۲۲۹۵۶۵
۲۸۵۴
۲۸۵۴

مشکلات گوارشی در ماه رمضان، چه کار کنیم دچارش نشیم؟

اگر شما هم در ایام رمضان با روزه گرفتن با مشکلات گوارشی روبه‌رو می‌شوید، در این مقاله با ما همراه شوید تا اطلاعات بیشتری درباره مشکلات گوارشی در ماه رمضان و راه حل‌های آن در اختیارتان قرار دهیم.

از آن جایی که در ماه رمضان تغییرات زیادی در عادات غذایی هر فرد اتفاق می‌افتد، دستگاه گوارش به این تغییرات ناگهانی واکنش نشان می‌دهد. این واکنش‌ها می‌تواند مانند درد در ناحیه معده و شکم یا دفع نامنظم بروز کند. اما چه کارهایی می‌تواند بدن ما را از بروز مشکلات گوارشی در ماه رمضان در امان نگه دارد؟

در این مقاله می‌خوانید:

 • شایع‌ترین مشکلات گوارشی در ماه رمضان چیست؟
 • برای رفع مشکلات گوارشی در ماه رمضان چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

بیشتر بخوانید: بهترین برنامه خواب در ماه رمضان

مشکلات گوارشی در ماه رمضان، چه کار کنیم دچارش نشیم؟
روزه یک تمرین معنوی است که می‌تواند فواید زیادی برای سلامتی داشته باشد. با این حال زمانی که در این ماه یک رژیم غذایی خوب را پیش نگیریم، می‌تواند به سرعت منجر به مشکلات گوارشی و ایجاد ناراحتی شود و روزه گرفتن را برایمان به امری رنج آور و آسیب‌زا تبدیل کند. در ادامه خواهیم گفت که چطور می‌توانیم از بروز مشکلات گوارشی در ماه رمضان جلوگیری کنیم.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: چگونه پوستی صاف یکدست داشته باشیم؟

شایع‌ترین مشکلات گوارشی در ماه رمضان چیست؟


مشکلات گوارشی در ماه رمضان، چه کار کنیم دچارش نشیم؟
بسیاری از متخصصان دستگاه گوارش در ابوظبی گزارش داده‌اند که تعداد مراجعه کنندگانشان در ماه رمضان به شدت افزایش می‌یابد. یکی از اصلی‌ترین دلایلی که روزه داران با مشکلات گوارشی در ماه رمضان رو به رو می‌شوند، معمولاً پرخوری ناگهانی پس از یک دوره طولانی روزه داری است. همچنین خوردن غذاهای چرب و تند در وعده افطار و سحری نیز می‌تواند مزیدی بر علت باشد و این مشکل را بیشتر کند.

از جمله مشکلات گوارشی که روزه داران به آن دچار می‌شوند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درد و سوزش معده و سر دل
 • رفلاکس اسید معده به داخل مری
 • سوء هاضمه
 • التهاب و ورم معده
 • دفع نامنظم و نامناسب

مطالب پیشنهادی: مناسب‌ترین تغذیه ماه رمضان در طب سنتی چیست؟

برای رفع مشکلات گوارشی در ماه رمضان چه کارهایی می‌توان انجام داد؟


مشکلات گوارشی در ماه رمضان، چه کار کنیم دچارش نشیم؟
کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید برای کاهش احتمال ابتلا به اختلالات رایج گوارشی هنگام روزه داری انجام دهید. در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

نوشیدن آب به اندازه کافی


مشکلات گوارشی در ماه رمضان، چه کار کنیم دچارش نشیم؟
هیدراته ماندن بدن هنگام روزه داری امری بسیار مهم است. زیرا علاوه بر کمک به هضم غذا، می‌تواند به سایر مشکلات سلامتی رایج مرتبط با دوره‌های طولانی روزه‌ داری مانند یبوست، سردرد و کمردرد کمک کند. سعی کنید نسبت به نیاز بدن خود بین ۲ تا ۳ لیتر آب در روز بنوشید.

نوشیدن ۲ تا ۳ لیتر آب در روز بسته به نیاز بدن، می‌تواند به کاهش مشکلات گوارشی در ماه رمضان کمک شایانی کند.

توجه داشته باشید که این حجم آب را نباید بعد از خوردن وعده‌های غذایی و به صورت ناگهانی وارد بدن خود کنید، بلکه آن را در بخش‌های کوچک‌تر و در فاصله افطار تا سحر آرام آرام بنوشید.

