۴۴۰۰۷
۲۳ نظر
۹۶۲۱۳۹
۲۳ نظر
۹۶۲۱۳۹

هفته سی و هفتم بارداری

چشمتان را ببنیدید و تصور کنید که سه هفته دیگر است. شما از ماشین پیاده می شوید. نوزادتان را به آغوش گرفته اید. بوی اسفند و گل و شیرینی همه خانه را گرفته است.

هفته سی و هفتم بارداری

بفرمایید این هم هفته سی و هفتم. چشمتان را ببنیدید و تصور کنید که سه هفته دیگر است. شما از ماشین پیاده می شوید. نوزادتان را به آغوش گرفته اید. بوی اسفند و گل و شیرینی همه خانه را گرفته است. حالا چشمهایتان را باز کنید. دیدید چه تصور شیرینی بود. حالا به جای اینکه روزها را بشمرید بهتر است ادامه مطلب را بخوانید که همه وضعیت جنین و مادر را در این روزها بررسی کرده است.

هفته سی و هفتم بارداری نقطه عطف مهمی در سفر به سمت زایمان است. با نزدیک شدن مادران باردار به این مرحله، انتظار و هیجان بیشتر می شود، زیرا می دانند که تولد نوزادشان نزدیک است. در طول این هفته، کودک به اندازه قابل توجهی رسیده است، که اغلب با یک هندوانه کوچک مقایسه می شود. اگرچه هنوز به طور کامل رشد نکرده است، اما مغز و ریه های نوزاد به بلوغ کامل نزدیک می شوند و آنها همچنان به تمرین مهارت های ضروری برای زندگی خارج از رحم ادامه می دهند.

در این مقاله می‌خوانید:


بیشتر بخوانید: هفته چهارم بارداری؛ علائم، خوراکی‌ها و سونوگرافی تعیین جنسیت


وضعیت جنین در هفته سی و هفتم بارداری

دیگر چیزی به تولد نوزاد شما باقی نمانده است می‌توانید از این هفته منتظر رسیدن او باشید. اگر این هفته به دنیا بیاید به‌ عنوان یک نوزاد کامل رشد کرده شناخته می‌شود. باور کردنش سخت است اما جنین شما تا لحظه‌های آخر بارداری هم در حال رشد است. جنین در حال مکیدن انگشت و بلعیدن مایع آمنیون است. چشم‌هایش را باز و بسته می‌کند و گرفتن اشیا را هم تمرین می‌کند. با این حال مهم‌ترین تمرینی‌ که انجام می‌دهد، نفس کشیدن است.

هفته سی و هفتم بارداری

هنگامی که یک مادر باردار به هفته سی و هفتم بارداری می رسد، جنین در مراحل نهایی رشد است و برای سفر به دنیای خارج از شکم مادر آماده می شود. این هفته بخشی از سه ماهه سوم است، دوره ای که با رشد و بلوغ قابل توجه جنین مشخص می شود.

رشد جسمانی

در هفته سی و هفتم، جنین معمولاً حدود 2884 گرم وزن دارد و اندازه آن از سر تا پا تقریباً 49.5 سانتی متر است. رشد در اندازه با بلوغ اندام ها همراه است. مغز و ریه ها که برای بقای خارج از رحم حیاتی هستند، تقریباً به طور کامل توسعه یافته اند. پوست جنین صاف‌تر می‌شود و ورنیکس کازئوزا (یک پوشش محافظ مومی شکل) ضخیم‌تر می‌شود.

حرکت و رفتار

حرکات جنین در این مرحله ممکن است با تنگ‌تر شدن فضای داخل رحم، شدیدتر شود. با این حال، مادران باردار همچنان حرکات کششی و چرخشی را احساس خواهند کرد. جنین همچنین مهارت‌های اساسی مانند مکیدن، بلعیدن و پلک زدن را تمرین می‌کند که پس از تولد بسیار مهم هستند.

آمادگی برای تولد

جنین خود را برای تولد در موقعیت مناسب قرار می دهد و اغلب به حالت سر به پایین در لگن حرکت می کند. این به عنوان تظاهرات سفالیک شناخته می شود و موقعیت ایده آل برای زایمان واژینال است. استخوان‌های جمجمه نرم باقی می‌مانند تا امکان عبور آسان‌تر از کانال زایمان را فراهم کنند.

