۲۳۱۲۴۴
۲۹۲۹
۲۹۲۹

«کز عطر مشام روح خوشبوست»: اثر باورنکردنی عطر روی روحیه‌

عطر و بوی خوش آن حال دل را خوب می کند و حس تازگی، جوانی و زندگی به فرد می بخشد. یکی از حس های خوب دنیا همین عطر و بویی است که از عطری آشنا در ذهن و خاطره ثبت می کنیم. در این مقاله تاثیر عطر روی روحیه و بهتر شدن حال را بررسی خواهیم کرد تا با قدرت عطر بیشتر آشنا شوید.

«کز عطر مشام روح خوشبوست»: اثر باورنکردنی عطر روی روحیه‌

شاید برایتان جالب باشد که نتایج برخی از تحقیقات حاکی از این است که استفاده از عطر می تواند بر روی حال افراد تاثیر بگذارد! بر این اساس تاثیر عطر نه تنها می تواند حال افراد را تغییر دهد، بلکه در حقیقت عملکرد و رفتار آنها را نیز در محیط کار بهبود می بخشد. اگرچه ممکن است که این نتایج عجیب به نظر برسد اما بر اساس تحقیقات علمی این ما هستیم که با تجربه های زندگیمان، قدرت تاثیرگذاری خاصی را به یک عطر می بخشیم.

«کز عطر مشام روح خوشبوست»: اثر باورنکردنی عطر روی روحیه‌

این گفته بر پایه نظریه "یادگیری تداعی گرا" است. یادگیری تداعی گرا پروسه ای است که در آن اشیا یا اتفاقات مختلف با خاطرات شخصی فرد در گذشته مرتبط می شوند. یک عطر خاص می تواند احساسات و عواطف گوناگونی را برای افراد مختلف تداعی سازد. بنابراین عطری که باعث ایجاد حسی خوب و آرامش بخش در یک فرد می شود، ممکن است که حس مشابهی را در شخص دیگر به وجود نیاورد.

«کز عطر مشام روح خوشبوست»: اثر باورنکردنی عطر روی روحیه‌

نحوه تاثیرگذاری عطر بر حالات انسان

بسیاری از عطرها و ادکلن ها به راحتی می توانند بر روی خلق و خوی افراد تاثیر بگذارند که کیفیت و تاثیرشان مناسب آروماتراپی یا همان رایحه درمانی است. شرکت های بزرگ عطرسازی دنیا با علم به اینکه عطرها قدرت تغییر و تاثیرگذاری بر حال انسان ها را دارند، تلاش می کنند تا عطرهای جدیدی تولید کنند که بتواند تاثیر مثبتی بر روی حال آنها بگذارد. برخی از تاثیرات مثبت استفاده از عطر به شرح زیر است:

- افزایش هشیاری

- افزایش حس سرزندگی

- رفع افسردگی

- ایجاد آرامش

- ایجاد حس انگیزه مندی

بخشی از مغز که بوها و رایحه ها را پردازش می کند، مسئول ذخیره‌سازی خاطرات ما نیز است. زمانی که بویی را استشمام می کنیم که قبلا درون حافظه ما ذخیره شده است، خاطره ای خاص درون ذهن ما تداعی می شود. این خاطره می تواند مربوط به کرم صورتی رنگی باشد که زمانی مادر ما استفاده می کرده است یا می توانند بوهای چوبی یک بعد از ظهر پاییزی باشد. همچنین می تواند بوی تند ادویه های آشپزخانه مادربزرگ، یا عطری باشد که شخصی که دوستش می داشتیم استفاده می کرده است.

«کز عطر مشام روح خوشبوست»: اثر باورنکردنی عطر روی روحیه‌

عطرها غیر از تحریک خاطرات و نیازهای ما، می توانند با ایجاد عکس العمل فیزیولوژیکی بر روی رفتارهای حال حاضر ما نیز تاثیر بگذارند. به گفته متخصصان عطرسازی، مولکول های عطر به سمت دستگاه لیمبیک مغز حرکت می کنند و در این قسمت مغز است که احساسات، خلقیات، عواطف، رفتارهای جنسی و حافظه پردازش می شوند.

«کز عطر مشام روح خوشبوست»: اثر باورنکردنی عطر روی روحیه‌

بسیاری از عطرها خصوصیات تداعی کنندگی قوی ای دارند و به راحتی می توانند خلقیات ما را تغییر دهند، هشیاری و حس مثبت نگری ما را افزایش دهند و احساس آرامش عمیقی در ما ایجاد نمایند. عطرها همچنین می توانند به برطرف نمودن استرس، رفع مشکل بی خوابی و بهبود تمرکز ذهن کمک کنند.

