۲۳۲۹۲۷
۲۷۵۹
۲۷۵۹

کاربرد درمان ترمیمی دندانپزشکی چیست؟

اگر دندان‌هایتان آسیب ‌دیده و دچار مشکل شده است، نیاز به ترمیم آن‌ها دارید تا مثل روز اول شوند. اما کاربرد درمان ترمیمی دندانپزشکی چیست و شامل چه اقداماتی می‌شود؟

کاربرد درمان ترمیمی دندانپزشکی چیست؟
دندان یکی از اعضای بدن به شمار می‌رود که به دلایل مختلفی مانند ژنتیک، عدم رسیدگی به بهداشت آن، افزایش سن یا ضربه دچار پوسیدگی یا شکستگی می‌شود و نیاز به ترمیم دارد. کاربرد درمان ترمیمی دندانپزشکی دقیقاً در چنین مواردی است که بر ترمیم یا جایگزینی دندان‌های آسیب‌دیده یا ازدست‌رفته تمرکز دارد. این روش‌ها به بهبود سلامت و عملکرد دهان و دندان کمک می‌کند. در ادامه بیشتر درباره روش‌های ترمیم دندان و نحوه انجام آن صحبت خواهیم کرد.

در این مقاله می‌خوانید:

 • دندانپزشکی ترمیمی چیست؟
 • چه کسانی به دندانپزشکی ترمیمی نیاز دارند؟
 • تفاوت بین دندانپزشکی ترمیمی و دندانپزشکی زیبایی چیست؟
 • چرا کاربرد درمان ترمیمی دندانپزشکی اهمیت دارد؟
 • انواع درمان‌های ترمیمی دندان
 • مزایای دندانپزشکی ترمیمی چیست؟

بیشتر بخوانید: کاندیدای مناسب برای درمان‌های زیبایی دندانپزشکی

دندانپزشکی ترمیمی چیست؟


کاربرد درمان ترمیمی دندانپزشکی چیست؟
همان طور که اشاره کردیم، دندانپزشکی ترمیمی بر ترمیم یا جایگزینی دندان‌ها تمرکز دارد. هدف اصلی دندانپزشکی ترمیمی بهبود سلامت دهان و عملکرد جویدن است. دندانپزشکان عمومی که معمولاً دندانپزشکان خانواده نامیده می‌شوند، دندانپزشکی ترمیمی را انجام می‌دهند. از جمله روش‌های ترمیمی دندان می‌توان به پرکردن دندان، روکش، اینلی یا آنلی دندان و ایمپلنت یا بریج دندان اشاره کرد.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: مرکز لیپوماتیک در شرق تهران، بهترین‌ها را پیدا کنید!

چه کسانی به دندانپزشکی ترمیمی نیاز دارند؟


کاربرد درمان ترمیمی دندانپزشکی چیست؟
در صورت داشتن مشکلات زیر به دندانپزشکی ترمیمی نیاز خواهید داشت و بهتر است در اولین فرصت به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

 • حفره یا پوسیدگی دندان
 • دندان‌های شکسته یا آسیب‌دیده
 • دندان‌های کاملاً پوسیده که باید کشیده شوند

مطالب پیشنهادی: هزینه لمینت دندان در سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱، کلینیک دندانپزشکی

تفاوت بین دندانپزشکی ترمیمی و دندانپزشکی زیبایی چیست؟


کاربرد درمان ترمیمی دندانپزشکی چیست؟
دندانپزشکی ترمیمی بر بهبود سلامت و عملکرد دهان و دندان تمرکز دارد اما دندانپزشکی زیبایی بر بهبود ظاهر دندان‌ها و لبخند شما تمرکز دارد. برخی از روش‌های دندانپزشکی هم بهبود عملکردی و هم زیبایی را ارائه می‌دهند که به آن دندانپزشکی ترمیمی زیبایی می‌گویند. به‌عنوان مثال روکش دندان برای دندان‌های جلویی هم عملکرد جویدن را بازیابی می‌کند هم می‌تواند لبخند شما را یکنواخت‌تر و زیباتر نشان دهد.

بیشتر بخوانید: موارد تجویز وعدم تجویز درمان های دندانپزشکی کودکان با بیهوشی

چرا کاربرد درمان ترمیمی دندانپزشکی اهمیت دارد؟


کاربرد درمان ترمیمی دندانپزشکی چیست؟
کاربرد درمان ترمیمی دندانپزشکی بهترین روش برای سلامت دهان و دندان و طولانی‌تر کردن عمر آن است. دندانپزشک شما می‌تواند با اصلاح دندان‌های آسیب‌دیده یا پوسیده عملکرد آن‌ها را بهبود بخشد، عمر دندان‌ها را افزایش دهد و در بسیاری از موارد لبخندی زیبا برایتان به ارمغان آورد. ترمیم به موقع دندان‌ها توانایی شما را برای خوردن، صحبت کردن و جویدن بهبود می‌بخشد و این موضوع برای سلامت بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: خوردن زردچوبه در بارداری، عوارض و فواید

انواع درمان‌های ترمیمی دندان


کاربرد درمان ترمیمی دندانپزشکی چیست؟
انواع مختلفی از درمان‌های ترمیمی دندان وجود دارد. دندانپزشک بر اساس مشکلات دندان‌های شما و نیاز آن‌ها می‌تواند یکی از درمان‌های زیر را روی دندان شما پیاده‌سازی کند.

