۴۶۸۵۷
۲ نظر
۱۱۳۳۲۱
۲ نظر
۱۱۳۳۲۱

دیگر نگران ترک‌های پوستی بعد از زایمان نباشید

خوشحال است از این‌که خداوند کودکی سالم به او داده و غمگین از این‌که زیبایی پوستش از دست رفته.

خوشحال است از این‌که خداوند کودکی سالم به او داده و غمگین از این‌که زیبایی پوستش از دست رفته. می‌گوید در دوران بارداری وزنش بالا رفته و با وجود این‌که مدام پوستش را با روغن زیتون چرب می‌کرده، نه تنها شکمش، بلکه بازو و ران‌هایش هم دچار نوارهای سفید شده است.
دیگر نگران ترک‌های پوستی بعد از زایمان نباشید

نوارهای سفید که برخی پزشکان گفته‌اند با جراحی درمان می‌شود و برخی دیگر معتقدند درمانی ندارد، اما این ترک‌های پوستی که خیلی از افراد به آن دچار می‌شوند، چیست؟
دکتر بهروز باریک‌بین، متخصص پوست و قائم‌مقام مرکز تحقیقات کاربرد لیزر در علوم‌پزشکی در پاسخ به این پرسش به جام‌جم می‌گوید: ترک‌های پوستی یا استریاها در اثر اتساع بیش‌ از حد پوست به وجود می‌آید. این اتساع از میزان تحمل الیاف کلاژن و الاستین پوست بیشتر است و به نوعی پوست را دچار پارگی و جرخوردگی می‌کند.
این اتفاق در موارد متعددی می‌افتد؛ مثلا به‌علت بزرگ‌ شدن شکم خانم باردار. دکتر باریک‌بین با بیان این مطلب می‌افزاید: در ورزشکاران حرفه‌ای که یک‌دفعه دچار افزایش حجم عضلات می‌شوند هم پوست با سرعتی که حجم عضلات زیاد می‌شود، نمی‌تواند باز شود و پاره می‌شود.
همچنین این عارضه برای افراد در سنین رشد که اسکلتشان خیلی سریع‌تر از پوستشان رشد می‌کند، اتفاق می‌افتد بویژه در نوجوان‌های پسر که یکدفعه قد می‌کشند، در ناحیه پشت به صورت خط‌های عرضی به‌طور شایعی دیده می‌شود.
علاوه بر اینها، در کسانی که به هر دلیلی یکدفعه چاق یا لاغر می‌شوند، ترک‌های پوستی بروز می‌کند؛ بنابراین کاهش حجم پوست هم می‌تواند ترک ایجاد کند.
این متخصص پوست ادامه می‌دهد: علاوه بر اینها، بخصوص افرادی که داروهای کورتونی مصرف می‌کنند، به‌علت مصرف کورتون بدنشان افزایش حجم و وزن پیدا می‌کند و دچار استریا می‌شوند.

رفع تَرَک‌های پوستی دوران بارداری

دلیل دیگر بروز این مشکل در این بیماران، این است که کورتون باعث نازک‌شدن پوست و ضعیف شدن الیاف کلاژن و الاستین می‌شود و استریا در بازوها، شکم و ران‌های این اشخاص زیاد دیده می‌شود و برایشان مشکلات عدیده‌ای در ظاهر ایجاد می‌کند.
حتی ممکن‌ است عملکرد و شغلی و تحصیلی آنها را تحت‌الشعاع قرار دهد. به گفته دکتر باریک‌بین، مصرف موضعی پهم می‌تواند باعث بروز ترک پوستی شود و مشکلاتی ایجاد می‌کند.
او می‌گوید: بکرات می‌بینیم کسانی که دچار مشکل در کشاله ران و قارچ هستند، به پزشکان غیرمتخصص پوست مراجعه می‌کنند و به اشتباه برای آنها درماتیت یا اگزما تشخیص داده و کورتون، بخصوص کورتون‌ قوی تجویز می‌شود. این افراد هم دچار ترک پوست این ناحیه می‌شوند که متاسفانه قابل‌برگشت نیست.


