۵۹۴۹۸
۴ نظر
۵۷۹۷۶
۴ نظر
۵۷۹۷۶

می ترسم در بارداری فلوکستین بخورم

مصرف داروها در دوران حاملگی موضوعی است که تصمیم گیری در آن به عهده پزشک و بیمار است.

سوال مخاطب نی‌نی‌بان: با سلام من در هفته سی ام بارداری و شکم دوم هستم از اوایل بارداری درد های زیر شکم داشتم که دکتر قرص ایزوکسو پرین تجویز کرد وکلا مشکل خاصی نداشتم همه آزمایش ها و سونو ها هم تاکنون خوب بوده ولی از قبل از بارداری سابقه افسردگی و استرس داشتم که در بارداری شدت یافت و دکتر از این ماه برام قرص فلوکستین تجویز کرد که من تو بعضی سایت ها خواندم که باعث می شود ریه بچه خوب تکامل پیدا نکند و حالا دو تا سوال دارم اول اینکه نمیدونم فلوکستین را ادامه بدهم یا نه؟ و اینکه آیا با قرص ایزوکسوپرین که آن را شبی یکی می خورم تداخل دارویی ایجاد نمی کند؟ خواهش می کنم من را از نگرانی دربیاورید و در مورد عوارض فلوکستین توی بارداری بهم اطلاعات لازم را بدهید. با تشکر فراوان.
می ترسم در بارداری فلوکستین بخورم
پاسخ دکتر فرهاد فرید حسینی ، روانپزشک:
مصرف داروها در دوران حاملگی موضوعی است که تصمیم گیری در آن به عهده پزشک و بیمار است چرا که از یک طرف در درمان افسردگی به بیمار کمک می کند از طرف دیگر ممکن است عوارض جنینی بدهد. ضمن این که در سه ماهه اول و سه ماهه سوم بارداری باز ممکن است احتمال عوارض بیشتر مشاهده شود. ولی بحث این است که گزارش هایی که در این رابطه انجام شده است یک رابطه علی است و پس حتما اگر بیمار مصرف می کند عارضه پیش می آید. چرا این جا فقط رابطه علی وجود دارد و رابطه علی و معلولی برقرار نیست. از یک طرف گفته می شود که علت موضوع ممکن است ربطی به مصرف فلوکستین نداشته باشد از طرف دیگر یک ریسک است.بحث این است که پزشک اخلاقا خطرات درمان افسردگی با این دارو را به بیمارش اعلام کند. ایشان به طور کامل باید با پزشک معالجی که این داروها را برای شات تجویز کرده است مشورت کنند. باید شرایط بیمار سنجیده شود و بر اساس آن به طور مثال به بیمار گفته شود که هفته های آخر بارداری دارو را مصرف نکند و دو هفته مانده به زایمان دیگر استفاده کند. به همین لحاظ بیمار باید با پزشکش مشورت داشته باشد. نکته دیگری که باید به آن توجه داشت این است که جدا از عارضه ای که ممکن است به دنبال مصرف دارو در جنین مشاهده شود، افسردگی بدن وقتی زایمان داشته باشد تشدید می شود و این مساله با موضوع مراقبت از نوزاد نداخل داشته باشد و فرد نتواند به خوبی از نوزادش نگهداری کند. بنابراین در مورد این خانم نمی توانیم بگوییم مصرف بکن یا مصرف نکن.این موضوع بسته به نظر پزشک است و مورد به مورد فرق می کند شرایطی که در آن قرار دارند و طبعا نوع درمان شان نیز متفاوت است. در حال حاضر جنین ایشان شکل گرفته و بحث این است که مصرف داروی فلوکستین عارضه ای برای جنین ایجاد نکند. اما مساله اینجا است که این موضوع که داروهای روانپزشکی عارضه ای به همراه دارند هنوز ثابت نشده است و ما در این جا تنها داریم از شانس افزایش صحبت می کنیم. البته در بعضی مواقع برای درمان افسردگی مشاوره با روانشناس کفایت نمی کند و فرد نیاز به دارو درمانی دارد و گاهی نیز مصرف دارو باید قطع شود و بیمار چند جلسه به مشاوره با روانشناس برود. بنابراین تصمیم گیری در مورد این که ایشان داروها را همچنان مصرف کرده یا قطع کنند این موضوعی است که بهتر است تحت نظر روانپزشکی صورت بگیرد که داروهای نام برده را تجویز کرده است.