اجتناب از نوشیدنی‌های گازدار و کافئین‌دار


مشکلات گوارشی در ماه رمضان، چه کار کنیم دچارش نشیم؟
از نوشیدنی‌های گازدار در این ایام پرهیز کنید. زیرا این نوشیدنی‌ها قند زیادی دارند و گاز موجود در آن‌ها می‌تواند باعث نفخ شود. همچنین سعی کنید از نوشیدن نوشیدنی‌های کافئین‌دار مانند قهوه نیز پرهیز کنید.

مصرف نوشیدنی‌های گازدار و کافئین‌دار بدن را با کم آبی مواجه کرده و باعث نفخ و التهاب معده می‌شوند.

این نوشیدنی‌ها به شدت ادرار آور هستند و استفاده از آن‌ها بدن شما را هنگام روزه داری با کم آبی مواجه خواهد کرد. از طرف دیگر مصرف کافئین با معده خالی می‌تواند باعث گرفتگی معده و اسهال شود.

بیشتر بخوانید: در ماه رمضان چگونه رژیم بگیریم؟

پرهیز از پرخوری


مشکلات گوارشی در ماه رمضان، چه کار کنیم دچارش نشیم؟
وقتی تمام روز غذا نخورده‌اید، بدون شک هنگام افطار بسیار گرسنه هستید و ولع خاصی نسبت به نوشیدنی‌ها و غذاهای رنگارنگ دارید. اما فراموش نکنید که افطار ناگهانی با یک وعده غذایی بزرگ می‌تواند منجر به اسپاسم معده و رفلاکس شدید اسید شود که می‌تواند بعد از مدتی به بافت مری، معده و اندام‌های گوارشی آسیبی جدی وارد کند.

سعی کنید روزه خود را با یک میان وعده کوچک افطار کنید و گرسنگی خود را با وعده‌های غذایی کوچک و سالم با فاصله‌های معینی، رفع کنید.

از خوردن غذاهای چرب خوددرای کنید


مشکلات گوارشی در ماه رمضان، چه کار کنیم دچارش نشیم؟
زمانی که برای افطار یا سحری غذاهای خیلی چرب می‌خورید، بدن شما هنگام هضم آن با مشکلاتی مواجه می‌شود. در زمانی که این غذاهای چرب در حال هضم شدن در بدن شما هستند، احساس کرختی و بی حالی غیر معمولی به سراغتان می‌آید. همچنین ممکن است احساس تهوع داشته باشید و معده شما ملتهب شود. این عوامل می‌تواند آسیب‌هایی جدی به بدن و دستگاه گوارش شما وارد کند.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: درمان قطعی اچ پی وی

با شکم پر نخوابید

سعی کنید حداقل ۲ ساعت قبل از رفتن به رختخواب غذا نخورید. البته درست است که با توجه به زمان محدودی که هر روزه‌دار برای خوردن غذا بعد از افطار دارد، این کار می‌تواند سخت باشد. اما خوابیدن با شکم بسیار پر می‌تواند عملکرد سیستم گوارش را دچار اختلال کند.

سعی کنید حداقل ۲ ساعت قبل از خواب، غذا نخورید. اگر این امکان را ندارید، از وعده‌های سبک و زود هضم استفاده کنید.

اگر وقت محدودی از زمان افطار تا زمان خواب خود دارید، سعی کنید وعده‌هایی سبک، سالم و زود هضم را انتخاب کنید تا هنگام خواب دچار مشکل نشوید.

فیبر بیشتری مصرف کنید


مشکلات گوارشی در ماه رمضان، چه کار کنیم دچارش نشیم؟
فیبر یکی از بهترین و باارزش‌ترین مواد غذایی برای دستگاه گوارش شماست. فیبر می‌تواند از نفخ و یبوست جلوگیری کند و مشکلات گوارشی در ماه رمضان را به حداقل برساند. اما دریافت فیبر کافی هنگام روزه داری می‌تواند مشکل باشد. تا حد امکان سعی کنید وعده‌های غذایی سرشار از غلات و حبوبات را در این ایام برای خود تهیه کنید. غلات و حبوبات، منبعی غنی برای تامین فیبر بدن به شمار می‌روند.

مطالب پیشنهادی: قرص در ماه رمضان، روکین رو شب بخورم؟

کلام آخر


مشکلات گوارشی در ماه رمضان، چه کار کنیم دچارش نشیم؟
همان‌طور که اشاره کردیم، بسیاری از عادات غذایی نامناسب و عدم آگاهی از برخی نکات، می‌تواند افراد را در ماه رمضان با مشکلات گوارشی جدی مواجه کند. در این مقاله ما قصد داشتیم تا با ارائه برخی اصول کوچک اما حیاتی، به شما کمک کنیم تا با رعایت آن‌ها کمتر با مشکلات گوارشی در ماه رمضان روبه‌رو شوید و از این تمرین معنوی نهایت لذت را ببرید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.