۲۳۷۰۴۷
۲۳۵۷
۲۳۵۷

برای شروع درد زایمان چه باید کرد؟

برای شروع درد زایمان چه باید کرد؟ این سئوالی است که اگر از زمان زایمانتان گذشته باشد، برایتان مطرح می‌شود. نگران نباشید راهکارهایی هست که پزشکتان با شما در میان می‌گذارد. 

برای شروع درد زایمان چه باید کرد؟

برای شروع درد زایمان چه باید کرد؟ این سئوالی است که اگر از زمان زایمانتان گذشته باشد، برایتان مطرح می‌شود. نگران نباشید راهکارهایی هست که پزشکتان با شما در میان می‌گذارد.

در این مقاله می‌خوانید:

 • زایمان در زمان موعود
 • برای شروع درد زایمان چه باید کرد؟ القای زایمان چگونه است؟
 • سئوالات متداول درباره شروع درد زایمان (القای زایمان)
 • سریع‌ترین راه برای القای زایمان چیست؟
 • چه چیزی باعث زایمان طبیعی می شود؟
 • خلاصه

برای شروع درد زایمان چه باید کرد؟

زایمان در زمان موعود

در حالی که بسیاری از افراد ۲ هفته قبل یا بعد از موعد مقرر زایمان، نوزادان کاملا سالم به دنیا می‌آورند، توصیه می‌شود که حداقل تا هفته 39 برای زایمان صبر کنید .
بهتر است به مادر طبیعت اجازه دهید تصمیم بگیرد چه زمانی کودک شما باید به دنیا بیاید. گفته می‌شود، اگر به هفته 40بارداری رسیده‌اید و هنوز زایمان نکرده‌اید، شش راه طبیعی برای شروع درد زایمان، یا القای زایمان وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. البته به این موضوع دقت کنید که همیشه باید قبل از انجام هر یک از این کارها با متخصص زنان و زایمان مشورت کنید .
ماما یا پزشک ممکن است نتواند موثر بودن این روش‌ها را تایید کند، اما می‌تواند به شما اطلاع دهد که آیا برای شما بی‌خطر هستند یا نه.

بیشتر بخوانید: تشنج پس از زایمان، علت چیست؟

برای شروع درد زایمان چه باید کرد؟

برای شروع درد زایمان چه باید کرد؟ القای زایمان چگونه است؟

برای شروع درد زایمان یا القای زایمان، می‌توانید این روش‌ها را امتحان کنید:

1- ورزش کنید

هر نوع ورزشی که ضربان قلب شما را بالا ببرد، مانند پیاده‌روی طولانی، مفید است. حتی اگر این روش کارساز نباشد، راهی عالی برای کاهش استرس و قوی نگه داشتن بدنتان برای زایمان است.

داشتن رابطه جنسی در هفته‌های آخر بارداری بی‌خطر است، اما نباید بعد از اینکه کیسه آب پاره شد، رابطه جنسی داشته باشید. انجام این کار خطر ابتلا به عفونت را افزایش می‌دهد.

طبق یک مطالعه که در سال 2022 انجام شد، پیاده‌روی 30 دقیقه‌ای به مدت سه بار در هفته با سرعت 4 کیلومتر در ساعت، از بعد از هفته 38 بارداری می‌تواند به القای زایمان کمک کند. همچنین ممکن است باعث شود که مداخلات پزشکی حین زایمان واژینال کاهش یابد.

2- رابطه جنسی

درست است که تحقیقات، شواهدی مبنی بر اینکه داشتن رابطه جنسی باعث شروع زایمان می‌شود، پیدا نکرده، اما از نظر تئوری، دلایل متعددی وجود دارد که رابطه جنسی می‌تواند باعث زایمان شود. مثلا فعالیت جنسی، به‌ویژه داشتن ارگاسم، می‌تواند اکسی‌توسین آزاد کند که باعث شروع انقباضات رحمی می‌شود.
هورمون‌های «پروستاگلاندین» موجود در مایع منی هم ممکن است به باز شدن دهانه رحم کمک کند.
داشتن رابطه جنسی در هفته‌های آخر بارداری بی‌خطر است ، اما نباید بعد از اینکه کیسه آب پاره شد، رابطه جنسی داشته باشید. انجام این کار خطر ابتلا به عفونت را افزایش می‌دهد.

بیشتر بخوانید: آمادگی زایمان سزارین، نکاتی که باید رعایت شود

برای شروع درد زایمان چه باید کرد؟

3- تحریک نوک پستان

تحریک نوک سینه‌ها می‌تواند باعث انقباض رحم و شروع زایمان شود. اما چرا؟ به این دلیل که تحریک نوک پستان باعث تحریک تولید اکسی‌توسین می‌شود. اکسی‌توسین، هورمونی است که باعث انقباض رحم و خروج شیر از سینه‌ها می‌شود.
اگر بلافاصله پس از زایمان به نوزاد خود شیر بدهید، این تحریک همان چیزی است که به کوچک شدن رحم شما و بازگشتن آن به اندازه قبل از زایمان کمک می‌کند.

تحریک نوک پستان باعث تحریک تولید اکسی‌توسین می‌شود. اکسی‌توسین، هورمونی است که باعث انقباض رحم و خروج شیر از سینه‌ها می‌شود.

به صورت دستی، یا با استفاده از پمپ سینه ، نوک سینه‌های خود را تحریک کنید. تحقیقات نشان می‌دهد که تحریک سینه می‌تواند راهی موثر برای موارد زیر باشد:

 • القای زایمان
 • اجتناب از القای پزشکی
 • کاهش میزان خونریزی پس از زایمان
 • با این حال، به نظر می‌رسد که اثربخشی پس از انجام تحریک سینه به مدت حداقل سه روز، بالاترین میزان را دارد.

