۲۳۰۰۰۵
۵۵۷۳
۵۵۷۳

تفاوت لاغری و تناسب اندام؛ این دو را با هم اشتباه نگیرید!

این تصور غلط وجود دارد که لاغری و تناسب اندام یکی هستند. این امر عمدتاً در بین زنان اتفاق می‌افتد و تقریباً همه‌ی ما، تمام تلاش‌مان را می‌کنیم که لاغر باشیم؛ غافل از این‌که واقعاً تعریف درستی از لاغری داشته باشیم. این مقاله را بخوانید تا یک بار برای همیشه، با تفاوت لاغری و تناسب اندام آشنا شوید.

لاغری برای هر کسی معنای متفاوتی دارد. اما در کل، به کسی لاغر می‌گویند که وزن خیلی کمی داشته باشد. در عین حال، کسی دارای تناسب اندام است که از نظر بدنی قوی و اصطلاحاً روی فرم باشد. به خواندن این مقاله ادامه دهید تا تفاوت لاغری و تناسب اندام برایتان مشخص‌تر و واضح‌تر شود.

تفاوت لاغری و تناسب اندام؛ این دو را با هم اشتباه نگیرید!

بیشتر بخوانید: تناسب اندام پس از سزارین، بدویید بهش برسید

در این مقاله می‌خوانید:

 • تفاوت لاغری و تناسب اندام
 • تفاوت وزن کم کردن با سایز کم کردن
 • چرا وزن کم می‌کنیم اما سایز نه؟
 • علت لاغری بیش از حد
 • غذاهای رژیمی برای کاهش وزن

تفاوت لاغری و تناسب اندام

استانداردهای زیبایی جامعه، این باور را به ما تحمیل می‌کنند که برای زیبا بودن، باید لاغر باشیم!

ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که ظاهر و نمود بیرونی ما، اهمیت بسیار زیادی دارد. این مسئله قابل درک است و به هر حال، ظاهر بیرونی ما بر احساسات درونیمان تاثیر می‌گذارد. بنابراین، هر چقدر از ظاهر خود راضی‌تر باشیم، احساس شادی بیشتری می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: تناسب اندام بعد از زایمان، مثل قبل می‌شم؟

استانداردهای زیبایی جامعه، این باور را به ما تحمیل می‌کنند که برای زیبا بودن، باید لاغر باشیم! از همین‌جا است که شروع می‌کنیم به گرفتن رژیم‌های احمقانه و به خودمان گرسنگی می‌دهیم. اما بعد از مدت کوتاهی، از فرط گرسنگی خسته می‌شویم و کلی پرخوری می‌کنیم؛ آن‌قدر که از خودمان متنفر می‌شویم. سپس، چرخه تکرار می‌شود.

تفاوت لاغری و تناسب اندام؛ این دو را با هم اشتباه نگیرید!

بیشتر بخوانید: لاغری شکم در کوتاهترین زمان

تناسب اندام به سلامت و قدرت بدنی شما کمک می‌کند.

اما واقعاً چرا باید این‌طور باشد؟ تلاش برای لاغری احمقانه است، اما خوش اندام بودن یک سبک زندگی است که همه می‌توانند به آن برسند. بزرگ‌ترین تفاوت لاغری و تناسب اندام در این است که لاغری زیاد می‌تواند برای بدن مضر باشد و شما را مجبور به گرفتن رژیم‌های عجیب غریب بکند. در حالی که تناسب اندام به سلامت و قدرت بدنی شما کمک می‌کند و با ورزش و تغذیه‌ی مناسب به‌راحتی ممکن می‌شود.

تفاوت لاغری و تناسب اندام؛ این دو را با هم اشتباه نگیرید!

بیشتر بخوانید: هزینه لاغری با دستگاه آر اف

تفاوت وزن کم کردن با سایز کم کردن

وقتی چربی می‌سوزانید، اول از همه متوجه‌ی تغییر سایز می‌شوید.

بیایید بحث تفاوت لاغری و تناسب اندام را با صحبت درباره‌ی پیچیدگی‌های کاهش وزن ادامه دهیم:
سایز کم کردن یعنی چند اینچ از دخایر چربی خود را در قسمت‌های از بدن مانند کمر، ران و باسن از دست بدهید. وقتی چربی می‌سوزانید، اول از همه متوجه‌ی تغییر سایز می‌شوید. با این حال، سایز کم کردن از ناحیه‌ی میانی، مخصوصاً اگر شکم برآمده‌ای داشته باشید، چالش برانگیز است.
سایز دور کمر زیاد، به دلیل تجمع بیش از حد چربی است که می‌تواند بر قلب و سایر اندام‌های شما تاثیر بگذارد و خطر حمله‌ی قلبی و دیابت نوع دوم را افزایش دهد.

تفاوت لاغری و تناسب اندام؛ این دو را با هم اشتباه نگیرید!

بیشتر بخوانید: جدیدترین دستگاه لاغری ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲

سایز کم کردن راه سالم‌تری برای کاهش وزن است.