دیگر نگران ترک‌های پوستی بعد از زایمان نباشید

استریا برگشت‌پذیر نیست

دکتر باریک‌بین معتقد است: وقتی الیاف‌های کلاژن و الاستین در اثر اتساع بیش از حد، مصرف داروها یا هر علت دیگری پاره و ترک‌های پوستی ناشی از کشش یا استریاها ایجاد می‌شود، دیگر این وضع قابل‌برگشت نیست یعنی خودبه‌خود بهبود نمی‌یابد و روی بدن باقی خواهد ماند، اما خوشبختانه امروزه روش‌هایی برای این‌که حداقل این مشکل کمتر به چشم بیاید و تا حدی بهبود یابد، وجود دارد.
او در این باره می‌افزاید: یکی از این روش‌ها که امروزه در دنیا تائید شده، استفاده از لیزرهای فراکشنال است که می‌تواند در بهتر شدن ظاهر پوست مبتلا به استریا موثر باشد و بجز کمی التهاب، هیچ مشکل و عارضه‌ای بعد از استفاده از آنها برای فرد پیش نمی‌آید.
او ادامه می‌دهد: در یکی دیگر از روش‌های درمان ترک پوست، کلاژن‌‌سازی تحریک می‌شود که می‌تواند در روند بهبود نقش داشته باشد.
علاوه بر اینها، متخصصان از دستگاه‌هایی استفاده می‌کنند که با تشدید فاکتورهای رشد و تحریک کلاژن‌سازی، به بهتر شدن ظاهر پوست دچار استریا کمک می‌کنند.
او در ادامه از روش PRR هم برای درمان استریا نام می‌برد و یادآوری می‌کند: البته هنوز به‌کار بردن این روش در مراحل تحقیقاتی است، اما در برخی کشورها مثل اسپانیا از آن استفاده می‌شود.

بهترین درمان، پیشگیری است

دکتر باریک‌بین، بهترین راه مدیریت و درمان استریا را پیشگیری می‌داند و می‌گوید: کسانی که استعداد ژنتیکی ابتلا به استریا دارند، باید از اتساع ناگهانی یا کاهش ناگهان حجم بدنشان جلوگیری کنند یعنی مثلا اگر می‌خواهند ورزش کنند یا رژیم غذایی بگیرند، بدانند ممکن است این اتفاق برایشان بیفتد و از کاهش یا افزایش یکباره وزن جلوگیری کنند.
این متخصص پوست می‌افزاید: البته کرم‌هایی هم وجود دارد که ادعا می‌شود برای درمان ترک‌های پوست مفیدند؛ شاید این کرم‌ها تا حدی موثر باشد، ولی هیچ کدام درمان قطعی انجام نمی‌دهد و در خوشبینانه‌ترین حالت، تا حدی پیشگیری انجام می‌دهد؛ بنابراین خانم‌های باردار می‌توانند آنها را روی شکمشان بزنند تا از ایجاد ترک تا حدی جلوگیری شود.

چرا بعضی‌ها بیشتر دچار استریا می‌شوند؟

دکتر باریک‌بین در پاسخ به این پرسش می‌گوید: از نظر ژنتیکی برخی پوست‌ها خاصیت انعطاف‌پذیری محدودی دارند و اگر اتساع عضلات و بدن در زمان کمی اتفاق بیفتد، مقاومت الیاف کلاژن و الاستین شکسته می‌شود و پوست جر می‌خورد.
او برای روشن شدن این موضوع مثالی می‌زند: یک کیسه فریزر را بردارید و شروع کنید به کشیدن آن، کیسه تا حدی کشیده می‌شود و اتفاقی نمی‌افتد ولی اگر کشش از حدی بیشتر شود، دقیقا حالتی پیدا می‌کند که مثل همان حالت پوست در اثر کشیده شدن است و الیاف پلاستیکی آن هم قدرت خود را از دست می‌دهد و تغییر شکل می‌دهد.
در مورد پوست هم همین اتفاق می‌افتد و هر چقدر حالت ارتجاعی پوست بیشتر باشد، دیرتر ترک می‌خورد، ولی اگر ژنتیکی این حالت ارتجاعی وجود نداشته باشد، استریاهای زیادی به وجود می‌آید و معمولا در مادر و پدر و اقوام افراد دچار استریا چنین ترک‌هایی زیاد دیده می‌شود.

