۲۲۸۹۶۰
۸۱۲۳
۸۱۲۳

ارتودنسی بدون سیم نامرئی یا ارتودنسی با الاینر شفاف چیست؟

ارتودنسی نامرئی یا ارتودنسی با الاینر شفاف یکی از پیشرفت‌های تکنولوژیکی است که برای حرکت دادن دندان‌ها و تراز کردن فک‌ها برای ایجاد لبخندی سالم و زیبا استفاده می‌شود. در ادامه بیشتر درباره این روش صحبت خواهیم کرد.

ارتودنسی بدون سیم نامرئی یا ارتودنسی با الاینر شفاف چیست؟

مانند براکت‌های ارتودنسی قدیمی، ارتودنسی نامرئی یا ارتودنسی با الاینر شفاف، برای حرکت دادن دندان‌ها در یک زمان طراحی شده‌اند. الاینرها کاملا شبیه به دندان شما اما از نوع پلاستیکی هستند و ظاهر ناخوشایند براکت‌های فلزی را ندارند. قرار دادن آن‌ها روی دندان، فشار ملایمی روی دندان‌ها وارد می‌کند و موقعیت آن‌ها را تغییر می‌دهد. در ادامه‌ این مطلب، با این نوع ارتودنسی بیشتر آشنا خواهید شد.

در این مقاله می‌خوانید:


بیشتر بخوانید: ارتودنسی؛ لبخندی زیبا و اعتماد به نفسی بالا


ارتودنسی با الاینر شفاف چیست و چه استفاده‌ای دارد؟

بسته به شدت نامرتبی دندان‌ها، الاینر شفاف به صورت سفارشی برای هر بیمار ساخته می‌شود.

الاینر شفاف که به آن ارتودنسی نامرئی نیز گفته می‌شود، نوعی درمان ارتودنسی است که دندان های نامرتب و بهم ریخته را اصلاح می‌کند. این محصول در واقع جایگزین بسیار مناسبی برای براکت‌های فلزی است. بسته به شدت نامرتبی دندان‌ها، الاینر شفاف به صورت سفارشی برای هر بیمار ساخته می‌شود.

ارتودنسی بدون سیم نامرئی یا ارتودنسی با الاینر شفاف چیست؟

ارتودنسی‌های نامرئی می‌توانند موارد مختلفی را درمان کنند، از جمله:

 • دندان‌های روی هم قرار گرفته
 • اوربایت - زمانی که دندان‌های جلویی بالایی با دندان‌های جلویی پایینی هم‌پوشانی دارند
 • آندربایت - زمانی که دندان‌های جلویی پایینی با دندان‌های جلویی بالایی هم‌پوشانی دارند
 • دیاستما - زمانی که شکاف‌های کوچک یا بزرگ بین دندان‌ها وجود دارد
 • اپن بایت - زمانی که دندان‌های جلویی بالا و پایین به سمت بیرون متمایل شده‌اند
 • دندان‌های شیری نامرتب

می‌توان از الاینر شفاف در طول درمان ارتودنسی فاز اول استفاده کرد تا فضا برای دندان‌های شیری موجود و رشد دندان‌های دائمی ایجاد شود. کودکان بین ۶ تا ۱۰ سال برای این درمان مناسب هستند.

فرآیند درمان با ارتودنسی نامرئی چگونه است؟

الاینرها در واقع کپی پلاستیکی دندان‌های شما هستند. تعداد کل الاینرها بسته به نیاز هر بیمار متفاوت خواهد بود. مانند براکت‌های قدیمی، پس از رسیدن دندان‌ها به موقعیت جدید، باید از نگهدارنده استفاده شود.

فرآیند درمان با ارتودنسی نامرئی شامل مراحل زیر می‌شود:

۱. برنامه‌ درمانی

ابتدا برای مشاوره باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. در طول مشاوره، دندانپزشک دندان‌های شما را معاینه می‌کند و اسکن دیجیتال دقیقی از دهان شما می‌گیرد. سپس یک برنامه درمانی مخصوص دندان‌های شما تدوین می‌شود. پیش‌نمایش دیجیتالی دندان‌های جدید خود را قبل از شروع انجام ارتودنسی دریافت خواهید کرد.

ابتدا برای مشاوره باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. در طول مشاوره، دندانپزشک دندان‌های شما را معاینه می‌کند و اسکن دیجیتال دقیقی از دهان شما می‌گیرد.

۲. آماده سازی الاینر

پس از ایجاد قالب‌های دندانی، طرح درمانی شما با استفاده از فناوری‌های سه بعدی ایجاد می‌شود. پس از تایید، مدل‌های دیجیتال به مرکز تولید منتقل می‌شوند و الاینرها ساخته می‌شوند. سپس روند درمان شروع می‌شود.