پاسخ دکتر پرویز رزاقی، روانشناس و مدرس دانشگاه:
برای حل این مساله به نظر من بهتر است به متخصص دیگری مراجعه کنند. اما از موضع روانشناسی برای برطرف کردن مساله پیشنهاد ما این است که افکار منفی را از خودشان دور کنند، مثبت اندیشی کنند، فکر نکند که من افسرده شدم و پس حتما دچار افسردگی شده ام. مساله بعدی این است که به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنند و از او بخواهند تا ورزش هایی که با توجه به دوران بارداری برای شان مناسب است و کمک به افزایش هورمون سروتونین مغز کند، به او آموزش دهد تا با این روش افسردگی درمان شده یا تحت کنترل در آمده و از پیشرفت آن جلوگیری شود. راه حل دیگر این است که ارتباطات اجتماعی شان را بیشتر کنند، پیاده روی منظم داشته باشند، از تنهایی و تنها ماندن دوری کنند، در خانه و در چهارچوب خانه نمانند و حضورشان را در اجتماع بیشتر کنند، در درون خانواده قرار بگیرند و فضایی مملو از شادی و خوشحالی فراهم کنند، از همسر و پدر و مادرش در دوران بارداری برای گذراندن این کمک بگیرند. از غم و اندوه دوری کنند، از تماشای فیلم های عاطفی اندوهناک و یا فیلم هایی که سبب ایجاد حس اضطراب در او می شود خودداری کنند، به مسافرت های بلند مدت و کوتاه مدت بروند، در هوای آزاد قرار بگیرند، از قرار گرفتن در فضای سبز و تماشاس باغ و گل لذت ببرند و انجام این روش ها کمک می کند تا زیر نظر متخصص روانشناسی بتواند از بحران خلقی و افسردگی عبور کند.
مهمترین مطالب در این باره
فلوکستین چیست؟
فلوکستین Fluoxetine نوعی داروی ضد افسردگی و بازدارنده سروتونین انتخابی است . فلوکستین Fluoxetine مستقیما روی مغز و مواد شیمایی مغز تاثیر می گذارد و برای درمان افسردگی ، اضطراب ، ترس و وسواس مورد استفاده قرار می گیرد . همچنین از فلوکستین برای درمان افسردگی و ناراحتی های قبل از قاعدگی و افسردگی بعد از زایمان میتواند استفاده کرد .
گاهی از داروی فلوکستین همراه با داروی Olanzapine (اولانزاپین) برای درمان افسردگی ناشی از اختلال دوقطبی استفاده می شود .
در صورتی که از پیموزید یا ترییدیدین استفاده می کنید نباید از کپسول فلوکستین استفاده کنید . در صورتی که در ۱۴ روز گذشته از داروهایی مانند : ایسوکاربوکازید، لینزولید، متیلن بلو Methylene blue، فنلزین و داروهایی از این خانواده استفاده کرده اید ، نباید از فلوکستین استفاده کنید .
توجه : مصرف کپسول فلوکستین در جوانان می تواند باعث افزایش تمایل به خودکشی شود . در صورتی که یکی از بستگان شما از فلوکستین استفاده می کند ، تغییرات رفتاری او را تحت نظر داشته باشید و در صورت مشاهده هرگونه رفتار نامتعارف ، به پزشک گزارش دهید.
هرگونه بدتر شدن علائم بیماری خود را به پزشک گزارش دهید . تغییرات خلقی و رفتاری شدید ، اضطراب ، وحشت ، تمایل به حمله کردن به دیگران و آسیب رسانی ، تمایلات خودکشی ، شنیدن صداهایی که درواقعیت وجود ندارند ، دیدن چیزها و یا اشخاصی که در واقعیت وجود ندارند و … از علائم مهمی هستند که باید به پزشک خود گزارش دهید .
می ترسم در بارداری فلوکستین بخورم
در صورتی که از داروهای ضدافسردگی دیگری استفاده می کنید ، در زمان تجویز کپسول فلوکستین به پزشک خود اطلاع دهید . برخی از داروهای میتواند با کپسول فلوکستین تداخل ایجاد کرده و باعث بیماری خطرناکی به نام سندرم سروتونین شوند .
در صورتی که شرایط زیر را دارید حتما قبل از تجویز کپسول فلوکستین به پزشک خود اطلاع دهید :
- در صورتی که هرگونه بیماری کلیوی دارید
- در صورت ابتلا به بیماری های کبدی مانند سیروز
- اگر دچار دیابت و مرض قند هستید
- در صورت ابتلا به گلوکوم
- اگر به صرع و یا تشنج مبتلا هستید
- در صورتی که دچار اختلال دوقطبی هستید
- در صورتی که معتاد هستید و یا سابقه مصرف مواد مخدر دارید
- در صورتی که قبلا خودکشی کرده اید و یا در فکر خودکشی هستید
- در صورتی که در دوران بارداری و حاملگی هستید
- اگر درحال شیردادن به نوزاد و در دوران شیردهی هستید
- در صورتی که تحت درمان الکتروشوک هستید (ECT)

