۱۶۱۰۲۷
۳ نظر
۵۳۳۱۲
۳ نظر
۵۳۳۱۲

زایمان طبیعی یا سزارین، علم چه می گوید؟

بعضی از خانمها سزارین را یک مد می دانند و فکر می کنند هر کس به روزتر و با کلاس تر است پس حتما باید با روش سزارین فرزندش را به دنیا بیاورد.

نی‌نی‌بان: اگر از ترس درد زایمان طبیعی که بعضی ها آن را غیر قابل تحمل توصیف می کنند بگذریم، بعضی از خانمها سزارین را یک مد می دانند و فکر می کنند هر کس به روزتر و با کلاس تر است پس حتما با روش سزارین فرزندش را به دنیا بیاورد. البته بعضی ها هم فکر می‌کنند سزارین برای نوزادشان بهتر است، چون سر بچه فشار کمتری تحمل می کند و...برای همین و طبق آماردر سال‌های اخیر گرایش به سزارین در کشور بالا رفته و چند برابر استاندارد جهانی است . حال ایران یکی از کشورهایی است که در رده های اول عمل جراحی سزارین برای زایمان قرار دارد. یعنی درحال حاضر تولد ۶۰ درصد از نوزادان ایرانی به شیوه سزارین است؛ این درحالی است که براساس آمار ۱۵ تا ۲۰ درصد نوزادان در کشورهای دیگر به روش سزارین به دنیا می آیند. اما واقعا کدام یک از این دو روش علمی تر وایمن تر است ودر کدام روش هم نوزاد و هم مادر شرایط بهتری دارد. نی نی بان در یک مطلب مفصل و با استفاده از منابع علمی واظهار نظر پزشکان متخصص زنان و زایمان این دو روش را با هم مقایسه کرده است . اگر دلتان می خواهد بدانید کدام روش زایمان بهتر است در هفته های بارداری با ما همراه باشید.

درد زایمان
درد شدید و گرفتگی عضلات بخشی از زایمان طبیعی است .درد زایمان ناشی از انقباضات رحم است و باعث آسان تر شدن زایمان می شود. این درد فقط چند ساعت طول می‌کشد و با گذشت 24 ساعت پس از زایمان مادر می‌تواند به وضعیت عادی برگردد.اما در روش سزارین هرچند ممکن است مادر زمان زایمان درد نداشته باشد، اما پس از زایمان مدت طولانی و حتی تا هفته‌ها مادر درد را تجربه می کند و این درد اجازه نمی دهد مادر تحرک زیادی داشته باشد و این کم تحرکی خطر ایجاد لخته در عروق پا را به دنبال دارد. البته در چند سال گذشته روشهای مختلفی برای زایمان طبیعی رایج شده است که می تواند تحمل درد را برای مادر راحت تر از قبل کند. روش‌هایی مثل بی‌دردی موقع زایمان از طریق بی‌حسی‌های اپیدورال و گازهای استنشاق زمان زایمان در بیمارستان‌ها قابل اجراست که از درد زایمان طبیعی کم می کند.

پیشگیری از خطر مرگ
در گذشته و به دلیل اینکه بیشتر زنها در خانه زایمان می کردند وبه دلیل نبود پزشک و تجهیزات بیمارستانی مناسب درصد مرگ و میر زنان باردار در هنگام زایمان خیلی بیشتر بود. اما حالا این درصد خیلی پایین آمده است و بیشتر زنان در بیمارستانها وضعیت ایمنی در زایمان طبیعی دارند. وضعیتی که حالا یکی مزیتهای مهم زایمان طبیعی نامیده می شود. بزرگترین وبهترین مزیت زایمان طبیعی نسبت به سزارین کاهش خطر مرگ مادر است . جراحی سزارین مثل همه جراحی‌ها دارای خطر مرگ ناشی از عوامل بیهوشی گزارش شده است که نسبت مرگ و میر پری ناتال زنان در سزارین ۷ برابر زایمان نرمال است .