نگرانی های احتمالی

در حالی که اکثر بارداری ها در این هفته بدون عارضه پیش می روند،  اما برخی پزشکان برای شرایطی مانند نارسایی جفت که می تواند بر رشد و سلامت جنین تأثیر بگذارد، نظارت می کنند. معاینات منظم برای اطمینان از رشد جنین همان طور که انتظار می رود و رفع هر مشکلی به سرعت ضروری است.

هفته سی و هفتم بارداری


پیشنهاد ویژه نی نی بان:  فواید یائسگی، پیش به سوی زندگی بهتر


وضعیت مادر هفته سی و هفتم بارداری

رحم این هفته حدود 17 سانتی‌متر بالاتر از ناف شما قرار گرفته است. بنابراین حرکاتتان بسیار کند شده و دلتان می‌خواهد بخوابید. به هر حال فقط 3 هفته بیشتر باقی نمانده است. در‌ این مدت دردهای براکستون هیکس یا همان دردهای کاذب شما را آزار می‌دهد و ممکن است آن را با دردهای زایمان اشتباه بگیرید. این دردها به صورت نامنظم بروز پیدا می‌کند. زمانی می‌توانید احساس کنید که دردهای زایمان فرا رسیده که فاصله این دردها کم و مدت زمان آن طولانی شود. دهانه رحم توسط مخاط متراکم و ضخیمی به نام «پلاگ موکوسی» در دوران بارداری بسته می‌شود که از آن محافظت می‌کند. این مخاط در زمان فرا رسیدن زایمان ممکن است خونی شود. بنابراین در صورتی که دردهای منظم و لکه‌های خونی مشاهده کردید بدانید که فرزندتان در راه است.

ورود به هفته سی و هفتم بارداری یک لحظه مهم برای مادران باردار است. این دوره مخلوطی از هیجان و تغییرات فیزیکی را به همراه دارد که بدن برای مراحل پایانی بارداری و شروع زایمان آماده می شود.

تغییرات جسمی و عاطفی

در هفته سی و هفتم، بدن دچار تغییرات قابل توجهی می شود تا نوزاد تقریباً کامل شده را در خود جای دهد. مادران ممکن است افزایش انقباضات برکستون هیکس را تجربه کنند، که روش بدن برای آماده شدن برای زایمان است. همچنین تغییر محسوسی در الگوهای حرکتی کودک وجود دارد، زیرا فضای رحم محدودتر می‌شود. همچنین در این دوره مادران اغلب احساس خستگی بیشتری دارند زیرا وزن اضافی و مرکز ثقل تغییریافته بر فعالیت های روزانه آنها تأثیر می‌گذارد. خواب مادر در این هفته ممکن است با مراجعه مکر به دستشویی، سوزش سر دل و ناراحتی عمومی به دلیل جثه و موقعیت کودک مختل شود.

ارزیابی سلامت مادر

پزشکان در این دوره به دقت وضعیت مادر را در این مدت تحت نظر دارند. آزمایش فشار خون و ادرار برای بررسی علائم پره اکلامپسی یا سایر عوارض معمول است. وضعیت نوزاد نیز بررسی می شود تا تأیید شود که آیا در وضعیت سر به پایین قرار دارد که برای زایمان طبیعی ایده آل است.

تغییرات عاطفی

از نظر عاطفی، مادران ممکن است ترکیبی از انتظار و اضطراب را احساس کنند. واقعیت والدین شدن قریب‌الوقوع و مسئولیت‌هایی که به همراه دارد می‌تواند طاقت‌فرسا باشد. برای مادران ضروری است که از خانواده، دوستان و متخصصان برای هدایت این احساسات کمک بگیرند.

آماده سازی برای زایمان

با نزدیک شدن به موعد مقرر، به مادران توصیه می شود برنامه زایمان خود را نهایی کرده و کیف بیمارستان را ببندند. همچنین زمان خوبی برای آشنایی با علائم زایمان و زمان مراجعه به بیمارستان است.

