۲۲۹۴۹۱
۴۴۹۸
۴۴۹۸

سوء استفاده از زنان در محیط کار، تکنیک‌های مقابله

نقش زنان در جامعه در چند دهه‌ی اخیر به شدت تغییر کرده است. با این حال، زنان هنوز باید با مسائل کاری و چالش‌های حرفه‌ای زیادی در محل کار خود مواجه شوند. در این مقاله، به سوء استفاده از زنان در محیط کار و تکنیک‌های مقابله با آن می‌پردازیم.

سوء استفاده از زنان در محیط کار مسئله‌ای است که در جامعه‌ی ما اتفاق می‌افتد و باید برای برطرف شدن آن تلاش کرد. در این مقاله، سعی کردیم این مسئله را تا حد ممکن پوشش دهیم و به خانم‌هایی که در این شرایط هستند کمک کنیم.

سوء استفاده از زنان در محیط کار، تکنیک‌های مقابله

بیشتر بخوانید: خشونت در محیط کار، چطور در امان بمانیم؟

در این مقاله می‌خوانید:

 • مصادیق سوء استفاده از زنان در محیط کار
 • مقابله با سوء استفاده از زنان در محیط کار

مصادیق سوء استفاده از زنان در محیط کار

زنان از طرق مختلفی در محیط کاری خودشان مورد سوء استفاده قرار می‌گیرند. بعضی از مصادیق سوء استفاده از زنان در محیط کار عبارتند از:

۱- آزار و اذیت جنسی

آزار و اذیت جنسی، یکی از شایع‌ترین انواع سوء استفاده از زنان در محیط کار است. آزار جنسی یک رفتار جنسی نامطلوب، چه کلامی و چه فیزیکی را شامل می‌شود و تاثیر عمیقی بر زنان دارد.
آزار جنسی لزوماً به معنای دست زدن به اندام‌های خصوصی زنان نیست؛ بلکه از نظرات توهین‌آمیز و نمایش تصاویر ناپسند گرفته تا تهدید به تجاوز جنسی و تماس جنسی ناخواسته را شامل می‌شود.

سوء استفاده از زنان در محیط کار، تکنیک‌های مقابله

بیشتر بخوانید: آزار زنان در محیط کار، رنج پنهان خانم‌ها

۲- حقوق نابرابر

این یکی از مهم‌ترین مسائلی است که زنان شاغل در محل کار خود با آن مواجه‌ هستند. بیشتر اوقات کارمندان زن علی‌رغم مهارت و صلاحیت بیشتر نسبت به سایر کارمندان مرد خود برای همان مقدار کار دستمزد کمتری می‌گیرند.
زنان گاهی اوقات همراه با نابرابری حقوق، در مورد استخدام، افزایش حقوق، ارتقای موقعیت و بسیاری موارد دیگر نیز با تبعیض مواجه می‌شوند.

سوء استفاده از زنان در محیط کار، تکنیک‌های مقابله

بیشتر بخوانید: خشونت علیه زنان، تاثیر جسمی و روحی

۳- استخدام کمتر

در اکثر شرکت‌های چند ملیتی نسبت بین کارمندان زن و مرد نابرابر است.

مطالعات نشان داده است که در اکثر شرکت‌های چند ملیتی نسبت بین کارمندان زن و مرد نابرابر است. زنان به شدت مورد تبعیض قرار می‌گیرند و مردان در هنگام استخدام همیشه در مقایسه با زنان برتری دارند.
ممکن است زنان حتی با وجود داشتن تمام صلاحیت‌های لازم، باز هم برای عنوان‌های شغلی مهم و عالی‌رتبه استخدام نشوند، زیرا هنوز به اشتباه گمان می‌شود که آن‌ها احساسی هستند، نمی‌توانند وقت کافی بگذارند و درگیر مسائل مربوط به ازدواج و زایمان هستند.

سوء استفاده از زنان در محیط کار، تکنیک‌های مقابله

بیشتر بخوانید: برگشت به کار بعد از زایمان، نکات ضروری

۴- عدم حمایت خانواده و همکاران

نمی‌توان اهمیت کار در یک فضای اداری سالم و حمایتگر با گروهی از همکاران فهمیده را نادیده گرفت.

نمی‌توان اهمیت کار در یک فضای اداری سالم و حمایتگر با گروهی از همکاران فهمیده را نادیده گرفت. اگر زنان در محیط کاری خود منزوی باشند، ممکن است خسته و استرسی شوند و به تدریج کارایی و اعتماد به نفس خود را از دست بدهند.
جدای از این، عدم حمایت خانواده و شرکت آن‌ها در مسئولیت‌های خانگی نیز یکی دیگر از دلایل عمده‌ای است که می‌تواند برای زنان شاغل استرس و درگیری ایجاد کند.