پرکردن دندان


کاربرد درمان ترمیمی دندانپزشکی چیست؟
هنگامی که باکتری‌های رشد کرده در دهان مینای دندان شما را می‌خورند، حفره یا سوراخی روی دندان شکل می‌گیرد و لکه‌ای قهوه‌ای رنگ روی آن ایجاد می‌شود. حفره‌های کوچک‌تر معمولاً با پرکردن دندان ترمیم می‌شوند. در طی این روش دندانپزشک بخش پوسیده دندان شما را برمی‌دارد، سپس سوراخ را با یک ماده کامپوزیت همرنگ دندان پر می‌کند. این کار پیشرفت پوسیدگی دندان را متوقف می‌کند و خطر آسیب بیشتر را کاهش می‌دهد.

روکش دندان


کاربرد درمان ترمیمی دندانپزشکی چیست؟
دندانپزشکان از روکش‌های دندانی برای ترمیم حفره‌های بزرگ یا ترمیم دندان‌های شکسته استفاده می‌کنند. این روکش‌ها روی کل دندان شما قرار می‌گیرند. برای قرار دادن روکش دندان، دندانپزشک تمامی پوسیدگی دندان را می‌تراشد یا در صورت شکستگی آن، دندان را تا جایی که هم‌سطح بشود می‌تراشد. سپس با قالب‌گیری از دندان، روکشی کاملاً متناسب با دندان‌های دیگر و ساختار فک ساخته می‌شود که کاملاً روی دندان را پوشانده و آن را شبیه به روز اول می‌کند.

مطالب پیشنهادی: درمانگاه شبانه روزی دندانپزشکی تهران کجا بریم؟

روت کانال یا عصب‌کشی

گاهی اوقات یک حفره یا ترک به اندازه کافی در دندان شما فرومی‌رود که به پالپ می‌رسد. اگر باکتری وارد پالپ دندان شما شود، می‌تواند باعث عفونت و درد شود. در این موارد برای از بین رفتن درد دندان، عصب‌کشی ضروری است.

کاربرد درمان ترمیمی دندانپزشکی چیست؟
در طول این روش دندانپزشک، پالپ آسیب‌دیده از جمله اعصاب کوچک و عروق خونی داخل دندان شما را برمی‌دارد. سپس سطوح داخلی دندان شما را کاملاً تمیز و ضدعفونی کرده و کانال‌ها را با مواد لاستیکی دندانی به نام «گوتا پرکا» پر می‌کنند. سپس حفره را با کامپوزیت پر می‌‌کند تا از ورود باکتری‌ها جلوگیری کند.

بریج


کاربرد درمان ترمیمی دندانپزشکی چیست؟
بریج دندان می‌تواند جایگزین یک دندان یا یک ردیف دندان ازدست‌رفته شود. بریج از دندان‌های مصنوعی تشکیل شده است. دندانپزشک شما دندان‌های طبیعی آسیب‌دیده را می‌تراشد و پس از یکدست کردن آن‌ها بریج را به دندان‌های طبیعی شما می‌چسباند. بریج‌ها که مانند دسته‌ای روکش دندان هستند، جایگزین دندان‌های ازدست‌رفته شما می‌شوند.

ایمپلنت


کاربرد درمان ترمیمی دندانپزشکی چیست؟
زمانی که دندان طبیعی خود را به هر دلیلی به طور کامل از دست می‌دهید، دندانپزشک درمان ایمپلنت را به شما پیشنهاد می‌کند. در این روش پایه‌‌ای تیتانیومی شبیه به پیچ در استخوان فک جاگذاری می‌شود و یک روکش کاملاً شبیه به دندان روی آن سوار می‌شود.

بیشتر بخوانید: خدمات شبانه روزی vip دندانپزشکی شامل چه مواردی می‌شود؟

مزایای دندانپزشکی ترمیمی چیست؟


کاربرد درمان ترمیمی دندانپزشکی چیست؟
دندانپزشکی ترمیمی طیف گسترده‌ای از مزایای را برای افراد در هر سنی ارائه می‌دهد. از جمله این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بازگرداندن سلامت دهان و دندان
 • بهبود عملکرد جویدن
 • از بین بردن درد دندان
 • کاهش امکان ابتلا به مشکلات دندانی در آینده
 • بهبود لبخند و ظاهر دندان‌ها

پیشنهاد ویژه نی نی بان: روز جهانی اسکیزوفرنی، انگ نزنیم!

کلام آخر


کاربرد درمان ترمیمی دندانپزشکی چیست؟
همان طور که اشاره کردیم، کاربرد درمان ترمیمی دندانپزشکی بسیار گسترده است و می‌تواند دندان‌ها را از بسیاری از آسیب‌های بزرگ‌تر در آینده حفظ کند. دندانپزشکی ترمیمی این امکان را برای افراد فراهم می‌کند تا عمر دندان‌های طبیعی خود را افزایش دهند و در صورت از دست دادن آن‌ها به هر دلیلی، جایگزینی برای آن‌ها یابند تا بتوانند با بازگشت عملکرد طبیعی دندان‌ها، سلامت خود را تضمین کنند.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.