۵۶۷۴۷
۸ نظر
۱۷۵۸۷۶
۸ نظر
۱۷۵۸۷۶

تغییر جنسیت جنین در بارداری ممکن است؟

نه با رژیم غذایی و نه با هیچ روش دیگری نمی توان جنسیت جنین را بعد از لقاح تغییری داد.

سوال مخاطب نی‌نی‌بان: آیا در ماه چهارم بارداری می توان با روش غذایی یا روش های دیگر جنس جنین را تغییر داد؟

پاسخ دکتر کتایون برجیس، متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ نازایی:
دوست گرامی نه با رژیم غذایی و نه با هیچ روش دیگری نمی توان جنسیت جنین را بعد از لقاح تغییری داد. از همان ابتدای بارداری جنسیت جنین کاملا مشخص بوده و شما نمی توانید در هیچ کدام از ماه های بارداری تغییری در این جنسیت ایجاد کنید.

مهم‌ترین مطالب در این‌باره:

قطعا برای همه آنهایی که به تازگی پدر یا مادر شده اند، سلامتی جنین از همه چیز مهم تر است، اما تعداد افرادی که نخواهند بدانند جنسیت جنینشان چیست، زیاد نیست. همه در این باره کنجکاوند. تعیین جنسیت فرزند، برای برخی از افراد بسیار اهمیت دارد و دوست دارند جنسیت فرزندی که به دنیا می‌آورند، باب میلشان باشد. برخی دوست دارند جنسیت فرزندشان پسر باشد و در آینده پلیس یا خلبان شود، برخی دیگر دوست دارند جنسیت فرزندشان دختر باشد و بتوانند موهایش را ببافند و با دختر کوچولو و خوش زبان خود به پارک بروند. برای برخی دیگر از افراد جنسیت فرزند، اهمیتی ندارد و فقط آرزو می‌کنند که فرزندشان سالم به دنیا آید.

گاهی اوقات والدین فرزند پسری دارند و دوست دارند جنسیت فرزند دیگرشان با او یکسان یا متضاد شود. به همین دلایلی که گفته شد، برخی از والدین دوست دارند جنسیت فرزندشان را خودشان تعیین کنند. این حق هر والدینی است که بتوانند جنسیت فرزندشان را خودشان تعیین کنند، به همین دلیل است که چندین راه مطمئن و علمی را برایتان بیان می‌کنیم.

تغییر جنسیت جنین در بارداری ممکن است؟

روش تقویم

اگر بخواهید جنسیت فرزند تان دختر و یا پسر باشد ، می‌توانید از روش تقویم برای تعیین جنسیت فرزند خود استفاده کنید.

برای دختر شدن جنسیت فرزند

- داشتن رابطه جنسی ۴-۳ روز قبل از روز تخمک‌گذاری و یا چند روز بعد از آن

برای پسر شدن جنسیت فرزند

- داشتن رابطه جنسی دقیقا قبل از روز تخمک‌گذاری و یا روز بعد از آن

نظریه این است که سرعت شنا کردن اسپرم دختر کندتر و طول عمر آن بیشتر از اسپرم پسر است، بنابراین اگر فرزند دختر می‌خواهید باید چند روز قبل از تخمک گذاری، رابطه جنسی داشته باشید، تا روز تخمک گذاری اسپرم پسر از بین رفته باشد و اسپرم دختر با حرکت کند خود به تخمک برسد و جنسیت فرزند شما دختر شود. اگر می‌خواهید جنسیت فرزند شما پسر باشد باید روز رابطه جنسی شما نزدیک به تخمک گذاری باشد تا اسپرم سریعا به تخمک برسد و جنسیت فرزند شما پسر شود.

تغییر جنسیت جنین در بارداری ممکن است؟

کافئین

اگر می‌خواهید جنسیت فرزندتان دختر شود، قهوه ننوشید ، زیرا کافئین برای اسپرم دختر، مضر است اما اگر می‌خواهید فرزندتان پسر باشد، قهوه بنوشید تا اسپرم دختر از بین برود و فرزندتان پسر شود.