۵- عدم وجود الگو در محل کار

در این جامعه‌ی مردسالار، کارمندان زن اغلب الگوی زنانه‌ای برای پیروی پیدا نمی‌کنند، بنابراین باید از همکاران مرد برای راهنمایی کمک بگیرند. اما تفاوت‌های ظریف در سبک ارتباطی بین مرد و زن و عدم وجود مربی، مانع رشد زنان در محیط کار می‌شود.

سوء استفاده از زنان در محیط کار، تکنیک‌های مقابله

بیشتر بخوانید: خشونت در رابطه زناشویی، راه‌های برخورد با آن

مقابله با سوء استفاده از زنان در محیط کار

مقابله با سوء استفاده از زنان در محیط کار برعهده‌ی کارفرمایان است. در واقع، این وظیفه‌ی کارفرمایان است که محل کاری ایمن، دوستانه و مساعد را برای همه‌ی زنان کارمند ایجاد کنند. در ادامه، بعضی از راهبردهای این کار را به شما معرفی می‌کنیم:

سوء استفاده از زنان در محیط کار، تکنیک‌های مقابله

۱- تشکیل کانون یا کمیته‌ی شکایات

باید کانون یا کمیته‌ای تشکیل شود که به شکایات زنان شاغل گوش دهد و به طور مستقل و با مخفی نگه داشتن هویت کارمندان ، آن‌ها را بررسی کند. خوبی تشکیل چنین چیزی این است که:

 • می‌تواند در موارد آزار جنسی بسیار سودمند باشد.
 • و کاری کند که زنان شاغل در محل کار خود امنیت بیشتری داشته باشند.

علاوه بر این، مدیریت یک مجموعه باید کمپین‌هایی آموزشی برای زنان کارمند سازماندهی کند تا آن‌ها با حقوق خود آشنا شوند.

۲- فراهم کردن شرایط کاری مناسب

کارفرمایان باید سعی کنند که شرایط کاری مناسبی را در اختیار زنان قرار دهند تا فضای غیردوستانه‌ای برای آن‌ها وجود نداشته باشد. در واقع، کارفرمایان باید کاری انجام دهند که کارمندان زن احساس راحتی کنند و به سراغ آن‌ها بیایند تا مشکلات محل کار خود را با آن‌‌ها در میان بگذارند.

سوء استفاده از زنان در محیط کار، تکنیک‌های مقابله

بیشتر بخوانید: خشونت علیه زنان باردار، عواقب ناشی از آن

۳- ایجاد امنیت

این یکی از مهم‌ترین عواملی است که باید توسط کارفرمایان به‌خوبی رعایت شود. امنیت در محل کار ابعاد مختلفی دارد که انتظار می‌رود کارفرمایان تمام آن‌ها را فراهم کنند. به طور خلاصه، کارفرمایان باید:

 • برابری حقوق را در مورد زن و مرد رعایت کنند.
 • هنگام استخدام، افزایش حقوق و ارتقای درجه نگاه جنسیت زده نداشته باشند.
 • به کارمندان زن مرخصی زایمان کافی بدهند.
 • امکانات یک مهدکودک خوب را برای مادران شاغل فراهم کنند.
ما نیاز داریم که زنان اعتماد به نفس داشته باشند و حقوق خود را بشناسند.

نکته‌ی نهایی: قوانین و سیاست گذاری‌ها مهم هستند، اما ما به چیزی بیشتر از این‌ها نیاز داریم. در واقع، ما نیاز داریم که زنان اعتماد به نفس داشته باشند و حقوق خود را بشناسند.
اجازه دادن به زنان برای کار در بیرون از خانه در بخش‌های مختلف، نه تنها نشان دهنده‌ی رفتار مساوی و عادلانه است؛ بلکه نشان می‌دهد که مشکلات ناشی از تبعیض جنسیتی تا حدودی به‌راحتی قابل حل و مدیریت هستند. (اگر برایشان وقت گذاشته شود.)
در پایان، یادمان نرود که فقط زمانی می‌توانیم بگوییم در جامعه‌ای برابر هستیم که بتوانیم محیط کار بهتر و مساعدتری را برای زنان فراهم کنیم.

سوء استفاده از زنان در محیط کار، تکنیک‌های مقابله

بیشتر بخوانید: زنان شاغل باردار، مراقبت‌های لازم

جمع‌بندی

محیط‌های کاری هنوز با فرهنگ‌های اشتباه و زن‌ستیزانه مسموم هستند و برای زنان مشکل ایجاد می‌کنند. زنان ممکن است در مسیر شغلی خود آزار ببینند یا پیشرفت شغلی دشوار‌تری را نسبت به همکاران مرد خود تجربه کنند. اما هنوز راه‌های مقابله‌ای وجود دارند که شرکت‌ها یا کارفرمایان می‌توانند انجام دهند و جلوی این مشکلات را بگیرند.

به کلینیک نی نی بان هم سر بزنید.

منبع: wisestep

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

 • اخبار داغ
 • جدیدترین
 • پربیننده ترین
 • گوناگون
 • مطالب مرتبط

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.