۲۳۱۱۰۱
۱۰۶۸
۱۰۶۸

بهترین ترفندهای طبیعی برای آبرسانی پوست‌های جوش‌دار

در این بخش اطلاعات خوبی در رابطه با آبرسانی به پوست جوش دار کسب خواهید کرد و چند آبرسان طبیعی پوست جوش دار را به شما معرفی میکنیم .

بهترین ترفندهای طبیعی برای آبرسانی پوست‌های جوش‌دار

بهترین آبرسان های طبیعی برای پوست جوش دار

زیبامون: همه ما آن درخشش طبیعی شگفت انگیزی را برای پوستمان می خواهیم که از درون می آید . اگر می‌ پرسید چرا پوست‌ تان مغذی و سالم به نظر نمی‌ رسد ، ممکن است زمان آن رسیده که آبرسانی روزانه پوستتان را جدی بگیرید .

قبل از اینکه بخواهیم به رایج ترین سؤال مراقبت از پوست در رابطه با این موضوع که "چگونه پوست را به درستی آبرسانی کنیم؟ " پاسخ دهیم ، باید بفهمیم که هیدراتاسیون یا آبرسانی به پوست چیست و چرا برخی افراد به آبرسان طبیعی پوست جوش دار یا سایر آبرسان های طبیعی پوست نیاز دارند ؟

نکته ای که در این رابطه باید بدانید که سد رطوبتی پوست از کلسترول ، اسیدهای چرب و سرامیدها ساخته شده است و مسئول حفظ رطوبت و حالت هیدراته و سلامت پوست است . هنگامی که این سد محافظتی پوست ، آسیب دیده یا در معرض خطر است (مثلاً ، پوست شما نمی تواند رطوبت را حفظ کند) ، می تواند باعث مشکلات جدی هیدراتاسیون پوست شود .

برای درک بهتر این موضوع ، بهتر است به پوست خود مانند یک پیاده رو سیمانی فکر کنید . وقتی سد رطوبت پوست شکسته می‌ شود ، مانند ترک‌ های عمیقی است که از پیاده‌ رو بالا و پایین می‌ روند . برای پوست ، آن ترک‌ ها ، لایه‌ های حساس پوست را در معرض هوای خشک قرار می‌ دهند و باعث کم‌ آبی آن‌ ها می‌ شوند .

خوشبختانه ، آسیب سد رطوبت دائمی نیست . با تغییرات مناسب در سبک زندگی خود ، می توانید این آسیب را معکوس کرده و آبرسانی مناسب را به پوست خود بازگردانید . برای این موضوع لازم است با بهترین آبرسان طبیعی پوست جوش دار و سایر انواع پوست آشنا شوید و از این آبرسان ها به بهترین و مناسب ترین شکل ممکن استفاده کنید .

در ادامه این بخش با زیبامون دات کام همراه بمانید تا اطلاعات خوب و دقیقی در رابطه با آبرسانی به پوست کسب کرده و چند نمونه از بهترین آبرسان طبیعی پوست جوش دار و انواع پوست را بشناسید و از آن برای مراقبت بهتر از پوست خود استفاده نمایید .

بهترین راه ها برای آبرسانی به پوست چیست ؟

این نکات می تواند به شما کمک کند تا خیلی سریع و ساده پوست خود را آبرسانی کرده و باعث می شود تا پوست شما هیدراته بماند .

 • ۸ تا ۹ ساعت بخوابید .
 • دوش گرفتن را به ۵ تا ۱۰ دقیقه محدود کنید و از آب ولرم استفاده کنید .
 • آب کافی بنوشید .
 • استفاده از قهوه و الکل را محدود کنید .
 • مصرف دخانیات را محدود یا اجتناب کنید .
 • از یک پاک کننده ملایم استفاده کنید .
 • رژیم غذایی متنوعی داشته باشید که سرشار از اسیدهای چرب ضروری است .
 • از محصولات حاوی سرامیدها ، اسید هیالورونیک ، لیپیدها و اسیدهای چرب استفاده کنید .
 • از ماسک خواب مرطوب کننده استفاده کنید .
 • از پوست خود در برابر آفتاب ، باد و سرما محافظت کنید .
 • با استفاده از وازلین ، یک سد رطوبتی برای پوست خود ایجاد کنید .

چگونه سطح آبرسانی پوست خود را تست و بررسی کنیم ؟

قبل از هر کاری ، ایده خوبی است که سطح هیدراتاسیون فعلی پوست خود را آزمایش کنید . یک تست ساده برای انجام این کار وجود دارد . برای این منظور باید با استفاده از انگشت شست و اشاره، قسمت گوشتی پوست خود را در جایی که ناحیه گونه و زیر چشم به هم می رسد ، نیشگون بگیرید . هنگامی که این کار را انجام می دهید ، پوست شما برای لحظه ای " برجسته " به نظر می رسد یا به شکل نیشگون شما گیر کرده است .