مصرف فلوکستین در دوران بارداری
استفاده از فلوکستین در دوران بارداری میتواند باعث ایجاد مشکلات ریوی جدی و یا سایر عوارض و ناهنجاری ها در جنین شود . در صورتی که از کپسول فلوکستین استفاده می کنید اقدام به بارداری نکرده و حتما از روش های پیشگیری از بارداری استفاده نمایید . در صورتی که در زمان مصرف کپسول فلوکستین متوجه شدید که باردار هستید ، سریعا به پزشک مراجعه نمایید .

مصرف کپسول فلوکستین در دوران شیردهی
کپسول فلوکستین از طریق شیرمادر به نوزاد منتقل می شود و در زمان شیر دهی نباید از کپسول فلوکستین استفاده کنید . در هر صورت جهت مصرف این دارو در دوران شیردهی حتما باید طبق نظر پزشک متخصص رفتار کنید .
توجه : مصرف کپسول فلوکستین در افراد کمتر از ۱۸ سال توصیه نمی شود .
کپسول فلوکستین را دقیقا طبق تجویز پزشک مصرف کنید و از کاهش و یا افزایش دوز مصرفی کپسول فلوکستین شدیدا خودداری کنید . هیچگاه به صورت خودسرانه ، مصرف کپسول فلوکستین را قطع نکنید . قطع مصرف کپسول فلوکستین و ترک این دارو به صورت ناگهانی می تواند خطرناک باشد . در صورتی که از کپسول فلوکستین استفاده می کنید ، کپسول را به هیچ عنوان باز نکنید و نجوید .
اثرات مصرف فلوکستین بعد از ۱۴ روز مشخص می شود . در صورتی که با شروع مصرف فلوکستین علائم بهبودی مشاهده نمی کنید ، ناامید نشده و مصرف دارو را قطع نکنید . در صورتی که بعد از ۲۱ روز از مصرف فلوکستین علائم بهبودی مشاهده نشود باید به پزشک متخصص اطلاع دهید .

اگر مصرف یک وعده فلوکستین را فراموش کرده باشم چه کنم ؟
در صورتی که مصرف یک دوز از قرص فلوکستین را فراموش کرده اید ، به محض یاداوری، داروی خود را مصرف کنید . اگر به زمان مصرف بعدی نزدیک هستید ، دوز فراموش شده را رها کرده و سرساعت بعدی داروی خود را مصرف کنید.

در صورت مصرف بیش از حد فلوکستین چه کنم ؟
در صورتی که به صورت اشتباهی و یا به قصد خودکشی با قرص فلوکستین ، دارو را بیش از حد مصرف کرده اید ، سریعا با اورژانس تماس بگیرید . مصرف زیاد فلوکستین میتواند باعث مسمومیت کشنده شود . در صورتی که قصد خودکشی با فلوکستین را دارید بهتر است بدانید که بعد از بهبود ، عوارض جانبی شدیدی را تا آخر عمر باید تحمل کنید .
در زمان مصرف کپسول فلوکستین ، از مصرف الکل خودداری کنید . مصرف الکل با این دارو میتواند باعث بروز بیماری های شدید کبدی شود .

کپسول فلوکستین با چه داروهایی تداخل دارد ؟
مصرف فلوکستین با داروهای خواب آور و آرامبخش بسیار خطرناک است و میتواند باعث مرگ شود . در صورتی که داروهای آرامبخش ، مسکن ، شل کننده های عضلات ،داروهای ضدسرفه ، داروهای تشنج یا سایر داروهای ضدافسردگی مصرف می کنید ، قبل از تجویز کپسول فلوکستین به پزشک خود اطلاع دهید .

