۲۳۳۹۸۱
۲۲۷۵۳
۲۲۷۵۳
پ

هماتوم بارداری چیست و چه عوارضی دارد؟ + راهنمایی کامل

هماتوم ساب کوریونی به زمانی می‌گویند که خون در دوران بارداری در زیر غشای کوریونی جمع می‌شود. این غشا دیواره رحم مادر را به کیسه آمنیوتیک جنین می‌چسباند. روی این مقاله کلیک کنید تا ببینید هماتوم بارداری چیست و چه عوارضی دارد.

هماتوم بارداری چیست و چه عوارضی دارد؟ + راهنمایی کامل

شایع‌ترین علامت هماتوم خونریزی واژینال است، اما برخی از افراد نیز ممکن است هیچ علائمی نداشته باشند. اکثر غشاهای ساب کوریونیک خود به خود بدون ایجاد عوارض بارداری از بین می‌روند و جای نگرانی ندارند. با این حال، به خواندن ادامه دهید تا ببینید هماتوم بارداری چیست و چه عوارضی دارد.

بیشتر بخوانید: هماتوم در دوران بارداری چیست؟

در این مقاله می‌خوانید:

 • هماتوم بارداری چیست؟
 • علت هماتوم بارداری چیست؟
 • علائم هماتوم بارداری چیست؟
 • عوارض هماتوم بارداری چیست؟
 • درمان هماتوم بارداری
 • پرسش و پاسخ در مورد هماتوم بارداری

هماتوم بارداری چیست؟

هماتوم در بارداری می‌تواند با خونریزی واژینال همراه باشد.

هماتوم ساب کوریونیک از تشکیل شدن خون بین دیواره رحم و غشای کوریونی در دوران بارداری ایجاد می‌شود. غشای کوریونی خارجی‌ترین لایه‌ای است که کیسه آمنیوتیک جنین را از دیواره رحم جدا می‌کند. پس هماتوم در بارداری می‌تواند با خونریزی واژینال همراه باشد.
با این حال، یک هماتوم ساب کوریونیک می‌تواند بدون درمان خود به خود برطرف شود؛ اما در برخی موارد، پزشک شما پس از ارزیابی هماتوم، برنامه‌ای را برای پیگیری توصیه می‌کند. هر چند که به ندرت ممکن است هماتوم برای سلامت شما عوارض جدی به دنبال داشته باشد.

هماتوم بارداری چیست و چه عوارضی دارد؟ + راهنمایی کامل

بیشتر بخوانید: لخته خون در بارداری، هماتوم قابل پیشگیری است؟

علت هماتوم بارداری چیست؟

هماتوم ساب کوریونی زمانی رخ می‌دهد که غشای کوریون از دیواره رحم جدا می‌شود. غشای کوریون، خارجی‌ترین لایه کیسه آمنیوتیک است. کیسه آمنیوتیک یا کیسه آب جایی است که کودک در رحم شما رشد می‌کند. این جدا شدن از دیواره رحم می‌تواند کوچک یا بزرگ باشد. با این حال، پزشکان و متخصصان کاملاً مطمئن نیستند که چه چیزی باعث این جدایی می‌شود. البته یک سری شرایط خاص ممکن است شما را در معرض خطر بیشتری برای ایجاد هماتوم بارداری قرار دهد. این عوامل مرتبط با هماتوم بارداری عبارتند از:

 • بی نظمی‌های رحم
 • سابقه عفونت‌های رحمی
 • سابقه ترومای رحم
 • سابقه سقط جنین
 • بارداری با IVF
 • فشار خون بالا

هماتوم بارداری چیست و چه عوارضی دارد؟ + راهنمایی کامل

بیشتر بخوانید: لکه بینی و خونریزی در بارداری، نشانه‌ها را دنبال کنید

علائم هماتوم بارداری چیست؟

هماتوم در طی یک سونوگرافی معمولی کشف می‌شود.

شایع‌ترین علامت هماتوم ساب کوریونیک، خونریزی واژینال در نیمه اول بارداری است. خونریزی می‌تواند از نوع شدید همراه با لخته شدن تا لکه بینی خفیف متغیر باشد. علاوه بر این، گرفتگی لگن نیز ممکن است داشته باشید، هرچند که معمولاً این‌طور نیست.
در واقع، بسیاری از مردم اصلاً خونریزی ندارند و هماتوم در طی یک سونوگرافی معمولی کشف می‌شود. اگر در دوران بارداری خونریزی داشتید، همیشه بهتر است با پزشک خود صحبت کنید تا بتواند هر گونه عارضه جدی را رد کند.

بیشتر بخوانید: لک بینی و خونریزی دربارداری، نشانه چیست؟

عوارض هماتوم بارداری چیست؟

خونریزی ساب کوریونی ممکن است احتمال عوارض بارداری را افزایش دهد. برخی از این عوارض احتمالی عبارتند از:

 • خونریزی بیش از حد واژن
 • سقط جنین
 • زایمان زودرس
 • جدا شدن جفت

اکثر هماتوم‌های ساب کوریونیک خود به خود و بدون مداخله برطرف می‌شوند و عوارضی برای بارداری ایجاد نمی‌کنند. پزشک شما هماتوم را ارزیابی می‌کند و تشخیص می‌دهد که آیا درمان، بر اساس چندین فاکتور از جمله اندازه هماتوم و ماه بارداری شما ضروری است یا خیر.