هفته سی و هفتم بارداری


مطالب پیشنهادی: هفته سوم بارداری؛ علائم و بایدها و نبایدهای بارداری


مراقبت های بارداری در هفته سی و هفتم

در این هفته پزشک لگن شما را معاینه می‌کند. پزشک از این طریق همه جوانب را بررسی می‌کند. در این مرحله خروج مایع آمنیوتیک و وضعیت گردن رحم بررسی می‌شود. گردن رحم در زمان نزدیک‌ شدن به زایمان نرم‌تر می‌شود و از طول مجرای درونی آن کاسته می‌شود این تغییر «آفاسمان» گفته می‌شود درصورتی که گردن رحم سفت و طول مجرای درون آن زیاد شود نشان دهنده این است که هنوز وقت زایمان نرسیده است. سومین موردی که پزشک بررسی می‌کند قرارگیری وضعیت جنین در رحم است اینکه جنین با کدام قسمت بدن از رحم خارج می‌شود. پزشک در معاینه لگن با لمس پایین‌ترین بخش بدن جنین متوجه می‌شود که جنین تا چه حد وارد لگن شده است. بهداشت را در این شرایط بیشتر رعایت کنید. شما به زمان زایمان نزدیک‌تر می‌شوید و این مساله هم اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. چه زایمان طبیعی داشته باشید چه سزارین به هر حال عفونت‌ها برای شما دردسرساز می‌شود از عفونت‌های دستگاهی تناسلی گرفته تا بیمارهای دیگر غفلت نکنید. اگر پیش از زایمان احساس کردید که با عفونتی رو به رو هستید حتما برای معالجه زودتر اقدام کنید.

خود مراقبتی در این هفته مهم

با نزدیک شدن یک مادر باردار به هفته سی و هفتم بارداری، مراقبت از خود اهمیت فزاینده ای پیدا می کند. این زمانی است که بدن برای مراحل پایانی بارداری و شروع زایمان آماده می شود. در ادامه چند نکته برای خودمراقبتی وجود دارد که باید در این هفته مهم در نظر بگیرید.

 • تکنیک های تمدد اعصاب را تمرین کنید: در تمرینات تنفس عمیق و یوگای قبل از تولد برای کاهش تنش و تقویت آرامش شرکت کنید.
 • ماساژ قبل از تولد: برنامه ریزی یک ماساژ قبل از تولد را در نظر بگیرید که متناسب با نیازهای زنان باردار است و می تواند تسکین بسیار مورد نیاز را از ناراحتی فراهم کند.
 • رژیم غذایی سالم و هیدراتاسیون: رژیم غذایی متعادلی داشته باشید و مقدار زیادی آب بنوشید تا نیازهای افزایش یافته بدن خود را در این مرحله از بارداری تامین کنید.
 • تغییر را در آغوش بگیرید: برای لذت بردن از چیزهایی که پس از آمدن نوزاد متفاوت به نظر می رسند، تلاش کنید. از لحظات آرام لذت ببرید، راه طولانی به خانه را طی کنید یا از یک حمام آرام لذت ببرید.
 • محیط خواب را بهینه کنید: وسایل الکترونیکی را از اتاق خواب خارج کنید و دما را برای خواب مطلوب خنک نگه دارید.

هفته سی و هفتم بارداری


بیشتر بخوانید: بارداری در افراد مبتلا به میاستنی گراویس


تغذیه در هفته سی و هفتم بارداری

هفته‌های آخر بارداری واقعا هیجان انگیز است، اما می‌تواند به بی‌خوابی شبانه منجر شود. برای جلوگیری از بی خوابی باید به مواد غذایی خود اهمیت بدهید. به این چند نکته‌ توجه کنید:

 • شام زیاد شما را سنگین و خواب آلود می‌کند اما زمان خواب شما را به تعویق می‌اندازد و باعث اختلال در الگوی خواب می‌شود. به جای آن، سعی کنید بیشترین مقدار غذای خود را قبل از عصر و برای شام یک وعده غذای سبک انتخاب کنید.
 • یک ساندویچ سبک و مقوی مانند کراکر به همراه پنیر کم چرب و میوه یا ماست کم چرب با نان تست و کره سیب بخورید. پس از خوردن این مواد، برای دراز کشیدن، حداقل یک ساعت صبر کنید. این مواد به سرعت هضم می‌شوند و شما می‌توانید پس از آن به راحتی استراحت کنید.

