۲۲۷۹۴۳
۱۹۳۶۸
۱۹۳۶۸

انواع ارتودنسی کودکان، قیمت و عکس

از ارتودنسی برای درمان کجی دندان‌ها، هم‌پوشانی، فضای اضافی و موارد بسیار دیگری استفاده می‌شود. قبل از انتخاب، بهتر است با انواع ارتودنسی کودکان و مزایا و معایب هر یک آشنا شوید.

احتمالاً همه‌ی شما با بریس‌های فلزی آشنایی دارید. اما آیا با همه انواع ارتودنسی کودکان هم آشنا هستید؟ می‌دانید ارتودنسی کودکان، انواع دیگری نیز دارد؟

اگر چه همه‌ی کودکان نیازی به درمان ارتودنسی ندارند. اما بهتر است حداکثر تا ۷ سالگی، دندان‌های آن‌ها را با مراجعه به دندان‌پزشک، بررسی کنید. زیرا تشخیص زودهنگام مشکلات ارتودنسی، روند درمان را بسیار آسان‌تر می‌کند.

برخی از علائمی که نشان می‌دهند کودک شما به درمان ارتودنسی نیاز دارد، عبارتند از:

 • نامتناسب بودن فک کودک با صورتش

 • مکیدن دائم انگشت شست

 • نفس کشیدن زیاد از دهان به جای بینی

 • خیلی زود یا خیلی دیر افتادن دندان‌های شیری

 • مال‌اکلوژن (اوربایت یا آندربایت)

 • هم‌پوشانی قابل توجه دندان‌ها

حتی اگر کودک شما علائم واضحی از مشکلات ارتودنسی نشان نمی‌دهد، باز هم برای اطمینان بهتر است به دندان‌پزشک مراجعه کند. دندان‌پزشک می‌تواند با مشاهده‌ی دندان‌های کودک، مواردی را که ممکن است مشهود نباشند، شناسایی کند. سن ارتودنسی کودکان را هم بخوانید.

انواع ارتودنسی کودکان، قیمت و عکس

اینویزیلاین، گران‌ترین نوع ارتودنسی کودکان است. از طرفی به دلیل جنس غیر فلزی آن، کودک شما می‌تواند به طور بالقوه آن را بشکند و شما را به مجبور به خرج دوباره کند. پس اگر قیمت برایتان مهم است، شاید بهتر باشد بریس‌های فلزی یا بریس‌های سرامیکی را در نظر بگیرید.

چه کسی به بریس نیاز دارد؟

بریس‌ها می‌توانند مشکلات ارتودنسی کودکان را برطرف کنند. از جمله:

 • اوربایت (جلوتر بودن فک بالا از فک پایین)

 • آندربایت (جلوتر بودن فک پایین از فک بالا)

 • کراس‌ بایت (هم‌راستا نبودن دندان‌های فک بالا با دندان‌های فک پایین)

 • اپن ‌بایت (وجود فاصله بین دندان‌های جلویی فک بالا و پایین)

درباره‌ی ناهنجاری‌های فک بیش‌تر بخوانید.

 • خطوط میانی نابه‌جایی که باعث می‌شود مرکز دندان‌های جلویی فک بالا با مرکز دندان‌های جلویی فک پایین تراز نباشد.

 • مشکلات فاصله‌گذاری از جمله فاصله بین دندان‌ها که در نتیجه‌ی از دست دادن دندان‌ها یا دندان‌هایی که دهان را پر نمی‌کنند ایجاد می‌شود.

 • مشکلات هم‌پوشانی یا ازدحام به دلیل وجود دندان‌های زیاد

متخصص ارتودنسی با تصویربرداری از دندان کودک، مشکلاتی را که نیاز به اصلاح دارند، شناسایی می‌کند. مشاوره‌ی ارتودنسی کودکان را بخوانید.

انواع ارتودنسی کودکان، قیمت و عکس

 

انواع ارتودنسی کودکان

انواع مختلفی از ارتودنسی کودکان وجود دارد که جداگانه با هر کدام آشنا می‌شویم.

براکت های خود بازشونده یا سلف لیفتینگ

فرق این مدل ارتودنسی نسبت به ارتودنسی سنتی عدم استفاده از کش پلاستیکی است.

