۲۳۵۸۴۶
۱۶۰۵
۱۶۰۵

دانستنی های سونوگرافی های دوران بارداری

اگر در دوران بارداری به سر می‌برید و تمایل دارید اطلاعات بیشتری درباره انواع سونوگرافی بارداری و نکات مربوط به آن بدانید، در این مقاله با هما همراه شوید. در ادامه برخی از مهم‌ترین دانستنی‌های سونوگرافی‌های دوران بارداری را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

دانستنی های سونوگرافی های دوران بارداری

سال‌هاست که سونوگرافی در دوران بارداری مراقبت‌های دوران بارداری را متحول کرده است و بینش‌های ارزشمندی را درباره سلامت و رشد جنین ارائه می‌دهد. در این روش‌ تصویربرداری از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصاویر لحظه‌ای از جنین، جفت و اندام‌های تناسلی مادر استفاده می‌شود. اگر قرار است به زودی صاحب فرزند شوید و کنجکاوید که بیشتر درباره این روش، انواع آن و نحوه انجام آن در دوران بارداری بدانید، در این مقاله با عنوان دانستنی‌های سونوگرافی‌های دوران بارداری با ما همراه شوید.

دانستنی های سونوگرافی های دوران بارداری

در این مقاله می‌خوانید:

 • هدف از انجام سونوگرافی در دوران بارداری چیست؟
 • آیا سونوگرافی در دوران بارداری خطرناک است؟
 • انواع سونوگرافی در دوران بارداری

بیشتر بخوانید: سونوگرافی های تخصصی بارداری: انواع غربالگری ها و کالرداپلرها

هدف از انجام سونوگرافی در دوران بارداری چیست؟


دانستنی های سونوگرافی های دوران بارداری
سونوگرافی در دوران بارداری اهداف بسیار مهمی را دنبال می‌کند. این اهداف با تأیید بارداری شروع می‌شود. در مراحل اولیه، سونوگرافی از طریق شکم می‌تواند وجود جفت و جنین در حال رشد را تأیید کند و به والدین باردار اطمینان می‌دهد که مشکلی برای نگرانی وجود ندارد. همچنین به پزشکان اجازه می‌دهد تا تاریخ تخمینی زایمان را تعیین کنند.

دانستنی های سونوگرافی های دوران بارداری

یکی دیگر از اهداف سونوگرافی در دوران بارداری، نظارت بر رشد و تکامل جنین است. معاینات سونوگرافی منظم می‌تواند اندازه، آناتومی و رشد اندام نوزاد را ارزیابی کند و از پیشرفت سالم بارداری اطمینان حاصل کند. این اسکن‌ها نقش مهمی در شناسایی هرگونه ناهنجاری یا عارضه بالقوه ایفا می‌کنند و امکان مداخلات به موقع پزشکی را فراهم می‌کنند.

دانستنی های سونوگرافی های دوران بارداری

علاوه بر این، سونوگرافی به پزشکان کمک می‌کند تا بتوانند سلامت و موقعیت جفت را نیز ارزیابی کنند. سلامت جفت برای یک بارداری موفق حیاتی است و مواد مغذی ضروری و اکسیژن را برای جنین در حال رشد فراهم می‌کند. از طریق برخی از انواع سونوگرافی در دوران بارداری مسائلی مانند جفت سرراهی یا جریان خون ناکافی به جفت را می‌توان در مراحل اولیه تشخیص داد و اقدامات مناسب را برای محافظت از مادر و کودک ممکن ساخت.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: تشخیص بیماری ها در آزمایشگاه کلینیکال چگونه است؟

آیا سونوگرافی در دوران بارداری خطرناک است؟


دانستنی های سونوگرافی های دوران بارداری
سونوگرافی در دوران بارداری بی خطر تلقی می‌شود و مستلزم قرار گرفتن در معرض پرتوهای یونیزان مانند اشعه ایکس نیست. امواج صوتی با فرکانس بالا که در سونوگرافی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند هنگامی که توسط متخصصان آموزش دیده انجام شوند، هیچ خطر شناخته شده‌ای برای مادر یا جنین در حال رشد ندارند. این روش‌ها برای دهه‌ها به طور گسترده مورد مطالعه و استفاده قرار گرفته‌اند و آنها را به یک بخش معمول و ضروری از مراقبت‌های دوران بارداری تبدیل کرده‌ است.