موادی باید در این دوره از آن‌ها اجتناب کنید

بهتر است برای تامین ویتامین مورد نیاز بدنتان از میوه و آب میوه های خانگی استفاده کنید. آبمیوه‌های تازه‌ای که در آبمیوه فروشی‌ها تهیه می‌شود، پاستوریزه نیستند و ممکن است حاوی باکتری‌های مضر مانند «سالمونلا» و «ای کولای» باشند. ‌ای کولای باکتری گرم منفی میله‌ای شکل است که به طور شایع در بخش تحتانی روده حیوانات خونگرم یافت می‌شود. اغلب گونه‌های‌ای کولای بی ‌ضرر هستند اما برخی از انواع آن باعث مسمومیت وخیم غذایی در انسان‌ها می‌شوند.

نکاتی که در هفته سی و هفتم بارداری باید در نظر گرفته شوند

هفته سی و هفتم بارداری

انتخاب بیمارستان

اگر بارداری شما معمولی است و قصد انجام زایمان طبیعی دارید، بهتر است راجع به روش‌های کاهش و کنترل درد زایمان اطلاعات کافی داشته باشید. کاهش درد زایمان به دو روش کاهش درد دارویی و کاهش درد غیردارویی انجام می‌شود. اگر قصد دارید زایمان شما بدون درد باشد، نیاز به انجام بی‌حسی اپیدورال و اسپاینال است. این تزریق‌ها معمولاً باید توسط متخصص بیهوشی و تحت نظر او انجام شود و در نتیجه بیمارستان انتخابی شما باید چنین امکاناتی را داشته باشد. پزشک شما می‌تواند در این مورد اطلاعات کافی را در اختیارتان قرار دهد. 

سیسمونی

شاید در روزهای اول کالسکه خیلی به کارتان نیاید اما بعد از چهار پنج ماه کالسکه خیلی در رفت وآمد به شما کمک می‌کند. کالسکه‌ها انواع گوناگونی دارند اما باز هم جدای مدل و زیبایی، ایمنی است که حرف اول را می‌زند. در خرید کالسکه به این نکات توجه کنید؛ نشیمن‌گاه کالسکه باید ثابت، به اندازه کافی سفت و مقاوم بوده و ترجیحا قد کالسکه کمی بلند باشد. موقع خرید به وزن کودک، کیفیت پارچه، سیستم توقف و حرکت دقت کنید. کالسکه پلاستیکی با پارچه نامرغوب نخرید. بهتر است به دنبال کالسکه‌ای باشید که به راحتی باز و بسته شود. کمربند کالسکه خیلی مهم است پس باید به دقت آن را بررسی کنید. یک کالسکه خوب باید کمربند محکم و اصولی داشته باشد تا کودک پر جنب و جوش شما را نگه دارد.

طب سنتی در بارداری

طب سنتی برای کمتر شدن درد زایمان و البته داشتن زایمانی آسان تر توصیه های ویژه ای دارد. در ماه آخر بارداری مصرف روزانه ۹ گرم روغن بادام شیرین صبح ناشتا توصیه می شود. با شروع دردهای شکمی یا دردهای زایمان می‌توانید از ترکیب سیاه دانه و عسل برای کنترل درد و افزایش مقاومت و توان بدن استفاده کنید. یادتان باشد سیاه دانه در ماههای اول بارداری جزو مواد ممنوع است. خانم‌های بارداری که در روزهای پایانی دوران بارداری قرار دارند می‌توانند از خواص سیاه دانه استفاده کنند. توجه کنید که سیاه دانه حاوی روغن‌های فرار مفیدی است که بعد از آسیاب‌شدن به سرعت از بین می‌روند.

پوشاک بارداری

برای ماه‌های آخر باید کفشی انتخاب کنید که به خم شدن و بند بستن نیاز نداشته باشد. خانم باردار نباید به سمت جلو خم شود یا با تکیه به دیوار بند کفشش را ببندد. بهترین کار این است که روی یک صندلی بنشیند و پایش را روی ران پای مقابل قرار دهد و بند کفشش را محکم کند. برای پوشیدن جوراب نیز همین روش توصیه می‌شود. بهترین انتخاب کفش برای ماههای آخر کفشهای طبی و حاملگی است که در داروخانه‌ها فروخته می‌شود.

دکوراسیون اتاق کودک

برای تمیز کردن اتاق فرزندتان از شوینده‌های شیمیایی قوی استفاده نکنید، این مواد حاوی مقدار زیادی آمونیاک و مواد سفیدکننده هستند که برای سیستم تنفسی کودک بسیار خطرناک است. برای تمیز کردن اتاق فرزندتان از آب و کمی پودر لباسشویی استفاده کنید. 

