۲۳۸۲۵۴
۴۶
۴۶

پلاسماتراپی مو (تزریق پی آر پی) برای درمان ریزش مو: اثرات، مزایا و معایب

اگر دچار ریزش مو هستید، پلاسماتراپی مو برای درمان ریزش مو یک گزینه محبوب است که طرفداران زیادی دارد. در این مقاله با ما همراه شوید تا هرآنچه لازم است درباره این روش بدانید، در اختیارتان قرار دهیم.

پلاسماتراپی مو (تزریق پی آر پی) برای درمان ریزش مو: اثرات، مزایا و معایب

در پی یافتن راه حل‌های مؤثر برای ریزش مو، پلاسماتراپی به عنوان یک گزینه درمانی امیدوارکننده و نوآور ظاهر شده است. پلاسماتراپی مو (تزریق پی آر پی) برای درمان ریزش مو یک روش نوین است که گزارش‌های بسیاری، کارکرد و تأثیر آن را تا به امروز ثابت کرده است. هدف این مقاله بررسی اثرات پلاسما درمانی بر ریزش مو، مزایا و معایب آن و مقایسه آن با درمان‌های جایگزین دیگر است.

در این مقاله می‌خوانید:


بیشتر بخوانید: عوارض پی آر پی برای درمان ریزش مو و مراقبت های بعد از آن


اثرات پلاسما تراپی برای درمان ریزش مو

پلاسماتراپی مو برای درمان ریزش مو به عنوان درمان پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) نیز شناخته می‌شود، شامل استخراج و غلظت پلاکت‌ها از خون بیمار است. این پلاکت‌ها که غنی از فاکتورهای رشد و سایر پروتئین‌های فعال زیستی هستند، از طریق تزریق به پوست سر وارد می‌شوند تا فولیکول‌های مو را تحریک کرده و رشد مجدد را تشویق کنند. این روش درمانی اثرات متعددی را بر الگوی رشد مو می‌گذارد که در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

تحریک فولیکول های مو

فاکتورهای رشد در پلاکت‌ها نقش مهمی در ترویج رشد سلولی و ترمیم بافت دارند. هنگامی که این فاکتورهای رشد به پوست سر تزریق می‌شوند، فولیکول‌های خفته مو را تحریک کرده و فاز رشد آن‌ها را فعال می‌کنند و منجر به افزایش تراکم مو می‌شوند.

بهبود گردش خون

پلاسما درمانی گردش خون را در نواحی تحت درمان افزایش می‌دهد. جریان خون بهبود یافته تضمین می‌کند که فولیکول‌های مو منبع غنی از اکسیژن و مواد مغذی را دریافت می‌کنند و محیطی بهینه برای رشد مو ایجاد خواهند کرد.

کاهش نازک شدن مو

یکی از اثرات پلاسماتراپی مو برای درمان ریزش مو این است که از نازک شدن بیش از حد موها جلوگیری می‌کند. این روش درمانی با احیای فولیکول‌های موی موجود و تحریک رشد تارهای جدید و سالم‌تر، ضخامت موها را افزایش می‌دهد.

کاهش مدت عارضه تلوژن افلوویوم

تلوژن افلوویوم یکی از الگوهای ریزش مو است که به دلایل مختلف و به صورت ناگهانی ایجاد می‌شود و معمولاً بعد از گذشت سه تا شش ماه به صورت خود به خود از بین می‌رود. پلاسما درمانی می‌تواند به کوتاه کردن مدت این عارضه کمک کند و از این طریق ریزش مو را به حداقل برساند.


پیشنهاد ویژه نی نی بان:  قهوه با مغز چه میکند؟ فِرِش و شاداب


مزایا و معایب پلاسما تراپی برای درمان ریزش مو

پلاسما تراپی یا همان پی آر پی، مانند هر روش دیگری مزایا و معایب خاص خود را به همراه دارد. آگاهی از این موارد به شما کمک می‌کند تا هنگام انتخاب این روش برای درمان ریزش موهای خود، تصمیم سنجیده‌تری بگیرید.