سطح هیدراتاسیون پوست شما با سرعت بازگشت پوست به جای خود مشخص می شود . هر چه پوست سریعتر به عقب برگردد ، سطح هیدراتاسیون بالاتری دارد . پوستی که به آرامی به موقعیت معمول خود باز می گردد اغلب نشان دهنده کم آبی بدن است .

بهترین ترفندهای طبیعی برای آبرسانی پوست‌های جوش‌دار

چگونه بفهمیم پوست کم آب شده (دهیدراته) یا خشک است ؟

به طور کلی ، پوست دهیدراته و پوست خشک یکسان نیستند ، اگرچه در نگاه اول ممکن است یکسان به نظر برسند . پوست خشک با غدد تولید کننده چربی کمتر در صورت و بدن مشخص می شود ، در حالی که پوست دهیدراته ، دارای کمبود آب است نه چربی . بنابراین مهم است که بین این دو تمایز قائل شویم تا بتوان مواد موثر و مناسب را برای رفع آن انتخاب کرد .

پوست کم آب یا دهیدراته ، ممکن است لزوما پوسته پوسته یا زبر نباشد ، بلکه ممکن است انعطاف پذیری خود را از دست بدهد . در این شرایط اگر پوست را نیشگون بگیرید ، به دلیل کمبود آب‌ رسانی ، پوست در همان حالت نیشگون گرفته ، باقی می‌ ماند . اما پوست خشک معمولا کدر ، پوسته پوسته و زبر می شود .

نکته دیگری که باید بدانید که این دو حالت متقابل نیستند ؛ پوست شما می تواند هم کم آب و هم خشک باشد . پوست خشک فاقد چربی است ، که بر عملکرد سد حفاظتی پوستی تأثیر می‌ گذارد ، که می‌ تواند منجر به از دست دادن آب بیشتر از طریق سد پوستی شود ، و از این طریق می‌ تواند منجر به کم‌ آبی پوست شود .

چگونه پوست خود را هیدراته کنیم ؟

روش های متعددی برای هیدراته کردن و آبرسانی به پوست وجود دارد که در زیر به تعدادی از رایج ترین روشها برای هیدراته کردن پوست اشاره کردیم :

با آب ولرم دوش بگیرید

بهترین نوع دوش ، دوش های کوتاه و ولرم هستند تا اطمینان حاصل شود که آب درون پوست باقی می ماند . برای اینکه واقعاً محتوای آب را در پوست حفظ کنید ، به دنبال موادی در شستشوی بدن باشید که آب را به داخل بکشد و تأثیر هیدراتاسیون را تقویت کند . یک ماده عالی که این کار را انجام می دهد اسید هیالورونیک است .

روی یک رطوبت ساز سرمایه گذاری کنید

استفاده از دستگاه بخور در اتاق خواب یا هر اتاق دیگری که زمان زیادی را در آن می گذرانید، رطوبت هوا را افزایش می دهد و کمک می کند تا رطوبت کمتری از پوست شما از بین می رود . این امر به ویژه در ماه‌ های زمستان بسیار مهم است ، زمانی که هوای خانه‌ های ما به دلیل گرمای شدید خشک می‌ شود .

از مصرف پاک کننده های خشن خودداری کنید

عوامل پاک کننده خشن ، پوست را از عوامل مرطوب کننده و روغن های طبیعی پاک می کنند و باعصث می شوند تا بریدگی ها یا ترک هایی در لایه بالایی پوست ایجاد شود و می تواند منجر به خشکی ، ترک خوردن ، قرمزی و حتی اگزما پوست شود . بنابراین بهتر است به دنبال پاک‌ کننده‌ های ملایم باشید و از مواد حاوی لایه‌ بردارهای شیمیایی مانند آلفا هیدروکسی ، سالیسیلیک یا اسید گلیکولیک اجتناب کنید .

از پاکسازی بیش از حد پوست خودداری کنید

هنگامی که پوست خود را بیش از حد تمیز می کنید (مثلاً ، یک بار صبح و یک بار قبل از خواب صورت خود را بیش از حد توصیه شده بشویید) ، به طور مکرر پوست خود را از میکروبیوم طبیعی و عوامل سد مرطوب کننده پاک می کنید . اگر مجبور هستید پوست خود را بیش از ۲ بار در روز تمیز کنید ، بهتر است از یک مرطوب کننده سبک پس از پاکسازی استفاده کنید تا هیدراتاسیون از دست رفته پوست را جایگزین کنید .

