۲۳۷۴۳۶
۵۹۷
۵۹۷

آیا افراد تنبل بیشتر در معرض افسردگی قرار دارند؟

تنبلی اصطلاحی است که اغلب برای توصیف رفتار غیرمولد به کار می‌رود و بسیاری از مردم آن را یک انتخاب می‌دانند. در صورتی که تنبلی ممکن است ریشه در مشکلاتی مانند افسردگی داشته باشد. روی این مقاله کلیک کنید تا با همه چیز درباره افراد تنبل در معرض افسردگی آشنا شوید.

آیا افراد تنبل بیشتر در معرض افسردگی قرار دارند؟

افراد تنبل در معرض افسردگی هستند، اما تمام افراد تنبل افسردگی ندارند. در واقع، تنبلی می‌تواند علل مختلفی داشته باشد، اما هم‌چنین می‌تواند به عنوان یکی از علائم افسردگی نیز خودش را نشان دهد. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا کاملاً به ارتباط بین افراد تنبل و افسردگی پی ببرید.

بیشتر بخوانید: دلایل روانی تنبلی چیست؟

در این مقاله می‌خوانید:

 • فرق تنبلی و افسردگی
 • آیا من تنبلم یا افسرده؟
 • آیا افراد تنبل در معرض افسردگی هستند؟
 • درمان افسردگی و تنبلی
 • سوالات متداول

فرق تنبلی و افسردگی

تنبلی اصطلاحی است که به ندرت در سلامت روان مطرح می‌شود.

تنبلی اغلب اوقات با افسردگی ترکیب می‌شود، اما هنوز تفاوت‌های بسیاری با آن دارد. در واقع، چه زمانی که در دوره‌های افسردگی خود قرار دارید و چه زمانی که تنبل هستید، در هر دو احساس بی انگیزگی می‌کنید و ممکن است نتوانید کارهای خود را به خوبی انجام دهید. با این حال، یک تفاوت اساسی بین این دو وجود دارد: تنبلی یک رفتار انتخابی است، در حالی که افسردگی یک اختلال روانی قابل تشخیص است که نیاز به درمان روان شناختی دارد.

بیشتر بخوانید: افسردگی چیست؟

افسردگی علاوه بر فقدان بهره وری، علائم دیگری مانند تغییرات خلق و خو یا احساسات، افکار (استدلال، قضاوت یا حل مسئله) و عملکرد را نیز در برمی‌گیرد. هم‌چنین، افراد مبتلا به افسردگی در مسائلی مانند سطح انرژی، توانایی تصمیم گیری، توانایی شروع انجام کار یا حتی تمایل برای مراقبت از خود با چالش‌های بیشتری مواجه هستند.
دومین فرق تنبلی و افسردگی مربوط به تعریف تنبلی می‌شود. می‌توان گفت که تنبلی اصطلاحی است که به ندرت در سلامت روان مطرح می‌شود. این کلمه معمولاً به صورت محاوره‌ای برای توصیف شخصی به کار می‌رود که دیگران معتقدند توانایی انجام یک کار معین را دارند، اما تصمیم می‌گیرند آن را انجام ندهد.

آیا افراد تنبل بیشتر در معرض افسردگی قرار دارند؟

بیشتر بخوانید: آیا بی انگیزگی باعث تنبلی کودکان می شود؟

آیا من تنبلم یا افسرده؟

برای این‌که بفهمید با کدام یک از این دو مواجه هستید، می‌توانید علائم و اثرات افسردگی را در مقابل علائم تنبلی مقایسه کنید و با نشانه‌هایی که در خود می‌بینید تطبیق دهید.
افسردگی با علائمی مانند احساس غم و اندوه و از دست دادن علاقه به فعالیت‌هایی همراه است که زمانی برای شما لذت بخش بودند. افسردگی هم‌چنین، عملکرد روزانه شما را مختل می‌کند و باعث می‌شود نتوانید به زندگی قبلی خود ادامه دهید. پس اگر علائم شما، مانند تنبلی، بر زندگی روزمره و توانایی شما برای عملکرد قابل قبول تأثیر نمی‌گذارد، احتمالاً افسردگی چیزی نیست که با آن دست و پنجه نرم می‌کنید. پس رابطه بین افراد تنبل و افسردگی لزوماً یک رابطه خطی نیست.

آیا افراد تنبل بیشتر در معرض افسردگی قرار دارند؟

بیشتر بخوانید: ۱۰ فیلم دیدنی که چهره واقعی افسردگی را به شما نشان می دهند

آیا افراد تنبل در معرض افسردگی هستند؟

افسردگی می‌تواند انرژی جسمی و ذهنی فرد را از بین ببرد.

