۲۳۸۰۷۳
۶۲۶۴
۶۲۶۴

این ۶ نشانه یعنی فرد کودکی سخت و فقیرانه ای را گذرانده است

بزرگ شدن با محدودیت های مالی چالش های خود را دارد. با این حال، در این مشکلات مزایایی نهفته است که شخصیت فرد را به شکلی منحصر به فرد و قدرتمند شکل می دهد.

این 6 نشانه یعنی فرد کودکی سخت و فقیرانه ای را گذرانده است

بزرگ شدن با محدودیت های مالی چالش های خود را دارد. با این حال، در این مشکلات مزایایی نهفته است که شخصیت فرد را به شکلی منحصر به فرد و قدرتمند شکل می دهد.

آن هایی که با مشکلات مالی مواجه بوده اند، مسیری را طی کرده اند که به آن ها تاب آوری روانی، تدبیر و کاردانی و درکی عمیق از ارزش های واقعی زندگی بخشیده است. در ادامه از ۸ نقطه قوت از لحاظ روانشناسی شخصیت کسانی خواهیم گفت که در فقر رشد کردند.

این 6 نشانه یعنی فرد کودکی سخت و فقیرانه ای را گذرانده است

روانشناسی شخصیت افرادی که در خانواده فقیر بزرگ شده اند

۱- قدر چیزهای کوچک را می دانند

بزرگ شدن بدون پول زیاد باعث می شود بتوانید لذت درون گنجینه های کوچک زندگی را پیدا کنید.

این امر مثل مناسبت های خاص و ویژه مانند سال نو می ماند؛ به طوری که اگر هر روزه بود، دیگر قدرش را نمی دانستید. اما اگر مجبور باشید تمام سال را برایش انتظار بکشید، وقتی بالاخره فرا برسد، نهایت استفاده را از آن می برید.

همینطور اگر نتوانید غذای حسابی ای برای خودتان بخرید، به سینما بروید یا حتی هر زمان که دل تان خواست مرخصی بگیرید، فوراً ارزش بسیار زیادی برایتان پیدا می کند چون برای شما چیز نادر محسوب می شود.

این 6 نشانه یعنی فرد کودکی سخت و فقیرانه ای را گذرانده است

این طرز فکر در مورد چیزهای غیر مادی هم صدق می کند. مثلاً شام خانوادگی فرصتی نه صرفاً برای غذا خوردن، بلکه برای جمع شدن به دور هم و گرامی داشتن همبستگی ای است که فراتر از آن غذای روی میز است.

همینطور پیاده روی در پارک هم فرصتی نه صرفاً برای ورزش کردن، بلکه برای غرق شدن در زیبایی طبیعت است، چیزی که شما یاد گرفته اید آن را چیزی پیش پا افتاده و کم ارزش نبینید و قدرش را بدانید.

بنابراین این نوع طرز فکر باعث می شود چیزهای معمولی در نگاه شما تبدیل به چیزهای خارق العاده و استثنایی شود. منظور نه صرفاً شاکر بودن، بلکه توانایی دیدن زیبایی در چیزهای ساده ی زندگی است و اینکه بتوانید الهام بخش دیگران باشید تا آن ها هم همانگونه باشند.

این 6 نشانه یعنی فرد کودکی سخت و فقیرانه ای را گذرانده است

۲- مدبر و کاردانند

رشد کردن در محدودیت مالی به این معنا است که شما این امکان را ندارید که هر مشکلی را با پول حل کنید. در چنین شرایطی شما مهارت زیادی در پیدا کردن راه حل پیدا می کنید، مثل تعمیر کردن یک وسیله ی خراب به جای خریدن یک نوی آن.

یا استفاده از وسایل دست دوم صرفاً ترفندی برای صرفه جویی مالی نیست، بلکه مهارتی است که از دل ضرورت به وجود آمده، چیزی که کمبود را تبدیل به فرصتی برای خلاقیت می کند.

در اختیار نداشتن یک حساب بانکی پر از پول باعث شکل گیری مهارت تحقیق و تفکر انتقادی هم می شود. شما گزینه های مختلف را به دقت بررسی می کنید، بهترین فرصت ها را شکار می کنید و به دنبال تخفیف هستید.

مسأله صرفاً بر سر پول نیست. بلکه منظور این است که قدر قران به قران پول تان را بدانید.

پیدا کردن جایگزین های رایگان، مأموریت هر روزه ی شما است.

این مهارت می تواند در زمینه ی پژوهش یا حتی شغل هایی که به تجزیه و تحلیل مقادیر زیادی اطلاعات نیاز دارند، مورد استفاده قر گیرد. و این امر مهارت شگت انگیزی محسوب می شود چرا که شما را تبدیل به فردی مشکل گشا، مدبر و کاردان می کند که با سخت شدن وضعیت، دست از تلاش نمی کشد.

این 6 نشانه یعنی فرد کودکی سخت و فقیرانه ای را گذرانده است

۳- تاب آوری روانی بالایی در زمان سختی دارند

اگر با چالش های مالی بزرگ شده باشید، سختی های زندگی برای شما شکل متفاوتی خواهند داشت. چنین افرادی به جای اینکه به مشکلات به چشم یک مانع نگاه کنند، آن را فرصتی برای بالا بردن تاب آوری روانی خود می بینند.