پس از پاکسازی پوست خود را مرطوب نگه دارید

به جای خشک کردن کامل پوست پس از تمیز کردن ، به آرامی آن را خشک کنید تا هنگام استفاده از مرطوب کننده ، پوست شما همچنان کمی مرطوب باشد . این کار کمک می‌ کند تا اطمینان حاصل شود که مرطوب‌ کننده‌ ای که استفاده می‌ کنید ، آب و رطوبت را به داخل پوست می‌ کشد تا پوست شما بتواند به بهترین شکل ممکن از ان بهره مند شود .

به دنبال مواد مرطوب کننده در روتین مراقبت از پوست خود باشید

سه نوع ماده مرطوب کننده وجود دارد که باید در روتین مراقبت از پوست شما گنجانده شود :

 • humectants : موادی هستند که آب را به لایه بیرونی پوست متصل می کنند و برای حفظ محتوای آبی که فراهم می کنند، باید همراه با سایر اجزای پوست استفاده شوند. (اسید هیالورونیک ، گلیسیرین )
 • emollients : به عملکرد سد پوست کمک می کنند و منجر به بهبود کلی بافت و ظاهر پوست می شوند . (اسکوالان، سرامیدها، اسیدهای چرب)
 • occlusives : روغن ها و موم هایی هستند که یک لایه بی اثر روی پوست تشکیل می دهند و از نظر فیزیکی از دست دادن آب ترانس اپیدرمی (فرآیندی که در آن آب از پوست تبخیر می شود) جلوگیری می کنند . (پترولاتوم، موم زنبور عسل، روغن معدنی)

این مهم است که در هنگام بهترین آبرسان طبیعی پوست جوش دار و سایر انواع پوست ، به دنبال محصولاتی باشید که حاوی هر سه نوع ترکیبات معرفی شده در بالا باشند ، زیرا آنها با هم برای مرطوب کردن پوست کار می کنند و هر کدام نقش مهمی در این زمینه دارند .

همیشه از ضد آفتاب استفاده کنید

رادیکال های آزاد ناشی از اشعه ماوراء بنفش می توانند به سد پوستی آسیب برسانند که می تواند منجر به خشکی و تحریک پوست شود . به مرور زمان ، اشعه‌ های فرابنفش ماتریکس خارج سلولی (الیاف داخل پوست شما) را می‌ شکنند و پوست نمی‌ تواند به همان اندازه هیدراته بماند .

همچنین کرم ضد آفتاب ، نه تنها بزرگترین سپر شما در برابر نور خورشید است ، بلکه استفاده روزانه از کرم های ضد آفتاب با طیف وسیع به حفظ رطوبت با ایجاد یک مانع فیزیکی کمک می کند . هنگام خرید ضدآفتاب و محصولات زیبایی حاوی SPF ، به دنبال موادی مانند اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم باشید که یک مانع فیزیکی در بالای پوست ایجاد می کنند .

شب ها از یک مرطوب کننده غلیظ استفاده کنید

علاوه بر استفاده از یک مرطوب کننده آبرسان بلافاصله پس از پاکسازی پوست ، توصیه می شود مرطوب کننده ای که در شب استفاده می شود ، کمی غلیظ تر و سنگین تر باشد . انجام این کار از سد پوستی حمایت می‌ کند و رطوبت را در پوست به دام می اندازد تا در هنگام خواب تبخیر نشود . بنابراین بهتر است به دنبال یک مرطوب کننده و نرم کننده باشید که حاوی موادی مانند سرامید ، اسکوالن و پترولاتوم باشد .

هفته ای یک بار از پوست خود لایه برداری کنید

با از بین بردن دوره‌ ای سلول‌ های مرده پوست ، به جذب بهتر مرطوب‌ کننده‌ هایی که استفاده می‌ کنید ، کمک می‌ کند اما لایه برداری از پوست ، یک یا دو بار در هفته کافی است . لایه برداری مکرر می تواند سد پوستی را از بین ببرد و باعث افزایش خشکی و تحریک شود . بهتر است این کار را با یک ماده مرطوب کننده که از دست دادن رطوبت را کاهش می دهد ، مانند اسید گلیکولیک یا لاکتیک انجام دهید .

بهترین ترفندهای طبیعی برای آبرسانی پوست‌های جوش‌دار

ماسک ورقه ای آبرسان را به روتین مراقبت از پوست خود اضافه کنید

افزودن یک ماسک ورقه‌ ای مرطوب‌ کننده به روتین مراقبت از پوست (به طور ایده‌ آل ، هفته‌ ای یک‌ بار) راهی مناسب برای افزایش محتوای آب به‌ صورت متمرکز است . برای داشتن یک یا دو پانچ از خواص آبرسانی و تسکین دهنده ، به دنبال ماسک های ورقه ای باشید که حاوی موادی مانند اسید هیالورونیک ، آلوئه ورا ، چای سبز ، ویتامین های A ، E و C و عصاره جو دو سر هستند .