پیشگیری از خطر عفونت
شایع‌ترین انواع عفونت پس از جراحی سزارین، عفونت رحم و عفونت محل زخم جراحی و عفونت مثانه است. در زایمان طبیعی عفونت رحم به ندرت دیده می شود مگر اینکه زن باردار از قبل عفونت داشته باشد. مادرانی که سزارین می کنند نسبت به مادرانی که به طور طبیعی زایمان می کنند احتمال ابتلا به عفونت پس از زایمانشان بیشتر است و به همین علت برای این افراد در حین انجام عمل سزارین باید آنتی بیوتیک برای پیشگیری از عفونت بعد از زایمان داده شود. سه نوع عفونت بعد از سزارین شایع است: عفونت هایی که در زخم ایجاد شده و باعث قرمزی، ترشح و تشدید درد در بخیه ها و زخم ها می‌شود. از هر ده زنی که سزارین قرار می شود، یک زن دچار عفونت هایی از این نوع می شود. نوع دیگر عفونت های شایع در سزارین، عفونت لایه پوششی داخل رحم (آندومتر) است و معمولاً زمانی اتفاق می افتد که مایع آمنیوتیک قبل از زایمان تخلیه شود. علاوه بر این، حین عمل معمولا پزشک سوندی را برای تخلیه مثانه وارد بدن می کند که احتمال بروز عفونت را در زنان افزایش می دهد. در این حالت، دفع ادرار، دردناک و با سوزش همراه است.اگر سزارین اورژانسی باشد احتمال۳۰ درصد برای ابتلا به عفونت بعد از زایمان وجود دارد. ولی اگر سزارین انتخابی باشد طبق آمار حدود ۷ درصد تا زیر ۱۰ درصد، ایجاد عفونت رحمی محتمل است و در زایمان طبیعی این احتمال نزدیک ۳درصد است.

پیشگیری از خونریزی
خونریزی در زایمان طبیعی است. اما این خونریزی اندازه و حدی دارد. یک زن در زایمان طبیعی به طور متوسط،‌ خونی که در از دست می‌دهد حدود ۷۰۰ تا ۵۰۰ میلی‌لیتر است .اندازه این خونریزی در سزارین بیشتر است و گاهی به دوبرابر می رسد. در خونی که یک زن درجراحی سزارین از دست می‌دهد حدود ۱۰۰۰ میلی لیتر است.

پیشگیری از آسیب دیدن دستگاه ادراری
شاید باورتان نشود اما جراحی سزارین می تواند باعث آسیب به مثانه شود. در زایمان طبیعی احتمال آسیب دیدن مثانه بسیار کم است .عفونت های ادراری در سزارین به دلیل ضربه و آسیبی که به سیستم ادراری در حین عمل وارد می شود بیشتر است . شاید در زایمان طبیعی فشاری که سر جنین به مجرای ادرار وارد می کند- احتما ل این موضوع خیلی کم است- باعث بی اختیاری ادرار به صورت موقتی شود اما در زایمان سزارین شانس آسیب به مجرای کلیه خیلی بیشتر وجود دارد.

پیشگیری از آسیب دیدن روده
در زایمان طبیعی هیچ آسیبی به روده ها وارد نمی شود اما محققان معتقدند جراحی سزارین می تواند به روده هم صدمه وارد کند. البته انسداد روده‌ ، عارضه جانبی شایع هر جراحی است که برای مجاری دستگاه گوارش مشکل ساز است زیرا در این وضعیت حرکت روده‌ها کند و یا در موارد نادر متوقف شده و محتویات روده داخل آن باقی می‌ماند.

پیشگیری از لخته شدن خون در پاها
از ترومبوفلبیت چیزی شنیده اید؟ ترومبوفلبیت حالتی است که در آن خون داخل سیاهرگ لخته می‌شود و معمول‌ترین محل تشکیل لخته‌، سیاهرگهای پا است . شاید باور نکنید اما خطر ایجاد ترومبوفلبیت پس از جراحی سزارین ، ده برابر زایمان طبیعی است . ترومبوفلبیت تورم عروق است که معمولاً در پاها به دلیل لخته شدن خون به وجود می‌آید. لخته خون، تجمع جامد سلول‌های خون است. لخته خون می‌تواند در گردش طبیعی جریان خون در بدن اختلال ایجاد کند؛ بنابراین یک بیماری خطرناک محسوب می‌شود. ترومبوفلبیت در عروق نزدیک به سطح پوست یا عروق عمقی‌تر در بین لایه‌های ماهیچه‌های بدن اتفاق می‌افتد.