بریس‌های فلزی از انواع ارتودنسی کودکان

وقتی درباره‌ی ارتودنسی فکر می‌کنید، بریس‌های فلزی احتمالاً اولین تصویری هستند که در ذهن‌تان شکل می‌گیرد. همان‌طور که از اسم‌شان مشخص است، بریس‎های فلزی شامل چسباندن براکت‌ فلزی بر روی دندان‌ها می‌باشد. سیم‌پیچی فلزی از دندان‌های آسیاب یک سمت تا سمت دیگر در طول براکت‌ها امتداد می‌یابد و با نوارهای پلاستیکی کوچک در جای خود ثابت می‌شود.

طول متوسط درمان، بسته به نوع مشکل ارتودنسی، متفاوت است. به طور متوسط، درمان ارتودنسی کودکان با بریس‌های فلزی ممکن است 1 تا 3 سال طول بکشد.

در طول مدت درمان با بریس‌های فلزی، کودک شما باید مرتباً به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کند. به طور کلی، کودک باید ماهی یک ‌بار برای محکم کردن بریس‌های خود به متخصص مراجعه کند. متخصص ارتودنسی، سیم و نوارهای لاستیکی بریس را تنظیم می‌کند و باعث ایجاد کشش بیش‌تر می‌شود تا دندان‌ها را به موقعیت مناسب منتقل کند. کودک ممکن است پس از تنظیم بریس‌های خود، کمی احساس درد و ناراحتی داشته باشد. هم‌چنین نمی‌تواند مواد غذایی سفت بخورد زیرا ممکن است لای بریس گیر کند و عذاب‌آور باشد.

قیمت بریس‌های فلزی

قیمت بریس‌های فلزی به دلیل رایج و در دسترس بودن آن‌ها، ارزان‌تر از انواع دیگر ارتودنسی کودکان است. اما در انتخاب این نوع ارتودنسی، باید مخارج جلسات ماهیانه با متخصص را نیز در نظر بگیرید.

انواع ارتودنسی کودکان، قیمت و عکس

ارتودنسی سنتی با بریس‌های سرامیکی

بریس‌های سرامیکی از انواع دیگر ارتودنسی کودکان محسوب می‌شوند. ساختار کلی بریس‌های سرامیکی مشابه بریس‌های فلزی است. با این تفاوت که در ساخت بریس‌های سرامیکی به جای براکت‌های فلزی از مواد شفاف استفاده شده است. در نتیجه باعث می‌شود کم‌تر از بریس‌های فلزی قابل دید باشند و نسبت به آن‌ها ظاهر بهتری هم داشته باشند.

مدت زمان درمان با بریس‌های سرامیکی نیز مشابه بریس‌های فلزی است. در این نوع ارتودنسی نیز کودک شما باید برای تنظیم بریس‌های خود، مرتباً به متخصص ارتودنسی مراجعه کند.

بریس‌های سرامیکی شکننده‌تر از بریس‌های فلزی هستند و نسبت به سایر روش‌های ارتودنسی کودکان، به مراقبت بیش‌تری نیاز دارند. در نتیجه برای کودکان خردسال مناسب نیستند. از طرفی، بریس‌های سرامیکی لکه‌دار می‌شوند. پس کودک شما مجبور می‌شود از خوردن چای یا قهوه اجتناب کند. البته متخصص ارتودنسی می‌تواند بریس لکه‌دار را با بریس تازه و نو تعویض کند.‌

بریس‌های زبانی، اینویزیلاین، بریس‌های سرامیکی و بریس‌های فلزی، برخی از انواع ارتودنسی کودکان هستند. مکیدن دائم انگشت شست، نامتناسب بودن فک کودک با صورتش و خیلی زود یا خیلی دیر افتادن دندان کودک، نشان می‌دهد که او به ارتودنسی کودکان نیاز دارد.

قیمت بریس‌های سرامیکی

از نظر هزینه، بریس‌های سرامیکی در وسط قرار می‌گیرند. قیمت این بریس‌ها به طور قابل توجهی گران‌تر از بریس‌های فلزی است. اما قیمت آن‌ها کم‌تر از اینویزیلاین می‌باشد. اگر هزینه برایتان نگران‌کننده است، ارزش دارد که قیمت بریس‌های فلزی را با بریس‌های سرامیکی مقایسه و انتخاب کنید. انواع ارتودنسی کودکان، قیمت و عکس

اینویزیلاین

اینویزیلاین، مجموعه‌ای از هم‌تراز کننده‌های شفاف و قابل جابه‌جایی است. هم‌تراز کننده‌ها به صورت سفارشی، متناسب با دندان‌های کودک شما ساخته می‌شوند و به دندان‌ها فشار می‌آورند تا به تدریج حرکت کرده و حتی چرخش داشته باشند. هم‌چنین اینویزیلاین قابل جابه‌جایی است. پس کودک می‌تواند آن را برای خوردن، آشامیدن، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن خارج کند.