وقتی تمرینات قدرتی انجام می‌دهید، نه تنها چربی می‌سوزانید؛ بلکه شروع به افزایش توده‌ی عضلانی می‌کنید. ماهیچه‌ها سفت و فشرده هستند، اما چربی این‌طور نیست. به همین خاطر، امکان دارد چند اینچ سایز کم کنید، اما تغییر قابل مشاهده‌ی زیادی نداشته باشید.
این بدان معنا نیست که برنامه‌ی کاهش وزن شما شکست خورده باشد. در واقع، سایز کم کردن راه سالم‌تری برای کاهش وزن است. اگر به جای عضله سازی فقط می‌خواهید وزن کم کنید، به جای تمرینات قدرتی روی ورزش‌های قلبی عروقی تمرکز کنید.

تفاوت لاغری و تناسب اندام؛ این دو را با هم اشتباه نگیرید!

بیشتر بخوانید: بهترین دستگاه ورزش خانگی برای لاغری

چرا وزن کم می‌کنیم اما سایز نه؟

یکی دیگر از مباحث مربوط به تفاوت لاغری و تناسب اندام، این است که بدانیم چرا گاهی اوقات وزن کم می‌کنیم اما سایز نه. ۵ دلیل برای این مسئله وجود دارد که عبارتند از:

 • وزن آب: اگر کربوهیدرات‌هایی که با آب در بدن ذخیره می‌شوند را حذف کنید، ممکن است یک کاهش وزن سریع اما موقت ببینید. این معمولاً وزن آب است و کاهش وزن واقعی نیست. پس اگر مصرف کربوهیدرات‌ها را دوباره شروع کنید، وزن شما به همان جایی که بود برمی‌گردد.
 • ژنتیک: نحوه‌ی کاهش وزن ممکن است علاوه بر سبک زندگی، به مشخصات ژنتیکی افراد نیز مرتبط باشد.

تفاوت لاغری و تناسب اندام؛ این دو را با هم اشتباه نگیرید!

بیشتر بخوانید: بهترین کلینیک لاغری شمال تهران

 • رژیم غذایی: رژیم‌های غذایی شدید و سخت ممکن است به طور موقت باعث کاهش وزن شوند، اما احتمالاً سایز شما را تغییر نمی‌دهند. چون این کاهش وزن می‌تواند وزن آب یا حتی چربی احشایی باشد.
 • نوع چربی بدن: چربی زیر جلدی و چربی احشایی، دو نوع اصلی چربی‌های بدن هستند که سوزاندن آن‌ها می‌تواند به نسبت‌های مختلف در کاهش وزن و کاهش سایز نقش داشته باشد.
 • توزیع چربی: وقتی تازه شروع به از دست دادن چربی می‌کنید، ممکن است متوجه‌ی تغییر خاصی نشوید. زیرا چربی نه فقط در یک ناحیه، بلکه در سراسر بدن در حال ذوب شدن است.

تفاوت لاغری و تناسب اندام؛ این دو را با هم اشتباه نگیرید!

بیشتر بخوانید: رژیم‌های لاغری معروف دنیا موثراند؟

علت لاغری بیش از حد

افرادی که کمبود وزن دارند، معمولا کالری کافی برای سوخت بدن‌شان دریافت نمی‌کنند.

نمی‌شود از تفاوت لاغری و تناسب اندام صحبت کنیم، اما چیزی درباره‌ی علت لاغری بیش از حد نگوییم. به طور کلی، افرادی که کمبود وزن دارند، معمولا کالری کافی برای سوخت بدن‌شان دریافت نمی‌کنند. هم‌چنین در اغلب اوقات دچار سوء تغذیه هستند. یعنی این‌که ویتامین‌ها و مواد معدنی کافی را از رژیم غذایی خود دریافت نمی‌کنند.

بیشتر بخوانید: معروف ترین کلینیک لاغری شمال تهران

غذاهای رژیمی برای کاهش وزن

بهترین روش کاهش وزن این است که حواس‌مان به غذاهایی که مصرف می‌کنیم باشد. این مسئله در تفاوت لاغری و تناسب اندام نیز مطرح است. غذاهای رژیمی برای کاهش وزن عبارتند از:

 • لوبیا
 • سوپ
 • شکلات تلخ
 • سبزیجات پوره شده
 • ماست
 • مغزها
 • سیب
 • گریپ فروت

تفاوت لاغری و تناسب اندام؛ این دو را با هم اشتباه نگیرید!

بیشتر بخوانید: خواص خردل برای لاغری، خانم‌ها تجربه کنند

جمع‌بندی

اگر بخواهیم تفاوت لاغری و تناسب اندام را در یک جمله‌ی ساده خلاصه کنیم، باید بگوییم: تناسب اندام یک سبک زندگی است، اما لاغری یک میل کاذب است که خودمان آن را ایجاد کرده‌ایم و اصرار داریم که باید به عنوان یک چیز خوب یا استاندارد پذیرفته شود. در نهایت، امیدواریم که شما چیزی را که به تلاش برای تناسب اندام ترغیب‌‌تان می‌کند، پیدا کنید.

برای اطلاعات بیشتر و آشنایی با متخصصین تغذیه و تناسب اندام، به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

 • اخبار داغ
 • جدیدترین
 • پربیننده ترین
 • گوناگون
 • مطالب مرتبط

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.