دار در طول دوران حاملگی برنامه‌ریزی کنید.

ماندگاری کافئین در بدن حین بارداری

بنا به مطالعات دانشمندان میزان ماندگاری کافئین در بدن، حداکثر ۵ ساعت است اما در دوران بارداری مدت ماندن این مادده در جریان خون و سیستم عروقی بدن به بیش از ۵ ساعت می‌رسد. این حالت زمانی مطرح است که بخواهید بارداری بی‌دغدغه‌ای داشته باشید و حتی پزشک شما را از خطر سقط هم آگاه کرده باشد. بیشتری حالت اثر گذاری کافئین در بدن ۳۰-۶۰ دقیقه، بعد از خوردن آن است.

مصرف کافئین در بارداری، میزان مصرف مجاز چقدر است؟

ارتباط بین مصرف کافئین و سقط خود به خودی جنین

برخی افراد نگران‌اند که مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار در بارداری خطر سقط برای آنها داشته باشد؛ محققان با مطالعات گسترده روی این موضوع هنوز شواهدی برای این ادعا پیدا نکرده‌اند. مصرف 300 میلی‌گرم کافئین در روز برای مادر و جنین او خطری ندارد.

مصرف کافئین در بارداری، میزان مصرف مجاز چقدر است؟

بیشتر بخوانید: موارد ممنوع در بارداری، شما بار شیشه دارید!

مزایای کافئین و قهوه برای سلامتی

مصرف مواد کافئین باعث افزایش سطح انرژی و میزان تمرکز می‌شود. تحقیقات نشان داده‌اند که کافئین باعث تحریک مغز و سیستم عصبی مرکزی مادر می‌شود و به بیدار ماندن و هوشیاری او کمک می‌کند. از طرفی این ماده شیمیایی برای درمان سردردها هنگام ترکیب با داروهای تسکین دهنده درد مانند استامینوفن مؤثر است. علاوه بر این ، برخی نوشیدنی‌های کافئین دار حاوی آنتی اکسیدان‌هایی هستند که ترکیبات مفید آنها، سلول‌ها را از آسیب‌های شیمیایی در امان نگاه می‌دارد. از طرفی التهاب آنها را کاهش می‌هد و از بیماری‌های مزمن جلوگیری می‌کند.

مصرف کافئین در بارداری، میزان مصرف مجاز چقدر است؟

خطرات کافئین برای سلامتی مادران باردار

اگرچه کافئین فواید زیادی برای زنان دارد و می‌تواند تمرکز آنها را بیشتر کند اما در دوران بارداری مصرف کافئین کار درستی نیست. به همین دلیل به زنان باردار توصیه می‌شود؛ مصرف کافئین را به صورتی نوشیدنی یا خوراکی‌های کافئین‌دار در بدن محدود کند.

 • متابولیسم آهسته کافئین در دوران بارداری: کافئین در بدن زنان باردار بسیار آهسته متابولیزه می‌شود؛ بنابراین به دلیل دیر خارج شدن از بدن، می‌تواند به راحتی وارد جریان خون شود؛ از جفت عبور کند و به از طریق جریان خون به بدن جنین برسد.
 • کاهش وزن تولد نوزاد: مطالعات نشان داده که ۵۰ تا ۱۴۹ میلی‌گرم کافیین در روز طی دوران بارداری میزان تولد نوزاد با وزن پایین را ۱۳ درصد افزایش می‌دهد.
 • دیگر عوارض جانبی کافئین: فشار خون بالا، ضربان قلب سریع، افزایش اضطراب، سرگیجه، بی‌قراری ، درد شکم و اسهال

بیشتر بخوانید: ورزش در بارداری، سه ماه اول را دست نگه دارید

مصرف کافئین در بارداری، میزان مصرف مجاز چقدر است؟

میزان مجاز مصرف کافئین در بارداری

محققان و سازمان‌های جهانی پزشکی به خانم‌های باردار توصیه می‌کنند که در دوران بارداری، کافئین را در رژیم روزانه خود محدود کنند. میزان مجاز مصرف کافئین در بارداری معادل 200 میلی‌گرم در روز است. این یعنی:

 • 1-2 فنجان قهوه در روز (۲۴۰-۵۸۰ میلی‌لیتر)
 • 2-4 فنجای چای در روز ( ۲۴۰-۹۶۰ میلی‌لیتر)

بیشتر بخوانید: طاق باز خوابیدن در بارداری و خطر مرده زایی

مصرف کافئین در بارداری، میزان مصرف مجاز چقدر است؟

میزان کافیین نوشیدنی‌‌های پر طرفدار

در سوپرمارکت‌ها انواع قهوه، چای، نوشابه، نوشیدنی‌های انرژی‌زا و دیگر آشامیدنی‌های کافئین‌دار مقادار زیادی کافئین دارند. میزان کافئین در این آشامیدنی‌ها عبارتست از:

 • قهوه: ۶۰-۲۰۰ میلی‌‌گرم در هر ۲۴۰ میلی لیتر
 • اسپرسو: ۳۰-۵۰ میلی‌گرم در هر ۳۰ میلی لیتر
 • نوشابه انرژی‌زا: ۵۰-۱۶۰ میلی‌گرم در هر ۲۴۰ میلی لیتر
 • چای: ۲۰ میلی‌گرم در هر ۲۴۰ میلی‌لیتر
 • کاکائو: ۳ تا ۳۲ میلی‌گرم در هر ۲۴۰ میلی لیتر
 • شیر شکلات: ۲-۷ میلی‌گرم در هر ۲۴۰ میلی لیتر
 • قهوه بدون کافئین: ۲-۴ میلی‌گرم در هر ۲۴۰ میلی لیتر

مصرف کافئین در بارداری، میزان مصرف مجاز چقدر است؟

سوالات متداول

آیا غذاها هم کافئین دارند و در بارداری خوردن آنها مجاز است؟

کافئین در برخی خوراکی‌ها و غذاها هم موجود است. بیشتر مردم تصور می‌کنند که کافئین فقط در قهوه وجود دارد در حالی‌که کافئین در شکلات هم هست؛ مثلا یک قالب شکلات ۲۸ گرمی، بسته به فرمول شکلات، حاوی ۱ تا ۳۵ میلی گرم کافئین است.

کافئین داروها هم برای بارداری خطرناک است؟

بیشتر مردم از این موضوع بی‌اطلاع‌اند که برخی داروها هم در فرمول خود کافئین دارند. مسکن‌هایی که کافئین دارند و همچنین مکمل‌هایی که برای اهداف وزنی تجویز می‌شوند هم بعضا کافئین دارند. بنابراین برای مصرف هر دارو یا مکملی در دوران بارداری، حواس‌تان به میزان کافئین آن باشد و حتما درباره آن با پزشک متخصص مشورت کنید.

مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار در دوران بارداری برای کسانی که سابقه سقط داشته‌اند، مجاز است؟

بیشتر محققان می‌گویند، در دوران بارداری حدود مصرف ۳۰۰ میلی‌گرم کافئین در روز خطرناک نیست اما اثرات این ماده محرک بر سیستم اعصاب مادر، می‌تواند برای سلامت مادر و جنین مضر باشد و خطر سقط را افزایش دهد.

بیشتر بخوانید: میوه در بارداری، بچه خوشگل می خوام

مصرف کافئین در بارداری، میزان مصرف مجاز چقدر است؟

جمع‌بندی

کافئین یک ماده محرک است که سیستم اعصاب را به شدت تحریک می‌کند. این نوشیدنی می‌تواند بدن را به حالتی پرانرژی و تحریک‌شده نزدیک کند که فرد سرحال‌تر می‎‎شود. اگرچه این تاثیر برای یک آدم عادی مناسب است اما در کسانی که باردار شده‌اند و بارداری پرخطر دارند یا سابقه سقط داشته‌اند؛ باید برای هر کس محدود باشند. این میزان برای دوران بارداری توسط محققان اعلام شده است. حد مجاز کافئین در دوران بارداری حدود 300 میلی‌گرم در روز است. بنابراین اگر حامله هستید؛ بهتر است بیشتر 1-2 فنجان کوچک چای یا قهوه، بیشتر نخورید و نوشابه و شکلات را هم کم‌تر مصرف کنید.

منبع: Parents

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.