بهترین آبرسان طبیعی پوست جوش دار

اگر پوست چرب دارید یا به راحتی جوش می زنید ، این نکات را دنبال کنید تا پوست خود را کاملا آبرسانی کنید و در عین حال منافذ خود را پاک کرده و درخشش دلخواهتان را حفظ کنید .

قبل از اینکه به سراغ انتخاب بهترین آبرسان طبیعی پوست جوش دار بروید ، لازم است که نوع پوست را تشخیص دهید و اگر پوست چرب دارید ، یک پاک کننده ملایم صورت برای پوست های چرب انتخاب کنید . پاک‌ کننده‌ ها معمولاً تعادل رطوبت ظریف پوست را از بین می‌ برند ، که لایه سطحی هیدرولیپیدی (بالایی‌ ترین) پوست را مختل م ی‌کند و آن را در برابر باکتری‌ ها ، حساسیت و حتی واکنش‌ های آلرژیک آسیب‌ پذیر می‌ کند .

بنابراین به جای تکیه بر پاک‌ کننده‌ های کف‌ دار که معمولاً با سورفکتانت‌ های تحریک‌ کننده پوست مانند سدیم لوریل سولفات ساخته می‌ شوند ، از پاک‌ کننده‌ های شنی مانند پاک‌ کننده خاک‌ رس استفاده کنید .

یک پاک کننده خاک رس حاوی روغن برای ذوب سبوم و مواد زائد اضافی و همچنین خاک رس است که بدون ایجاد خشکی یا پوسته پوسته شدن منافذ را تمیز می کند . همچنین نوعی تونر پاک کننده است که می تواند پوست چرب را نیز به آرامی آبرسانی کند .

به طور کلی ، پوست جوش دار نیاز به رطوبت دارد . بنابراین در هنگام جستجو برای یافتن بهترین آبرسان طبیعی پوست جوش دار باید چند ماده اصلی که در فرمولاسیون محصولات آبرسان طبیعی پوست جوش دار را بشناسید و بر این اساس ، بهترین انتخاب را داشته باشید :

بهترین ترفندهای طبیعی برای آبرسانی پوست‌های جوش‌دار

 • بدون چربی و بدون مسدود کردن منافذ پوست (Oil-free and non-comedogenic)

افراد دارای پوست مستعد جوش ، همیشه باید یک مارک بدون چربی و غیر کومدون زا انتخاب کنند ، به این معنی که محصول کمتر احتمال دارد منافذ را مسدود کند و در نتیجه احتمال ایجاد جوش کمتری دارد . مرطوب‌ کننده‌ های سبک و بدون چربی مخصوصاً برای انواع پوست‌ های مستعد آکنه ایده‌ آل هستند ، زیرا پوست را هیدراته می‌ کنند ، سد حفاظتی پوست را متعادل می‌ کنند و در برابر محرک‌ های خارجی و کم‌ آبی بدن محافظت می‌ کنند .

 • فرمولاسیون ژل کرم (Gel-cream formulations)

بسیاری از افرادی که پوست جوش دار و چرب دارند ؛ استفاده از آبرسان طبیعی پوست جوش دار با فرمولاسیون ژل کرم برای آنها عالی می شود ، زیرا بدون ایجاد احساس نرمی و چربی در پوست ، باعث آبرسانی پوست آنها می شود .

 • ترکیبات موجود در آبرسان طبیعی پوست جوش دار

برای اینکه بهترین آبرسانی را برای پوست خود انجام دهید ، لازم است که حتما ترکیبات محصول مورد نظر خود را با دقت بررسی کنید و سعی کنید یک آبرسان طبیعی پوست جوش دار که دارای ترکیباتی همچون اسکوالان (squalane) ، اسید هیالورونیک (hyaluronic acid) و سرامیدها (ceramides) باشید که همه‌ این تکیبات ، سد محافظ پوست را آبرسانی و حفظ می‌ کنند . همچنیی لازم است از انتخاب محصولاتی که حاوی ویتامین E ، کره ، روغن با وزن مولکولی بالا ، مانند مواد معدنی و نارگیل نیز خودداری کنید .

همچنین توصیه می شود در هنگام انتخاب بهترین آبرسان طبیعی پوست جوش دار ، به دنبال محصولاتی باشید که حاوی مواد ضد التهابی مانند نیاسینامید (niacinamide) ، چای سبز (green tea) و آلوئه ورا (aloe vera) هستند .

بیشتر بخوانید: تفاوت کرم آبرسان و مرطوب کننده، کدام پوست کدام کرم؟

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.