۳. استفاده از الاینرها

الاینرها هر ۱ تا ۳ هفته یک‌بار باید تعویض شوند. برای دستیابی به نتیجه مورد نظر، باید آن‌ها را حدود ۲۰ تا ۲۲ ساعت در روز استفاده کنید. البته ممکن است مدل‌ها و برندهای مختلفی از این ارتودنسی هم وجود داشته باشند که نیاز به مدت زمان استفاده کمتری مثلا ۱۰ ساعت در روز داشته باشند. طول درمان ممکن است بین ۳ تا ۲۴ ماه طول بکشد.

ارتودنسی بدون سیم نامرئی یا ارتودنسی با الاینر شفاف چیست؟


پیشنهاد ویژه نی نی بان:  فواید یائسگی، پیش به سوی زندگی بهتر


مزایا و معایب استفاده از ارتودنسی نامرئی چیست؟

در ادامه به بررسی مزایا و معایب استفاده از الاینر شفاف می‌پردازیم:

مزایای ارتودنسی با الاینر شفاف

 • الاینرها ساختاری شفاف و شبیه به دندان دارند و در ظاهر، دیگر خبری از براکت‌های فلزی نیست
 • الاینرها قابل جابه‌جایی هستند و برای غذا خوردن، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن یا برای مدت کوتاهی می‌توانید آن‌ها را از دهان خارج کنید
 • الاینرها به‌ راحتی قابل تمیز شدن هستند
 • استفاده از آن‌ها راحت است و روی دندان‌ها احساس ناراحتی به وجود نمی‌آورند
 • برای اکثر مشکلات مربوط به ارتودنسی قابل استفاده است

معایب ارتودنسی با الاینر شفاف

 • الاینرها ممکن است برای اصلاح برخی از مشکلات خاص دندانی قابل استفاده نباشد.
  هر مایعی می‌تواند به داخل الاینرها نفوذ کند و به آن آسیب برساند، به همین دلیل باید از نوشیدن آبمیوه و نوشابه‌های گازدار و... جلوگیری کنید.
 • از آن‌جایی که الاینرها قابل جابه‌جایی هستند، بیماران ممکن است وسوسه شوند که در صورت احساس ناراحتی، آن‌ها را خارج کنند و در این شرایط، هیچ فایده‌ای در راستای بهبود وضعیت دندان‌ها نخواهد داشت اگر الاینرها گم یا خراب شدند، فورا به پزشک خود مراجعه کنید.)
 • هر مایعی می‌تواند به داخل الاینرها نفوذ کند و به آن آسیب برساند، به همین دلیل باید از ن وشیدن آبمیوه و نوشابه‌های گازدار و... جلوگیری کنید.
 • اگر خوراکی شیرین یا اسیدی صرف کردید، حتما قبل از قرار دادن براکت‌های خود، مسواک بزنید و از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید.

ارتودنسی بدون سیم نامرئی یا ارتودنسی با الاینر شفاف چیست؟

ارتودنسی با الاینر شفاف برای چه افرادی مناسب است؟

ارتودنسی نامرئی با الاینر شفاف که اغلب از آن به عنوان درمان تراز کننده شفاف یاد می‌شود، با ارائه یک جایگزین محتاطانه و راحت برای بریس‌های فلزی، انقلابی در زمینه ارتودنسی ایجاد کرده است. این نوع ارتودنسی گزینه درمانی مناسبی برای طیف وسیعی از افراد به شمار می‌رود.

افرادی که می‌خواهند ارتودنسی روی دندان‌هایشان مشخص نباشد

ارتودنسی با الاینرهای شفاف، یک گزینه عالی برای بزرگسالانی است که می‌خواهند دندان‌های خود را بدون اینکه کاملا بریس‌ها مشخص شوند، به طور محتاطانه صاف کنند. ترازهای شفاف و تقریبا نامرئی به بزرگسالان این امکان را می‌دهد که ظاهر حرفه‌ای خود را در محل کار یا فعالیت‌های اجتماعی بدون ظاهر براکت‌ها و سیم‌های فلزی حفظ کنند.

نوجوانان با مشکلات انحراف دندانی خفیف تا متوسط

بسیاری از نوجوانان به دلیل جذابیت زیبایی و سهولت استفاده، ارتودنسی نامرئی را به بریس‌های سنتی ترجیح می‌دهند. الاینرهای شفاف برای نوجوانان با مشکلات خفیف تا متوسط از جمله کجی، فاصله و مشکلات جزئی بایت مناسب است. با این حال، مشکلات شدید ارتودنسی ممکن است به گزینه‌های درمانی جایگزین نیاز داشته باشد.