پیشگیری از برداشتن رحم
جفت سرراهی حالتی است که در آن جفت در قسمت پایین رحم جایگزین می‌شود و مانع عبور نوزاد و زایمان طبیعی می‌شود . در پلانستااکرتا جفت به عمق دیواره‌های رحم نفوذ می‌کند و پس از تولد نوزاد نیز به خودی خود خارج نمی‌شود، بنابراین در برخی موارد مجبور به درآوردن رحم می شوند . در زایمان طبیعی گذاشتن نوزاد روی قفسه سینه باعث ترشح هورمونهایی می شود که به جدا شدن جفت از رحم کمک می کنند، مهمترین روش پیشگیری از چسبندگی جفت، زایمان طبیعی است.

چسبندگی رحم
سزارین خطر چسبندگی رحمی را تا حد زیادی افزایش می دهد. این حالت باعث چسبندگی بافت زخم ها از داخل می شود. حدود نیمی از زنانی که تحت عمل سزارین قرار می گیرند، مشکل چسبندگی‌های رحمی را تجربه می کنند. همچنین دفعات انجام عمل سزارین خطر چسبندگی رحمی را افزایش می دهد؛ به طوری که زنان پس از دو بار سزارین تا ۷۵ درصد و پس از سه بار سزارین تا ۸۳ درصد بیشتر در معرض ابتلا به چسبندگی های رحم قرار می گیرند. این چسبندگی ها دردناک است و حرکت اندام‌های داخلی را محدود می کند و در مواردی باعث انسداد روده و حتی ناباروری می شود.

لخته های خونی
انجام هرگونه عمل جراحی خطر بروز لخته های خونی در بدن را افزایش می دهد. تشکیل لخته خونی در ریه ها باعث بروز آمبولی ریوی می شود که جان بیمار را در معرض خطر قرار می دهد. از علائم این بیماری می توان به سرفه و کوتاهی تنفس ها، درد و تورم در ماهیچه پا اشاره کرد. بنابراین باید با مشاهده کوچک ترین علامتی از این بیماری بعد از سزارین به پزشک مراجعه کنید تا درمان های لازم در سریع‌ترین زمان انجام شود.در صورتی که این خطر در زایمان طبیعی به صفر می رسد.

افتادگی رحم
بعضی از زنان باردار فکر می کنند زایمان طبیعی باعث افتادگی رحم می شود و یا احتمال آن را بیشتر می کند در صورتی که این باور درست نیست. پزشکان معتقدند یک زایمان بدون دخالت و کاملا کنترل شده باعث افتادگی رحم و مثانه نمی شود. یعنی احتمال افتادگی رحم در مادر بارداری که سزارین شده است خیلی بیشتر است. تعداد زایمان ها، وزن و فشار جنین ، ورزش نکردن در بارداری و وجود هورمون پروژسترون در بارداری تاثیر قابل توجهی در افتادگی رحم و مثانه دارند .

عوارض بیهوشی
در زایمان طبیعی مادر کاملا هوشیار است. مادر در صورت آگاه بودن از روند طبیعی زایمان و مدیریت درست، روند زایمان (چه به لحاظ علمی و چه از نظر حمایت روانی مادر) را به خوبی انجام می‌دهد و یکی از لذتبخش‌ترین تجربه های زندگی اش می شود. عوارض بیهوشی عمومی در زنان باردار به دلیل حجم بالای شکم و فشار روی عروق و عدم تخلیه گوارشی بسیار بالاتر از بیماران عادی است. از طرفی سیستم جریان شریانی وریدی در فرد باردار بسیار متفاوت است و این مورد نیز در بروز عوارض بیهوشی موثر است. مادری که سزارین می شود بعد از بیهوشی بلافاصله درد را حس می کند.گیجی و منگی و حالت خاص پس از بیهوشی باعث عدم امکان ارتباط فوری مادر با نوزاد می شود.