داروهایی که با کپسول فلوکستین تداخل دارند
تریپتوفان ، وارفارین، کومادین، یانوتون و سایر رقیق کننده های خون ، آمی تریپتیلین، بوزپیرین، دیزاپامین، لیتیوم، نوریتیپتیلین و سایر داروهای ضد اضطراب ، آدرال ، ریتالین ، تریپتان ، سوپاتریپتان، زولمیترپتان ، فنتانیل، ترامادول ، آسپیرین، ایبوپروفن (Advil، Motrin)، ناپروکسن (Aleve)، سلکوکسیب (Celebrex)، دیکلوفناک، اندومتاسین، ملوکسیک و …
در زمان مصرف فلوکستین از رانندگی و کارهایی که به تمرکز بالا نیاز دارند خودداری کنید .فلوکستین خواب آور است . در زمان مصرف فلوکستین هرگونه علائم بدتر شد و مخصوصا وجود تمایلات و افکار خودکشی را به پزشک گزارش دهید . معمولا زمانی که مصرف کننده های فلوکستین تصمیم به خودکشی می گیرند از همین دارو برای خودکشی استفاده می کنند. در صورتی که یکی از نزدیکان شما از فلوکستین استفاده می کند اخلاق و رفتار او را تحت نظر داشته باشید و هرگونه رفتار مشکوک را به پزشک گزارش دهید . در صورتی که از تصمیم به خودکشی با شما صحبت میکند ، این صحبت ها را کاملا جدی بگیرید .

عوارض جانبی فلوکستین
این دارو مانند سایر داروها میتواند عوارض جانبی به همراه داشته باشد . شما ممکن است هیچکدام از این عوارض و موارد مصرف را تجربه نکنید و یا چندین عارضه به صورت همزمان درصورت مصرف فلوکستین در شما مشاهده شود .
عوارض شدید که در صورت ادامه دار بودن باید به پزشک گزارش داده شوند عبارتند از :
- تاری دید و سیاهی رفتن چشم ها همراه با مشاهده هاله نور اطراف اجسام ، درد چشم و تورم و قرمز شدن چشم
- بیش فعالی و اضطراب
- بالا رفتن ضربان قلب و افزایش فشار خون
- حالت تهوع و استفراغ همراه با شکم درد و اسهال
- تنگی نفس همراه با درد قفسه سینه
می ترسم در بارداری فلوکستین بخورم
عوارض جانبی عمومی فلوکستین
- بی خوابی
- دیدن خواب های عجیب و کابوس
- ایجاد تیک های عصبی
- از دست دادن اشتها و ناراحتی معده
- احساس خستگی شدید و مداوم
- افزایش وزن یا لاغری شدید
- درد سینوس ها
- مشاهده علائمی شبیه علائم آنفولانزا
- کاهش شدید میل جنسی ، ناتوانی جنسی و یا مشکل در ارضا شدن
- خشک شدن دهان ، زبان و گلو
توجه : عوارض و موارد مصرف و توصیه های مصرف هر دارویی ممکن است به مرور زمان دچار تغییر شود .این مقاله فقط جهت اطلاع رسانی و افزایش آگاهی بوده و این سایت هیچ مسئولیتی در مورد موارد سوء مصرف داروها ندارد . توصیه های این مقاله جایگرین تجویز و توصیه های پزشک نیست و شما باید به تجویز پزشک متخصص عمل کنید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • سمیه
   درباره می ترسم در بارداری فلوکستین بخورم

   سلام ،من ۷سال است باردار نشدم مشکل تیرویید کم کارداشتم والان پیش دکتر رفتم تحت درمانم بدور اینها استرس ؤافسر دگی وترس هم دارم بدلیل. گذشته بد وبیماری خواهر کوچکمم درمان ندارد اسیب هایی که در زندگی خوردمم.شبها فکر می کردم وبی خوابی داشتم ودکتر بهم کپسول فلوکستین ۲۰ داده البته یه دکتر دیگه ایا اسیب برای بارداری که ۱ماه دیگر صورت گیرد نمی رساند

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون
    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنید
    https://moshavere.niniban.com

  • زهرا
   درباره می ترسم در بارداری فلوکستین بخورم

   سلام ببخشيد من یه سوال داشتم من مشکل استرس داشتم و فلووکسامین مصرف میکردم الان ۱۰روزه دارو رو کنار گذاشتم و میخواام باردار شم و تنها مشکلی که دارم دستم بعضی مواقع داغ میشه با دکتر مشورت کردم میگه تو. بارداری روزی یک عدد فلووکسامین مصرف کن با دوز ۵۰ و ضرر نداره ولی من میترسم چکار کنم آیا ضرر داره یا نه؟

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون

    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک
    زیر استفاده کنید

    https://ninisoal.com/

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.