۱۷۳۵۱۹
۱۷۱۹۲
۱۷۱۹۲

همه چیز درباره فریز کردن اسپرم، فرصتی برای افزایش شانس باروری

اگر دوست دارید فرزندی در آینده داشته باشید و نمی‌خواهید این شانس را با گذر زمان از دست دهید، فریز کردن اسپرم می‌تواند راهی موثر باشد.

همه چیز درباره فریز کردن اسپرم، فرصتی برای افزایش شانس باروری

بسیاری از افرادی که در سنین بالا ازدواج می‌کنند یا به دلیل برخی مشکلات بیولوژیکی شانس‌شان برای بارداری کمتر است، به وسیله فریز کردن اسپرم یا تخمک خود این شانس را در آینده برای خود حفط می‌کنند. همچنین برخی زوج‌ها تمایل دارند تا آوردن فرزند را به آینده موکول کنند و روش فریز کردن می‌تواند راهی باشد تا این فرصت و شانس را برای آن‌ها در آینده حفظ کند. در این مقاله قصد داریم تا همه چیز را درباره فریز کردن اسپرم در اختیارتان قرار دهیم.

در این مقاله می‌خوانید:

فریز کردن اسپرم چیست؟

مردها می‌توانند اسپرم خود را منجمد کنند تا در آینده برای باروری خودشان، یا اهدای اسپرم مورد استفاده قرار بگیرد. اسپرم اهدایی معمولا باید به مدت سه یا شش ماه قرنطینه و قبل از اینکه گیرنده بتواند از آن استفاده کند، از نظر عفونت غربالگری شود. طول مدت قرنطینه به نوع آزمایشات غربالگری بستگی دارد که کلینیک روی اسپرم انجام می‌دهد.

بیشتر بخوانید: انتقال جنین فریز شده، چقدر شانس بارداری هست؟

همه چیز درباره فریز کردن اسپرم، فرصتی برای افزایش شانس باروری

آیا فریز کردن اسپرم برای شما مناسب است؟

اگر شرایط زیر را دارید ممکن است لازم باشد از گزینه فریز کردن اسپرم استفاده کنید:

 • اگر یک بیماری دارید، یا در حال درمان بیماری هستید که ممکن است بر باروری شما تاثیر بگذارد.
 • اگر می‌خواهید وازکتومی انجام بدهید و می‌خواهید در صورت تغییر نظرتان در مورد داشتن فرزند بیشتر، بتوانید از اسپرم خودتان استفاده کنید. 
 • اگر تعداد اسپرم شما کم، یا کیفیت اسپرم شما در حال کاهش است.
 • اگر در تولید نمونه اسپرم در روز درمان باروری، مشکل دارید.
 • اگر در معرض خطر جراحت یا مرگ هستید. (مثلا اگر یکی از اعضای نیروهای مسلح هستید یا قرار است به یک منطقه جنگی اعزام شوید)
 • اگر قرار است تغییر جنسیت بدهید و می‌خواهید قبل از شروع هورمون‌درمانی، یا انجام جراحی ترمیمی، باروری خود را حفظ کنید. هر دو درمان می‌توانند منجر به از دست دادن جزئی یا کلی باروری شوند. 

در ادامه قصد داریم تا سایر شرایطی را که یک مرد برای حفظ شانس باروری خود بهتر است دست به این روش بزند، در اختیارتان قرار دهیم.

افراد مبتلا به سرطان

همه چیز درباره فریز کردن اسپرم، فرصتی برای افزایش شانس باروری

اگر سرطان بیضه یا پروستات برای شما تشخیص داده شده است، ممکن است به شما گفته شود که درمان می‌تواند شامل جراحی‌هایی باشد که یک یا هر دو بیضه را حذف می‌کند. همچنین درمان‌های مربوط به سرطان مانند شیمی‌درمانی و پرتودرمانی می‌توانند باعث کاهش کیفیت اسپرم یا ناباروری شوند. به همین منظور پزشکان به جوانانی که مبتلا به این نوع از سرطان‌ها می‌شوند فریز کردن اسپرم را برای حفظ شانس باروری در آینده پیشنهاد می‌دهد.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: فواید یائسگی، پیش به سوی زندگی بهتر

افراد مسن

همه چیز درباره فریز کردن اسپرم، فرصتی برای افزایش شانس باروری

مردانی که در سنین بالا ازدواج می‌کنند و به دلیل کاهش کیفیت اسپرم‌ها، شانس باروری آن‌ها نسبت به مردان جوان‌تر بسیار کمتر است. به همین منظور به این افراد پیشنهاد می‌شود تا زمانی که اسپرم باکیفیت‌تری دارند آن را فریز کنند تا در آینده دیگر نگران کاهش شانس باروری خود نباشند.