وضعیت رابطه جنسی (پوزیشن رابطه جنسی)

اگر می‌خواهید جنسیت فرزندتان دختر باشد، باید طوری رابطه جنسی داشته باشید که آلت تناسلی مرد، نفوذ کمتری به آلت تناسلی زن داشته باشد (به طور مثال، مرد روی زن قرار گیرد) و اسپرم دورتر از دهانه رحم، در آلت تناسلی زن آزاد شود، در نتیجه اسپرم دختر که طول عمر بیشتری دارد، می‌تواند خودش را به تخمک برساند و جنسیت فرزند شما دختر خواهد شد.

اگر می‌خواهید جنسیت فرزندتان پسر باشد، در حالت ایستاده، رابطه جنسی داشته باشید تا اسپرم دختر که شناگر کندتری است، به پایین کشیده شود و نتواند خودش را به تخمک برساند و اسپرم پسر که قوی تر است خودش را به تخمک برساند جنسیت فرزند شما پسر شود.

ارگاسم زنان

عدم ارگاسم، محیط اسیدی را ایجاد می‌کند که باعث می‌شود کروموزوم Y از بین برود، در حالی که ارگاسم زن ، محیط قلیایی را به وجود می‌آورد که برای زنده ماندن اسپرم پسر (Y) مناسب است. به همین دلیل، اگر می‌خواهید جنسیت فرزند شما پسر شود لازم است که زن به اوج لذت جنسی برسد. اما اگر می‌خواهید فرزندتان دختر باشد، از این اتفاق اجتناب کنید.

تغییر جنسیت جنین در بارداری ممکن است؟

محصولات لبنی و شیر

اگر می‌خواهید جنسیت فرزند تان دختر شود، شیر و محصولات لبنی بخورید، اما اگر پسر می‌خواهید از خوردن محصولات لبنی اجتناب کنید. چرا؟ مطالعات نشان می‌دهد که یک رژیم غذایی کم پتاسیم و سدیم و سرشار از کلسیم و منیزیم به دختر شدن جنسیت فرزند شما کمک می‌کند. بنابراین برعکس این رژیم غذایی نیز به داشتن یک پسر کمک خواهد کرد.

PH محیط واژن

محیط اسیدی واژن احتمال به وجود آمدن فرزند دختر را بالا می‌برد. محیط اسیدی واژن به ضرر اسپرم Y (پسر) و در عین حال به نفع اسپرم X (دختر) است. اسپرم پسر ضعیف تر از اسپرم دختر است و نمی‌تواند در محیط اسیدی زنده باقی بماند به همین دلیل است که محیط اسیدی واژن به ضرر زنده ماندن اسپرم پسر است و جنسیت فرزند شما دختر خواهد شد.

روش پی جی دی در تعیین جنسیت

در حال حاضر تنها روش ۱۰۰ درصد تعیین جنسیت استفاده از روش پی جی دی (PGD) است. در این روش زوجین با روشهای کمک باروری (IVF) قرار میگیرند و مراحل لقاح مصنوعی در آزمایشگاه انجام میشود و پس از شکل گیری جنین در آزمایشگاه و قبل از انتقال آن به رحم مادر میتواند با استفاده از روش پی جی دی جنسیت جنین را تعیین کرده و فقط جنین با جنسیت مورد نظر را برای انتقال به رحم و شروع بارداری انتخاب کرد.

پی جی دی چیست؟

تشخیص ژنتیکی پیش از لانه گزینی یا PGD (پی جی دی) آزمایشی است که پیش از بارداری انجام میشود. از این روش برای جلوگیری از بارداریهای مبتلا به نقایص ژنتیکی استفاده میشود. بسته به وضعیت هر یک از زوجین انواع مختلفی از پی جی دی وجود دارد.

این آزمایش ژنتیکی روی جنین های حاصل از لقاح آزمایشگاهی انجام میشود، جنین هایی که بعد از آزمایش سالم تشخیص داده میشوند به رحم مادر منتقل میشوند تا در دیواره آن لانه گزینی کنند و پس از رشد و نمو یک نوزاد سالم را به بار نشانند.

پی جی دی تعیین جنسیت چیست؟

با تشخیص محتوای ژنتیکی جنین ها قبل از لانه گزینی میتوان به جنسیت هر یک از آنها پی برد. با استفاده از پی جی دی با انتخاب جنین هایی با جنسیت مورد نظر خانواده میتوان با حفظ توازن فرزندان خانواده از لحاظ جنسیت به آن کمک کرد تا فرزند با جنسیت دلخواه را به دست آورد.

