۱۵۹۶۹۳
۱۳۶۹۶۵
۱۳۶۹۶۵

علت بزرگ شدن شکم در زنان، چیست؟

داشتن شکم بزرگ همیشه به دلیل چاقی نیست. چربی دور بدن ما به معنای عواقب جدی مربوط به سلامتی است.

چاقی شکمی با نام‌های مختلفی مورد اشاره قرار می‌گیرد، از جمله چاقی بالاتنه‌ای، چاقی تنه‌ای، چاقی مرکزی و چاقی احشایی.
عادات غلط و تعجب آوری که اجازه نمی دهد چربی شکمی از بین برود
مصرف نوشیدنی های گازدار: مصرف هر گونه نوشیدنی گازدار که منجر به ایجاد نفخ شود، خود راهی برای افزایش چربی شکمی است. به طوری که افرادی که روزانه دو یا چند لیوان نوشابه گازدار می نوشند، اندازه دور کمرشان ۶ برابر بیشتر از کسانی است که از این نوشیدنی ها پرهیز می کنند.
مصرف غذاهای فراوری شده: هر گونه غذای فراوری شده از قبیل قند و چربی های اشباع، باید کنار گذاشته شود؛ اگر واقعا قصد کاهش وزن و از دست دادن چربی شکمی را دارید. غذهای فراوری شده حاوی مقادیر بالای سدیم هستند که منجر به احتباس مایعات در بدن می شوند. همچنین میزان چربی ترانس در هر وعده غذایی باید کمتر از ۰,۵ گرم باشد در حالی که بسیاری مردم بیش از این میزان، چربی ترانس دریافت می کنند.
نوشیدن الکل: مصرف مشروبات الکلی به دلیل این که حاوی مقادیر زیادی قند است، خود باعث افزایش دور کمر و چاقی شکمی می شود.
پرهیز از ورزش های قلبی عروقی: این ورزش ها باید برای از بین بردن چربی اضافه شکم انجام شود. تمرینات قلبی عروقی یا هوازی به هر تمرین پیوسته ای که قلب شما را به فعالیت وادار کند، برای ۱۵ تا ۶۰ دقیقه ادامه یابد و گروه های بزرگ عضلانی شما را از قبیل: عضلات ساق، ران و باسن، درگیر کند (البته در بعضی از ورزش ها از قبیل شنا و اسکی کلیه عضلات بدن در گیر می شوند) گفته می شود. ورزش های معمول قلبی عروقی شامل پیاده روی، دویدن و دوچرخه سواری است. برای انجام این ورزش ها نیازی به عضویت در باشگاه های ورزشی نیست ولی گاهی استفاده از بعضی تجهیزات ورزشی دامنه انتخاب وسیع تری در اختیار شما قرار می دهد. اینها شامل انواع دستگاه های استپر، اسکی ثابت، تردمیل، روئینگ (پاروزنی) و... است.
علت بزرگ شدن شکم در زنان، چیست؟
غفلت از تمرینات قدرتی: بزرگترین تصور غلط این است که انجام تمرینات قلبی مهمتر از تمرینات قدرتی است. این در حالی است که تمرینات قدرتی سوخت و ساز بدن را با اضافه کردن عضله افزایش می دهد. هر چه بدن شما بیشتر عضلانی باشد، بیشتر کالری می سوزانید و بنابراین تمرینات قدرتی به اندازه تمرینات قلبی در اولویت انجام باشد.
پرهیز کامل از چربیها: یک رژیم غذایی غنی از چربی های اشباع نشده از جمله آجیل، آووکادو، روغن زیتون و ماهی، برای جلوگیری از تجمع چربی در بدن مفید است و نباید به طور کامل از تمام چربی ها اجتناب کرد.
تجربه استرس مزمن: این حالت روانی خود عاملی برای افزایش وزن و افزایش ذخیره چربی شکمی است و آنهم به این دلیل که در حالت استرس به دلیل ترشح هورمون های کورتیزول و آدرنال، پرخوری بیشتر صورت می گیرد.
اجتناب از کربوهیدرات ها: اگر می خواهید چربی شکمی و یا چربی کلی بدن را از بین ببرید، باید گروه هایی از کربوهیدرات های پیچیده را به رژیم غذایی خود برای افزایش حجم عضلانی اضافه کنید. تقریبا ۴۵ تا ۶۵ درصد از کالری دریافتی شما باید از طریق کربوهیدرات های سالم باشد.
عدم دریافت پروتئین کافی: غذاهای غنی از پروتئین وزن شما را کنترل کرده و هورمون گرلین را که مرتبط با احساس سیری است، فعال نگه می دارد.
محرومیت از خواب: کمبود خواب و افزایش وزن، ارتباط تنگاتنگی با هم دارند. از نظر علمی تایید شده است که ساعات کمتر خواب با افزایش سایز کمر در ارتباط است. محرومیت از خواب میل به مصرف غذاهای پرکالری و پردازش شده را افزایش می دهد و سوخت و ساز بدن را کم می کند.
اجتناب از نوشیدن چای سبز: اگر شما مشکل در از بین بردن چربی های دور کمر و شکم دارید، چای سبز بنوشید. این نوع چای حاوی آنتی اکسیدانی به نام کاتچین است که منجر به سوزاندن بیشتر چربی در طول ورزش می شود.
مهم‌ترین مطالب در این‌باره:
بیماری شکم بزرگ
داشتن شکم بزرگ همیشه به دلیل چاقی نیست اغلب افراد دوست دارند کمی وزن کم کنند، به خصوص اطراف بخش میانی بدن. چربی دور بدن ما به معنای عواقب جدی مربوط به سلامتی است. چون این به اندام های ما نزدیک تر هستند، خطرناک تر از حمل چربی در دیگر مناطق بدن مانند مفصل ران یا پاها است. بیماری های مزمن زیادی وجود دارند که توسط این چربی خطرناک ایجاد یا بدتر می شوند.
همانطور که در این بخش از سلامت نمناک خواهیم گفت شکم به خاطر چربی امعا و احشا بسیار متفاوت از دیگر مناطق است چراکه بیشتر چربی بدن ما به عنوان چربی زیرجلدی در نظر گرفته می شود. این چربی درست زیر سطح پوست قرار گرفته است.
علت بزرگ شدن شکم در زنان، چیست؟