همه چیز درباره فریز کردن اسپرم، فرصتی برای افزایش شانس باروری

مطالب پیشنهادی: عمل فریز تخمک، راهکاری برای تداوم بقا

آیا فریز کردن اسپرم امن است؟

فریز کردن اسپرم یا انجماد اسپرم، یک روش بسیار ایمن است و تا به حال هیچ خطری برای بیماران، یا کودکان ناشی از استفاده از اسپرم منجمد گزارش نشده. البته به این نکته توجه کنید که همه اسپرم‌ها در فرآیند انجماد و ذوب، زنده نمی‌مانند.

انجماد اسپرم چقدر موفقیت آمیز است؟

درمان با اسپرم منجمد به اندازه درمان با استفاده از اسپرم تازه، موفقیت‌آمیز است. 

فریز کردن اسپرم در کجا صورت می‌گیرد؟

همه چیز درباره فریز کردن اسپرم، فرصتی برای افزایش شانس باروری

توجه داشته باشید که قبل از هر اقدامی بهتر است با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید تا روند درست و اصولی این روش را در اختیارتان قرار دهد. در طی این روش حداکثر ۱ الی ۲ ساعت بعد از جمع‌آوری و پردازش، اسپرم‌ها باید فریز شوند. اسپرهای فریز شده معمولا در مراکزی با نام بانک اسپرم یا کلینیک‌های باروری نگهداری می‌شوند.

بیشتر بخوانید: فریز اسپرم و تخمک، وقتی مجرد هستید

چقدر روی اتفاقاتی که برای اسپرم منجمد می افتد کنترل دارم؟

لازم است قبل از شروع درمان، فرم‌های رضایت‌نامه را تکمیل و نحوه استفاده از اسپرمتان را مشخص کنید. برخی از اطلاعات این فرم‌های رضایت‌نامه شامل موارد زیر است: 

 • مدتی که می‌خواهید اسپرمتان ذخیره شود. در شرایط فعلی لازم است هر ۱۰ سال یکبار رضایت خود را برای ذخیره‌سازی اسپرم تمدید کنید. اسپرم‌های شما می‌تواند تا ۵۵ سال در شرایط انجماد، ذخیره شود.
 • لازم است مشخص کنید که اگر فوت کردید، یا نتوانستید برای خودتان تصمیم بگیرید، چه اتفاقی باید برای اسپرمتان رخ بدهد.
 • می‌توانید مشخص کنید که آیا قرار است اسپرم فقط برای درمان خودتان استفاده شود، یا مرکز درمانی اجازه دارد از آن برای درمان شخصی دیگر، یا موارد تحقیقی- آموزشی استفاده کند، یا نه. 
 • شما می‌توانید در هر زمان، چه قبل از درمان، یا قبل از استفاده از اسپرم، در موارد تحقیقی یا آموزشی، رضایت خود را تغییر دهید، یا از آن صرف نظر کنید. اگر رضایت نداشته باشید، از اسپرم شما استفاده نمی‌شود.

مراحل فریز کردن اسپرم چگونه است؟

همه چیز درباره فریز کردن اسپرم، فرصتی برای افزایش شانس باروری

از جمله مراحل فریز کردن اسپرم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قبل از هر اقدامی از شما آزمایش خون گرفته می‌شود تا از لحاظ عفونت‌های مقاربتی غربالگری شوید.

 • بعد از انجام آزمایش‌ها، باید پرسشنامه‌ها، قراردادها و فرم‌های قانونی پر شده و ارائه شود.

 • بهتر است به مدت ۲ تا ۳ روز قبل از نمونه گیری از انجام رابطه جنسی خودداری کنید.

 • ممکن است این نمونه در کلینیک از شما گرفته شود یا اگر احساس راحتی نمی‌کنید می‌توانید ظرف نمونه را در خانه پر کنید، اما به این نکته توجه کنید که بعد از پر کردن ظرف مربوطه باید آن را قبل از گذشت یک ساعت زمان به بانک اسپرم برسانید.

 • بعد از دریافت نمونه، اسپرها مورد بررسی قرار می‌گیرند تا کیفیت مناسبی داشته باشند.

 • بعد از تایید کیفیت اسپرها، نمونه به چندیدن ویال تقسیم شده و در بانک اسپرم منجمد می‌شود.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: عجیب ترین ورزش های جهان، به حق چیزهای نشنیده!