دوره نقاهت
مادری که زایمان طبیعی کرده بعد از یکی دو روز استراحت می تواند همه کارهای شخصی خود و فرزندش را انجام بدهد. اما مهم ترین اشکال سزارین دوره ریکاوری بعد از عمل است. به گفته پزشکان دوره نقاهت عمل سزارین دشوارو طولانی تر از زایمان طبیعی است. مادری که عمل سزارین انجام داده نمی تواند خیلی زود از تخت بلند شود و به انجام فعالیت های روزمره اش بپردازد. خود عمل کاملاً بدون درد است اما دوره نقاهت پس از آن اصلاً این طور نیست. البته مسکن های زیادی وجود دارد که می تواند تحمل درد را برای مادر اندکی تسهیل کند اما در آغوش گرفتن نوزاد و یا حتی رفتن به سرویس بهداشتی برای او تا چندین روز بسیار دشوار است. پس از بهبود زخم جراحی معمولاً جای آن به اندازه 12 تا 15 سانتی متر دقیقاً بالای خط شرمگاهی به جای می ماند. این جای زخم تا مدت ها احساس خارش شدیدی دارد.

شیر دهی راحت تر
مادرانی که با زایمان طبیعی فرزندشان را به دنیا می آورند خیلی راحت تر می توانند به فرزندشان شیر بدهند. انقباضات زایمان در روش طبیعی باعث ترشح هورمون شیردهی شده و شیردهی راحت انجام می‌شود. در حالی که در روش سزارین از آنجا که این انقباضات وجود ندارد، شیردهی با تاخیر انجام شده و از آنجا که شیر روان نیست امکان ایجاد زخم و اگزما در سینه مادر وجود دارد.

تناسب اندام
در زایمان طبیعی، خانم‌ها تناسب اندام خود را با انجام ورزش‌های مناسب سریع‌تر از مادران سزارین شده به دست می‌آورند. مادرانی که سزارین می کنند تا قبل از اینکه زخم جراحی و بخیه ها خوب نشود اجازه فعالیت سنگین ندارند و نمی توانند آن طور که باید و شاید به اندامشان برسند.
مقایسه زایمان طبیعی و سزارین در سلامت نوزاد
- تکامل جنین
محققان معتقدند نوزادی که در زایمان طبیعی به دنیا می آید کامل تر و سالم تر است. دلیل این موضوع هم این است که وقتی رشد جنین کامل می شود، زایمان طبیعی انجام می شود.

کاهش مشکلات تنفسی نوزاد
دردهای زایمانی، باعث ترشح بیشتر هورمون کورتیزول می‌شود و هورمون کورتیزول همان هورمونی است که نوزاد برای بالغ شدن ریه‌هایش نیاز دارد. هنگامی که کودک از دهانه واژن با فشار عبور می کند، مایع آمنیوتیک از ریه نوزاد خارج می شود. یکی دیگر از عوارضی که به نظر می‌آید بر اثر سزارین در نوزاد بروز کند فقدان ایجاد فشار بر روی دستگاه تنفسی است در این حالت تخلیه‌ی مایع از اعماق ریه نوزاد ،‌به طور کامل انجام نمی شود. به همین دلیل بروز مشکلات تنفسی در نوزادانی که به روش سزارین به دنیا آمده اند در مقایسه با زایمان طبیعی بیشتر است .

دریافت باکتری های محافظت کننده
هنگامی که نوزاد از مجرای زایمان عبور می کند، باکتری های محافظت کننده را برمی دارد. این باکتری ها وارد روده نوزاد می شوند و سیستم ایمنی را شکل می دهند. در سزارین نوزاد این باکتری ها را دریافت نمی کند. همچنین عبور از مجرای زایمان، سیستم قلبی عروقی جنین را تحریک می کند و باعث گردش خون بهتر و آماده سازی او برای تولد می شود.

نوزاد هوشیار
در زایمان طبیعی، نوزاد از امواج هورمونی در کاتکول آمین ها استفاده می کند. این هورمون ها باعث می شوند نوزاد هوشیار شود و با مادر خود ارتباط برقرار کند. همچنین هورمون اندورفین در جفت و بندناف موجود است. این هورمون باعث می شود نوزاد بتواند خارج از رحم زندگی کند و راحت تر زایمان رخ دهد.