«کز عطر مشام روح خوشبوست»: اثر باورنکردنی عطر روی روحیه‌

نحوه انتخاب عطر مناسب با روحیه خود

برای تشخیص تاثیرات مثبت عطر، تنها کافی است عطرها را امتحان کنید. اما حتما توجه داشته باشید که این کار را زمانی انجام دهید که از لحاظ فیزیکی و خلقی در شرایط خوب و مناسبی هستید؛ زیرا بدن در این حالت در تعادل قرار دارد و بویایی شما بهترین عملکرد را خواهد داشت. به عطر فرصت دهید تا روی پوست بماند و بوی اصلی خود را نشان دهد. به طور مثال در برخی از عطرها، پس از حدودا ۲۰ دقیقه نت بالایی مرکبات جای خود را به نت های گلی، ادویه ای و چوبی می دهد.

«کز عطر مشام روح خوشبوست»: اثر باورنکردنی عطر روی روحیه‌

تجربه شخصی هر فرد از هر عطری با شخص دیگر متفاوت است و دلیل آن نیز عواطف شخصی ای است که در ذهن هر شخص با آن عطرها پیوند خورده است. با اینحال، تحقیقات اخیر نشان می دهد که اکثر مردم بوهایی را ترجیح می دهند که بتوانند به درستی تشخیص دهند، مانند بوی وانیل یا چمن تازه.

«کز عطر مشام روح خوشبوست»: اثر باورنکردنی عطر روی روحیه‌

با انتخاب یک عطر، شما در واقع راهی موثر برای افزایش تندرستی و عزت نفس خود می یابید. بنابراین جای تعجب ندارد که بسیاری از ما حتی زمانی که در خانه هستیم و با شخصی در ارتباط نیستیم نیز عطر می زنیم. این کار باعث افزایش اعتماد به نفس و بهبود سلامت ذهنی ما می شود و آرامش روانی مان را افزایش می دهد.

با توجه به قدرت تاثیرگذاری غیرقابل انکار عطر بر حال و هوای ما، منطقی به نظر می رسد که در کنار انتخاب لباس و آرایش مناسب، از عطر به عنوان ابزاری تکمیل کننده استفاده کنیم و از این طریق ارتباطی مثبت و مستحکم با دنیا برقرار کنیم.

«کز عطر مشام روح خوشبوست»: اثر باورنکردنی عطر روی روحیه‌

عطری که امضای شما است می تواند وجه تمایز شما باشد و شما را در دنیای اطرافتان برجسته‌تر نماید و حضورتان را خاطره انگیز کند. عطر شما باید تکمیل کننده ست لباس شما باشد. بنابراین عطری را انتخاب کنید که بیانگر حس و حال و موقعیت کنونی شما باشد.

«کز عطر مشام روح خوشبوست»: اثر باورنکردنی عطر روی روحیه‌

چرا باید در هنگام انتخاب عطر حالمان خوب باشد؟

باید به این نکته توجه داشته باشید که حس و حال شما در هنگام خرید عطر تاثیر فراوانی بر میزان توانایی شما در انتخاب عطری مناسب دارد. علت این امر نیز آن است که حال ما بر روی سطح PH بدن تاثیر می گذارد و این یک مورد دیگر از تاثیر عطر بر روحیه است. بنابراین زمانی که حال خوبی داریم، بدن ما متعادل است و قوه بویایی ما بهترین عملکرد خود را دارد. اما هنگامی که در یک حال بد هستیم، استرس و عوامل دیگر می تواند بر روی حس بویایی ما تاثیر بگذارد. به همین دلیل بهترین زمان برای خرید عطر زمانی است که کمترین میزان استرس را داریم و شاد و باطراوت هستیم.

«کز عطر مشام روح خوشبوست»: اثر باورنکردنی عطر روی روحیه‌

انتخاب عطر با توجه به ویژگی های هر رایحه

با عطرهایی که دارای رایحه های زیر است می توانید حال و هوایی را که می خواهید داشته باشید:

 • رایحه های آرامش بخش و تسکین دهنده: بابونه، یاس، اسطوخودوس، نرولی، چوب صندل، وانیل، فلفل فرنگی، چوب رز، بلسان بنفش، کندر و بهار نارنج.
 • رایحه های طراوت بخش و انرژی دهنده: پرتقال، رازیانه، مرکبات، سرو، اکالیپتوس، شمعدانی، زنجبیل، گریپ فروت، لیمو، لیمو ترش، مر، جوز، نعناع فلفلی، کاج، گل رز، نعناع تند، نارنگی، صنوبر، درخت چای، آویشن و وینترگرین.

در پایان باید بگوییم که رایحه ها و عطرهای فوق‌العاده و متنوع زیادی وجود دارند که می توانند باعث تغییر روحیه شوند. به همین دلیل است که عاشقان عطر در سراسر دنیا شیفته عطرهای مختلف هستند و دوست دارند عطرهای جدید را تجربه کنند و آنها را به مجموعه عطری شان اضافه کنند.

بیشتر بخوانید: خوشبویی به سبک پاییز با ۵ عطر پاییزی جذاب زنانه!

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.