۴- طب سوزنی

طب سوزنی هزاران سال است که مورد استفاده قرار می‌گیرد. این‌که این روش چطور اثر می‌کند، نامشخص است. در طب چینی، اعتقاد بر این است که «چی» یا «انرژی حیاتی»، بدن را متعادل می‌کند. همچنین ممکن است باعث تغییرات در هورمون‌ها، یا تحریک سیستم عصبی شود.
با این حال، طب سوزنی باید فقط توسط یک متخصص طب سوزنی مجاز انجام شود. بر اساس تحقیقات، مزیت اصلی طب سوزنی، افزایش باز شدن دهانه رحم است.

بیشتر بخوانید: تب پس از زایمان دلیلش چیست؟

برای شروع درد زایمان چه باید کرد؟

5- طب فشاری

برخی از پزشکان معتقدند که طب فشاری می‌تواند به شروع زایمان کمک کند. قبل از استفاده از طب فشاری، مطمئن شوید که از یک متخصص طب فشاری آموزش‌دیده و متبحر کمک می‌گیرید.
با این حال، شواهد زیادی وجود ندارد که نشان دهد طب فشاری در القای زایمان موثر است. با این حال حتی اگر طب فشاری نتواند باعث القای زایمان شود، همچنان یک راه عالی برای کاهش درد و ناراحتی حین زایمان است.

۶- خوردن خرما

تحقیقات نشان می‌دهد که خوردن خرما در هفته‌های پایانی بارداری، باعث این شرایط می‌شود:

 • افزایش باز شدن و گشاد شدن دهانه رحم
 • کاهش نیاز به مصرف «پیتوسین» در طول زایمان

بیشتر بخوانید: فرق زایمان طبیعی با سزارین، اطلاعات کامل

برای شروع درد زایمان چه باید کرد؟

مزایای انتظار برای شروع خود به خودی زایمان

اکثر افراد باردار در هفته 40 بارداری به احتمال زیاد آماده هستند تا نوزادشان را به دنیا بیاورند. مزایای بسیاری برای صبر کردن تا موعد طبیعی زایمان وجود دارد که یکی از آن‌ها بهبودی سریع‌تر پس از زایمان است. افرادی که از القای زایمان استفاده نکرده‌اند، معمولا سریع‌تر از آن‌هایی که القای زایمان داشته‌اند، بهبود می‌یابند.
نوزادانی که پس از یک بارداری کامل به دنیا می‌آیند مزایای دیگری را دریافت می‌کنند. بیشتر ماندن نوزاد در رحم معمولا این مزایا را به همراه دارد:

 • زمان بیشتر برای ساختن عضله و قدرت
 • کاهش خطر افت قند خون، عفونت و یرقان
 • بهبود تنفس (نوزادانی که حتی دو هفته زودتر به دنیا می‌آیند می‌توانند دو برابر عوارض را تجربه کنند)
 • تغذیه بهتر پس از تولد
 • افزایش رشد مغز

اجازه دهید بدنتان چند روز دیگر از روند حاملگی را طی کند و تا جایی که می‌توانید زمان بگذارید و استراحت کنید. شما و کودکتان به زودی به تمام انرژی خود نیاز خواهید داشت!

بیشتر بخوانید: هموروئید پس از زایمان، راه های پیشگیری

برای شروع درد زایمان چه باید کرد؟

سئوالات متداول درباره شروع درد زایمان (القای زایمان)

سئوالات متداول درباره شروع درد زایمان (القای زایمان) عبارتند از:

سریع‌ترین راه برای القای زایمان چیست؟

اگر می‌خواهید سریع زایمان کنید، باید آن را به روش پزشکی در بیمارستان انجام دهید. درمان‌های طبیعی ممکن است بتوانند کمک کنند، اما تضمینی نیستند. اگر با پزشک خود مشورت کرده‌اید و تشخیص داده شده که یک دلیل پزشکی برای القای زایمان در بیمارستان وجود دارد، روش‌هایی که ممکن است پزشک از آنها استفاده کند، شامل دادن داروهایی مانند «پیتوسین» است.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: آشنایی با پزشکان متخصص زنان و زایمان

برای شروع درد زایمان چه باید کرد؟

چه چیزی باعث زایمان طبیعی می شود؟

در حالی که عوامل خارجی مختلف می‌توانند در شروع زایمان طبیعی نقش داشته باشند، کارشناسان معتقدند که بدن از یک مکانیسم داخلی پیچیده پیروی می‌کند که باعث تحریک رحم برای شروع انقباضات می‌شود.

خلاصه

قبل از امتحان کردن هر روشی که ممکن است باعث زایمان شود، با پزشک خود مشورت کنید تا خطرات یا عوارض احتمالی برطرف شود. اگر چه برخی از روش‌های القای زایمان در میان افراد باردار رایج است، اما شواهد علمی کمی موثر بودن آن‌ها را تایید می‌کند.
در بیشتر موارد، بهتر است به نوزاد اجازه دهید تاریخ تولد خود را تعیین کند، حتی اگر این کار به معنای صبر کردن به مدت یک یا دو هفته دیگر باشد. شواهد نشان می‌دهد که ورزش، داشتن رابطه جنسی و خوردن برخی غذاها ممکن است به القای زایمان کمک کند. اما بهتر است قبل از اقدام برای القای زایمان با متخصص زنان و زایمان مشورت کنید.

برای یافتن متخصصان مورد نظر خود به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

منبع: healthline

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

 • اخبار داغ
 • جدیدترین
 • پربیننده ترین
 • گوناگون
 • مطالب مرتبط

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.