شیر مادر
مادرانی که زایمان طبیعی دارند در شیردهی به ویژه دادن آغوز به نوزاد خود موفق‌تر هستند و نوزاد راحت تر می تواند اولین واکسن خود را از مادر دریافت کند. نوزادانی که با زایمان طبیعی به دنیا می آیند، دارای علاقه بیشتری در انجام رفتارهایی مانند مکیدن و گرفتن سینه مادر هستند. بعد از زایمان طبیعی، تماس پوست به پوست در مادر و نوزاد رخ می دهد. این تماس دارای فواید روانی بسیاری برای نوزاد می باشد از جمله: رشد مطلوب مغز و مکیدن بهتر شیرمادر.

سر نوزاد و فشاری که نیست
بعضی از زنان باردار فکر می‌کنند در زایمان طبیعی سر فرزندشان آسیب می بیند. و به همین دلیل سزارین برای نوزادشان بهتر است؛ اما محققان معتقدند فشاری که جنین هنگام زایمان طبیعی تحمل می‌کند برای او مفید است، چون با حالت مکشی که ایجاد می‌کند ریه‌های جنین را پاک می‌کند. به همین دلیل است که نوزادان حاصل زایمان طبیعی مشکلات تنفسی کمتری نسبت به سزارینی‌ها دارند. پس از بابت فشار روی سر جنین نباید نگران بود چون استخوان‌های سر او این فشار را به خوبی تحمل می‌کند و هیچ عارضه‌ای برایش پیش نمی‌آورد. سر جنین هنگام عبور از کانال زایمان به خوبی تغییر شکل پیدا می‌کند .

نوزاد نارس
در زایمان طبیعی نوزاد با رشد کامل و سالم به دنیا می آید. اما خطرناکترین عارضه جانبی جراحی سزارین برای نوزاد‌، نارسی است،‌ اصطلاح نارسی عموماً‌ برای شرح دادن وضعیت نوزادی به کار می‌رود که به دلیل انتخاب زمان نادرست زمان سزارین، نارس به دنیا آمده است .مشخص شده است که نوزادانی که به روش سزارین انتخابی به دنیا می‌آیند به میزان چشمگیری در معرض خطر ابتلا به RDS ( سندرم دیسترس تنفسی ) هستند .

داروی بیهوشی و نوزاد
در زایمان طبیعی نوزاد تحت تاثیر هیچ داروی بیهوشی قرار نمی گیرد اما در سزارین و در بیهوشی عمومی ممکن است داروی به کار رفته برای بیهوشی مادر از طریق جفت به بدن نوزاد برسد . در این صورت گاهی نوزاد لمس و فاقد واکنش‌های لازم به دنیا می‌آید .

چاقی و سزارین
بر اساس آخرین یافته ها احتمال چاقی دوران کودکی در نوزادانی که به روش سزارین متولد می شوند، 2 برابر بیشتر از نوزادانی است که به صورت طبیعی به دنیا می آیند. محققان یک هزار و 250 زن را از دوران بارداری تا 3 سالگی کودکانشان مورد مطالعه قرار داده و دریافتند که 15.7 درصد از کودکان 3 ساله ای که به روش سزارین متولد شدند قبلأ به چاقی مبتلا بودند؛ در حالی که این آمار در کودکان با تولد به روش طبیعی 7.5 درصد بود. بر این اساس، شاخص توده بدن مادر و وزن نوزاد در هنگام تولد نقش مهمی در مستعد کردن کودکان به چاقی بازی کرده و مطالعات قبلی تأثیر چاقی مادر بر چاقی نوزاد را اثبات کرده است.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • سعیده باستانیان
   درباره زایمان طبیعی یا سزارین، علم چه می گوید؟

   واقعا عالی بود ممنون

  • سلناز
   درباره زایمان طبیعی یا سزارین، علم چه می گوید؟

   مگه تو سزارین بیهوش میکنن؟؟؟!!
   مگه بیحس نمی کنن؟؟؟

  • من
   درباره زایمان طبیعی یا سزارین، علم چه می گوید؟

   پیشنهاد میکنم قبل از ازدواج واکسن زگیل بزنید بنام گارداسیل. و قبل از زایمان اگر دانه های مشکوک اطراف ناحیه تناسلی دارید توسط دکتر چکاب بشید.زگیل باعث سزارین میشه

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.