مهم‌ترین مطالب در این‌باره:
علائم ترک پوست و کشیدگی بعد از زایمان در بین زنان رایجه. شما ممکنه در قسمتهایی از بدنتون که چربی تجمع داره مثل پستان، ران، بازوها، شکم و لگن شاهد یه سری خطوط باشین که ممکنه ناشی از تغییرات هورمونی یا کاهش ناگهانی چربی در این مناطق باشن.
ما اینجا بهتون توضیح میدیم چطوری این علائم رو با روش های خانگی از بین ببرین.

آیا ترک پوست بعد از زایمان از بین میرود؟

این علامتها و ترک های پوستی به مرور زمان کمرنگ تر و محوتر میشن اما امکان نداره به طور کامل از بین برن. کرم ها، لوسیون ها و روغن های ماساژ این علائم رو به طور کامل از بین نمیبرن اما پوست شما رو نرم و صاف میکنن.
در طی ماهها و شاید سالها این خطوط به تدریج کمرنگ تر میشن و تقریبا به تناژ پوست شما نزدیک میشن. لازمه اینجا ذکر کنیم که برای مراقبت از پوست در دوران بارداری و کمتر شدن این علائم شما میتونین به طور مداوم پوست خودتون رو با انواع روغن ها به خصوص روغن زیتون چرب کنین.


دیگر نگران ترک‌های پوستی بعد از زایمان نباشید

روغن زیتون بهترین انتخاب برای حفظ رطوبت پوست

روغن زیتون پوست شما رو مرطوب میکنه و گردش خون رو بهبود میبخشه و همچنین علائم کشیدگی رو تا حد زیادی حذف میکنه. برای استفاده :
- روغن رو کف دستتون بمالین و با ملایمت ناحیه مورد نظر رو ماساژ بدین.
- اجازه بدین روغن به مدت ۳۰ دقیقه روی پوست بمونه تا ویتامین A ،D و E آن جذب پوست بشه.
- بعد از ماساژ، حمام کنین.
- همچنین شما میتونین روغن زیتون، آب و سرکه رو مخلوط کنین و شبها استفاده کنین.

کاهش ترک پوست بعد از بارداری با استفاده از روغن ویتامین E

 • کپسول ویتامین E رو باز کنین و روغنش رو بیرون بیارین.
  - این روغن رو با هر مرطوب کننده ای که همیشه استفاده میکنین مخلوط کنین و روی علائم ترک پوست و کشیدگی ماساژ بدین.
  - توجه کنین که استفاده منظم این ترکیب در محو کردن این علائم موثره.

مصرف روغن کرچک برای رفع ترک پوست

 • - روغن کرچک را روی نواحی ترک دار پوست به مدت حدود 5 الی 10 دقیقه ماساژ دهید.
  - با یک کیسه پلاستیکی اون ناحیه رو بپوشونید و یک بطری آب گرم به مدت ۳۰ تا ۴۰ دقیقه روی اون بذارین. گرما منافذ رو باز میکنه و باعث جذب روغن میشه.
  - ناحیه رو تمیز کنین و این کار رو هر روز به مدت یک ماه انجام بدین تا یه نتیجه رضایت بخش بگیرین.
  روغن های مختلف مانند نارگیل، بادام، آووکادو، کرچک و ویتامین E رو میتوان به نسبت مساوی مخلوط کرد و برای پوست به کار برد.

  التیام پوست با آلوئه ورا

 • آلوئه ورا پوست رو التیام و تسکین میده. از ژل تازه آن استفاده کنید. ژل آن را روی پوست بمالید و بگذارید ۱۵ دقیقه روی پوست بماند و سپس آن را با آب ولرم بشویید.
  شما همچنین میتونین یک چهارم فنجان ژل آلوئه ورا رو با روغن 5 عدد کپسول ویتامین A و روغن 10 عدد کپسول ویتامین E ترکیب میکنیم و تا زمانی که کاملا جذب بشه روی پوست می­مالیم و این کار رو هر روز دوبار تکرار میکنیم.

  عسل یک گزینه فوق العاده برای همه پوست ها

 • خاصیت پاک کنندگی عسل باعث کاهش خطوط کشیدگی پوست میشه.
  - یک پارچه کوچیک بردارین و روی اون عسل بمالین.
  - پارچه را روی ناحیه آسیب دیده بذارین و اجازه بدین خشک بشه و سپس پوستتون رو با آب گرم بشویین.
  - شما همچنین میتونین اسکراب عسل رو با مخلوط کردن اون با نمک و گلیسیرین تهیه کنین و روی خطوط پوست بذارین و هنگامی که خشک شد، پوست رو بشویید.