معرفی کتاب

مگر پسرها دل ندارند؟ در این مطلب چند کتاب برای مادرها و دخترها معرفی کردیم حالا نوبت مادرها و البته پسرهاست. اگر نوزاد توی راهتان پسر است ما کتاب « مادر و پسر» را معرفی می کنیم. تربیت کردن پسری قوی، دوست داشتنی و موفق هرگز کار آسانی نیست .در کتاب مادر و پسر، راهکارهایی ساده برای تربیت پسران ارائه شده است. این کتاب اثر ملیسا هریسون و هری اچ هریسون جونیور است که رازهایی را درباره ارتباط مادر و پسر آشکار می‌کند تا مادران بتوانند پسرانی قوی و موفق تربیت کنند. 

هفته سی و هفتم بارداری

همسران در بارداری

این روزها دردهای ناگهانی و عضلانی همسرتان شروع می‌شود. باید مدام حالش را بپرسید و اگر لازم باشد با پزشک همسرتان صحبت کنید و سوالات و ابهامات خود را برطرف کنید. اگر نگران سلامت همسرتان هستید، علائمی که در او می‌بینید را یادداشت کنید، و با پزشک در میان بگذارید. 

رسوم زایمان

کرمانی ها بعد از زایمان به زائو آب روغنو می دهند. در یک مراسم خاص آب روغنو که یکی از کاچیهای معروف ومقوی کرمانی است برای زن زائو طبخ می شود .در این مراسم با قووتو و قهوه از مهمانان پذیرایی می کنند. آب روغنو شامل ؛ روغن حیوانی، آرد برنج، نبات ، گاوزبان، گل رنگ ،بابونه، چهار زیره کرمانی، مغز بادام، پسته، فندق،گردو وهسته هلو خرد شده و پودر نارگیل می شود. در زمان تهیه گل گاوزبان ،گل رنگ ،بابونه را در ظرفی به همراه نبات می جوشانند درظرفی دیگر مقداری روغن حیوانی ریخته سه تا چهار قاشق آرد برنج را به آن اضافه می کنند وخوب سرخ می کنند. بعد چهار زیره ، پودر نارگیل ومغزهای خرد شده را اضافه می کنند و درآخر گاوزبان را که داغ است صاف کرده و به مواد اضافه می کنند و هم میزنند تا بجوشد و قوام بیاید. کرمانی های قدیمی معتقدند این کاچی توان از دست رفته زائو را به او بر می گرداند.

گفت وگو با یک مادر در هفته سی و هفت بارداری

این روزها چه احساسی دارید؟ حالم خوب است. منتظرم و خوشحال. فرزندم سالم است ومی دانم تا چند روز دیگر می‌توانم او را ببینم و در آغوشم بگیرم.
اوضاع خوابتان بهتر شده است؟ نه اصلا خوب نیست. مجبورم در طول شب دو بار به دستشویی بروم.
بهترین لحظه‌ای که در این هفته داشتید؟ پزشکم گفت فرزندم به خوبی رشد کرده و آماده است تا به دنیا بیاید.
دلتان برای چیزی تنگ شده است؟ بله برای اینکه بتوانم روی پای خودم برای چند ساعت بایستم و کیک درست کنم.
از زایمان نشانه‌ای می‌بینید؟ فشاری که کودکم به شکمم وارد می‌کند و گرفتگی عضلات بیشتر.
حرکات جنین چطور است؟ هنوز هم زیاد لگد می‌زند؟ بله هنوز زیاد است. هر روز بازی می‌کند.
ویار هم دارید؟ بله دوست دارم سالاد سرد گوجه و خیار و آب سیب بخورم.
منتظر چه چیزی هستید؟ روز تولد فرزندم.