مزایای پی آر پی تراپی برای درمان ریزش مو:

پلاسماتراپی مو (تزریق پی آر پی) برای درمان ریزش مو: اثرات، مزایا و معایب

رویکرد طبیعی

درمان PRP از خون خود بیمار استفاده می‌کند و از همین رو به عنوان یک درمان اتولوگ و طبیعی شناخته می‌شود. این رویکرد خطر واکنش‌های آلرژیک یا عوارض جانبی نامطلوب مرتبط با مواد خارجی را از بین می‌برد.

تحریک فولیکول های مو

فاکتورهای رشد موجود در پلاکت‌های پلاسما تراپی، فولیکول‌های مو را تحریک کرده و رشد سلولی و ترمیم بافت را افزایش می‌دهند. این تحریک می‌تواند منجر به افزایش تراکم مو و بهبود سلامت آن شود.

بهبود گردش خون

پلاسماتراپی مو برای درمان ریزش مو، گردش خون را در نواحی تحت درمان افزایش می‌دهد و اطمینان حاصل می‌کند که فولیکول‌های مو منبع بیشتری از اکسیژن و مواد مغذی ضروری را دریافت می‌کنند. بهبود جریان خون به ایجاد یک محیط بهینه برای رشد مو کمک می‌کند.

روش غیر تهاجمی

درمان PRP یک روش کم تهاجمی است که مواد ضروری مو از طریق تزریق به پوست سر منتقل می‌شوند. بیماران معمولاً در طی این درمان کمترین ناراحتی را تجربه می‌کنند و نیاز به گذراندن دوره نقاهت ندارند.


مطالب پیشنهادی: راه های درمان ریزش مو چیست؟


معایب پی آر پی تراپی برای درمان ریزش مو:

پلاسماتراپی مو (تزریق پی آر پی) برای درمان ریزش مو: اثرات، مزایا و معایب

نتایج متغیر

اثربخشی درمان PRP می‌تواند در بین افراد متفاوت باشد. عواملی مانند میزان ریزش مو، سلامت کلی و استعداد ژنتیکی ممکن است بر نتایج تأثیر بگذارد. برخی از بیماران ممکن است بهبود قابل توجهی را تجربه کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است نتایج متوسط‌تری ببینند.

نیاز به جلسات متعدد

دستیابی به نتایج مطلوب اغلب مستلزم جلسات درمانی متعدد است. نیاز به قرار ملاقات‌های متعدد می‌تواند برای افرادی که به دنبال راه حل سریع‌تری برای نگرانی‌های ریزش مو خود هستند، یک عیب در نظر گرفته شود.

نتایج موقت

در حالی که پلاسماتراپی مو برای درمان ریزش مو مؤثر است اما نتایج در بسیاری از موارد دائمی نیستند. تجدید جلسات ممکن است برای حفظ فواید در طول زمان ضروری باشد و به تعهد طولانی مدت بیمار نیاز دارد.

ملاحظات هزینه

هزینه جلسات PRP درمانی می‌تواند برای برخی افراد قابل توجه باشد. از آنجایی که اغلب در این روش جلسات متعدد توصیه می‌شود، بیماران باید پیامدهای مالی را در مقابل مزایای بالقوه ارزیابی کنند.