متخصص ارتودنسی از اسکنر برای خلق تصاویر سه‌ بعدی از دندان‌های کودک استفاده می‌کند. سپس با کمک این تصاویر می‌تواند اینویزیلاین مناسب برای کودک شما را طراحی کند و برنامه‌ی درمانی را در اختیار شما قرار دهد. هم‌چنین در برنامه‌ی درمانی مشخص است که چه مدت درمان طول می‌کشد.

درست مانند سایر انواع ارتودنسی کودکان، نصب اینویزیلاین نیز به جلسات مرتب دندان‌پزشکی نیاز دارد. کودک شما هر هفته یا هر دو هفته یک بار، هم‌تراز کننده‌ی جدیدی دریافت می‌کند. هرچند ممکن است متخصص ارتودنسی فقط هر 6 تا 8 هفته یک بار چک‌آپ را لازم بداند.

قیمت اینویزیلاین

اینویزیلاین، گران‌ترین نوع ارتودنسی کودکان است. از طرفی به دلیل جنس غیر فلزی آن، کودک شما می‌تواند به طور بالقوه آن را بشکند و شما را به مجبور به خرج دوباره کند. پس اگر قیمت برایتان مهم است، شاید بهتر باشد بریس‌های فلزی یا بریس‌های سرامیکی را در نظر بگیرید.

انواع ارتودنسی کودکان، قیمت و عکس

 

بریس‌های زبانی

بریس‌های زبانی، نوع کم‌تر شناخته شده‌ای از ارتودنسی کودکان محسوب می‌شوند و در واقع نوعی از بریس‌ها هستند که در پشت زبان قرار می‌گیرند. برای نصب بریس‌های زبانی، ابتدا متخصص ارتودنسی دندان‌های کودک شما را بررسی می‌کند. سپس حدود 6 هفته طول می‌کشد تا در آزمایشگاه، براکت‌های مخصوص کودک شما ساخته شود. سپس متخصص ارتودنسی، این براکت‌های مخصوص را پشت دندان‌های فرزندتان سیمان می‌کند.

مارک‌های مختلفی از بریس‌های زبانی در بازار وجود دارد. متخصص ارتودنسی به شما می‌گوید که چه مارکی متناسب با مشکل دندانی فرزندتان است. هم‌چنین بریس‌های زبانی نسبت به بریس‌های فلزی کم‌تر دیده می‌شوند، زیرا همان طور که گفتیم در پشت دندان‌ها قرار می‌گیرند. بنابراین برای کودکانی که ظاهر مشخص بریس‌، آن‌ها را اذیت می‌کند، گزینه‌ی بهتری محسوب می‌شوند.

ممکن است بریس‌های زبانی به دلیل موقعیتی که در دهان دارند، باعث تحریک زبان شوند یا حرف زدن را کمی دشوار کنند. اما این اثر، اغلب پس از سازگاری و عادت کردن کودک با بریس‌های جدید خود از بین می‌رود.

قیمت بریس‌های زبانی

بریس‌های زبانی نیز گران‌تر از بریس‌های فلزی هستند زیرا نصب آن‌ها سفارشی است. در بین انواع ارتودنسی کودکان، قیمت بریس‌های زبانی می‌تواند با اینویزیلاین قابل مقایسه باشد. بنابراین احتمالاً عاقلانه است که قبل از تصمیم‌گیری، مقداری قیمت‌ها را بررسی کنید.

انواع ارتودنسی کودکان، حرف آخر

همان‌طور که متوجه شدید، بریس‌های زبانی، اینویزیلاین، بریس‌های سرامیکی و بریس‌های فلزی، برخی از انواع ارتودنسی کودکان هستند. مکیدن دائم انگشت شست، نامتناسب بودن فک کودک با صورتش و خیلی زود یا خیلی دیر افتادن دندان کودک، نشان می‌دهد که او به ارتودنسی کودکان نیاز دارد.

محتوای حمایت شده

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.