کلام آخر

با پایان یافتن هفته سی و هفتم بارداری، مادران خود را در آستانه ملاقات رو در رو با نوزاد خود می بینند. این دوره با ترکیبی از احساسات از شادی گرفته تا اضطراب مشخص می شود، زیرا بدن برای زایمان آماده می شود. این دوره زمان رشد نهایی نوزاد محسوب می‌شود که حرکاتش ممکن است تغییر کند و همچنین زمان آمادگی جسمانی و عاطفی برای مادر است. هر روز که می گذرد، پیوند بین مادر و فرزند تقویت می شود و سفری که از چند هفته پیش آغاز شده در یکی از عمیق ترین لحظات زندگی به اوج خود می رسد.
هفته سی و هفتم بارداری
هفته سی و هفتم بارداری
 


در صورت پخش نشدن ویدئو روی تصویر زیر کلیک کنید.
هفته سی و هفتم بارداری
منبع: webmd

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • بدون نام
   درباره هفته سی و هفتم بارداری

   فکر می کنم وزن جنین را در هفته های مختلف خیلی زیاد نوشتید!

   پاسخ ها

   • ftmhbanoo

    نه بچه من هم همین هفته دنیا اومد و ۲۸۰۰بود

   • Shimtb

    مبارکه منم الان وارد نه ماه شدم منتظر گلپسرمم بدنیا بیا آیدی اینستام اسممه اشتراک بذارید تجربیاتتون رو ممنون

  • مامان دوتا قلو
   درباره هفته سی و هفتم بارداری

   سلام خیلی از سایت شما ممنونم من از هفته ی اول دوقلویی باشما بودم و الآن 3 روزه که به دنیا آمدند

  • بدون نام
   درباره هفته سی و هفتم بارداری

   خیلی وزن جنین را اضافه مینویسید

   پاسخ ها

   • نیکی مرشدی

    تازه به نظر‌من کم‌مینویسن

   • ف. نجفی

    سلام عزیزم از یه ماه پیش مطمئنا خیلی بهتر شد چون ماه های آخر وزن گیری شروع میشه

   • زهرا

    منم با دیدن این وزنا نا امید میشم

   • سعیده

    به نظرم وزنا رو خیلی کم مینویسن

  • میناد
   درباره هفته سی و هفتم بارداری

   من هفته سی و هفتم هستم دکتر بهم گفته دو هفته سر بچت جلوتر رشد کرده خیلی نگرانم

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون
    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنید
    https://moshavere.niniban.com

   • افسانه

    الهی ایشالا ک جیزی نیس
    چرا ۳۷ هفته بری دکتر؟

  • سمانه
   درباره هفته سی و هفتم بارداری

   سلام ممنونم از سایت خوبتون و اطلاعاتتون من از اول بارداری با شما همراه هستم در هفته 37 و 3 روز هستم و هر لحظه منتظر دیدن دختر نازنینم هستم

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام، ممنون از توجه و لطف شما

  • بدون نام
   درباره هفته سی و هفتم بارداری

   متشکرم از تمامی مطالب ارزنده ی سایت شما که در بهبود وضعیت مادران باردار و کاهش استرس اونها بسیار موفق عمل کرده.پایدار باشید

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام، ممنون از توجه و لطف شما

  • زهرا
   درباره هفته سی و هفتم بارداری

   سلام من از اول بارداری همراهتون هستم الان هفته سی و هفتم و شش روزمه بی صبرانه منتظر دخترم هستم ک ببینمش عشق مامانشش

  • انتنونیو
   درباره هفته سی و هفتم بارداری

   سلام من الان هفته ۳۶ و چهار روز هستم ولی حالم خیلی خوبه اصلا از روز اول هیچی از بارداری نفهمیدم به جون بیبیم راست میگم اشتباه نگیرید baby منظورم نبود منظورم بی بی م بود

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه    سلام و ممنون از توجهتون

    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک
    زیر استفاده کنید

    https://ninisoal.com/

  • سلماز
   درباره هفته سی و هفتم بارداری

   سلام.اسم برای دختر.ایرانی لطفا

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون

    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک
    زیر استفاده کنید

    https://ninisoal.com/

   • مامان مهیا

    منم موندم اسم دخترم چی بزارم؟

  • بدون نام
   درباره هفته سی و هفتم بارداری

   سلام من از ابتدای بارداری از مطالب خوبتون استفاده کردم و خیلی وقت ها باعث دلگرمیم بوده مطالبتون ، چون علایم هر هفته رو چک میکردم با نی نی بان.
   حدس تقریبی وزن جنین هم برای من درست بود ، البته وزن بچه ی من هرهفته ۱۰۰ گرم بیشتر بود.

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.