در شرایطی که همیشه راه حل سریعی در اختیار نباشد، فرد در مواجهه با چالش های پیش رو مهارت پیدا می کند.

مثلاً خرابی ماشین به طور حتم اتفاق خوشایندی نیست، اما وقتی مشکل حل و تمام شد، می توانید به عقب برگردید و به خودتان افتخار کنید که توانستید راه حلی پیدا کنید. چه اینکه خودتان یاد گرفتید که چطور تعمیرش کنید و چه اینکه از فرد دیگری کمک گرفتید.

بدون شک موقعیت های بسیار دیگری شبیه به این برایتان پیش آمده که ناخواسته با آن ها مواجه شدید، اما همان ها شما را از ویژگی بسیار ارزشمند تاب آوری روانی برخوردار کردند.

به لطف همین موضوع است که می تواند سخت کار کنید و انضباط خود را حفظ کنید. شما زمانی هیچ گزینه ی دیگری جز این در اختیار نداشتید.

اما یک روز یا شاید هم حالا می توانید خودخواسته این مهارت را به کار بگیرید، نه به این خاطر که مجبور هستید مخارج خود را تأمین کنید، بلکه به این دلیل که شما آزادانه تصمیم گرفته اید که می خواهید به هدفی دست یابید و هیچ چالش جلودارتان نخواهد بود.

بیشتر بخوانید: این ۵ سوال به شما می گویند که با همسرتان تفاهم دارید یا خیر!

این 6 نشانه یعنی فرد کودکی سخت و فقیرانه ای را گذرانده است

۴- همدل اند

رشد کردن در محیطی با چالش های مالی اغلب به این معنا است که شاهد مشکلات اطرافیان تان بوده اید.

شما دیده اید که والدین تان چند شغل داشتند، همسایه هایتان با مشکلات مشابهی دست و پنجه نرم می کردند و دوستان تان برای تأمین مخارج خود دست به تصمیمات دشواری می زدند.

دیدن این شرایط می تواند بسیار دشوار و ناراحت کننده باشد. اما در عین حال، این امر باعث شکل گیری یک حس همدلی و درک عمیق در شما می شود.

وقتی کسی از مشکلات مالی خود صحبت می کند، شما با او نه صرفاً همدردی، بلکه همدلی می کنید، یعنی می توانید خود را جای او بگذارید و درکش کنید، چون خودتان همان شرایط را تجربه کرده اید. این امر شما را به شنونده ای بهتر، دوستی حمایتگر و همکاری دلسوز تبدیل می کند.

درک شما از تجربه های انسانی، از تعاملات سطحی فراتر می رود، امری که به شما این امکان را می دهد که با دیگران در سطحی عمیق ارتباط برقرار کنید.

این ویژگی باعث می شود همدلی از یک احساس صرف تبدیل به ابزاری قدرتمند برای ایجاد روابط معنادار و جامعه ای حمایتگر شود.

شما دیگران را صرفاً درک نمی کنید، بلکه مشکلات آن ها را با تمام وجود احساس می کنید، امری که باعث می شود بتونید حمایت و تشویقی خالصانه داشته باشید.

این 6 نشانه یعنی فرد کودکی سخت و فقیرانه ای را گذرانده است

۵- وجدان کاری بالایی دارند

بزرگ شدن با محدودیت های مالی باعث نهادینه شدن وجدان کاری بالا در سنین پایین در فرد می شود. شما شاهد تلاش سرختانه ی خانواده ی خود برای تأمین خارج بوده اید و این امر الگوی شما در طرز نگاه تان به کار و زندگی بوده است.

شاید بعضی ها دستیابی به موفقیت را چیز پیش پاافتاده ای ببینند، اما شما ارزش سختکوشی و استقامت را درک می کنید. هر دستاوردی، هر قدر هم که کوچک، گواهی بر تعهد شما است.

شما یاد گرفته اید که موفقیت نه یک حق، بلکه نتیجه ی تلاش مداوم و قاطعانه است.

این وجدان کاری به نیروی پیش برنده ی شما در تلاش های حرفه ای و شخصی تان بدل شده است.

چه به دنبال محقق کردن هدفی شغلی باشید و چه به انجام رساندن پروژه ای شخصی، شما با همان قاطعیتی تلاش می کنید که یاری گر خانواده تان در عبور از چالش های مالی بود.

و شاید از همه مهم تر اینکه، شما می دانید که مسأله فقط بر سر رسیدن به مقصد نیست، بلکه مهم مسیری است که طی می کنید و درس هایی که در راه آن می گیرید.

این 6 نشانه یعنی فرد کودکی سخت و فقیرانه ای را گذرانده است

۶- سواد مالی دارند

رشد کردن با محدودیت های مالی ممکن است کمک کند از سواد مالی برخوردار شوید.

شاید از سن کم مجبور بوده اید صرفه جویی کنید، مخارج تان را اولویت بندی کنید و تصمیمات اقتصادی استراتژیکی بگیرید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.