پلاسماتراپی مو (تزریق پی آر پی) برای درمان ریزش مو: اثرات، مزایا و معایب


بیشتر بخوانید: مزوتراپی چیست و انواع آن


تزریق پی آر پی برای درمان ریزش مو بهتر است یا مزوتراپی؟

پرداختن به این موضوع که پلاسما تراپی مو برای درمان ریزش مو بهتر است یا مزوتراپی، یک بررسی همه جانبه را می‌طلبد. همان طور که در بخش‌های قبل اشاره شد، تزریق PRP شامل استخراج محلول غلیظ پلاکت‌ها از خون بیمار است که فولیکول‌های مو را تحریک می‌کنند، رشد سلولی را تقویت می‌کنند و ترمیم بافت را افزایش می‌دهند و به افزایش تراکم مو و بهبود سلامت مو کمک می‌کنند. از طرف دیگر، مزوتراپی شامل تزریق یک کوکتل مغذی از ویتامین‌ها و مواد معدنی به طور مستقیم به پوست سر می‌شود و هدف از این کار تغذیه فولیکول‌های مو، بهبود گردش خون و تقویت رشد مو است. هر یک از این رویکردهای درمانی نتایج خاص خود را دارند و بر اساس نیاز هر شخص کاربرد متفاوتی را به ارمغان می‌آورند. مشاوره با یک متخصص پوست و مو در این زمینه به شما کمک می‌کند تا از بین این دو روش، آن درمانی را انتخاب کنید که با نیازها و انتظارات شما مطابقت بیشتری دارد.

پلاسماتراپی مو (تزریق پی آر پی) برای درمان ریزش مو: اثرات، مزایا و معایب


پیشنهاد ویژه نی نی بان:  فواید یائسگی، پیش به سوی زندگی بهتر


چه کسانی کاندید مناسبی برای پلاسما تراپی مو نیستند؟

در حالی که این روش درمانی یکی از محبوب‌ترین و مؤثرترین رویکردها در نظر گرفته می‌شود، اما برای برخی از افراد مناسب نیست و باید با احتیاط نسبت به انجام آن اقدام کرد.

از جمله افرادی که بهتر است از انجام این روش خودداری کنند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • زنان باردار و شیرده:  قرار گرفتن در معرض این درمان ممکن است مشکلاتی را برای جنین در حال رشد یا نوزاد شیرخوار ایجاد کند.
 • حساسیت‌های آلرژیک: افراد مبتلا به آلرژی‌های شدید، ممکن است کاندیدای مناسبی برای پلاسما درمانی نباشند.
 • اختلالات خونی و داروها: برخی اختلالات خونی یا استفاده از داروهای رقیق کننده خون می‌تواند بر توانایی لخته شدن خون تأثیر بگذارد. این ممکن است باعث افزایش خطر خونریزی یا کبودی در محل‌های تزریق در طول و بعد از جلسه درمانی PRP شود.
 • شرایط پوستی مزمن: افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن پوستی مانند اگزمای شدید یا پسوریازیس، ممکن است کاندیدای مناسبی برای درمان پلاسمای مو نباشند.
 • دیابت کنترل نشده: دیابت کنترل نشده می‌تواند بر روند بهبودی تأثیر بگذارد و خطر عفونت را افزایش دهد.
 • عفونت‌های فعال: وجود عفونت‌های فعال، خواه سیستمیک یا موضعی در پوست سر می‌تواند منجر به ایجاد عوارض شدید شود و روند بهبودی را مختل کند.
 • افراد مبتلا به ریزش موی پیشرفته: اثربخشی پلاسماتراپی مو ممکن است در موارد ریزش موی پیشرفته یا گسترده محدود باشد. در چنین مواردی، درمان‌های جایگزین مانند جراحی کاشت مو مناسب‌تر است.

پلاسماتراپی مو (تزریق پی آر پی) برای درمان ریزش مو: اثرات، مزایا و معایب


مطالب پیشنهادی: همه چیز در مورد ریزش مو و درمان آن با روغن های گیاهی


کلام آخر

همان طور که در این مقاله اشاره شد، پلاسما تراپی مو برای درمان ریزش مو به عنوان یک راه محبوب و اثر بخش در نظر گرفته می‌شود و یک رویکرد طبیعی و ایمن برای تحریک رشد مو ارائه می‌دهد. در حالی که پاسخ‌های فردی ممکن است متفاوت باشد، مزایای بالقوه پلاسماتراپی آن را به گزینه‌ای جذاب برای کسانی که به دنبال راه‌ حل‌های غیرتهاجمی برای رفع ریزش مو هستند، تبدیل می‌کند. مانند هر روش پزشکی، مشاوره با متخصصان واجد شرایط برای تعیین مناسب بودن پی آر پی بر اساس نیازها و شرایط فردی ضروری است.

 

منبع: healthline

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.