تغییر جنسیت جنین در بارداری ممکن است؟

پی جی دی چطور انجام میشود؟

وقتی یک جنین به مرحله 6 تا 10 سلولی رسید (تقریبا 3 روز بعد از گرفتن تخمک) با جدا کردن یک سلول آزمایش مستقیم جنین امکانپذیر میشود. جدا کردن این سلول معمولا برای جنین حیاتی نیست چون همه سلولها با یکدیگر معادل هستند و هنوز تمایز سلولی رخ نداده است. سلولی که جدا شده آنالیز میشود تا وضعیت ژنتیکی جنین و از جمله جنسیت آن به طور مستقیم مشخص شود.

کاربردهای دیگر روش پی جی دی

این روش کاربردهای بسیار متنوع و بیشتری نسبت به تعیین جنسیت دارد و تعیین جنسیت تنها یکی از کاربردهای این تکنولوژی است. زوجینی که در معرض خطر بالای انتقال یک بیماری ارثی به نسل بعدی قرار دارند از روش پی جی دی (PGD) انجام میدهند.

این روش را میتوان به عنوان روش زودهنگام تشخیص پیش از تولد در نظر گرفت. زوجین با انجام این آزمایش با احتمال قریب به یقین نیاز به ختم بارداری ندارند به همین دلیل PGD مکمل روشهای کمک باروری است و به لقاح خارج رحمی یا آی وی اف نیاز دارد تا رویان برای انجام آزمایش ایجاد شود.

هزینه پی جی دی

به دلیل نداشتن توجیه پزشکی معمولا بیمه های درمانی یا تکمیلی از پرداخت هزینه های این گونه آزمایشها امتناع میکنند و همه هزینه های این آزمایش که تا حدودی سنگین هم هست باید توسط زوجین پرداخت شود.

به همین دلیل قبل از اقدام و تصمیم گیری در مورد استفاده از این روش و برای اطلاعات بیشتر توصیه میشود ابتدا زوجین مشاوره ژنتیک انجام دهند و بعد در مورد انجام این آزمایش تصمیم گیری کنند.

تغییر جنسیت جنین در بارداری ممکن است؟

تعیین جنسیت جنین با نمک

یکی از روش‌هایی که خیلی‌ها اعتقاد دارند می‌تواند به تعیین جنسیت جنین کمک کند، استفاده از آزمون نمک است. به خاطر داشته باشید این روش به هیچ وجه معتبر نیست و از خرافات نشات گرفته است. بنابراین آن را بیشتر به عنوان سرگرمی در نظر بگیرید تا یک تست واقعی.

برای انجام این تست به مقداری نمک و یک ظرف یک بار مصرف شفاف نیاز دارید. بهتر است ادرار صبحگاهی را روی یک لایه نمک موجود در ظرف یک بار مصرف بریزید و این محلول را برای حدود پنج دقیقه کنار بگذارید. اگر بعد از این مدت ادرار روشن ماند، نوزاد دختر است و اگر حالت فومی پیدا کرد نوزاد پسر خواهد بود! به قول قدیمی‌ها به حق چیزهای نشنیده!

تشخیص جنسیت جنین در ماه اول بارداری

یکی از سوال‌های رایج این است که آیا روشی برای تشخیص جنسیت جنین در ماه اول بارداری هست؟ واقعیت این است که چنین روشی تا الان پیدا نشده است. حتی روش‌های علمی هم هنوز نتوانسته‌اند برای ماه اول روش تعیین جنسیت جنین پیدا کنند چه رسد به روش‌های غیر علمی.

با وجود این در همان آزمایش تشخیص جنسیت با نمک هم گفته می‌شود این آزمایش باید بعد از دو ماهگی انجام شود؛ برای مثال گفته می‌شود خانم‌هایی که دو ماهه باردار هستند بهتر است با ادرار صبحگاهی این آزمایش را انجام دهند ولی خانم‌هایی که دو ماهگی را رد کرده‌اند، در هر ساعتی از روز می‌توانند این آزمایش را انجام دهند.