بیماری های مربوط به شکم بزرگ چه هستند؟
چربی در شکم و اطراف شکم ما از هر دو زیر جلدی و چربی امعا و احشا تشکیل شده است، که به بخش شکممان می رسد. این چربی اعضا و اندام های ما را جمع می کند و منجر به مشکلات جدی سلامتی مانند بیماری های قلبی ، دیابت و حتی انواع سرطان ها می شود.
چربی ترانس دار حتی ممکن است با افزایش خطر سرطان پستان و مشکلات کیسه صفرا در زنان ارتباط داشته باشد. اما یک سوال مهم و آن هم این که علل نگران کننده این چربی اضافه و بزرگی شکم چیست ؟ به خصوص زمانی که ما بدن چاقی نداریم.

علل چربی اضافه و بزرگی شکم
دلایل بسیاری وجود دارد که شکم افراد چاق می شود.وقتی کالری بیشتری نسبت به سوخت بدنمان داریم، بدن کالری اضافی را به عنوان چربی ذخیره می کند.همین طور که در حال افزایش سن هستیم، به تدریج توده عضلانی خود را از دست می دهیم و چربی به دست می آوریم.
تاریخچه ژنتیکی و خانوادگی ما نیز نقشی در نوع چاقی که بدست می آوریم، ایفا می کند.نوشیدن الکل منجر به چاقی شکم می شود و خطرناک است.