  سفیده تخم مرغ سفت کننده طبیعی پوست

 • سفیده تخم مرغ غنی از پروتئینه و به جوانسازی پوست و همینطور شادابی آن کمک میکنه.
  - دو تا سفیده تخم مرغ را با چنگال خوب هم بزنین.
  - پوست آسیب دیده را با آب تمیز و خشک کنین سپس به کمک یه قلم موی آرایشی یک لایه ضخیم از سفیده تخم مرغ را روی پوست بمالین.
  - بعد از خشک شدن، پوست رو با آب سرد بشویید.
  - سپس مقداری روغن زیتون برای حفظ رطوبت پوست روی آن ناحیه بمالین.
  - این کار را حداقل به مدت دو هفته هر روز تکرار کنید.


دیگر نگران ترک‌های پوستی بعد از زایمان نباشید
شکر یکی از بهترین اسکرابها برای رفع ترک پوست

 • شکر یکی از بهترین داروها برای محو کردن ترک خوردگی و علائم کشیدگی پوسته.
  - یک قاشق غذاخوری شکر را با مقداری روغن بادام و چند قطره آب لیمو ترکیب کنید.
  - قبل از رفتن به حمام، به عنوان یک اسکراب از آن استفاده کنین.
  - این کار را هر روز به مدت یک ماه تکرار کنید.

درمان ترک های پوست با زردچوبه و چوب صندل

 • - یک قاشق خمیر چوب صندل را با ساییدن چوب صندل در کمی آب تهیه کنین.
  - یک خمیر نرم از پودر زردچوبه تازه تهیه کنین.
  - هر دو را به نسبت مساوی ترکیب کنین و روی پوست بکشین.
  - وقتی حدود 60 درصد خشک شد خمیر را به روش مالشی از روی پوست بردارین.
  - حداقل ۶ ماه هر روز این کار را انجام دهید.

طرز تهیه یک لوسیون خانگی برای درمان ترک پوست بعد از بارداری

یک چهارم فنجان ژل آلوئه ورا را با نصف فنجان روغن زیتون بکر ترکیب کنید.
- روغن موجود در ۶ کپسول ویتامین E و ۴ عدد ویتامین A را به ترکیب اضافه کنین.
- این لوسیون را دریک بطری شیشه ای در یخچال نگهداری و هر روز استفاده نمایید.


این روش‌ها هم به شما کمک می‌کند

 • استفاده از ترکیب آب لیمو و خیار.
  نوشیدن آب به مقدار ۱۰ الی ۱۲ لیوان در روز.
  ماساژ با میوه زرد آلو.
  ماساژ با آب سیب زمینی.
  ماساژ با مخلوط پودر یونجه و روغن بابونه.
  اسکراب با مخلوط شیر.
  شکر و آب نارگیل سبز هفته ای 2 الی 3 بار به مدت 5 دقیقه.
  استفاده روزانه از مرطوب کننده خانگی (اگر پوست چرب دارید مرطوب کننده حاوی آلوئه ورا یا خاک رس، اگر پوست شما خشکه مرطوب کننده حاوی روغن یا کره کاکائو).
  شما همچنین میتونین با ورزش به بهبود این روند کمک کنین. همینطور شنا و یا حمام کنتراست (شنا کردن یا دوش گرفتن با آب داغ و بلافاصله با آب سرد و تکرار این روند) با بهبود جریان خون به سفت و جوان موندن پوست کمک بسیار زیادی میکنه.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

 • اخبار داغ
 • جدیدترین
 • پربیننده ترین
 • گوناگون
 • مطالب مرتبط

نظر کاربران

 • ساناز
  درباره دیگر نگران ترک‌های پوستی بعد از زایمان نباشید

  یعنی واقعا ممکنه بعضی پوست ها طوری باشه که هیچگونه ترکی نخوره؟ بعضیا مدعی این هستند که بعد از زایمان اصلا ترکی رو پوست شکمشون باقی نمونده. صحت داره؟ یعنی بعضی پوست ها مثل پلاستیکه؟؟؟

  پاسخ ها

  • مدیر پایگاه

   همراه عزیز نی نی بان، اگر سئوالی دارید با متخصصان کلینیک نی نی بان مطرح کنید
   https://clinic.niniban.com

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.