هماتوم بارداری چیست و چه عوارضی دارد؟ + راهنمایی کامل

بیشتر بخوانید: عوارض هماتوم بارداری، ایست قلبی جنین است؟

درمان هماتوم بارداری

بسیاری از هماتوم‌های ساب کوریونیک، درست مانند بریدگی های دیگر روی پوست، خود به خود در طول زمان بهبود می‌یابند. پزشک، علائم و سوابق پزشکی شما را بررسی می‌کند و محل و اندازه هماتوم را نیز با سونوگرافی به دست می‌آورد. با این حال، برنامه درمانی به عوامل مختلفی مانند ماه بارداری شما بستگی دارد. برخی از درمان های ممکن برای هماتوم بارداری عبارتند از:

 • کاهش فعالیت‌هایی مانند ورزش و بلند کردن اجسام سنگین
 • استراحت کامل در رختخواب
 • اجتناب از رابطه جنسی
 • سونوگرافی‌های بعدی برای ارزیابی اندازه هماتوم
 • نظارت بر علائم حاکی از زایمان زودرس، مانند انقباضات و گرفتگی عضلات
 • بستری شدن در بیمارستان
 • گلوبولین ایمنی ضد D (برای افرادی که RhD منفی دارند.)

در نهایت، اگر در دوران بارداری دچار خونریزی شدید، فوراً باید با پزشک خود تماس بگیرید. در واقع، یادتان باشد که یافتن علت خونریزی واژن در اسرع وقت همیشه بهتر است.

هماتوم بارداری چیست و چه عوارضی دارد؟ + راهنمایی کامل

بیشتر بخوانید: هماتوم و خونریزی در بارداری

پرسش و پاسخ در مورد هماتوم بارداری

۱- نحوه خوابیدن برای جذب هماتوم چگونه است؟

بیشتر از نحوه خوابیدن، این مهم است که به طور کلی، شب‌ها زیاد بخوابید و در روز راحت باشید. در واقع، استراحت بهترین راه برای بهبودی است. هم‌جنین، از انجام فعالیت‌هایی که از نظر جسمی یا ذهنی انرژی زیادی از شما می‌گیرند اجتناب کنید.

۲- هماتوم چه زمانی خطرناک است؟

این بستگی به شدت هماتوم دارد و این‌که آیا شما بیماری دیگری هم دارید یا خیر. اگر خونریزی شما بیش از حد باشد یا هماتوم بزرگ باشد، احتمالاً یک بارداری پرخطر در نظر گرفته می‌شوید. با این حال، اگر هماتوم شما کوچک باشد یا باعث لکه بینی جزیی شود، ممکن است پزشک شما چند هفته بعد، یک سونوگرافی دیگر نیز پیشنهاد دهد.

هماتوم بارداری چیست و چه عوارضی دارد؟ + راهنمایی کامل

بیشتر بخوانید: خطرات هماتوم در بارداری، آیا دوقلوها از بین میرن؟

۳- علائم از بین رفتن هماتوم چیست؟

همان‌طور که تا این‌جا گفتیم، بسیاری از هماتوم‌های بارداری به آرامی و بدون نیاز به درمان حل می‌شوند. هنگام بروز این اتفاق، ممکن است ترشحات واژن قرمز تیره یا قهوه‌ای رنگی را تجربه کنید که ناخوشایند هستند، اما از بین رفتن هماتوم را نشان می‌دهند.

۴- هماتوم تا چند ماهگی ادامه دارد؟

مدت زمان مشخصی برای بهبود هماتوم بارداری وجود ندارد. در برخی موارد، اندازه‌ی آن به خودی خود در طی چند هفته، بدون ایجاد هیچ عارضه‌ای کوچک می‌شود. در موارد دیگر هماتوم می‌تواند بزرگ و مشکل ساز باشد که فقط پزشک می‌تواند مدت زمان ماندگاری آن را پیش بینی کند.

۵- آیا هماتوم بارداری می‌تواند باعث سقط جنین شود؟

در صورت ابتلا به هماتوم بارداری، خطر سقط جنین ناچیز است. در واقع، در اکثر مواقع، این نوع هماتوم باعث سقط جنین نمی‌شود و کودک شما سالم به دنیا می‌آید.

هماتوم بارداری چیست و چه عوارضی دارد؟ + راهنمایی کامل

بیشتر بخوانید: هماتوم بارداری و لکه بینی، باز هم شیاف استفاده کنم؟

کلام آخر

هماتوم بارداری چیست و چه عوارضی دارد؟ هماتوم بارداری، تجمع خون در غشای کوریونی است که در برخی موارد خود به خود برطرف می‌شود و عوارضی هم ندارد؛ اما در برخی موارد دیگر می‌تواند عوارضی از جمله خونریزی بیش از حد واژن، سقط جنین، زایمان زودرس و جدا شدن جفت را ایجاد کند.

برای اطلاعات بیشتر و آشنایی با متخصصین مامایی، به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

پ

محتوای حمایت شده

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.