تنبلی می‌تواند از علائم افسردگی باشد. با این حال، باید توجه داشته باشید که اصطلاح تنبلی ممکن است به طور کامل پیچیدگی وضعیت واقعی شما را نشان ندهد. در زمینه افسردگی، آنچه که ممکن است تنبلی به نظر برسد، اغلب مظهر کمبود فراگیر انرژی، انگیزه و علاقه است که از مشخصه‌های این بیماری محسوب می‌شوند.
افسردگی می‌تواند انرژی جسمی و ذهنی فرد را از بین ببرد و حتی انجام دادن کارهای ساده را سخت یا غیرممکن کند. این می‌تواند منجر به احساس رکود و دشواری در شروع انجام فعالیت‌ها شود که ممکن است به اشتباه به عنوان تنبلی تعبیر شود. در واقعیت، افراد مبتلا به افسردگی اغلب می‌خواهند که زندگی فعال‌تری داشته باشند، اما وزن عاطفی و جسمی این بیماری این کار را برایشان بسیار چالش‌برانگیز می‌کند.
پس افراد تنبل در معرض افسردگی هستند، اما این کل ماجرا نیست. در واقع، اگر فردی از خود علائم تنبلی نشان می‌دهد، مهم است که احتمال افسردگی زمینه‌ای یا سایر مشکلات روانی را در نظر بگیریم. با این حال نمی‌توان گفت که این فرد حتماً افسرده است یا افسرده خواهد شد!

آیا افراد تنبل بیشتر در معرض افسردگی قرار دارند؟

بیشتر بخوانید: چطور تنبلی را با کتاب درمان کنیم؟ / ۵ کتاب عالی برای درمان تنبلی

درمان افسردگی و تنبلی

مقابله با تنبلی و هم‌چنین، افسردگی نیازمند رویکردی چندوجهی است که هم جنبه‌های احساسی و هم جنبه‌های رفتاری این چالش‌ها را مورد توجه قرار دهد. در این‌جا چند استراتژی وجود دارد که می‌توانند کمک کننده باشند:

 • به دنبال کمک حرفه ای باشید: اگر مشکوک به افسردگی هستید، باید با یک متخصص سلامت روان مشورت کنید. مشاوره و دارودرمانی می‌تواند شما را در مسیر درمان هدایت کند.
 • اهداف کوچک تعیین کنید: با کارهای قابل مدیریت شروع کنید تا حس موفقیت را زودتر بچشید و از آن برای ادامه دادن انگیزه بگیرید. کارهای بزرگ‌تر را به مراحل کوچک‌تر تقسیم کنید و هر دستاورد را جشن بگیرید.

بیشتر بخوانید: سندروم بی انگیزگی چیست؟ چرا به همه چیز بی میل هستیم؟

 • یک روتین ایجاد کنید: افسردگی و تنبلی می‌توانند شما را در انجام کارهای روزمره با مشکل مواجه کنند. پس چه کاری بهتر از این‌که برای خود یک برنامه روزانه بنویسید و روتین بسازید. یادتان باشد که شما برای کارهایتان لزوماً نیازی به انگیزه ندارید. هر چند که انگیزه، شروع کارها را آسان‌تر می‌کند.
 • خودمراقبتی را تمرین کنید: فعالیت‌های خودمراقبتی که خلق و خوی شما را تقویت می‌کنند، مانند ورزش، مدیتیشن، وقت گذراندن در بیرون از خانه، مشغول شدن به سرگرمی‌ها و سایر کارهای این چنینی را در اولویت قرار دهید.

آیا افراد تنبل بیشتر در معرض افسردگی قرار دارند؟

بیشتر بخوانید: چطور بی انگیزگی در افراد افسرده را درمان کنیم؟

سوالات متداول

۱- تنبلی چگونه بر سلامت روان تأثیر می گذارد؟

تنبلی و به تعویق انداختن کارها می‌تواند احتمال ابتلا به برخی از مسائل روانی مانند اضطراب و بدخلقی را افزایش دهد.

۲- آیا تنبلی مضر است؟

داشتن سبک زندگی غیرفعال می‌تواند یکی از علل بسیاری از بیماری‌های مزمن باشد. با ورزش نکردن منظم، خطر ابتلا به چاقی و بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهید.

کلام آخر

افراد تنبل در معرض افسردگی کسانی هستند که ممکن است تنبلی و بی انگیزگی آن‌ها منشایی از افسردگی داشته باشد. با این حال، همه افراد تنبل مشکل افسردگی ندارند. در واقع، تنبلی نوعی اصطلاح عامیانه است که برای افراد غیرفعال به کار برده می‌شود. در صورتی که افراد افسرده از یک بیماری روانی رنج می‌برند و اغلب نیاز به کمک حرفه‌ای دارند.

برای اطلاعات بیشتر و آشنایی با متخصصین روان شناسی، به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

منبع: thriveworks

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.