تشخیص جنسیت جنین در سه ماهگی

روش‌های تعیین جنسیت جنین روز به روز پیشرفته‌تر می‌شوند. تا همین چند وقت پیش زودترین زمانی که می‌شد جنسیت جنین را تشخیص داد، چهار ماهگی بود؛ آن هم با سونوگرافی تعیین جنسیت. این روزها اما روش‌های جدیدتری آمده‌اند که به تشخیص جنسیت جنین در سه ماهگی می‌پردازند که دقتشان هم نسبتا بالاست؛ آن هم نه از طریق سونوگرافی؛ بلکه از طریق نوعی آزمایش خون. ممکن است طی چند سال آینده روش‌های دیگری هم پیدا شوند که هر کدام به نوبه خود پروسه تعیین جنسیت جنین را ساده‌تر و سریع‌تر کنند.

تشخیص جنسیت جنین از روی ناف مادر

تشخیص جنسیت جنین از روی ناف مادر یکی دیگر از روش‌های غیر علمی اما مرسومی است که بعضی مادرها بدشان نمی‌آید با توجه به آن دست به تعیین جنسیت جنین خود بزنند. در این روش گفته می‌شود اگر یکی از علائم بارداری پسر این است که ناف مادر به سمت خارج قرار بگیرد؛ اما اگر در فرم ناف مادر تغییر خاصی اتفاق نیفتد فرزندش دختر خواهد شد.

این مسئله در حالی بیان می‌شود که بسیاری از مادران باردار، صرف نظر از جنسیت جنین، دچار تغییر فرم ناف می‌شوند. بنابراین بین شکل ناف مادر و جنسیت جنین رابطه‌ای وجود ندارد؛ همان طور که بین وضعیت قرار گرفتن جنین در شکم مادر و جنسیت او هم ارتباطی دیده نشده است. به طور کلی چندین روش برای تشخیص جنسیت جنین در خانه وجود دارد، که دانستنشان خالی از لطف نیست.

تعیین دقیق جنسیت جنین

هنوز هم رایج‌ترین روش برای تعیین دقیق جنسیت جنین استفاده از سونوگرافی است. این سونوگرافی معمولا با رسیدن هفته ۱۶ بارداری انجام می‌شود و معتبرترین روش برای تعیین جنسیت جنین است.

در موارد بسیار محدودی پیش آمده که جواب سونوگرافی اشتباه بوده است که به دلیل نحوه قرار گرفتن جنین برمی‌گردد. گاهی جنین طوری در رحم قرار دارد که تشخیص جنسیت او برای پزشک آسان نخواهد بود.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • زهرا پرون
   درباره تغییر جنسیت جنین در بارداری ممکن است؟

   با سلام گفته میشود اگر در چشم راست علامتVباشد جنسیت جنین پسر هست.
   در چشم من هم چشم راست وهم چشم چپ علامت Vهست
   آیا ممکن هست دوقلو باشد

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون

    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک
    زیر استفاده کنید

    https://ask.niniban.com/

   • امیری

    هر دو چشم دختر میشه چشم راست پسر چشم چپ دختر هر دو چشم هم دختر

  • سحر
   درباره تغییر جنسیت جنین در بارداری ممکن است؟

   من میخوام بچم پسر بشه یه دختر دارم دوست دارم یه پسر بیارم بیاد چیکار کنم چون خیلی برام مهمه آیا امکان داره

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    همراه عزیز نی نی بان، اگر سئوالی دارید با متخصصان کلینیک نی نی بان مطرح کنید
    https://clinic.niniban.com

  • 999
   درباره تغییر جنسیت جنین در بارداری ممکن است؟

   سلام برای آزمایش نمک گفته پسر حالت فومی میگیره یعنی چی رنگی میشه؟؟؟

  • بدون نام
   درباره تغییر جنسیت جنین در بارداری ممکن است؟

   سلام آیا میشه پس از تشکیل جنین تغییر جنسیت داد
   هنوز معلوم نیس ولی دوست دارم پسر باشد

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    همراه عزیز نی نی بان، اگر سئوالی دارید با متخصصان کلینیک نی نی بان مطرح کنید
    https://clinic.niniban.com

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.