عوامل جدی و خطرناک داشتن شکم بزرگ
گاز، اسیدیته و نفخ
اگر متوجه شدید که معده شما بزرگ تر می شود و وزن اضافه نمی کنید، ممکن است این به خاطر اسیدیته و یا گاز، نفخ و باد باشد. برخی از دلایل مشترک باد کردن شامل بلعیدن هوا، مصرف بیش از حد کافئین، نوشیدنی های الکلی و برگشت اسید در معده منجر شود در نتیجه باعث ناراحتی در شکل نفخ شکم می شود.
اسید در معده به عنوان یک محافظ برای کشتن باکتری ها تولید می شود.اما وقتی این اسید با فرآیند هضم تداخل پیدا می کند و یا مقدار آن بیشتر از مقدار مورد نیاز است، می تواند منجر به برگشت و نفخ شکم شود.
یبوست و یا سندروم روده تحریک پذیر ممکن است دلیل اصلی دیگری برای چاقی شکم باشد.

آیا بیماری باعث می شود شکم بزرگ شود؟
استرس، اضطراب کنترل نشده و افسردگی
در زمان رشد مسئولیت های کاری، استرس به طور طبیعی افزایش می یابد. استرس کنترل نشده می تواند دلیل اصلی اختلالات روده و معده باشد.
علاوه بر این، افسردگی در طول زمان نیز می تواند ترشح هورمون کورتیزول را که از غده آدرنال ترشح می شود، به خطر بیاندازد، در نتیجه منجر به رسوب چربی در اطراف شکم می شود و درنهایت باعث افزایش وزن می شود.
بنابراین، اگر تحت استرس شدید هستید، می تواند دلیل دیگری برای اختلالات شکمی شما باشد.این می تواند ناشی از آن باشد که به خاطرش معده شما بزرگ تر می شود، در حالی که وزن کم کرده اید.
عامل خطر مهم و رایج بزرگی شکم امروزه استرس است ؛ ممکن است فکر کنید که می توانید آن را برای چند سال دیگر در شغل پر استرس خود تحمل کنید، اما مراقب باشید.
سطح بالای استرس باعث تجمع کورتیزول در سیستم های بدن ما می شود.در طول زمان، این هورمون استرس منجر به افزایش چربی شکم می شود

کدام بیماری منجر به بزرگ شدن شکم می شود؟
پیری و الگوی سبک زندگی
همان طور که میدانید، بدن تمایل دارد چربی را به سمت شکم جمع کند در مقایسه با بخش های دیگر، و این بیشتر منجر به عدم تناسب چربی در بدن می شود.
علاوه بر این، سالمندی همچنین بر استحکام عضلات و سفتی پوست تاثیر می گذارد. در حالی که ماهیچه ها منقبض می شوند، و پوست به خاطر از دست دادن کلاژن، از بین می رود.
اختلالات هورمونی در زنان
در طول مرحله بعد از یائسگی ، بسیاری از زنان تحت تغییرات هورمونی قرار می گیرند، که منجر به کاهش سطح هورمون زنانه و تاثیر بر چربی در بدن میشود.
در حالی که سطوح استروژن و پرژسترون کاهش پیدا می کنند، چربی بدن به سمت شکم بیشتر می شود و باعث بزرگ شدن شکم می شود.
بنابراین اگر شما یک زن سالخورده هستید، تغییرات هورمونی می تواند دلیل مهمی برای این باشد که چرا شکمتان بزرگ تر می شود و وزن کم نمی کنید.
علت بزرگ شدن شکم در زنان، چیست؟

علل دیگر بزرگ شدن شکم بدون افزایش وزن
انواع چاق شدن ها به ویژه در ناحیه شکم می تواند تحت تأثیر عوامل مختلفی رخ دهد، ازجمله خوردن مواد غذایی پرچرب، ابتلا به بیماری تیروئید، چاقی پس از زایمان، مشکلات گوارشی را در بروز چاقی شکمی و ایجاد نفخ شکمی مؤثر می دانند.
علاوه بر اینها، دلایل دیگری نیز وجود دارد که شامل :آلرژی های خاص، عفونت، رشد و یا شرایط دیگر موثر بر گاستریک، مجاری ادراری یا سیستم تناسلی نیز می تواند باعث بزرگ شدن شکم شود.
بنابراین باید مراقب شکم رو به رشد خود باشید و علایم مرتبط دیگر را یادداشت کنید. گشتن به دنبال نظر پزشکی به موقع و کمک به پیش گیری از مشکلات است.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.