۴۶۸۶۴
۱ نظر
۶۸۰۶۲
۱ نظر
۶۸۰۶۲

زایمان طبیعی درد بیشتری دارد یا سزارین؟

سزارین جراحی بزرگی است که پوست روی شکم، عضلات زیر آن و جدار رحم شکافته می‌شود و میزان خونریزی آن ۲ برابر زایمان طبیعی است.

ایسنا: سزارین جراحی بزرگی است که پوست روی شکم، عضلات زیر آن و جدار رحم شکافته می‌شود و میزان خونریزی آن ۲ برابر زایمان طبیعی است هم چنین به طورمتوسط،۱۰ درصد زایمان‎ها در جهان به روش سزارین انجام می‌شود.
زایمان طبیعی درد بیشتری دارد یا سزارین؟
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،منطقه لرستان، برخی متخصصان علت افزایش گرایش زنان به سزارین را فرار از درد زایمان می دانند. اما زایمان به شیوه سزارین با درد فراوان و عواقب منفی متعددی نیز همراه است.
درد و ناراحتی های پس از زایمان طبیعی بسیار کمتر از سزارین
در این خصوص یکی از شهروندان خرم آبادی که به شیوه سزارین زایمان کرده است، به ایسنا می گوید: در ابتدای بارداریم تمایل به زایمان طبیعی داشتم و در تمام مدت بارداری با پزشکی که تحت مراقبتش بودم مشاوره هایی داشتم اما در ماه های پایانی بارداری پزشکم با توجه به نتایج سونوگرافی زایمان طبیعی را برایم مناسب ندانست و سزارین شدم.
معصوم.و می افزاید: وزن زیاد جنین از علل زایمان به شیوه سزارین است اما بعد متوجه شدم که علت سزارین من عدم حضور پزشک در زمان زایمانم بود و در هر حال از انجام سزارین راضی نیستم.
وی ادامه می دهد: بر اساس اظهارنظر افراد مسن در میان اقوام و افرادی که اقدام به زایمان طبیعی کردند به این نتیجه رسیدم که زایمان طبیعی برای سلامت مادر و جنین مفیدتر است و می تواند به برگشت زودتر وزن مادر پس از زایمان طبیعی کمک کند، هم چنین درد و ناراحتی های پس از زایمان طبیعی بسیار کمتر از سزارین است.
علت افزایش گرایش زنان به انتخاب سزارین، فرار از درد زایمان
یکی دیگر از بانوان خرم آبادی به ایسنا می گوید: در زمان بارداری قصد زایمان به شیوه طبیعی را داشتم و حتی خود را به لحاظ روحی آماده کردم اما متاسفانه در هفته سی وسوم بارداری به علت ابتلاء به یک بیماری حساسیتی با علت ناشناخته که به صورت کهیر و خارش شدید تظاهر کرد و براساس نظر پزشک معالجم تصمیم به ختم بارداری و سزارین گرفتم.
مریم.گ تصریح می کند: متاسفانه در جامعه ما سزارین کردن به یک مد تبدیل شده و علت افزایش گرایش زنان به انتخاب سزارین، فرار از درد زایمان است.
وی می گوید: به عنوان یک مادر به مادران باردار توصیه می کنم که زایمان طبیعی کنند؛ چراکه سزارین عوارض پس از زایمان از جمله پیچیدگی روده را به دنبال دارد و حتی پس از بی هوشی عمومی به سرفه های خیلی شدید دچار می شوند.
سزارین؛ ژست جدید اجتماعی در میان بانوان
یکی از شهروندان لرستانی به ایسنا می گوید: یکی از علل افزایش میزان زایمان به شیوه سزارین، خود بیماران هستند. متأسفانه برخی زنان سزارین را مثل یک پدیده مد می پندارند و تصور می کنند افراد مدرن تر و امروزی تر سزارین می شوند و حتی اصطلاحاتی مانند این که زایمان طبیعی یک نوع "توحش" است را عنوان می کنند.
نسرین.م ادامه می دهد: برخی ها تصور می کنند سزارین برای نوزادشان بهتر است؛چون "فشاری" به سر و ریه جنین وارد نمی شود، باید به چنین بانوانی تذکر داد که همین فشار به جنین برای او حتی مفید هم هست؛ چون با حالت مکش ایجاد شده ریه های جنین از مایع آمنیوتیک پاک می شود، به همین علت است که نوزادان زایمان طبیعی مشکلات تنفسی کمتری نسبت به سزارینی ها دارند.
این دانشجوی رشته مامایی تصریح می کند: همچنین مادران از بابت فشار بر روی سر جنین نیز نباید نگران باشند چون استخوان های سر او به نحوی هستند که این فشار را به خوبی تحمل می کنند و هیچ عارضه ای برای نوزاد پیش نمی آورد، مگر در مواردی که سر جنین نسبت به لگن مادر بزرگتر باشد که دراین مواقع سزارین برای مادر و جنین مفید است.
وی یادآور می شود: نتایج تحقیقات حاکی از آن است که کودکان متولد شده به روش زایمان طبیعی، بهره هوشی بیشتری نسبت به نوزادان متولد شده به روش سزارین دارند.
این شهروند و دانشجوی رشته مامایی ادامه می دهد: نتایج تحقیقات انجام شده در دنیا در میان دو گروه از نوزادانی که به روش های طبیعی و سزارین متولد شده اند ، نشان داده که با افزایش سزارین میزان آسیب های ناشی از زایمان کاهش نیافته است.