فریز کردن اسپرم در افزایش شانس باروری چقدر موثر است؟

همه چیز درباره فریز کردن اسپرم، فرصتی برای افزایش شانس باروری

انجماد اسپرم از سال ۱۹۵۳ با موفقیت انجام شده است. این یک فرآیند بسیار موثر برای افرادی است که به دنبال حفظ باروری خود هستند. البته، برخی از اسپرم‌ها در گذر زمان از فرآیند انجماد جان سالم به در نمی‌برند. اما اگر نمونه اسپرم‌ها از کیفیت بالایی برخوردار باشند، در فرآیند انجماد دچار مشکل نشده و در هر زمانی قابل استفاده خواهند بود. همچنین کاهش مقدار اسپرم‌های ضعیف در نمونه باعث نگرانی نیست زیرا در هر میلی‌لیتر آب منی حدود 15 میلیون تا بیش از 200 میلیون اسپرم وجود دارد.

همچنین هیچ مدرکی مبنی بر این که استفاده از اسپرم منجمد خطر مشکلات سلامتی را در نوزادان افزایش می‌دهد، وجود ندارد.

اگر فریز کردن اسپرم موفقیت آمیز نباشد

اگر هیچ‌یک از اسپرم‌های منجمد شما به باروری منجر نشود، شاید لازم باشد از اسپرم اهدایی اشخاص دیگر استفاده کنید. همچنین می‌توانید گزینه‌های دیگری مانند فرزندخواندگی را بررسی کنید. 

مطالب پیشنهادی: اسپرم ضعیف و بارداری پوچ؛ معرفی و درمان

اسپرم فریز شده چقدر دوام می‌آورد؟

همه چیز درباره فریز کردن اسپرم، فرصتی برای افزایش شانس باروری

به طور کلی تا زمانی که اسپرم به درستی در نیتروژن مایع ذخیره شده باشد می‌تواند به صورت نامحدود منجمد شود. تحقیقات نشان می‌دهد اسپرم منجمد تاریخ انقضای مشخصی ندارد. با توجه به پیشرفته بودن تکنیک‌های انجماد مدرن، سلامت و یکپارچگی اسپرم در این فرآیند حفظ می‌شود. مشاهدات نشان می‌دهد اسپرم تا 55 سال قابل استفاده است. 

اگر در طول درمان از تمام اسپرم استفاده نکنید چه اتفاقی می افتد؟

اگر اسپرم منجمد دارید که نمی‌خواهید از آن استفاده کنید، گزینه‌های مختلفی پیش رو دارید که شامل موارد زیر است: 

 • اسپرم را به شخص دیگری اهدا کنید: ممکن است شما واجد شرایط اهدای اسپرم به شخص دیگری باشید. در این صورت می‌توانید اسپرم خود را اهدا کنید. 
 • اسپرم را به مراکز علمی- آموزش اهدا کنید: ممکن است اسپرم‌هایی ذخیره کرده باشید که دیگر نیازی به استفاده از آن‌ها نیست. در چنین مواردی، می‌توانید اجازه بدهید که اسپرمتان برای استفاده توسط متخصصان بهداشتی، یا مراکز علمی- آموزشی، استفاده و ذخیره شود. در چنین مواردی، اسپرم شما تا ۵۵ سال بعد از اولین تاریخ انجماد می‌تواند در مراکز علمی- آموزشی مورد استفاده قرار بگیرد. 
 • به واحدهای تحقیق اهدا کنید: تحقیقات در مورد تخمک، اسپرم و جنین برای کمک به دانشمندان برای درک علل ناباروری و ایجاد درمان‌های جدید بسیار ارزشمند است. شما می‌توانید اسپرم منجمد شده خود را به مراکز تحقیق اهدا کنید. 
 • اسپرم را دور بریزید: برخی افراد ترجیح می‌دهند اگر خودشان از اسپرم استفاده نمی‌کنند، آن را دور بریزند. اسپرم‌هایی که دیگر مورد نیاز نیستند به سادگی از فریزر خارج می‌شوند و به طور طبیعی در دماهای گرم‌تر از بین می‌روند.

بیشتر بخوانید: بررسی ژنتیک اسپرم، حاوی چه اطلاعاتی است؟

همه چیز درباره فریز کردن اسپرم، فرصتی برای افزایش شانس باروری

خلاصه

مردها می‌توانند اسپرم خود را منجمد کنند تا در آینده برای باروری خودشان، یا اهدای اسپرم مورد استفاده قرار بگیرد. این روش کاملا بی‌خطر است و اسپرم منجمد شده می‌تواند تا 55 سال پس از تاریخ انجماد مورد استفاده قرار بگیرد. افرادی که تحت درمان بیماری‌های خاص قرار دارند، می‌خواهند وازکتومی انجام دهند، یا اگر تعداد و کیفیت اسپرم‌هایتان کافی نیست، می‌توانید از روش انجماد اسپرم استفاده کنید.

برای یافتن متخصصان مورد نظر خود به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

منبع: healthline

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.