ارتودنسی نامرئی، مناسب برای افراد پر مشغله

برخی از الاینرهای شفاف قابل جابه‌جایی هستند و به افراد این امکان را می‌دهند که به سبک زندگی فعال خود بدون اختلال قابل توجه ادامه دهند. ورزشکاران، نوازندگان و افرادی با برنامه‌های شلوغ و پر فعالیت می‌توانند از راحتی ترازهای متحرک که می‌توانند برای غذا خوردن، مسواک زدن و موقعیت‌های خاص بیرون آورده شوند، بهره مند شوند.

ارتودنسی بدون سیم نامرئی یا ارتودنسی با الاینر شفاف چیست؟

کسانی که نگران بهداشت دهان و دندان خود هستند

برخلاف بریس‌های سنتی که می‌توانند بهداشت دهان را به دلیل وجود براکت‌ها و سیم‌ها چالش‌برانگیزتر کنند، ارتودنسی نامرئی با الاینر شفاف، عادات بهداشت دهان و دندان را ارتقا می‌دهد. بیماران می‌توانند به راحتی الاینرها را برای مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دندان‌های خود جدا کنند و خطر پوسیدگی دندان و بیماری لثه را در طول درمان کاهش دهند.

افراد با حساسیت به فلزات

برخی از افراد ممکن است نسبت به فلزات مورد استفاده در بریس‌های سنتی مانند نیکل یا فولاد ضد زنگ آلرژی یا حساسیت داشته باشند. الاینرهای شفاف، ساخته شده از پلاستیک‌های با کیفیت، یک جایگزین ضد حساسیت را ارائه می‌دهد که خطر واکنش‌های آلرژیک یا تحریک را به حداقل می‌رساند.


مطالب پیشنهادی: بستن فاصله بین دندان ها با کامپوزیت، ونیر، بریج و ارتودنسی


قیمت ارتودنسی نامرئی چقدر است؟

قیمت ارتودنسی با الاینر شفاف کاملا بستگی به عواملی نظیر: نوع مرکز دندانپزشکی که به آن مراجعه می‌کنید، مراحل انجام کار، میزان پیچیدگی مشکل دندان‌های شما و... دارد. به همین دلیل مهم است که دندان‌های شما ابتدا توسط پزشک متخصص مورد بررسی قرار بگیرد و سپس قیمت آن مشخص شود. به طور میانگین قیمت ارتودنسی نامرئی یا ارتودنسی با الاینر شفاف بین ۵۰ تا ۵۶ میلیون تومان متغیر است. 

از جمله عوامل موثر بر قیمت ارتودنسی نامرئی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شدت مشکلات ارتودنسی: پیچیدگی و شدت مسائل ارتودنسی که باید اصلاح شوند نقش مهمی در تعیین هزینه درمان ارتودنسی نامرئی دارد. موارد خفیف شامل شلوغی یا فاصله جزئی ممکن است به ترازها و تنظیمات کمتری نیاز داشته باشند که در نتیجه هزینه‌های کلی کمتری در مقایسه با موارد پیچیده‌تر خواهد داشت.
 • مدت درمان: طول مدت درمان مورد نیاز برای دستیابی به نتایج مطلوب می‌تواند بر هزینه درمان با الاینر شفاف تأثیر بگذارد. مدت زمان طولانی‌تر درمان معمولاً شامل ترازها و قرار ملاقات‌های بیشتر با متخصص ارتودنسی است که منجر به هزینه‌های کلی بالاتر می‌شود.
 • تخصص و تجربه دندانپزشک: تجربه و تخصص دندانپزشک ارتودنسی که بر درمان نظارت دارد، می‌تواند بر قیمت ارتودنسی نامرئی با الاینر شفاف تاثیر بگذارد. متخصصین ارتودنسی با آموزش پیشرفته و تخصصی در ارتودنسی نامرئی ممکن است هزینه‌های بالاتری را برای خدمات خود دریافت کنند.
 • خدمات و هزینه‌های اضافی: در برخی موارد این روش ارتودنسی ممکن است شامل خدمات و هزینه‌های اضافی باشد. این موارد ممکن است شامل مشاوره‌های اولیه، سوابق تشخیصی، هزینه‌های مراقبتی و قرار ملاقات‌های بعدی باشد.

ارتودنسی بدون سیم نامرئی یا ارتودنسی با الاینر شفاف چیست؟

نکاتی برای نگهداری از ارتودنسی نامرئی با الاینر شفاف

در حالی که ارتودنسی نامرئی با الاینر شفاف مزایای متعددی مانند جذابیت زیبایی و راحتی را ارائه می‌دهند، نگهداری و مراقبت مناسب برای اطمینان از موفقیت درمان ضروری است. در ادامه به برخی از این اقدامات مراقبتی خواهیم پرداخت.

دستورالعمل های ارتودنتیست خود را دنبال کنید

بسیار مهم است که به دستورالعمل‌های ارتودنتیست خود درباره مراقبت از الاینرهای شفاف خود پایبند باشید. برنامه استفاده توصیه شده را دنبال کنید، معمولاً ۲۰ تا ۲۲ ساعت در روز از الاینرها استفاده کنید و آنها را فقط هنگام غذا خوردن، نوشیدن (به جز آب) و مسواک زدن بردارید.

بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید

عادات بهداشتی دهان و دندان را برای تمیز نگه داشتن دندان‌ها و ترازهای خود در طول درمان انجام دهید. برای جلوگیری از تجمع ذرات غذا و تشکیل پلاک، قبل از قرار دادن مجدد الاینر، دندان‌های خود را بعد از غذا مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. علاوه بر این، الاینرهای خود را به صورت مرتب با یک مسواک نرم و صابون ملایم یا محلول تمیزکننده مخصوص تمیز کنید.

از ایجاد لک روی ارتودنسی نامرئی خود خودداری کنید

برخی غذاها و نوشیدنی‌ها می‌توانند ارتودنسی نامرئی با الاینر شفاف شما را لکه دار کنند و بر ظاهر و شفافیت آن‌ها تأثیر بگذارند. از مصرف مایعات تیره رنگ مانند قهوه، چای و شراب قرمز در حین استفاده از الاینر خودداری کنید. علاوه بر این، مصرف غذاهای دارای رنگدانه بالا مانند انواع توت‌ها و سس‌های مبتنی بر گوجه فرنگی را به حداقل برسانید تا از لک شدن آن جلوگیری کنید.

الاینرهای شفاف را بعد از خارج کردن از دهان شستشو دهید

پس از برداشتن الاینرها، آنها را کاملا با آب ولرم بشویید تا بزاق و پلاک از بین برود. از استفاده از آب داغ خودداری کنید، زیرا می‌تواند مواد الاینرها را کج یا خراب کند. برای جلوگیری از آسیب دیدگی، همیشه در زمانی که از آن استفاده نمی‌کنید، آن‌ها را در جعبه مخصوص خود ذخیره کنید.

با ارتودنسی های نامرئی خود با احتیاط رفتار کنید

با الاینرهای شفاف خود با احتیاط برخورد کنید تا از آسیب دیدن یا اعوجاج آنها جلوگیری شود. از گاز گرفتن یا جویدن الاینرها خودداری کنید، زیرا ممکن است منجر به ترک یا شکستگی شود. هنگام قرار دادن یا برداشتن ترازهای خود، از فشار ملایم استفاده کنید و از نیروی بیش از حد برای جلوگیری از خم شدن یا تاب برداشتن خودداری کنید.

هیدراته بمانید و از خشکی دهان اجتناب کنید

هیدراتاسیون کافی برای حفظ تولید بزاق ضروری است که به جلوگیری از خشکی دهان و رشد باکتری‌ها در دهان شما کمک می‌کند. در طول روز مقدار زیادی آب بنوشید تا دهان خود را مرطوب نگه دارید و خطر ناراحتی یا تحریک ناشی از خشکی دهان را هنگام استفاده از این ارتودنسی‌ها کاهش دهید.

الاینرهای شفاف را از گرما دور نگه دارید

از قرار دادن الاینرهای شفاف خود در معرض گرمای بیش از حد خودداری کنید، زیرا دمای بالا می‌تواند باعث تاب برداشتن یا بدشکل شدن آنها شود. قبل از مصرف نوشیدنی‌های داغ یا استفاده از آب داغ برای تمیز کردن آنها، ارتودنسی خود را بردارید. علاوه بر این، از قرار دادن الاینرها در زیر نور مستقیم خورشید یا نزدیک منابع گرما خودداری کنید.

ارتودنسی بدون سیم نامرئی یا ارتودنسی با الاینر شفاف چیست؟


پیشنهاد ویژه نی نی بان:  قهوه با مغز چه میکند؟ فِرِش و شاداب


کلام آخر

همان طور که در این مقاله اشاره کردیم، ارتودنسی نامرئی با الاینرهای شفاف راه حلی همه کاره و راحت را برای افرادی که به دنبال بهبود لبخند خود بدون دید و ناراحتی بریس‌های سنتی هستند، ارائه می‌دهد. این نوع ارتودنسی برای طیف وسیعی از افراد مناسب است و مزایای قابل توجهی را خصوصاً برای بزرگسالانی که نیاز به اصلاح طرح لبخند خود دارند، ارائه می‌دهد. با این حال، مشورت با یک متخصص ارتودنسی واجد شرایط برای تعیین اینکه آیا الاینرهای شفاف بر اساس نیازها، اهداف و شدت مسائل ارتودنسی گزینه درمانی مناسبی برای شما هستند یا خیر، ضروری است. با مراقبت و انطباق مناسب، الاینرهای شفاف می توانند به بیماران کمک کنند تا به نتایج دلخواه خود برسند و از اعتماد به نفسی که همراه با یک لبخند زیبا است، لذت ببرند.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.