این شهروند لرستانی متذکر می شود: بانوان باید از نظر مد و ژست اجتماعی بدانند که امروزه در کشورهای پیشرفته زایمان طبیعی یک موفقیت بزرگ و سزارین یک شکست برای زنان تلقی می شود به طوری که کلوپ های حمایت از سزارینی ها تشکیل می شود تا آنها را از نظر روحی حمایت کنند؛ چراکه معتقدند قادر به کسب یک موفقیت بزرگ نشده اند.
عفونت های رحمی در سزارینی ها ۱۰ برابر افرادی با شیوه زایمان طبیعی
دکتر "زهرا طاولی"، جراح و متخصص زنان و زایمان به ایسنا می گوید: عفونت های رحمی در افرادی که اقدام به سزارین می کنند ۱۰ برابر افرادی است که زایمان طبیعی دارند.
وی با بیان این که تفاوت زایمان طبیعی و سزارین از دو دیدگاه است و در میان مردم بیشتر تفاوت های جسمی مطرح است، می افزاید: اکثر بانوان و مادران جوان به علت فرار از درد زایمان طبیعی به انجام زایمان به شیوه سزارین تمایل دارند حال آن که بیهوشی،حساسیت به مواد بیهوش کننده، عفونت های رحمی و ایجاد برش های متعدد در لایه های مختلف شکمی، چسبندگی جفت در محل سزارین، پارگی مثانه و چسبندگی روده ها ازعوارض زایمان به شیوه سزارین است.
این جراح ومتخصص زنان و زایمان با اشاره به اینکه افرادی که سزارین می کنند ۱۰ برابر نسبت به افرادی که زایمانشان به شیوه طبیعی است به عفونت های رحمی دچار می شوند، ادامه می دهد: مادری که به لحاظ روحی خود را آماده زایمان طبیعی کرده است به لحاظ فیزیولوژیکی بدن او به یک موفقیت می رسد.
طاولی می افزاید: در دنیا، موضوعی تحت عنوان سزارین به صورت دلخواه وجود ندارد؛ متاسفانه بسیاری از بانوان به علت عدم تحمل درد زایمان، سزارین می کنند حال آن که تحمل درد زایمان به عنوان یک ارزش قلمداد می شود.
وی با اشاره به اهمیت زایمان طبیعی مادر در شرایط زایمان زودرس توضیح می دهد: چنانچه ناچار به انجام زایمان زودرس باشیم، اگر بچه به صورت طبیعی و با دردهای زایمان طبیعی متولد شود، شانس زنده ماندن او افزایش می یابد.
در روند زایمان طبیعی، انقباضات رحمی سبب ترشح موادی می شوند که به تکامل ریه جنین منجر می شود و شانس حیات او افزایش می یابد. از همین رو در این شرایط زایمان طبیعی به نفع مادر و جنین است.
این جراح و متخصص زنان و زایمان تصریح می کند: فشاری که به هنگام زایمان طبیعی به قفسه سینه نوزاد وارد می شود کمک زیادی به تمیز کردن ریه های نوزاد از ترشحات و مایعات می کند که برقراری یک فعالیت تنفسی عادی را برای نوزاد ایجاد می کند.
البته باز هم باید تأکید کرد در صورتی که ماما یا پزشک تشخیص دهد که عمل سزارین برای شما و نوزادتان مفیدتر است مادر باردار باید سزارین شود و عوارض آن با عوارض مربوط به یک زایمان طبیعی مشکل سنجیده می شود.
وی یادآور می شود: در خارج از کشور زایمان طبیعی پس از یک بار سزارین انجام می شود و این مهم از نظر علمی تایید شده است اما در ایران پس از سزارین افراد مجدداً سزارین می شوند.
وی متذکر می شود: تعرفه های زایمان و سزارین مشابه شده و تنها تفاوت آنها در هزینه پرسنلی اتاق عمل، اتاق عمل و بیهوشی است، حتی در برخی موارد تعرفه هایی که برای پزشک تعریف می شود تا در سر زایمان حاضر باشد بیش از هزینه های سزارین می شود.
این جراح و متخصص زنان و زایمان می افزاید: زایمان زمان مشخصی ندارد و پروسه ای طولانی مدت است و در برخی موارد یک پزشک ممکن است به علت داشتن بیماران فراوان و این که پروسه زایمان با خطر مواجه نشود ترجیحاً سزارین را انتخاب کند.
طاولی یادآور می شود: در سزارین ممکن است عوارض جسمی برای جنین ایجاد شود و حتی هنگام خروج نوزاد از رحم مادر به علت انقباضات رحمی، رحم پاره شود.
وی می‌گوید: در بسیاری از مواقع در سزارین ها، وضعیت بدن جنین برای خروج تعیین نمی شود و با زایمان زودرس، نوزادی نارس متولد می شود و حتی سندروم تنفسی در نوزاد بروز می کند.
طاولی خاطرنشان می کند: عبور نکردن جنین از کانال زایمان، سبب باقی ماندن آب اضافه در ریه جنین می شود و بسیاری از سزارین ها بین هفته های ۳۷ تا ۳۹ بارداری انجام می شود و سندروم تنفسی در این نوزادان بسیار زیاد است.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • پری
   درباره زایمان طبیعی درد بیشتری دارد یا سزارین؟

   ایا بخیه درد داده ینی موقع زدن بخیه میفهمی

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.