مطالب پیشنهادی: کاربرد سونوگرافی در تعیین جنسیت نوزاد

انواع سونوگرافی در دوران بارداری


دانستنی های سونوگرافی های دوران بارداری
در طول مراحل بارداری، انواع مختلفی از سونوگرافی‌ها برای ارائه اطلاعات جامع درباره سلامت جنین استفاده می‌شود. در ادامه به برخی از رایج‌ترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

سونوگرافی اولیه


دانستنی های سونوگرافی های دوران بارداری
سونوگرافی اولیه که از طریق شکم انجام می‌شود، رایج‌ترین نوع سونوگرافی به شمار می‌رود. این سونوگرافی همان طور که از نامش پیداست در اوایل بارداری انجام می‌شود. در فرایند این سونوگرافی یک مبدل روی شکم مادر قرار می‌گیرد تا تصویر جنین را در مانیتور متصل به دستگاه منعکس کرده و رشد آن را ارزیابی کند.

سونوگرافی ترانس واژینال


دانستنی های سونوگرافی های دوران بارداری
در شرایط خاص به ویژه در مراحل اولیه بارداری که پزشک به وجود مشکل یا ناهنجاری در رشد جنین شک می‌کند، ممکن است سونوگرافی ترانس واژینال توصیه شود. در این نوع سونوگرافی یک مبدل تخصصی به آرامی وارد واژن می‌شود تا تصاویر واضح‌تری از رحم و جنین در حال رشد ارائه دهد.

بیشتر بخوانید: بهترین مرکز سونوگرافی دلتا کجاست؟

سونوگرافی آناتومی (سونوگرافی سطح ۲)


دانستنی های سونوگرافی های دوران بارداری
این سونوگرافی که دقت بسیار بالایی نیز دارد، معمولاً در هفته ۱۸ تا ۲۰ بارداری انجام می‌شود. در فرایند این سونوگرافی پزشک آناتومی نوزاد از جمله مغز، قلب، ستون فقرات، و اندام‌های داخلی جنین را ارزیابی می‌کند. این اسکن برای تشخیص هرگونه ناهنجاری ساختاری و اطمینان از رشد طبیعی جنین حیاتی است.

اکوکاردیوگرام جنین


دانستنی های سونوگرافی های دوران بارداری
اگر نگرانی‌هایی درباره سلامت قلب نوزاد وجود داشته باشد، اکوکاردیوگرافی جنین توصیه می‌شود. انجام این سونوگرافی در بارداری‌های طبیعی و بدون مشکل معمول نیست و بسیاری از مادران انجام این سونوگرافی را در دوران بارداری تجربه نمی‌کنند. به طور کلی اکوکاردیوگرافی جنین برای ارزیابی ساختار و عملکرد قلب جنین انجام می‌شود.

سونوگرافی‌های ۳ بعدی و ۴ بعدی


دانستنی های سونوگرافی های دوران بارداری
این نوع سونوگرافی‌ها معمولاً به عنوان بخشی از مراقبت‌های معمول دوران بارداری محسوب نمی‌شوند. می‌توان گفت که این نوع سونوگرافی‌ها اطلاعات خاص یا قابل توجهی از وضعیت جنین را در اختیار پزشکان قرار نمی‌دهند و کمتر از سایر انواع سونوگرافی‌ها جنبه مراقبتی و پزشکی دارند. سونوگرافی‌های ۳ بعدی و ۴ بعدی تصاویر دقیق و سه بعدی از جنین ارائه می‌دهند و به والدین اجازه می‌دهند تا ویژگی‌های کودک خود را با وضوح بیشتری ببینند و بتوانند با او در دوره بارداری ارتباط عمیق‌تر و بیشتری برقرار کنند.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: فواید یائسگی، پیش به سوی زندگی بهتر

کلام آخر


دانستنی های سونوگرافی های دوران بارداری
همان طور که در دانستنی‌های سونوگرافی‌های دوران بارداری اشاره کردیم، سونوگرافی‌های مورد استفاده در این دوران انواع مختلفی دارند. انجام برخی از این سونوگرافی‌ها ضروری است و برخی دیگر تنها با تشخیص و نظر پزشک در موارد خاص انجام می‌شود. به طور کلی سونوگرافی‌ها نقش مهمی در ارائه بینش‌های حیاتی ایفا خواهند کرد و به پزشکان این امکان را می‌دهند که بهترین مراقبت‌ها را برای مادر و جنین تجویز کنند. از طرف دیگر به والدین این امکان را می‌دهند که با تجسم تصویر کودک خود، انگیزه، تحمل و صبوری بیشتر را در طول این سفر خارق‌العاده تمرین کنند.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.